Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Orman şerhi problemi

Yanıt
Old 23-01-2013, 13:10   #1
lethe

Varsayılan Orman şerhi problemi

A isimli şahıs devletin tapusuna güvenerek B isimli şahıstan taşinmaz alır. Taşınmaz tapuda orman ve zeytinlik olarak geçmektedir. A yeri senelerce kullanir, vergisini öder devlette tahsil eder. Sonra 1994 tarihinde taşınmazın kaydına orman şerhi koyar. Sene 2013. Devletçe tapu iptal davası açılmamıştir. A şerh gereği taşınmazdan faydalanamamakta bu belirsiz durumda zarar etmektedir.

Ormanlar özel mulkiyete konu olamaz deyip geçmekmi lazim A tapuya güvenerek taşinmazi satın almış devlet tarafindan tazminat ödenmelimi demek lazim? Bu problem bir tek benim ülkeme has bir problem midir? Görüşlerinizi bekliyorum
Old 14-03-2013, 21:53   #2
Av.Serhat Doğan

Sn meslekdaşım merhaba, sorunuzla ilgili makalem adresini verdiğim sayfada. Dava açabilirsiniz. Kolay gelsin. http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1595.htm
Old 15-03-2013, 14:02   #3
AVUKAT1753

Varsayılan kime

sayın meslektaşım makalenizi okudum, çok güzel, bir tek cevabını bulamadığım bu dava hangi mahkemede ve devletin hangi birimine karşı açılmalıdır.?
Old 15-03-2013, 15:05   #4
Av.Serhat Doğan

Sn meslekdaşım, dava, Hazineye karşı Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacak. Forum alanlarında teşekkür ettiğiniz için ve makaleye yorum ve beğeni/eleştiri eklediğiniz için tşk ediyorum. Saygılarımla
Old 11-04-2013, 11:41   #5
lethe

Serhat Bey cevabınız için teşekkürler.

Makalenizi okudum ve beğendim.Teorik olarak aydınlatıcı fakat uygulama kısmını merak etmekteyim.

Açılmış veya açılıp mahkemelerce olumlu sonuçlanmış bir dava mevcut mu?

Cevabınızı bekliyorum. İyi çalışmalar
Old 12-04-2013, 15:57   #6
Av.Serhat Doğan

Sayın Lethe,

Ben de makalemin uygulamaya daha yakın ve fakat teoriye kısmen mesafeli olduğunu düşünüyordum.

Gördüğünüz üzere makale, uygulamada ciddi önemi olan AİHM içtihadına dayanıyor ki hadi AİHM'in içtihadı henüz Yargıtay'ca kabil bulunmasın.

Bu ihtimalde de makalenin HGK İçtihadına dayandığını hatırlatırım. Hadi HGK İçtihadı da konu ile tıpa tıp aynı özellikte olmadığı için Yargıtay'ca kabil bulunmasın.

Bu ihtimalde de makalenin, 20.HD'nin "tamamen zarar oluşmamıştır fakat oluşan bir zarar vardır" mealindeki içtihadına dayandığını hatırlatırım. 20. HD içtihadına göre şerh varsa zarar vardır ve fakat tapu iptal edilmediği için zarar tam değildir.

20. HD'nin uygulaması göstermektedir ki dava açılır ve kazanılır. Sıkıntıya mahal yok. "Zarar kısmen oluşmuş"sa bu kısmenin için içi nasıl doldurulur? B.kişiler şerhden önceki kullanılabilme imkanları ile şerhden sonraki kullanılma niteliği olan orman niteliği arasındaki değeri tespit edecekler.

Üstad, somut direkt uygulanabilir kararlardan ötürü benim içim rahat.

Sevgi ve saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi