Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracının Borçlarından Ev Sahibinin Sorumluluğu?

Yanıt
Old 29-04-2002, 15:47   #1
muratozsa

Soru Kiracının Borçlarından Ev Sahibinin Sorumluluğu?

Selamlar,
Bir müvekkilimin sahibi olduğu meskenle ilgili olarak, kiracısı aleyhine, iki haklı ihtara dayalı tahliye davası açtık ve kazandık. 10-15 güne kadar da tahliye işlemini gerçekleştireceğimizi tahmin ediyorum. Ancak kiracının bize kira borcu olduğu gibi, yönetime aidat ve ayrıca elektrik ve su borçları da var.
Benim merak ettiğim husus, biz bu kiracıyı tahliye ettirdikten sonra bu borçlarını ödemek zorunda kalır mıyız? Bu arada evin elektrik ve su saatleri müvekkilimin üzerine kayıtlı.
İyi çalışmalar...
Av.Murat ÖZSARI
Old 29-04-2002, 17:55   #2
Armağan Konyalı

Sayın Av.Murat Özsarı,

Bu borçları ödemek zorunda kalırsınız.
Kiracınızdan 'rucüen' geri alma hakkınız var ama
şimdiden önlem almanızda yarar var.

Saygılarımla.
Old 29-04-2002, 20:33   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan BK.267 delaletiyle HAPİS hakkınız

Sn. Meslektaşım,

Bir ekleme yapmak ve hatırlatmada bulunmak istiyorum. Birikmiş kira alacaklarınız ile sair (rücua konu) alacaklarınız için HAPİS HAKKINIZI kullanmayı ihmal etmeyiniz. Bk.267. madde açıkça bu hakkı kiralayana vermiştir.

Ayrıca, hatırlatmakta yarar vardır, Elektrik ve Su gibi ilgili idare ile sözleşme temelinde bağlı olduğunuz ve esasında üçüncü şahsın yararlandığı boçlardan, taşınmaz sahibi (sözleşen) doğrudan sorumludur. üçüncü şahsa (idareye) başkasının yararlanması nedeniye ödeme yapmak zorunda kalan (kiralayan), kiracı ile arasındaki kira akdine dayanarak yararlananın kiracı olduğunu ispatlayabilecek ve sebepsiz zenginleşme kurallarına göre alacağını kiracıdan alabilecektir.(Bk.61 vd) ayrıca bu tür bir hüküm kira akdinde yer almakta ise, doğrudan kira akdi uyarınca alacağını talep edebilecektir. Ayrıca şartları varsa vekaletsiz iş görme hükümleri uyarınca da bu ödeme rücu edilebilecektir. (BK.410, 413 vd. )

Aidat borcu, kat maliklerinin ödemek zorunda olduğu, eşyaya bağlı borçlardandır. Bu borcu da, kat maliki ve kiralayan sıfatıyla ödemek zorundasınız ve yukarıdaki hükümler dairesinde rücu etmek hakkına sahipsiniz.

Bir not olarak belirtmek gerekir ki, aidat, elektrik veya su gibi ödemelerin dayanağı olan sözleşme yada işletme yönetim planında,'' taşınmaz sahibi ile yararlanan üçüncü şahıs müteselsilen sorumludur'' şeklinde bir hüküm de ayrıca yer almış olabilir, böyle bir hüküm var ise hareket tarzınız bu defa BK.141 vd. ve özellikle 147. maddeye dayalı kanuni halefiyet (rücu) olacaktır.

Selam ve saygılarımla..
Old 29-04-2002, 21:21   #4
Admin

Merhaba,

Elektrik ve Sular İdaresi sözleşmeleri sizin adınıza olduğuna göre bu kurumlara karşı sizin sorumluluğunuz söz konusu. Ancak bu kurumlara ödeme yaptıktan sonra kiracınıza rücu edebilirsiniz.

Yalnız belirtmeliyim ki, tersi söz konusu olsaydı, yani sözleşmeler kiracı adına olsaydı da pratikte değişen birşey olmayacaktı. Bu durumda aslında hukuken sözleşmeden doğan sorumluluk ancak âkite ait olduğu halde uygulamada bu kurumlar hukuka aykırı davranarak o gayrımenkul için bir sonra akit yapmaya gelenden eski akitin tüm borçlarını ödemesini bekliyorlar ve bu ödemeyi yapmazsanız ne yazık ki akit yapmaktan imtina ediyorlar. Dolayısıyla pratikte sizin borcunuz olmadığı halde susuz ve elektriksiz oturamayacağınız için eski kiracının/malikin borcunu ödemek zorunda kalıyorsunuz. Acı ama gerçek..

Saygılarımla,
Old 07-05-2002, 17:13   #5
muratozsa

Sayın Mehmet S. Tikici

Öncelikli yanıt verdiğiniz için teşekkürler. (Tabi diğer arkadaşlara da).

Ben mesajınızda yazdığınız bir şeyi tam olarak anlamadım. Hapis hakkımızı kullanmamızı tavsiye etmişsiniz. Ancak bunu yapabilmemiz için elimizde kiracının bir malı (veya depozitosu vb.) olması gerekmiyor mu? Yoksa benim bilmediğim başka bir yöntemi mi var? Zira söz konusu kiracının bize verilmiş herhangi bir depozitosu falan yok elimizde.

Saygılarımla.
İyi çalışmalar...
Av.Murat ÖZSARI
Old 08-05-2002, 14:39   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın meslektaşım,

Kiralayanın hapis hakkı BK.267-269 maddeler arasında düzenlenmiş olup, azami, geçmiş 1 yıllık, gelecekte işleyecek 6 aylık birikmiş kira bedeli için, kiracının (kiralanan yerde bulunan) zilyed olduğu mallar üzerine uygulanır.

Sulh Makemesine başvurarak, bu tür hapis hakkınızı kullanmanız mümkündür. (Tabiki şartlarınız uygun ise) Sulh mahkemesinin kararı üzerine, icra dairesince karar uygulanır..Yalnız belirtmek gerekir ki, hapis hakkının uygulanabilmesi için, kiralananın açık olması şarttır. Başka bir ifade ile kapı kapalı ise, çilingir ile açılarak girilmemesi gerekir.. İcra memuru zabıt tutar ve durum kiracıya ihtar edilir...

Malların sizde olması gerekmemektedir. Kiraladığınız yerde bulunması ve kiracının zilyetliğinde olması kafidir. Hapis hakkı kullanılan mallar, kiracıda yine kalacak ancak, bulunduğu yerden başka yere götürülemeyecektir.. Yani kiracının intifa hakkı devam edecektir.

İlgili maddeleri incelerseniz, sanırım detaylı bilgi edinmiş olursunuz..

Selam ve saygılarımla..
Old 07-04-2009, 14:41   #7
niliş

Arkadaşlar kapı kapalı olursa çilingirle açılamayacağı hususu kesin mi?
Ayrıca malların bulunduğu yerde kalacağı?
Daha dün icra müdürü ile görüştüm hapis hakkını kullanarak alacağınız malları jandarmaya yedi emin olarak bırakabiliriz dedi.
Benim borçlum 4 aylık kirasını ödemedi ödediği 2 ayı da eksik ödedi. Ayrıca diğer ayların kiralarıda muaccel oldu. Ben tahliye talepli örnek no 13 gönderdim. ama adam tebligatı alır alımaz kapısına kilit vurdu kaçtı. İşyeriydi burası. Toplam kira alacağımız 28 . 000 TL oldu. Adam kapısına kilit vurmuş bir de camlara bu işyeri satılmıştır diye ayzı asmış. ( Kimin malını kime satıyorsa artık)
Ben şimdi yarın için randevu aldım. Kapıyı çilingirle açtırıp malları jandarmaya bırakacağım ama yukarıdaki ayzıalrı okuyunca acaba çilingirle açmayı müdür kabul etmeyeblir mi diye kara kara düşünmeye başladım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi