Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargılamanın İadesi ve Tazminat Talebi

Yanıt
Old 29-09-2020, 11:25   #1
bersu

Soru Yargılamanın İadesi ve Tazminat Talebi

Sayın meslektaşlarım...

HMK 376. madde uyarınca Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen kesin hükme karşı yargılamanın iadesi yoluna başvuracağım.

Bilindiği üzere, HMK 376. Madde ile davacı ve davalının 3. Kişileri zarara uğratmak amacıyla (hile) önceden muvazaalı bir hüküm ortaya çıkarmak konusunda anlaşmaları hususu düzenlenmiş ve maddenin gerekçesinde ise yargılamanın iadesi ile ilamın taraflarının, üçüncü kişiler aleyhine muvazaalarının önleneceği belirtilmiştir.

Ben 3. kişinin vekiliyim.

Okuduğum makaleler sonucu eğer somut olayda hileyi kanıtlayabilirsem haksız fiile dayalı tazminat talebimi de yargılamanın iadesi dilekçemin talep kısmına ekleyebileceğimi gördüm. Ancak bu hususta örnek bir içtihat bulamadım.

Örnek bir içtihata sahipseniz ya da süreç hakkında bilgileriniz varsa, öğrenmek isterim! Şimdiden teşekkür ederim.
Old 30-09-2020, 20:43   #2
Yücel Kocabaş

Çeşitli kaynaklardan araştırdım. Yargılamanın iadesi davasında davacının tazminat talebini de dava dilekçesine ekleyebileceğine dair Yargıtay kararına ve bilimsel görüşe rastlamadım. Sizin okuduğunuz makalelerde ne yazıldığını bilmemekle beraber, kişisel görüşümü söyleyebilirim;

Yargılamanın iadesi talebi kabul edildiğinde verilecek kararın içeriği HMK.nun 380 m.sinde yazılıdır. Buna göre hakim yeniden yapacağı yargılama sonunda ya eski kararı onayacak yada eski kararı iptal ederek kısmen veya tamamen değiştirecektir. Bunlar arasında davacıya tazminat ödeneceğine dair bir düzenleme yer almış değildir. Yalnız 378 m.göre davacıdan davalı tarafın muhtemel zararını karşılamak için teminat isteyebilecektir. Yargılamanın iadesi talebi bağımsız bir dava niteliğinde olup ,davacı ilk karardan bir zarar görmüş ise, bu zarar bence ancak leyhe verilen yargılamanın iadesi kararının kesinleşmesi ile bağımsız bir dava ile talep edilebilir hale gelecektir.

Bu durumda, tazminat davası açma hakkı saklı kalmak kaydı ile yargılamanın iadesi davası açılmalı .Diye düşünüyorum.
Old 01-10-2020, 16:08   #3
bersu

Sn. Kocabaş, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Davamı dediğiniz şekilde, tazminat hakkımızı saklı tutarak açacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi