Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi davasında davalı vekili-vekalet ücreti-cevap dilekçesi

Yanıt
Old 03-04-2017, 12:09   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan ortaklığın giderilmesi davasında davalı vekili-vekalet ücreti-cevap dilekçesi

Merhaba Meslektaşlarım;

Forumda daha önce sorulmuş olabilir ancak ben göremedim.

Birden çok paydaşın olduğu (60 kadar) bir ortaklığın giderilmesi davasında; 3 davalı paydaşın vekili bulunmaktayım. Davaya vekaletimi epey süre sonra sunmak durumunda kaldım. Bildiğim kadarıyla bu davada her paydaş vekili lehine vekalet ücreti doğacak. Ancak benim 3 paydaşın da vekili olduğum göz önüne alınırsa, her 3ü için de mi vekalet ücreti doğacak yoksa tek vekalet ücreti mi?

Bir de benzer bir davada, yine davalılar vekili olsak da satış suretiyle paylaşımı biz de istemekteyiz. Hatta bu konuda müvekkilimin yurt dışında olması sebebiyle davacı vekiline yardım etmişliğim bile var. Bu gibi hallerde cevap süresi içerisinde davaya cevap vermemin bir katkısı olacak mıdır? Cevap versek de vermesek de yargılama giderlerinden ortaklaşa sorumlu mu olacağız?
Old 03-04-2017, 13:30   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Meslektaşım,

Her üç davalı için de davanın red sebebi ORTAK İSE tek vekalet ücretine hükmolunur. Bu durumda üç davalı için ayrı ayrı vekalet ücreti alamazsınız.

AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ

Avukatlık ücretinin aidiyeti, sınırları ve ortak veya değişik sebeple davanın reddinde davalıların avukatlık ücreti
MADDE 3 – (1) Yargı yerlerince avukata ait olmak üzere karşı tarafa yükletilecek avukatlık ücreti, ekli Tarifede yazılı miktardan az ve üç katından çok olamaz. Bu ücretin belirlenmesinde, avukatın emeği, çabası, işin önemi, niteliği ve davanın süresi göz önünde tutulur.
(2) Müteselsil sorumluluk da dahil olmak üzere, birden fazla davalı aleyhine açılan davanın reddinde, ret sebebi ortak olan davalılar vekili lehine tek, ret sebebi ayrı olan davalılar vekili lehine ise her ret sebebi için ayrı ayrı avukatlık ücretine hükmolunur.

T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU

E. 2013/3-12 K. 2013/1012

T. 3.7.2013

....

27.06.1956 Tarih, 1954/2 Esas, 1956/14 Karar Sayılı Yargıtay İçtihatı Birleştirme Kararı'nda; birden fazla gerçek ve tüzelkişi aleyhine açılan bir davanın reddi halinde, davalılar için tayin ve takdir olunacak vekalet ücretinin ne olacağı hususu irdelenerek; sonuçta davacıya karşı dayanışmalı sorumlu bulunan birden çok gerçek ve tüzelkişilere karşı açılan bir davanın, davalılar için ortak nedenden ötürü reddi durumunda, davalılar vekillerinin müşterek mesailerinin aynı neticeyi verdiği göz önünde tutularak, dava konusunun kıymet veya tutarı üzerinden bir vekalet ücretinin belirlenmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Öte yandan 2011-2012 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde uyuşmazlık konusu hakkında bir düzenleme bulunmamakla birlikte, tarifenin 3/1.maddesinde; avukatlık ücretinin belirlenmesinde, avukatın emeği, çabası, işin önemi niteliği ve davanın süresi göz önünde tutulacağı; aynı maddenin 2.fıkrasında ise, müteselsil sorumluluk da dahil olmak üzere, birden fazla davalı aleyhine açılan davanın reddinde, ret sebebi ortak olan davalılar vekili lehine tek; ret sebebi ayrı olan davalılar vekili lehine ise, her ret sebebi için ayrı ayrı avukatlık ücretine hükmolunacağı belirtilmiştir. Anılan maddenin amacına ve içtihatı birleştirme kararına hakim olan ilke birlikte gözetildiğinde, birden fazla davacının birlikte dava açması ve tek vekille temsil edilmeleri halinde, davanın reddi sebebi ortak ise, davacılar aleyhine de tek vekalet ücretine hükmedilmelidir.

Somut olayda da, aynı dava sebebine dayalı olarak, birden fazla davacının vekili olarak birlikte dava açıldığı ve davada aynı sebeple ret kararı verildiğinden, davalı yan lehine tek vekalet ücretine hükmedilmelidir.
Old 03-04-2017, 13:43   #3
Av. Meltem ERTÜRK

Teşekkürler Meslektaşım,

Bu hususu biliyorum fakat söz konusu dava ortaklığın giderilmesi olduğu için muallakta kaldım açıkçası. Neticede davalı da olsak aynı sonucu talep ediyoruz. Bizler de satışın yapılması taraftarıyız. Davanın reddi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle vekalet ücreti hususu aklımı karıştırdı :S
Old 03-04-2017, 14:12   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Ben de ortaklığın giderilmesi davasının hangi sebeple reddedileceğini anlayamamıştım fakat meslektaşım soruyorsa mutlaka bir nedeni vardır diye düşünerek yanıt verdim.
Old 03-04-2017, 14:18   #5
Av. Meltem ERTÜRK

sizin yanıtınızı okurken bir yandan da araştırmama devam ettim ve sanırım cevabımı buldum

Paydaşlığın giderilmesi davaları iki taraflı, taraflar için benzer sonuçlar doğuran davalar olup, sonuçta kazanan veya kaybeden taraftan söz edilemeyeceğinden yargılama giderleri ve vekalet ücretinin taraflara payları oranında yükletilmesi gerekir.(YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 2011/6-416 K. 2011/469 T. 6.7.2011)
Old 16-04-2018, 13:53   #6
Av. Meltem ERTÜRK

Merhaba,
Sorduğum soruya ilişkin ortaklığın giderilmesi davam sonuçlandı. Gerekçeli karar ile vekalet ücretine hükmedilmiş ancak şöyle:
1)Davacı kendini vekille temsil ettiğinden 1815 tl ücret takdirine,
2)Davalılardan x vekili (ben) kendini vekille temsil ettiğinden 1815 tl ücret takdirine,
3)Davalılardan y vekili kendini vekille temsil ettiğinden 1815 tl ücret takdirine, demiş ...Her vekil için ayrı vekalet ücretine hükmetmiş. Ben tek vekalet ücreti olacak sanmıştım.Bilmediğim bir husustu..Sizce bu şekilde 3 ayrı vekile de ayrı ayrı vekalet ücreti mi ödenmesi gerekiyor? Ve bu vekalet ücretleri satış parasının içerisinden direk bizlere mi gönderiliyor, yoksa her paydaş veya malikten tahsil etmemiz mi gerekiyor tek tek
Old 16-04-2018, 17:55   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Merhaba,
Sorduğum soruya ilişkin ortaklığın giderilmesi davam sonuçlandı. Gerekçeli karar ile vekalet ücretine hükmedilmiş ancak şöyle:
1)Davacı kendini vekille temsil ettiğinden 1815 tl ücret takdirine,
2)Davalılardan x vekili (ben) kendini vekille temsil ettiğinden 1815 tl ücret takdirine,
3)Davalılardan y vekili kendini vekille temsil ettiğinden 1815 tl ücret takdirine, demiş ...Her vekil için ayrı vekalet ücretine hükmetmiş. Ben tek vekalet ücreti olacak sanmıştım.Bilmediğim bir husustu..Sizce bu şekilde 3 ayrı vekile de ayrı ayrı vekalet ücreti mi ödenmesi gerekiyor? Ve bu vekalet ücretleri satış parasının içerisinden direk bizlere mi gönderiliyor, yoksa her paydaş veya malikten tahsil etmemiz mi gerekiyor tek tek

Satış parası, bankaya yatırılır.Bunun üzerine bilirkişi, bu para hakkında bir tevzi tablosu düzenler. Bu tabloda, hissedarların alacakları miktarlar, avukatların isimleri ile beraber alacakları avukatlık ücreti, vergiler, vs. vs. hepsi yer alır. Siz de adı geçen bankaya gider, kendi adınıza isabet ettirilen avukatlık ücretini alırsınız. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi