Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım Ücretlerinde TBB Kesinti Yapıyor Mu?

Yanıt
Old 11-09-2008, 15:01   #1
av_sibelll

Karar Adli Yardım Ücretlerinde TBB Kesinti Yapıyor Mu?

adli yardımdan gelen dosya kapsamında barodan adli yardım ücretimi aldım ancak bana ödenen ücret ile kestiğim makbuzdaki ödenecek net ücret arasında fark var. Baro daki görevliye sorduğumda TBB nin kesinti yaptığını bu sebeple yatırılan ücretin eksik olmadığını belirtti. Şöyleki 2008 Asgari ücret tarifesi 500,00 YTL, katma değer vergisi % 18 = 76 YTL, gelir vergisi % 20= 84.75 YTL, net ücret 338,98 YTL, ÖDENECEK TOPLAM TUTAR= 415.25 YTL olması gerekirken yani hesabıma yatması gereken ücret 415.25 YTL iken hesabıma 373.88 YTL geçti. Bu durumda TBB bir kesintiye gitmekte midir yoksa ödenecek net tutar olan 415.25 YTL nin mi hesabıma geçirilmesi gerekir. Diğer barolarda ki uygulama ne şekildedir?
Bu konuda baroya dilekçe yazacağım ama öncelikle biraz bilgi almam gerektiğini düşündüm ve ona göre şikayet te bulunmayı düşünüyorum.
Ayrıca bizim baromuzda CMK ödemelerinde tüm kesintiler yani stopaj ve % 18 kdv kesintisinden ve aidat keisntisinden sonra % 5 baro tarafından başka bir kesinti yapılmaktadır. Acaba diğer barolarda da böyle bir uygulama varmıdır? hakikaten çok merak ediyorum yoksa haksız olarak bizden kesinti mi yapılmaktadır? ilgilenen tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 12-09-2008, 14:13   #3
Av.F.Karakurt

Sayın meslektaşım,
Adli yardım ödemeleri ile ilgili olarak ödenecek ücretin %10 'u tutarında bir kesinti yapılıyor. Sizin de yapmış olduğunuz hesaplama gibi, İstanbul Barosu'da aynı kesintiyi yapıyor. Bizlere yapılan açıklamada , bu kesintinin sebebinin TBB. 'nin kararı olduğu söyleniyor. Zannediyorum tüm barolarda uygulama bu yönde.
Sayın Av.Cengiz Bey Avukatlık Kanunu mad. 180 ' den bahsetmiş. Şimdi o maddeye baktım. Doğru, kesintinin sebebi Avukatlık Kanununun 180.maddesinin e bendi. Bu madde Adli Yardım Bürosunun gelirlerini sıralamış ve bunların içinde de e bendinde;
"Adli yardımla görevlendirilen avukatın aldığı ücretin %10'u..." yer alıyor. Demekki bizler de Adli Yardım Bürosunun gelirlerine %10 oranında bir katkıda bulunuyoruz.
Yanlız bizim burada anlamakta zorlandığımız, bu ücret adli yardım bürosunun bize ödediği ücret mi? Yoksa dava sonunda tarafımıza hükmedilen vekalet ücreti mi? Adli Yardımın bize söylediği dava sonunda tarafımıza hükmedilen vekalet ücreti . Bu durumda bizler davanın başında, henüz dava sonuçlanmadan ve vekalet ücreti hükmedilmeden ( ola ki dava aleyhimize de sonuçlanabilir) ya da hükmedilen vekalet ücreti tahsil edilebilsin ya da tahsil kabiliyeti olmasın Adli Yardım Bürosu bizden %10 'luk kesintiyi peşinen yapıyor. Yani birçoğunu alamadığımız karşı taraf vekalet ücretlerinin %10'unu peşinen Adli Yardım Bürosuna ödüyoruz, daha doğrusu alacağımız ücretten peşinen kesiliyor. Bunun bir çözüme ulaştırılması ve buna ilişkin bir düzenlemenin yapılması gerekiyor.
CMK. ödemelerinde KDV ve stopaj dışında bir kesinti yok. Damga vergisi kesiliyor ama bu kesintiyi baro değil parayı yatıran ilgili C.Başsavcılıkları yapıyor. Bu oranda %5 değil, daha düşük bir oran. Saygılar....
Old 12-09-2008, 16:32   #4
av_sibelll

Karar

Sayın Karakurt, öncelikle Av. cengiz beyin ve sizin veridğiniz cevaplardan ötürü teşekkür ederim. Av. Cengiz bein cevabından sonra bende ilgili kanun maddesine baktım ve olayı nettleştirdim. Ancak ben şunu anlamış değilim. Adli yardımdan dava aldığımızda ve davayı kazandığımızda vekalet ücretini biz değil baro alıyor diye biliyorum. O yüzden de kesintiyi baştan yapıyor olabilirler.
Cmk kesintilerine gelince mensubu bulunduğum Sivas Barosu bizden damga vergisinden ayrı olarak % 5 kesintiye gitmekte. Bu durumu henüz yazılı olarak sebebini sormadım. Ancak en kısa zaman içerisinde bazı işlerimi hallettikten sonra dilekçe ile gerekçesini isteyecedğim. Çünkü zaten aldığımız çok yüksek bir meblağ değil ve sürekli olarak kesintiye uğramakta.
Old 12-09-2008, 22:33   #5
Av.Nevra BAŞKAL

A.K. nun 164/son maddesine göre: "Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez."

Avukata Adli Yardım Fonu'ndan ödenen vekalet ücreti, müvekkilinden alması gereken vekalet ücreti yerine ödenen meblağdır. Dava sonucuna göre hükmedilen karşı vekalet ücreti ise avukatındır, bu ücretten herhangi bir kesinti yapılması sözkonusu değildir.
Old 12-09-2008, 23:39   #6
Av. Can DOĞANEL

CMK ücretinden yapılan kesintinin hiçbir dayanağı yoktur. Baro Genel Kurulunun veya Yönetim Kurulunun böyle bir hak veya yetkisi de yoktur.
Old 15-09-2008, 08:51   #7
av_sibelll

Karar

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
CMK ücretinden yapılan kesintinin hiçbir dayanağı yoktur. Baro Genel Kurulunun veya Yönetim Kurulunun böyle bir hak veya yetkisi de yoktur.
Sayın Can Bey, bende inanın sizin gibi düşünmekteyim. Ancak bu uygulama yııllardır uygulanan bir durum imiş. Ben duyunca ve bu uygulamayla karşılaşınca inanın çok şiaşırdım. Kaldı ki Baro yönetim kurulunun böyle bir yetkisi yokken hukuka aykırı bir karar alması beni de düşündürmüyor değil. İşin üzücü tarafı ise Sivas Barosundaki hiçbir meslektaşımın buna itiraz etmemesi, karşı çıkmaması, kabullenmesi. Bu beni gerçekten üzmekte ama yıldırmamakta. Cevap veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Emeklerinden ve zaman ayırmalarından ötürü. İyi çalışmalar.
Old 14-12-2009, 19:01   #8
avadil

Sayın Sibel hanım
Sivas barosu gibi Afyon barosu CMK kesintisi yaptığını öğrendim. Sivas Barosuna itiraz yaptınız mı? Bende itiraz yapmayaı düşünüyorum. Selamlar
Old 15-12-2009, 11:40   #9
av_sibelll

Karar

Sayın Avadil, ben sivas barosuna bu yönde itirazda bulundum. Hatta yazılı cevap verilmesini istedim. Ama maalesef bu yönde hiçbir yazılı cevap verilmedi. Gerek görülmedi sanırım Bu yönde ne yapılması gerekiyor konuda bilmiyorum ama öncelikle avukatlar arasında bu yönde dayanışma olması gerekir diye düşünüyorum. Maalesef buna yazılı olarak itiraz eden yok. Herkes kendi aralarında bunu konuşuyor, derdini dile getiriyor ama sohbetten ileri gitmiyor, talep olarak sunulmuyor. Umarım İzmir' de meslektaşlarımız arasında bu yönde dayanışma vardır da sizin talepleriniz kabul görür ve bizede örnek olur. Çünkü Baro Başkanımız diğer barolarda bu keisntinin yapıldığını hatta hatırlamadığım bir baroda bu kesintinin % 10 olduğunu söylemişti. Yani Baromuz bizden o noktada daha düşük alıyor. Sevinmemiz lazım sanırım bu duruma.İyi çalışmalar.
Old 21-07-2017, 15:49   #10
vekaletucreti

Üzerinden uzun bir süre geçmesi açısından başvurularınızın ne durumda olduğunu baro tarafından CMK ücretlerinde yapılan kesintiler açısından herhangi bir gelişme veya yargı kararı alabildiniz mi sayın meslektaşlarım?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi