Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yetim maaşı alan kız nafaka alabilir mi ?

Konuyu Kilitleyin
Old 09-10-2013, 18:30   #1
Konuk

Mutsuz Yetim maaşı alan kız nafaka alabilir mi ?

Merhaba.Ben 30 yaşında 180 tl yetim maaşı alan bekar bir kızım.1 yıl önce 16 yaşındaki üvey erkek kardeşimin tacizi sebebiyle ailemle sorun yaşadım evden bu sebeble ayrıldım/atıldım.Bu konuyla ilgili mahkeme devam etmekte.Ben üvey babamın üzerine 5 yıl önce evlat olarak alındım.Şimdi onun soyadını taşımaktayım.

1 ay öncesine kadar çalışmaktaydım ama işten ayrıldım ve maddi olarak mağdur durumdayım.Yaşadığım olaylarla ilgilide psikolojim oldukça bozuldu.Üstelik borçlarım da var ve şuan üstüme bir icra dosyası açıldı (ödeyemediğim için).

Benim size sormak istediğim ,(üvey) babamdan nafaka talep edebilir miyim? (üvey) babam emekli , 1600 tl maaş almakta , annemin üstünde iki daire var.En azından kiramı ve faturalarımı karşılayacak kadar (300 tl) nafaka davası açarsam kazanır mıyım ?

Ayrıca kendimle ilgili; açık lisede okumaktayım, bu sene bitecek nasip olursa seneye üniversitede okumayı istiyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim,zor durumdayım şimdiden teşekkür ederim..
Old 11-10-2013, 09:55   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Yetim maaşı alıyor olmak esasen nafaka talep edilmesine engel bir durum değildir. Ancak siz, 18 yaşınızı tamamlamış olduğunuzdan (reşit olduğunuzdan) nafaka talep etme hakkına sahip değilsiniz.

Saygılarımla..
Old 11-10-2013, 11:15   #3
Konuk

İlginize teşekkür ederim.Peki üniversiteyi kazanır okursam alabilir miyim ? Şimdiye kadar neredeydiniz derseniz okumak için derseniz , kitap paralarım verildiği halde okula gönderilmeyip işe gönderildim , senelerce eve maddi yardımda bulundum.Anneme gelince sağolsun üvey babadan (öz olmasına rağmen) daha üveydir.
Old 11-10-2013, 13:20   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
İlginize teşekkür ederim.Peki üniversiteyi kazanır okursam alabilir miyim ? Şimdiye kadar neredeydiniz derseniz okumak için derseniz , kitap paralarım verildiği halde okula gönderilmeyip işe gönderildim , senelerce eve maddi yardımda bulundum.Anneme gelince sağolsun üvey babadan (öz olmasına rağmen) daha üveydir.
Rica ederim.

Sizin bu zamana kadar neden öğreniminizi devam ettirmediğinizi sorgulamak gibi bir hakka kimse sahip değil.

Üniversite eğitimine başlarsanız, nafaka için başvurmanız mümkündür.
Old 11-10-2013, 14:21   #5
Konuk

Mutlu

Çok teşekkür ederim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi