Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

rüşvet

Yanıt
Old 02-10-2006, 15:13   #1
seyitsonmez

Varsayılan rüşvet

rüşvet vermeyen avukat varmı?
Old 02-10-2006, 15:19   #2
medenikal

rüşvet demiyelim de hediye; yada memnuniyet primi;

çünkü rüşvet yapılması gerekenin yapmama veya yapmama gerekeni yapması için verilir;

ne yazık ki veriliyor,
Old 02-10-2006, 15:27   #3
av.yıldıray

Sayın Sönmez ve Taslak;
Siz rüşvet veriyor musunuz?
Old 02-10-2006, 15:30   #4
medenikal

rüşvet vermek suç ;

verirsem suç işlemiş olurum;

rüşvet vermiyorum;
Old 02-10-2006, 15:42   #5
seyitsonmez

Varsayılan :)))

ruşvet... eskı kanunda yapılması gereken bırseyın yapılması ıcın yada yapılmaması gereken bırseyın yapılması olarak nıtelıklı ve nıtelıksız olarak ıkıye ayrılıyordu ama yenı kanunda sanırım boyle bır ayrım yok.......sayın mehmet emın kandırmayalım bırbırımızı dedıgınızın hepsi rüşvet......banada hedıye yollayın o zaman))
Old 02-10-2006, 15:58   #6
medenikal

Rüşvet Madde 252- (1) Rüşvet alan kamu görevlisi, dört yıldan oniki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Rüşvet veren kişi de kamu görevlisi gibi cezalandırılır. Rüşvet konusunda anlaşmaya varılması halinde, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.
Sayfa 59

9026
(2) Rüşvet alan veya bu konuda anlaşmaya varan kişinin, yargı görevi yapan, hakem, bilirkişi, noter veya yeminli mali müşavir olması halinde, birinci fıkraya göre verilecek ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.
(3) Rüşvet, bir kamu görevlisinin, görevinin gereklerine aykırı olarak bir işi yapması veya yapmaması için kişiyle vardığı anlaşma çerçevesinde bir yarar sağlamasıdır.
(4) Birinci fıkra hükmü, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu kurum veya kuruluşlarının ya da kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının iştirakiyle kurulmuş şirketler, bunların bünyesinde faaliyet icra eden vakıflar, kamu yararına çalışan dernekler, kooperatifler ya da halka açık anonim şirketlerle hukuki ilişki tesisinde veya tesis edilmiş hukuki ilişkinin devamı sürecinde, bu tüzel kişiler adına hareket eden kişilere görevinin gereklerine aykırı olarak yarar sağlanması halinde de uygulanır.
(5) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/28 md.) Yabancı bir ülkede seçilmiş veya atanmış olan, yasama veya idarî veya adlî bir görevi yürüten kamu kurum veya kuruluşlarının, yapılanma şekli ve görev alanı ne olursa olsun, devletler, hükümetler veya diğer uluslararası kamusal örgütler tarafından kurulan uluslararası örgütlerin görevlilerine veya aynı ülkede uluslararası nitelikte görevleri yerine getirenlere, uluslararası ticarî işlemler nedeniyle, bir işin yapılması veya yapılmaması veya haksız bir yararın elde edilmesi veya muhafazası amacıyla, doğrudan veya dolaylı olarak yarar teklif veya vaat edilmesi veya verilmesi de rüşvet sayılır.
Old 02-10-2006, 16:08   #7
seyitsonmez

mehmet emın bey benım ruşvetı tartışmaya açmak istememin sebebi....kırlenmışliğin arınılmiş bir parçası olmak ıstegımı belırtmektı ama konu hukukı yone dogru kaymak uzere ılgınıze teskkurler..
Old 02-10-2006, 16:18   #8
Kamil_Kirman

Sanırım vermeyenler istisnadır ancak genel kural, avukatlar adını ne koyarlarsa koysunlar rüsvet vermektedirler. Bazıları adını değiştirerek kendi kendini kandırırken, bazılarıda ben az veriyorum diye seviniyor, bazılarıda işlerinin görülmesi için çok gerekli olduğuna inanıyor. Ancak bütün bunlar bir gerçeği değiştirmeye veya saklamaya yetmiyor. Avukatlar rüşvet vererek tertemiz (!) memurların da ahlakını bozuyor.
Old 02-10-2006, 16:21   #9
medenikal

belki tam tersidir;

memurlar tertemiz(!) avukatların ahlakını bozuyordur
Old 02-10-2006, 16:23   #10
seyitsonmez

sayın kamıl sanırımm bu ılk mesajınız... boyle bir konuyla başlamak hoş olmasa gerek ama dusunduklerınız malsef acı ve gercek...
Old 02-10-2006, 17:20   #11
Adilyaşam

Değerli arkadaşlarım bu konuda diilerseniz benim inandığım bir ifade eklemek istiyorum. rüşvet bence o kadar iğrenç bir kişisel ve toplumsal olgu ki insanın ve toplumun ruhunu satmasıdır. ruhu yok olan ve satılan bir bireyden ve toplumdan ileriye yönelik bir şey beklemek olanaklı değildir. rüşvet olayında bir rüşvet veren ve alan iki öğe vardır. biri olmayınca öteki olmaz. olsa olsa görece olarak az oranda rüşvete teeşebbüs suçu olabilir. bu da rüşvet davalarında çok az sayıda bulunmaktadır. bu ise istatik(sayılama) biliminin verdiği verilerdir. bu nedenle bence rüşvette alan kadar veren de sorumludur. eğer biz hangi meslek grubu olursak olalım ya da vatandaş olarak bununla ciddi savaşım verirsek özellikle hukuk iyi bilen avukatlar olarak sizin bu konuda barolar aracılığı ile mutabakat yapıp bununla ciddi savaşım verilirse sonuç alınacağını düşünüyorum. bunu gözardı ederek bütün camiayı töhmet altında bulunduracak yorumların yapılması ve böyle bir sorunun sorulması bence çok yanlıştır. bence toplumsal sorunlarda öncelikle ben veya biz ne yaptık ne yapmalıyız sorusunun sorulması gerekir. saygılarımla...
Old 05-10-2006, 09:42   #12
betulyalim

Merhabalar.Ben şu an stajyerlik yapmaktayım.Stajyerliğe başadığım zaman çalıştığım bürodaki ikinci günümde parton tarafından bana söylenen şuydu ''eğer adliyelerde işini yaptırmak istiyosan,memurun elinin kaşıntısını giderceksin''.Aradan nerdeyse 1 yıl geçti we bende bu duzenin bir parçası oldum artık.Hala memurlara işimi yaptırmak için dosyaların arasına bişeyler sıkıştırıyorum we bundan çok utanç duyuyorum.Ama düzen böyle,böyle gelmiş böyle gider.Şimdi sitede herkes bana ''işte sen we senin gibi düşünenler yüzünden bu çürümüşlükten kurtulamıyoruz'' diye yüklenecek biliyorum ama,memurun gönlünü hoş etmediğinizde o bir ayda cewabı dönmesi gereken müzekkerinin aslında hiç gönderilmediğini anladığınızda (ki müzekkere masrafı werilmişti) o zaman bu düzenin bi parçası olmanız gerektiğini anlıyorsunuz.Gerçekten çok acı ama sistem bu şekilde işliyor.Yapacak bişey yok nerdeyse.
Old 05-10-2006, 09:58   #13
seyitsonmez

sevgili betül.....

senin geçtiğin bu yollardan mılyarlarca insan gectı ama tabiki herkes aynı kaygıyı ve onuru taşımıyor......bende senin gibi düşünürdüm inan çok ağladım ve kavga ettim.... değişmez birşeyler diye düşündüğüm olmadı değil....ama zamanla gördümki bu işi meslek ahlakı ve insan onuruyla yapan abierimiz ve ablalalrımızda varmış. umutsuz olma en azından bu kaygıyı taşıman güzel.....ve bak birileri gündemine almış bu konuyu......gerçi fazla ilgilenen yok utanıyorlar belkı...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi