Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-06-2016, 08:37   #1
Konuk

Varsayılan boşanmada mal paylaşımı

Merhaba, eşimin açtığı boşanma davası kabul edildi. Boşanmalarına denildi. Dava konusu evlilik birliğinin temelinden sarsılması idi. henüz gerekçeli karar yazılmadı ama ben şuan eşimin evinde oturuyorum çünkü mahkeme bana tahsis etmişti evi. Ayrıca eşyaların kullanım hakkınıda yine mahk. dava sürerken bana vermişti. şimdi ben kararı temyiz edicem. Bu süre içersinde eşim beni evden çıkartabilir mi ? Evdeki eşyaları gelip alabilir mi ? Ev eşyası ile ilgili mal tespiti yaptırabilir mi ? Evlilik sonrası alınan bir arabamız var sadece, ev ise eşime ait evlilik öncesi alınmış. Şimdi ben temyiz aşamasına girerken araba ile ilgili yarısını istiyorum diye hakkım olarak dava açmalımıyım ? Yoksa temyizin cevabını mı beklemeliyim ? Eşyaların bir kısmını yazlığa götürsem suçlu mu olurum ? Yahut eşim gelip kendince davayı kazandım diye eşyaları alıp götürmeye kalkabilir mi ? Bir de merak ettiğim ben dava süresince evde oturdum şimdi davayı kaybettim diye eşim geriye dönük benden kira bedeli isteyebilr mi ? Buna hakkı varmı ? Bu davada kim kusurlu yada eşit kusur mu var henüz bilmiyorum, karar henüz yazılmadığından, ama bir sorum da şu ki eşit kusur var ise ya da ben daha az kusurlu isem eşimden maddi manevi tazminat talep edebilir miyim ? Eğer edebilceksem ayrı bi dava mı açmam gerekiyor ? Çünkü bu davamızda böyle bi istekte bulunulmadı. Eşimin ilk dilekçesinde maddi manevi hakkımız saklı kalmak kaydı ile deniliyordu sonraki dilekçelerde biz tazminat istiyoruz diye ayrıca yazılmadı fakat şimdi dava kabul edilince eşim benden kendi daha az kusurlu sayılırsa benden tazminat isteyebilir mi ? Bir de böyle boşanma davalarında taraflar ne kadar kusurlu olursa olsun evlilik sonrası edinilen mallar her şekilde eşit mi paylaşılıyor ? Yani kusursuz ya da daha az kusurlu sayılan taraf evlilik sonrası edinilen ortak maldan daha mı fazla istifade edebiliyor. ? bizim davamızda öyle zinadır, yok hayata kasttır gibisinden kötü şeyler yok. Şiddet yok tehdit yok. sadece basit anlaşmazlıklardan kaynaklanan bi geçimsizlik var bundan dolayı hakim boşadı. Ama bu benim evlilik sonrası edinilen malın % 50 sini almama engel değildir değil mi ? Ve ben bu % 50 hakkımı almak için temyiz sonucunu yani kararın kesinleşmesini mi beklemeliyim. ? Bir de işte yukarda dediğim gibi şiddetin tehdidin zinanın vs. olmadığı bir davada kocam benden maddi manevi tazminat isteyebilir mi ? Biraz uzun oldu kusurabakmayın iyi ki varsınız.. iyi günler.
Old 16-06-2016, 13:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-TMK 169 a dayalı olarak tedbiren konutun ve ev eşyalarının tahsisi boşanma konusundaki kararının kesinleşmesine kadar devam eder.Eşyaların mülkiyeti burada tartışma konusu değildir.

Eğer eşiniz ev eşyasının aynen iadesi veya bedelinin ödenmesi konusunda dava açacak olur ise (sadece tespit talepli dava da olabilir)mahkemece verilmiş bir inceleme kararı ile elbette eşya tespiti mahkemece yapılabilir.Fakat tahsis kararı devam ederken evden eşyaları alamaz.

2-Evlilik içinde eşinizin geliri ile alınmış araba edinilmiş mal statüsündedir. Bu arabaya ilişkin katılım alacağı veya değer artış payı davasını dilerseniz açabilirsiniz.Bu dava boşanma davasından bağımsız olarak açılır ancak boşanmanın kabulü konusundaki karar kesinleşince esas hakkında karar verilebilir.

3-Mahkemece verilen tahsis kararı süresince eşiniz sizden geriye dönük kira bedeli isteyemez.

4-Boşanmanın eki niteliğindeki maddi manevi tazminat konusu boşanma davası içinde tartışılmış ve karar verilmiş ise yeniden dava konusu yapılamaz.

Fakat boşanma davasında açıkça feragat edilmemiş ve haklar saklı tutularak konu talep edilmemiş ise boşanmanın kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde maddi manevi tazminat davası açılabilir.

TMK 174/1 ve 174/2 ye dayalı tazminat talepleri karşı tarafın daha fazla kusurlu olduğunun kanıtlanmasına bağlıdır.Eşit kusur durumunda tazminata hükmedilmemektedir.

5-Boşanma davasının kabulü ile hüküm kısmında açıkça zina veya cana kast sebebi ile boşanmaya denmiş ise bu katılım alacağı davacısının bu belirtilen kusurları alacağının azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yol açabilir.Ama boşanma hükmünde başkaca hukuki sebebe dayanılmış ise örneğin TMK 166/1-evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına denmiş ise kusur konusu mal rejimi alacak davasında değerlendirilmeyecektir.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi