Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet görüyoruz, boşanmam halinde mali haklarım ne olur?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-06-2010, 08:55   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet görüyoruz, boşanmam halinde mali haklarım ne olur?

Merhaba,
Ben yaklaşık 30 yıllık evliyim ve 4 çocuğum var. Eşim yaklaşık 12 yıldır alkol bağımlısı. Fakat son 4 yıldır akli dengesini yitirmiş durumda. Çocuklarıma ve bana sürekli şiddet ve psikolojik baskı uyguluyor. Çocuklarım ve ben kendisinin tedavi görmesini istediğimizde kesinlikle red ediyor. Bir çok kez dayak yüzünden karakolluk olduk fakat eğer kendisinden şikayetçi olursam, beni çocuklarımı öldürtmekle tehdit ediyor. Sadece bize değil her aldığı kiracısına da şiddet uygulayan biri. Artık herşeyi göze aldım ve boşanmak istiyorum fakat oturduğumuz ev tapulu değil, taputahsisli. Dükkanla beraber 4 katlı bir ev. Yıllarca çocuklarım ve ben o evin yapılması için olağan üstü emekler verdik. Boşanmam halinde hak talep edebilirmiyim. Çünkü çocuklarımın ve benim gidecek başka yerimiz yok. Ben son iki yıldır çalışıyorum asgari ücretle çünkü eve kesinlikle hiçbir katkıda bulunmuyor. Ne yapabilirim, boşanma davası açmam halinde nasıl bir durumla karşı karşıya kalırım, çocuklarımı ve beni sürekli ölümle tehdit ediyor, nasıl bir korunma sağlayabilirim? İyi çalışmalar.
Old 20-06-2010, 10:11   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Eşinizin aki dengesinin bozulması sebebine dayanarak sulh hukuk mahkemesinde eşininin kıstlanması için dava açabilirsiniz.Kendinizi veya yakınlarından birini de vasi adayı olarak önerebilirsiniz.

Emniyetçe apılacak araştırma sonucu vasi adayının kısıtlı adayı ile menfaat çatışması olmadığı anlaşılmalıdır.

Kısıtlama kararı verilebilmesi için eşinizin hastaneye sevki ve kurul kararı ile kısıtlanmasının uygun olduğuna ilişkin hastane raporu alınması gerekmektedir.

Kısıtlama kararı verildiğinde atanan vasi,mali konularda yetkili olacaktır.Siz vasi olursanız eşininin gelirini de yönetme hakkına sahip olacaksınız.

2-Kısıtlama kararı verilmez ve eşininin ruh sağlığının yerinde olduğuna karar verilecek olur ise;

a-Şiddetten korunmak için öncelikle en yakın aile mahkemesine başvurarak koruma kararı almanız uygun olacaktır.Bu kararda eşininin size ve çocuklarınıza korku ve şiddete yönelik eylemleri ,alkol ve uyuşturucu madde alarak eve gelmesi,evdeki eşyalara zarar vermesi,iletişim araçları ile rahatsızlık vermesi ve bulunduğunuz yere yaklaşması yasaklanacak ve gerek görülür ise evin size ve çocuklarınıza tahsisi ile eşinizin evden uzaklaştırılması ve alkol bağımlılığından uzaklaşması için tedaviye gitme zorunluluğuna karar verilecektir.

En fazla 6 ay için verilen bu kararda evin geçimi için eşinizin yapacağı katkı,mutat giderleri karşılamaya devam etmesi ,hatta eşinin gelirinin doğrudan size ödenmesi dahi kararlaştırılabilir.

Karara uymama durumunda 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası istemli ceza davası açılır.

Tehdit ve uygulanan şiddet sebebi ile eşinizi savcılığa şikayet de edebilirsiniz.

b-Koruma kararı sonrasında dilerseniz boşanma davaı açabilirsiniz.Davanızda koşulları varsa maddi manevi tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz.Dava süresince evin size tahsisini isteyebilirsiniz.Çocukların yaşları 18 den küçükse onlar için de nafaka talep edebilirsiniz.

c-Boşanma davasının yanısıra veya bittikten sonra açacağınız mal rejimi tasfiye davasında eşinizin edindiği mallara yapmış olduğunuz katkıyı ispatlamak kaydı ile katkı payı alacağı talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı oneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi