Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmış babanın çocuğu ile ilgilenmemesi

Konuyu Kilitleyin
Old 05-08-2019, 08:42   #1
Konuk00006

Varsayılan Boşanmış babanın çocuğu ile ilgilenmemesi

İyi günler. Anlaşmalı olarak boşandım ve 6 yaşında bir kızım var. Kızımın velayeti bana verildi. Babası görüş günlerinde doğru düzgün çocuğu almıyor ve aramıyor.(enson bayramda almıştı) Görüş günleri dışında da kızınızı alıp görmesine yada aramasına mani olmuyorum. Kızım bu duruma çok üzülüyor ve ağlıyor. Sorularım şunlar :

1-Kızıyla ilgilenmediği için herhangi bir yaptırım uygulayabilir miyim? yada tazminat davası açabilir miyim?

2-Kendisi evlenmek üzere iştirak nafakasının azaltılması yönünde dava açabilir mi? Anlaşmalı boşanmıştık şu anda 763 lira nafaka veriyor.

İyi çalışmalar
Old 07-08-2019, 14:02   #2
Av.Barulay

1-Türk Ceza Kanunu' nun 233' üncü maddesi "Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali" olup ilgili madde de "...bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır..." denilmektedir.

Kızıyla ilgilenmemesi gerekçesi ile karşı taraftan bu kanun hükmüne dayanılarak şikayetçi olmanın veya karşıya tazminat davası açmanın koşullarının olup olmadığı dikkatlice değerlendirilmelidir.

2-Diğer seçenek kişisel ilişki zamanlarında çocukla ilişki kurmayan baba hakkında kişisel ilişkin değiştirilmesi veya kaldırılması davası açılmasıdır.

3-Tarafların ihtiyaçları ve gelir durumunda esaslı değişikliklerin olması veya yıllık artış kararlaştırılmamış nafaka kararlarında aradan geçen süredeki enflasyona göre güncelleme talebi ile nafakanın değiştirilmesi davası açılabilir.

Mali koşullar değişmeden tek başına evlenmenin nafaka indirim sebebi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Her aşamada bir bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi