Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınmaz satışında ayıba ve zapta karşı tekeffül

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2013, 15:20   #1
Av.B.Ali

Varsayılan Taşınmaz satışında ayıba ve zapta karşı tekeffül

Vatandaşın müteahhitten 11/01/2008 tarihinde banka kredisi kullanarak satın aldığı dairenin bulunduğu ana gayr-i menkul hakkında yıkım kararı mevcutmuş. Yaklaşık 20 dairenin bulunduğu bu bina hakkında yıkım kararı alan belediyenin bu hususu tapuya şerh olarak bildirmesi gerekirdi diye düşünüyorum zira mevzuatta tapuların aleniyeti sebebiyle tapuya güven söz konusudur. Seçilmiş ve vatandaşa hizmeti önplanda olan bir kamu kurumu olan belediyenin vazifesi sadece ruhsata aykırı yapının yıkım kararını almak değil, bu binadan daire alacakların mağduriyetini önlemek adına bu yıkım kararını tapuya bildirilmesi gereği vazifesidir diye düşünüyorum. Belediyenin aldığı yıkım kararını Müvekkil olayı 20/11/2012'de öğrenmiş.

Takıldığım noktalar şunlar:
1) En önemlisi açacağımız davada 5 yıllık zaman aşımına takılır mıyız?

2) Davada husumete muhatap olacaklar; satıcı, müteahhit, belediye, müvekkile para satacağından kredi çözerken gerçeği (görevlendirdiği eksperinin görevi cihetiyle) öğrenmesi ve durumu müvekkile bildirmesi gereken banka diye düşünüyorum.Arsa sahibi ve yapı denetim firması da sorumlu olur mu?

3) Her zaman yıkılması an meselesi olduğundan yani her an elinden çıkabileceğinden ZABTA KARŞI TEKEFFÜL HÜKÜMLERİnin uygulanması mümkün mü. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler
Old 15-04-2013, 20:05   #2
ADVOCATEHAKAN

Bu Hususta Mutlaka Tapuda Bir Kayit Vardir Ve Sonuçta Alici Kişi Sorumlu Tutulur,büyük Ihtimal Dairenin Mesken Ruhsati Yoktur,alicinin Bu Durumu Araştirmamasi Alicinin Hatasi Sonucuna Kadar Gider Zor Bir Dava...
Old 17-04-2013, 10:11   #3
av. halise

merhabalar
öncelikle tapuda dediğiniz gibi bir kayıt yoksa ki genellikle vardır, sizin olayınızda belediyece yapılan yıkım kararlarında genel olarak yeşil alan diye nitelendiriliyor ve tapuda bu şekilde kayıtları bulunmakta,ancak gerekli bilgiler yoksa gizli ayıp sayılacağından 2 yıllık zamanaşımı olmakla birlikte davalılarınız ; satıcı , müteahhit ,banka olacaktır.öncelikle kayıt olup olmadığı hususunu araştırmanızı öneririm çünkü ayıplı malı bilerek almanız durumunda bu kanundan yararlanamayacağınıza dair açık madde mevcuttur. kolaylıklar diliyorum..
Old 24-04-2013, 13:25   #4
Av.B.Ali

Alıntı:
Yazan av. halise
merhabalar
öncelikle tapuda dediğiniz gibi bir kayıt yoksa ki genellikle vardır, sizin olayınızda belediyece yapılan yıkım kararlarında genel olarak yeşil alan diye nitelendiriliyor ve tapuda bu şekilde kayıtları bulunmakta,ancak gerekli bilgiler yoksa gizli ayıp sayılacağından 2 yıllık zamanaşımı olmakla birlikte davalılarınız ; satıcı , müteahhit ,banka olacaktır.öncelikle kayıt olup olmadığı hususunu araştırmanızı öneririm çünkü ayıplı malı bilerek almanız durumunda bu kanundan yararlanamayacağınıza dair açık madde mevcuttur. kolaylıklar diliyorum..

Sayın meslektaşım öncelikle anlamaya çalışıp cevap yazmanız, ilginiz takdire şayan. Takdir ve teşekkürlerimi iletiyorum.Ancak Taşınmaz satışında 1 yıl her halükarda 5 yıl gibi bir hak düşürücü süre var ki bizim belimizi büken bu 5 yıllık katı süre.Tapudan dilekçeyle istediğim yazılı cevap aynen "... belediye tarafından tapuya şerh edilmiş herhangi bir yıkım kararı bulunmamaktadır" şeklindedir.

Eski Borçlar Kanunu 215 son fıkra "Bir binanın ayıplı olmasından mütevellit ve tekeffüle müstenit davalar mülkiyetin devrinde 5 sene geçmekle sakıt olur." demektedir. Bu maddenin karşılığı olan Yeni Borçlar Kanunu 244 son fıkra ise aynen "Bir yapının ayıplı olmasından doğan davalar, mülkiyetin geçmesinden başlayarak 5 yılın ve satıcının ağır kusuru varsa 20 yılın geçmesiyle zaman aşımına uğrar" şeklindedir.

Daireyi müvekkilin satın aldığı tarih 11/01/2008'dir ki yeni kanunun yürürlüğünden önceki bir tarihtir. Ana taşınmaz binanın yapılışı ise 1-2 yıl daha eskidir. Tüm bu durumlara göre yine yeni kanunun 244.m.'si son fıkrasındaki 20 yıllık hükmün binanın yapımı tarihine ve hatta satış tarihine uygulanması yani yeni B.K.'nın geçmişe şamil uygulanması mümkün mü???

Çıkmaza girdiğim konunun esası; yeni kanunun geçmişe şamil olup-olmayacağı???

Dolayısıyla da eski borçlar kanununda olmayan ve sadece yeni borçlar kanunu m.244'deki 20 yıllık zaman aşımından istifade edip-etemeyeceğimizdir. Tekrar teşekkürler.
Old 24-04-2013, 15:55   #5
av.d.d

Sayın Av. B.Ali,
Ben B.K. madde 244 teki 5 yıllık sürenin açık ayıp durumunda uygulanacağını düşünüyorum. Nitekim üst fıkralarda da alım sırasında yüzölçümünün eksik bildirilmesi durumu mevcuttur.
Sizin olayınızda ise, gizli ayıp mevcuttur. Zira siz taşınmazı devir alırken bu durumdan haberdar değildiniz. Bu nedenle gizli ayıbın öğrenildiği tarihinden itibaren sürenin başlayacağı kanaatindeyim. Zira BK madde 246 da da taşınır satışına ilişkin kuralların kıyasen uygulanacağı belirtilmiş.

Alıntı:
Yazan av.halise
gizli ayıp sayılacağından 2 yıllık zamanaşımı olmakla

gibi düşünüyorum.

Bence olayınızda yeni BK uygulanacaktır. Olayın meydana geldiği yada ayıbın öğrenildiği tarihteki mevzuat uygulanır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi