Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tapu müdürlüğü aile konutu şerhi koymadı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2016, 13:05   #1
Konuk

Varsayılan Tapu müdürlüğü aile konutu şerhi koymadı

Merhaba
Eşimle 40yıllık evliliğimiz var,anlaşmazlık üzerine 2 aydır ayrı yaşıyoruz.Ev eşimin üzerine fakat keyfi nedenlerden dolayı,yazlıkta oturuyor eve şehirdeki banka işleri,doktor işleri vs için geliyor ve kalıyordu.Ayrılık sürecimizde beni evi satmakla tehdit ediyor,şerh koydurmak için tapuya gittim,apartman yöneticisinden arada sırada geldiğini ve evi ortak yaşam alanı olarak kullandığımızı belirtir belge,dilekçe yazdım hiçbirini almadılar.Nüfus cüzdanımı alıp araştıracağız dediler daha sonrada,aynı evde oturmuyorsunuz şerh koyamıyoruz dediler.Şerh koydurmak istediğim ev eşimin üzerine ama ikametgahı başka yerde,boşanma davası açılmadan evi satarsa hiçbir maddi güvencem,malım,maaşım yok eve konut şerhi koyduramıyacak mıyım?Boşanma davasını ben açmak istemiyorum,çünkü beni ayrılık kararı almaya zorlayan iftiraları ve baskıları sonucu bunca yıllık emeğime karşılık beni dayanamaz hale getirdi.Bu yaştan sonra hibir yerde çalışamam mağdur durumdayım.Cevaplarınız için teşekkürler
Old 01-06-2016, 13:41   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Birlikte yaşamıyor olmanız oturduğunuz evin aile konutu sayılmasına engel bir durum değildir. Tapu müdürlüğü bu gerekçeyle talebinizi reddedemez. Size bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesi hâkimine başvurmanızı ve aile konutu şerhi konulması için karar verilmesini istemenizi öneriyorum.

Ayrıca evlilik birliğinin ihtiyaçlarının karşılanması için eşinizin yapması gereken katkının belirlenmesi, eşinizin başka malvarlığı değerleriyle ilgili tasarruflarının kısıtlanması konusunda da aile mahkemesi hâkimine başvurabilirsiniz. Hâkimce belirlenecek katkı tutarı eşiniz tarafından ödenmediği takdirde maaşından doğrudan doğruya kesilmesi için karar verme yetkisi yine hâkime tanınmış durumdadır.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi