Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hamiline yazılı hisse senetlerinin iadesi/paraya çevrilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2017, 17:19   #1
Av. Talat

Varsayılan Hamiline yazılı hisse senetlerinin iadesi/paraya çevrilmesi

Kıymetli Üstadlar;

Bir müvekkil, faaliyetlerine Türkiye'de devam eden bir şirket/holding'den ciddi bir bedel mukabilinde hisse senedi (hamiline) almış. 20 yıl kadar önce aldığı bu hisse senetlerinden hayli zaman geçmesine rağmen hiçbir gelir/katkı/kar payı edinememiş. Daha sonra Türkiye'ye gelerek şirket/holding yöneticileri ile görüşmüş, parasını iade istediğini belirtmiş. Yönetim ''bunun mümkün olmadığını'' ifade etmişse de, müvekkile 2011 yılında kadar birkaç yıl boyunca aylık çok cüzi iade ödemeleri yapmış; her ödeme karşılığında da hisse senetlerini geri almış. Ancak 2011'den bu tarihe kadar hiçbir şekilde ödeme yapılmamış, müvekkilin de elinde hisse senetleri duruyor.
Hayli zamandır araştırıyorum ama kitaplar ve kitabî bilgiler tatmin edici olmuyor. Bu hisse senetlerinin bir şekilde paraya çevrilmesi için nasıl bir yol izlenmeli? Tecrübesi ve bilgisi olan üstatların buyurmasını rica ediyorum
Old 15-06-2017, 08:00   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

Seri halde ve yaygın şekilde hamiline yazılı hisse senedi çıkaran bu holdingin halka açık yani SPK hükümlerine tabi olduğu ihtimaliyle zamanaşımı hatırlatmasında bulunayım.

HAAO‟larda ortaklar (hissedarlar/hamiline yazılı pay sahipleri) ve kâra katılan diğer kimseler tarafından tahsil edilmeyen kâr payı bedelleri ile ortaklar tarafından tahsil edilmeyen temettü avansı bedelleri dağıtım tarihinden itibaren beş yılda zamanaşımına uğrar (BK.m.147/4).

Zamanaşımına uğrayan temettü ve temettü avansı bedelleri hakkında 2308 sayılı Şirketlerin Müruruzamana Uğrayan Kupon Tahvilat ve Hisse Senedi Bedellerinin Hazineye İntikali Hakkında Kanun hükümleri uygulanır ve zamanaşımı süresi içerisinde hak sahipleri tarafından talep edilmeyen kâr payları bu süresinin tamamlanmasından itibaren üç ay içerisinde hazineye intikal edecektir.

Zamanaşımına takılmayan kar payı alacakları için SPK'dan bilgi alınabilir.
http://www.spk.gov.tr/indexcont.aspx...enuhe ader=-1
Old 15-06-2017, 12:46   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Talat
Kıymetli Üstadlar;

Bir müvekkil, faaliyetlerine Türkiye'de devam eden bir şirket/holding'den ciddi bir bedel mukabilinde hisse senedi (hamiline) almış. 20 yıl kadar önce aldığı bu hisse senetlerinden hayli zaman geçmesine rağmen hiçbir gelir/katkı/kar payı edinememiş. Daha sonra Türkiye'ye gelerek şirket/holding yöneticileri ile görüşmüş, parasını iade istediğini belirtmiş. Yönetim ''bunun mümkün olmadığını'' ifade etmişse de, müvekkile 2011 yılında kadar birkaç yıl boyunca aylık çok cüzi iade ödemeleri yapmış; her ödeme karşılığında da hisse senetlerini geri almış. Ancak 2011'den bu tarihe kadar hiçbir şekilde ödeme yapılmamış, müvekkilin de elinde hisse senetleri duruyor.
Hayli zamandır araştırıyorum ama kitaplar ve kitabî bilgiler tatmin edici olmuyor. Bu hisse senetlerinin bir şekilde paraya çevrilmesi için nasıl bir yol izlenmeli? Tecrübesi ve bilgisi olan üstatların buyurmasını rica ediyorum

İradi olarak (devir ederek) Hisse senedinin paraya çevrilmesi mümkün olmuyorsa, halka açık şirketler için TTK. m 531 uyarınca ancak şirket sermayesinin yirmidebirine sahip pay sahiplerinin (bu kişiler bir veya daha çok kişi olabilir)haklı neden varsa şirketin feshi, bu mümkün olmuyorsa karara en yakın zamandaki piyasa rayiç değeri ödenmek kaydıyla ortaklıktan çıkma talepli dava açmak mümkün. Ancak tahmin ediyorum ki sizin müvekkilinizin hissesi %5'den az... olmalı. (Müvekkilinizin durumunda olan kişilerle birlikte hareket edip %5'i tamamlamaya çalışmanızı öneririm.)

Böyle bir durumda %5'i tamamlamadıkça hisse senetlerini taliplisi olmadan paraya çevirmeniz ne yazık ki mümkün olmaz. Kar payı için son 5 yılı kapsayacak şekilde talepte bulunmak mümkün. Tabi ki kar dağıtılmasına dair bir karar varsa!
Old 15-06-2017, 12:50   #4
Av. Talat

Verdiğiniz kıymetli bilgiler bilgiler için ayrıca telekkür ediyorum. Yol gösterici oldular. Peki bu şirketin mali tablosunu, kâr-zarar durumunu öğrenmenin yolu var mı? Şirket hissedarının bilgi alma hakkına istinaden bu yönde çekilen bir ihtarnameden sonuç almak mümkün müdür?
Old 16-06-2017, 11:11   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Talat
Verdiğiniz kıymetli bilgiler bilgiler için ayrıca telekkür ediyorum. Yol gösterici oldular. Peki bu şirketin mali tablosunu, kâr-zarar durumunu öğrenmenin yolu var mı? Şirket hissedarının bilgi alma hakkına istinaden bu yönde çekilen bir ihtarnameden sonuç almak mümkün müdür?

Pay sahiplerinin talebi halinde, gönderme masrafları da Şirket'e ait olmak üzere Yıllık Bilanço ve Gelir tablosundan bir sureti Şirket göndermek zorundadır. (TTK. m.437 /(1))
Old 26-07-2017, 12:31   #6
AV.FİLİZ AY

geçersiz ortaklık sözleşmesinde alacak davası nasıl açılacak?
Old 26-07-2017, 13:00   #8
AV.FİLİZ AY

2003 yılında kombassandan alınan Hamiline yazılı senetlerle ilgili alacak davalarıyla ilgili bilgi edinmek istiyorum..ortaklık sözleşmesi olmaksızın kişiye verilmiş olan pay senetleri hamiline olarak düzenlenmiş.zamanaşımıyla ilgili olarak 147 hükümleri mi dikkate alınacak.yoksa sebepsiz zenginleşme ve haksız fiil hükümlerinde düzenlenmiş olan zamanaşımı hükümlerimi dikkat alınacak...ayrıca bu alacaklar zamanaşımına uğradı mı ?teşekkür ederim..sayın Av.Dr Yahya Deryal...iyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi