Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tazminat ve Birikmiş Nafaka Borcu

Konuyu Kilitleyin
Old 12-09-2019, 12:57   #1
Misafir008

Soru Tazminat ve Birikmiş Nafaka Borcu

Merhabalar,
bi konuda yardima ihtiyacim var. Eski esimden bosandim. Benim ve Cocugumuz icin aylik nafaka baglandi ve Tazminat'da ödemesi lazim.. Karar kesinlestikden bir yil sonra Nafaka ödemedigi icin Icraya verdim. Suan Sadece sikayette bulundugum ayi ödüyor geriye dönük 3 ayi yatiriyor.
Simdi Tazminatimi ve 1 yildan fazla birikmis nafakami nasil alabilirim.
Ayrica Yoksulluk nafakasida baglanmisti dava sürerken. Bunlarda hesaplaniyormu icra dosyasinda ?
dosyada görülen vekalet ücretini benmi karsilamaliyim ve gösterilen faiz benim alicagim borcami ekleniyor. bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim.
Old 17-09-2019, 14:53   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma kararında bulunan nafaka ve tazminat için icra takibi yaptığınız , işleyen nafakaları icra ceza mahkemesine başvuru yolu ile tahsil ettiğiniz anlaşılıyor.

İcra takibinde eğer yoksulluk nafakasını da takibe koymuşsanız elbette icra dosyasında alacak olarak hesaplanacaktır.Fakat yoksulluk nafakası dava sürerken hükmedilmez. Karar kesinleştikten sonra yürürlüğe girmek üzere karar ile beraber belirlenir. Kastettiğiniz tedbir nafakası ise elbette bu nafaka da takibe konabilir.( ara karar ise ilamsız,asıl karar ile beraber belirlenmiş ise ilamlı olarak)

2-Birikmiş nafaka ve tazminat için icra ceza mahkemesine başvurmanız olanaklı görünmüyor. Bu alacaklar için maaş taşınır ve taşınmaz haczi isteyebilirsiniz.

3- Boşanma veya İcra dosyasını avukat aracılığı ile yürütmüş iseniz vekalet ücreti avukatındır. Zaten avukatla temsil edilmemiş olsaydınız vekalet ücreti de hükmedilmeyecekti.

Eğer dosyanızda karşı taraf için vekalet ücreti hükmedilmiş ise bunu ödemek sizin sorumluluğunuzdadır.

4- İşlemiş ve işleyen faiz hangi alacağa ilişkin ise onun alacaklısı tarafından tahsil edilir. Örneğin nafakaya faiz işlemiş ise siz,vekalet ücretine faiz işlemiş ise avukat faizi alacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 19-09-2019, 08:28   #3
Misafir008

cevabiniz ve yardiminiz icin cok tesekkür ederim.

Yanliz Faiz konusunu pek anliyamadim. Dosyada sadece Toplam Faiz ve Tahsil Harci yaziyor. Faiz nafakaya isleyip islmedigini nasil anliya bilirim ?

Simdiden tesekkür ederim cevablariniz ve yardimlariniz icin.
Old 20-09-2019, 17:27   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

İcra takip evrakınızı inceleyiniz.Orada yazan ve henüz tahsil edilmeyen asıl alacaklarınız için faiz hesaplanmaktadır.

Dolayısı ile nafaka icra takibinde varsa ve ödenmemiş ise faiz hesabında yer alır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi