Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İnternet'te Kullanılan Sohbet Dili

Yanıt
Old 02-06-2007, 22:47   #1
ecesaka

Varsayılan İnternet'te Kullanılan Sohbet Dili

Slm = Selam
Cnm = Canım
Nbr = N'aber
Bnm = Benim
Artıq = Artık
Diil = Değil
İi = İyi
Zmn = Zaman
Olmas = Olmaz
Choq/Chok = Çok
Yapıorm = Yapıyorum
Tşk = Teşekkürler
Mhbbt = Muhabbet
Nese/Neise = Neyse
Tuaf = Tuhaf
Napion = Ne yapıyorsun
ßu TuTuMund@n d0lay1 Qutluy0rum §3n1 = Bu tutumundan dolayı kutluyorum seni.

Bu kelimeler, cümleler ilk bakıldığında sizin için anlam ifade etmiyor mu? O zaman çok şanslısınız... Ama maalesef bu msn ve sohbet odalarında kullanılan yaygın bir dil haline gelmeye başladı... Bu yazım hatalarına yeni bir dil dememin nedeni, Türkçe ile pek de ilgileri bulunmamasından kaynaklanıyor. Hatta alfabe bile değiştirildi desem, sanırım pek de abartıyor olmam... Özellikle lise-üniversite gençliği tarafından yaygın şekilde kullanılan bu dilin en belirgin özellikleri şu şekilde;

- Türkçe'de yer almayan harflerin kullanması (ewet, çoq, yaw vs.)
- y harfinin kelimeden atılması ( ii, anlıorum, biliorum vs.)
- Gelecek zaman ve şimdiki zaman eklerinin kısaltılması ( geliyom, gelicem vs.)
- Cümlede noktalama işareti kullanılmaması
- Dahi anlamına gelen -de, soru eki -mi'nin birleşik yazılması ve hangi anlamda olursa olsun "ki" ekinin ayrı ya da birleşik yazılması
- Cümle içinde İngilizce kelime kullanılması.

Bu dilin yaygınlaşması nedenleri konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce bunun önlenmesi için neler yapılabilir?
Old 08-06-2007, 18:05   #2
Ayşegül Kanat

"Zamanımız az" bahanesi gütmeden, sabırla, her sözcüğü doğru yazsınlar.

Gazeteleri internet üzerinden okumaya başladık. Haberlere yapılan yorumları ökuyan var mı aramızda? Zaman zaman okurum. Yapılan yanlışlar kadar çok ki saymayla bitmez diye düşünüyorum ama bir örnek vermeden de geçemeyeceğim:

Bir yorumcu iktidarın bir "icraat"ını çok beğenmiş. Övücü sözler kullandığı yazısını "tşk AKP" diye bitirmiş. Önce yanlış mı anladım diye düşündüm. Çünkü kızlarımın okumayı öğrendikleri günlerde yaptıkları çalışmalar şimşek gibi geçivermişti zihnimden. Sesli harfleri şöyle çalışırlardı:

Baba, bebe, bübü, bıbı,bobo, bubu, bibi.

Kolay gülen biri değilim, güldüğüm zaman da "kriz" yaşarım. Neredeyse nefessiz kalıyordum, zor toparladım kendimi.(Farkına varmadan aynısını yapıvermiştim.Sonuçta "teşekkürler" sözcüğü biçim ve anlam değiştirmiş oldu böylece.)
Old 19-06-2007, 18:21   #3
ecesaka

Yine özellikle internet ortamında kullanılan ve "hata" olarak nitelendirdiğim bir başka durumdan bahsetmek istiyorum... İlkokuldan beri öğrendiğimiz kadarıyla cümleye başlarken büyük harfle başlarız... Ancak son zamanlarda gözüme çarpan şeylerden biri; düzensiz bir şekilde büyük-küçük harf kurallarına dikkat etmeksizin yazılan yazılar...

Bu GiBi KeLiMeLeR GöZü YoRMaKLa BeRaBeR, YaZMaSı ÇoK DaHa ZoR oLDuĞu HaLDe Bu ŞeKiLDe YaZMaYı aDeT eDiNeNLeR GüN GeÇTiKÇe ÇoĞaLıYoR...

Bir De Her Kelimenin İlk Harfini Büyük Harfle Yazmak Var Ki; Buna Da Karşıyım
Old 19-06-2007, 19:59   #4
Admin

Alıntı:
Yazan ecesaka
Yine özellikle internet ortamında kullanılan ve "hata" olarak nitelendirdiğim bir başka durumdan bahsetmek istiyorum... İlkokuldan beri öğrendiğimiz kadarıyla cümleye başlarken büyük harfle başlarız... Ancak son zamanlarda gözüme çarpan şeylerden biri; düzensiz bir şekilde büyük-küçük harf kurallarına dikkat etmeksizin yazılan yazılar...

Bu GiBi KeLiMeLeR GöZü YoRMaKLa BeRaBeR, YaZMaSı ÇoK DaHa ZoR oLDuĞu HaLDe Bu ŞeKiLDe YaZMaYı aDeT eDiNeNLeR GüN GeÇTiKÇe ÇoĞaLıYoR...
Bu yazıların çoğunluğunun sebebi şu durum:
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...2&postcount=51

Old 19-06-2007, 20:26   #5
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Bizler mümkün olduğu kadar türkçeyi güzel kullanmaya çalışsak da özellikle gençlerin internet dili diye yeni bir yazım dili yarattıkları muhakkak. Bu yazım dili hiçbir imla kuralına uymuyor. Bu dili kullanan birine neden diye sorduğumda"Arkadaşlarımın hepsi kullanıyor. Ben kullanmasam garip karşılarlar." dedi. Ben okudum anlayamadım. Sonuçta büyüklerin anlamaması için gençlerin kendi aralarında oluşturdukları şifreler diye düşündüm.

Sayın ADMİN;Elbette bu tür bir dil onaylanmaz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerde disiplin, düzen şart ve bunlar da konuşmaya ve yazmaya özen göstermekle başlar.Siteye yazdığım mesajları hata olmasın diye defalarca kontrol ediyorum. Konuşmanın, dolayısı ile yazının düzgünlüğü olumlu bir önyargı oluşma aracıdır. Hakkımızda olumsuz önyargılar oluşsun istemeyiz değil mi?
Old 20-06-2007, 00:04   #6
Admin

Sayın Osmaniye,

Alıntı:
Yazan osmaniye
Sayın ADMİN;Elbette bu tür bir dil onaylanmaz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerde disiplin, düzen şart ve bunlar da konuşmaya ve yazmaya özen göstermekle başlar.Siteye yazdığım mesajları hata olmasın diye defalarca kontrol ediyorum. Konuşmanın, dolayısı ile yazının düzgünlüğü olumlu bir önyargı oluşma aracıdır. Hakkımızda olumsuz önyargılar oluşsun istemeyiz değil mi?
Aslında benim mesajım da zaten bu dili onaylama anlamında yazılmamıştı, sadece Sayın ecesaka'nın şikayetçi olduğu "bu Şekİlde yarIsI bÜyÜk yarIsI kÜÇÜk" harfle yazılmış yazıların aslında yazarları tarafından ilginçlik olsun diye böyle yazılmadığını, internete acemilikleri sebebiyle BU ŞEKİLDE TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE YAZDIKLARINI ve forum programının da onların bu hatasını telafi etmeye çalışırken bir kısmını küçültüp bir kısmını küçültememesi nedeniyle böyle bir sorun çıktığını arz etmeye çalışmıştım.

İnternet dili konusunda yazdıklarınıza ise kısmen katılıyorum. Bence herşeyin bir yeri ve zamanı var. Bu nedenle de örneğin THS forum alanlarında bu dille mesaj yazılmasına izin vermiyoruz ve noktalama işaretleri ve anlam bütünlüğü açısından özenli kaleme alınmış mesajlar yazılmasını bekliyoruz.

Ancak ben şahsen bundan internet/sohbet ortamı dili hiçbir yerde ve hiçbir şekilde kullanılmamalı sonucu çıkarmıyorum. İnternet/sohbet ortamı dili Türkçe'ye has bir kavram da değildir, diğer yabancı dillerde de mevcuttur. Bu dilin ortaya çıkma sebebi metin bazlı yazışma ortamlarında (örneğin IRC) anlatılmak istenenlerin hızlı bir şekilde anlatılabilmesidir. Örneğin odadan her çıkan katılımcının arkasından "İyi geceler, tatlı rüyalar, gene bekleriz" yazarsanız bir süre sonra parmaklarınıza kara sular iner, o nedenle kısaca "ig" yazarsınız, ortamın müdavimi olan herkes ne dediğinizi anlar. Kısaca bu dilin de kendi içinde bir mantığı, ortaya çıkma nedeni ve pratik bir kullanım amacı vardır.

Ancak yukarıda arz ettiğim gibi bunların yanında bir de "kullanım yeri" olmalıdır. Bu dil bence doğduğu yer olan metin bazlı yazışma ortamlarında kullanılmalı ancak daha ciddi yazışmaların yer aldığı başka ortamlarda (örneğin forum ortamı) kullanılmamalıdır. Elimizdeki sorun ise, bu dile alışan kişilerin bu dili heryerde kullanma eğiliminde olmalarıdır ve sanırım mücadale edilmesi gereken de sadece bu alışkanlıktır. Yoksa internet yazışma dilinin kendisi değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi