Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras Hukuku Acil Yardim Talebi

Yanıt
Old 26-09-2020, 14:17   #1
Av. Sevin

Varsayılan Miras Hukuku Acil Yardim Talebi

Değerli Meslektaşlarım,

Baba ölüyor, geride babanın ilk eşinden iki çocuk ve babanın ikinci eşi kalıyor. Baba sağken, amcaya Ankara'daki evim karımın olsun istiyorum, İzmir'deki babadan kalan mallarım ise çocuklarımın olsun istiyorum diyor. (bu bir anlam ifade etmiyor biliyorum ancak anlaşma durumu olabilir çocuklar ve eş arasında)

Tabi bankada para da var, bir de araba.

Şimdi sormak istediğim soru şu:

Eğer taraflar bu paylaşmada anlaşma sağlar ise,yani Ankara'daki ev karşılığında araba,para ve babaya dededen miras kalan araziler vs sağ kalan eş tarafından çocuklara verilecekse, yapılacak şey tarafların miras payının devri mi olmalıdır yoksa miras taksim sözleşmesi yapmak mı mantıklı?

Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 26-09-2020, 18:11   #2
Yücel Kocabaş

Terekenin tasfiyesi, "miras paylaşım sözleşmesi" yapılması veya "miras paylaşım davası" sonucu verilecek hükümle mümkün olur. Miras payının devri sözleşmesi ise paylaşımın yapılmasına kadar yapılabilen bir sözleşme olup bununla terekenin kesin tasfiyesi sağlanamaz ve ileride mirasçıların bazı değişik taleplerini ileriye sürmesine neden olabilir.

Somut olayda her iki halde aynı sonuçlar elde ediliyor gibi gözükmekte ise de ; Terekenin tasfiyesi yönünden kesin sonuca ulaşılabilmesi için "miras paylaşım sözleşmesi" ile paylaşım yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.
Old 26-09-2020, 19:15   #3
Cumhur Okyay

Üstad Yücel Bey'e teşekkürlerime ilaveten.:Taraflar iyi niyetli ise, önce, taksim (paylaşım) sözleşmesi yapın, tapulara, bankalara hep birlikte gidin ve kısa yoldan işi bitirin. O arada da her ihtimale karşı, şurayı verirsem, karşı taraf bana öteki yerden verir mi gibi haklı endişeleri de nazara alın, tedbirli olun. Kolay gelsin.
Old 29-09-2020, 12:59   #4
Av. Sevin

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Üstad Yücel Bey'e teşekkürlerime ilaveten.:Taraflar iyi niyetli ise, önce, taksim (paylaşım) sözleşmesi yapın, tapulara, bankalara hep birlikte gidin ve kısa yoldan işi bitirin. O arada da her ihtimale karşı, şurayı verirsem, karşı taraf bana öteki yerden verir mi gibi haklı endişeleri de nazara alın, tedbirli olun. Kolay gelsin.

Cumhur bey,

Öncelkle yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Bir şey daha sormak isterim:

Babaya miras olarak kalan yerler epeyce var, taksim sözleşmesi yaparken hepsini ada/pafta olarak tek tek sıralamamız mı gerekir yoksa il olarak belirtmek yeterli olacak mıdır? Örneğin; "İzmir ili sınırlarındaki tüm gayrimenkuller A kişisinin, Ankara'dakiler B kişisinin" gibi yazmak güvenli ve geçerli bir yol mudur?
Old 29-09-2020, 13:12   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. Sevin
Cumhur bey,

Öncelkle yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Bir şey daha sormak isterim:

Babaya miras olarak kalan yerler epeyce var, taksim sözleşmesi yaparken hepsini ada/pafta olarak tek tek sıralamamız mı gerekir yoksa il olarak belirtmek yeterli olacak mıdır? Örneğin; "İzmir ili sınırlarındaki tüm gayrimenkuller A kişisinin, Ankara'dakiler B kişisinin" gibi yazmak güvenli ve geçerli bir yol mudur?
Merhaba,
Bütün iş tarafların iyi niyetine bağlı.Siz tanırsınız tarafları.
Hep birlikte, ya da bir kısmı için vekâleten, sözlerinde durup, tapulara gidilip tapuya talep edildiğinde, esasen tapu memuru bir şekilde istenilen gibi paylaştırmayı gerçekleştirir.
Elimde, geçerli bir paylaştırma sözleşmesi bulunsun, ne olur ne olmaz diyorsanız, zannımca, öyle genel ifadelerle olmaz. Tüm mirasçıların katılımıyla, taşınmazlar TEK TEK sayılarak, bir taksim sözleşmesi yapmak gerekmektedir.Vekâletnamede de muristen tarafımıza İNTİKAL işlemi için de yetki bulunması, iştirak halindeki mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi, tapuya tescil gibi ve diğer, paylaştırma, satış vs vs yetkiler. yetkiler. Kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi