Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuktan Kaymakam Olmak

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 3,75 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2006, 11:35   #1
ankara7406

Dikkat Hukuktan Kaymakam Olmak

Hukuk mezunlarının kaymakamlık sınavındaki başarısı nedir? Cevap verme inceliğini gösterecek olanlar yazılı ve sözlü sınavı birlikte düşünerek cevap verirlerse daha iyi bilgilenebilirim diye düşünüyorum. Saygılarımla...
Old 22-08-2006, 14:45   #2
lavania

benimde amacım hukuktan kaymakam olmak.. Başarı oranları hakkında kesin birşey bilmiyorum ama hukuk mezunu kaymakamların tabiyatı itibarıyla daha insancıl ve adil oldukları söyleniyor..
Old 28-08-2006, 17:35   #3
Gordon

Kamu Yönetimi mezunlarına göre biraz daha zor olur diye düşünüyorum. Sonuçta bir alanda uzmanlaşmak la o alanın yüzeysel eğitimini almak farklı şeyler. Ama başarı oranları elimizde değil o yüzden bu sadece benim düşüncem.
Old 06-09-2006, 18:55   #4
Ayşen GÜLER

Merhaba arkadaşlar,
Biraz geç farkettim başlığı ama yine de düşüncelerimi belirtmek istedim...Ben de kaymakamlık istiyorum ve bu yolda kulağıma gelen en büyük engel mülakatta torpil yazılı sınavdan düzgün bir hukuk fakültesi öğrencisinin rahatça sıyrılabileceği de kulağıma geldi.mülakat sorularından birisinin ise ab ilişkileri,aihm olduğunu bir tanıdıktan duymuştum kendisi 3 defadır mülakatta elenmekteymiş 3,sınıfa geçtiğim için ilk elden bilgiler edinmeye yönelik araştırmalarım sürecek ve duyu organlarım her zamnkinden fazla yönelecek bu konuya..Bilgilendikçe paylaşırım

Saygılar
Old 09-09-2006, 18:24   #5
yağmurdamlası

Ben Kamu Yönetimi öğrencisiyim.Hocalarımızla bu konuları yani torpil olup olmama işlerini çok konuşuyoruz.Eskisi kadar torpilin olmadığını asıl işin bizlerde bittiğini söylüyorlar.Kpss'yi atlatmadan zaten yazılı sınava bile girme hakkımız olmuyor ve bir büyük eleme bu sayede yapılmış oluyo.Sonra biz hocalarımıza şu soruları da soruyoruz.Okuduğumuz üniversite ne kadar önemli.Bu sınavlarda Ankarada bulunan öğrenci arkadaşlarımızın başarılı olmasını ben şöyle açıklayabilirim.Ankarada okuyan arkadaşlarımız olayın ciddiliğini bilen ve çalışan arkadaşlarımız.Fakat çoğu arkadaşımız ise az bir çalışmanın yeterli olabileceğini düşünerek girdikleri için başarısız oluyorlar.Bizler kaliteli olacağız okuduğumuz üniversitenin o sınav anında bize bir yararı olmayacağını düşünüyorum.Sonra sözlü mulakatta bazen sorulan soruları bilmekten daha önemli olan şey kendine güvenin ve duruşunmuş.Evet sen orada Kaymakam olmak için bulunuyorsun.Her konuda kendine olan güvenimizi onlara da hissettirmeliyiz diye düşünüyorum.Sizce?
Old 10-09-2006, 00:14   #6
PINAR YILMAZ

Varsayılan Merhaba arkadaşlar

Ben hukuk öğrencisiyim ama kardeşim kamu yönetiminde olduğu için kaymakamlık sınavı hakkında yeterli bilgim var.Hukuk mezunlarının kaymakam olmaları mülakatte mümkün ama ,tabiki önce yazılı sınavı geçmek gerekiyor.Fakat hukuk öğrencileri kaymakamlık sınavında pek başarılı olamıyor.Çünkü kaymakamlık sınavında
1-hukuk dersleri
2-iktisat,maliye gibi ekonomi dersleri
3-siyaset sosyolojisi,kentleşme,türk siyasal hayatı,türkiye ekonomisi vs... gibi derslerden sorlar çıkıyor.Biz hukuk öğrencileri olarak hukuk sorularını kamu yönetiminden daha iyi yapsak bile ,iktisat ve maliye gibi ekonomi derslerini çok iyi görmediğimiz için pek başaramıyoruz.Kaldı ki bunuda başarsak bile kamu yönetiminin görüpte bizim görmediğimiz 3. kısımdaki dersleri halletmemiz imkansız gibi görünüyor.Yani biraz zor bir durum.Ama azmin elinden de hiç bir şey kurtulmaz tabi.illaki kaymakam olucam diyosanızda sıkı bir çalışmayla neden olmasınki. Umarım faydalı olabilmişimdir.Saygılarımla..
Old 10-09-2006, 00:24   #7
ankara7406

Azim tabiki ilk koşul. Hukukçuların kamu mezunları kadar başarılı olması zaten beklenemez. Benim öğrenmek istediğim daha somut bilgilerdi. Mesela son kaymakamlık sınavında kaymakam adayı olmaya hak kazananların yüzde kaçı hukukçuydu. Bu oranlara ulaşmak biraz zor tabiki. Yine de bilgisi olan varsa paylaşabilir. Bildiklerini paylaşıp bilgilenmemizi sağlayan arkadaşlara da teşekkürler. Saygılarımla...
Old 13-09-2006, 22:01   #8
Gökhan Ergü

Varsayılan Sınav Süreci

KPSS sonucunda, Bakanlıkça belirlenen puan türünden 70 puanın altına düşülmemek kaydıyla en yüksek nottan başlamak üzere, sınav ilanında belirtilen kadronun 20 katı kadar aday yazılı sınava girme hakkı elde etmiş olur. Yazılı sınava girme hakkı kazanmış olan en son adayla aynı puanı almış bulunan diğer adaylar da yazılı sınava girmeye hak kazanır. Yazılı sınava girmeye hak kazanan tüm adaylara sınava giriş belgesi verilir.

Sınavlar İnkılap Tarihi, Anayasa, İdare Hukuku, Ekonomi, Türkiye’nin İdari Yapısı, Türkiye’nin Ekonomik Yapısı ve Sorunları, Türkiye’de Mahalli İdareler, Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları alanında yapılan yenilikler ve benzeri idareciyi yakından ilgilendiren konularda hazırlanır. Bakanlık gerek duyarsa bu kapsamda adayların yabancı dil bilgilerini de ölçebilir. Sınav sonuçları en geç sınav tarihini takip eden otuz gün içerisinde Bakanlıkta liste halinde asılarak ilan edilir.

Sözlü Sınav: Bakanlıkta yapılacak olan sözlü sınavın yeri, başlama gün ve saati, yazılı sınavı kazanan adaylara yazılı olarak duyurulur. Ayrıca Bakanlığın internet sitesinden de ilan edilir. Sözlü sınav, adayların yazılı sınav konularının yanı sıra, bilgilerinin ölçüldüğü, genel kültür, muhakeme, kavrayış, ifade yetenekleri, genel davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu açısından değerlendirildiği ve fiziki durumunun tespit edildiği sınavdır. Adayların bu sınava alınmaları alfabetik soyadı sırasına göre olur. Sözlü Sınav Komisyonu sözlü sınav sonuçlarını bir liste haline getirip imzalayarak diğer sınav evraklarıyla birlikte sınavın bitiş tarihini takip eden iki iş günü içerisinde Personel Genel Müdürlüğüne teslim eder."
"Sözlü sınav komisyonu, Personel Genel Müdürünün başkanlığında Teftiş Kurulu Başkanı ve Mahalli İdareler Genel Müdüründen oluşur."

Yazılı Sınavlarda Değerlendirme; Yazılı sınavlarda değerlendirme 100 tam not üzerinden; klasik sınavlar için, Komisyon Başkan ve Üyelerinin ayrı ayrı takdir edecekleri notlar toplamı ortalaması alınarak, Test usulü ile yapılan sınavlarda ise önceden hazırlanan cevap anahtarına göre yapılır. Değerlendirme sonucunda; 70 puanın altına düşülmemek kaydıyla en yüksek nottan başlamak üzere, sınav ilanında belirtilen kadronun dört katı kadar aday yazılı sınavı kazanmış sayılır. Yazılı sınavı kazanmış sayılan en son adayla aynı puanı almış bulunan diğer adaylarda, kontenjan gözetilmeksizin yazılı sınavı kazanmış olarak kabul edilirler.

Sözlü Sınavlarda Değerlendirme; Sözlü sınavlarda değerlendirme, komisyon başkan ve üyelerinin 100 üzerinden ayrı ayrı takdir edecekleri notlar toplamının ortalaması alınarak yapılır.

Kesin Başarı Listesi; Kaymakam adaylığı sınavında başarılı sayılmak için giriş sınavı notunun her iki aşamada da 70’ten az olmaması şarttır.
Bu sıralamaya tabi tutulanların nihai puanlarının eşit olması halinde, yazılı sınavda aldığı puana öncelik tanınır. Yazılı puanların da eşit olması halinde mezuniyet not ortalaması yüksek olan esas alınarak sıra belirlenir.
Old 04-10-2006, 10:22   #9
yağmurdamlası

Sayın gökhan ergü bey olayı çok güzel ifade etmiş.Bizim hocalarımızın da bize anlattıkları aşığı yukarı bunlardı.Umarım her şey gönlümüzce olur..
Old 04-10-2006, 12:42   #10
AV.DEMİR

umarım ki herkes amacına ulaşabilir........

''ÖNEMLİ OLAN BİR KERE DAHA YERE SERİLMİŞ OLMANIZ DEĞİLDİR BİR DAHA KALKIP KALKAMAYACAĞINIZDIR.....
Old 04-10-2006, 13:39   #11
AV.İHSAN ÖZKAN

Kaymakam OlduĞunuzda Emnİyet MÜdÜrlÜĞÜnden Valİ Olan Valİler İle İlİŞkİlerİ Bİr DÜŞÜnmek Lazim Derİm Bence Kaymakamlik Yerİne Noter Olmak Daha Evladir
Old 05-10-2006, 17:30   #12
Adilyaşam

Değerli genç arkadaşım ankara7406 bence kaymakamlık bir hukukçuya uymaz. nedenini ise size benimle iletişime geçerseniz anlatabilirim. saygılarımla
Old 06-10-2006, 16:46   #13
can hukukcu

Sn adilyaşam neden böyle bir değerlendirmede bulundunuz anlayamadım doğrusu. ben ve benim gibi hukuk fakültesi ögrencilerini aydınlatır mısınız?
SAYGILARIMLA..............
Old 13-10-2006, 17:15   #14
av.ilyasmeral

Varsayılan neden olmasın

bizim ilçenın kaymakamı hukuk fakultesı mezunu ıdı hatta şu an bulunduğum fakultenın mezunu... bu demek oluyor kı hukuk fakultesınden kaymakam olabılmek sadece prosedur olarak değil fiilen de mumkun.
ama sınav ve mulakat hakkında bılgım yok
Old 13-11-2006, 15:33   #15
yağmurdamlası

Ben kamu yönetimi öğrencisiyim ve hukuk fakültesi öğrencisininde kaymakamlığa uygun olduğunu düşünüyorum.Bazı derslerin eksikliği olabilir ama bunu da kişi çalışmasıyla aradaki farkı kapatabilir.İyi olan kazanır diye düşünüyorum....
Old 13-11-2006, 19:54   #16
Tiocfaidh

Arkadaşlar, hukuk fakültesinden mezun olan birinin kaymakam olmasından sürpriz bir gelişme gibi bahsetmeyin lütfen. Türkiye'deki kaymakamların(merkez kaymakamları dahil) %35'i hukuk fakültesi mezunu. Dahası 82 ilin otuz küsürünün valisi hukukçuydu 2005 yılı verilerine göre. Kaymakamlık bir hukukçunun yapacağı tali işlerden değil, bilakis sahasında bir meslektir.

Saygılar
Old 14-11-2006, 22:33   #17
berkiten

kamu yönetimi mezunlarıda kaymakamlık yapabilir fakat;bilhassa hukuk mezunları kaymakamlık meslegi için daha uygun oldukları kanaatindeyim....
Old 16-03-2007, 14:44   #18
yeditepe

değerli arkadaşlar hepinizin yorumlarını dikkatlice okudum ve şunu farkettim ki kaymakam olmak isteyen arkadaşlarımızın sınav prosödüründen daha ziyade mesleğin ruhuyla ilgilenmeleri gerekiyor.
hukuk mezunu bir kaymakam olarak son iki yıl içerisindeki sınavlarda hukuk fakültesi mezunlarının yazılı sınavı kazanma şansının diğer fakülte mezunlarına oranla çok daha fazla olduğunu söylemeliyim. bunun nedeni son iki yılda soruların pratike yönelik bilgileri içerecek şekilde hazırlanmasıdır ki bütün hukuk fakültesi öğrencileri dört yıl boyunca 60/100 nı muhakeme ve olay çözümü sorularının oluşturduğu bir sınav sistemiyle yetiştirilirler. ( ya da en azından ankara üniv öğrencileri)
kardeşlerimize noter olmayı salık veren arkadaşımıza gelince bir hukukçunun asıl mesleğinin evrak tanzim etmek değil toplumu ve toplumda herzaman olması gereken asli insani değerleri tanzim ve tatbik etmektir.
Bugüne kadar değil hukuku yorumlamak hakkı dahi tanımlamaktan aciz idareciler tarafından yönetilmemizin bir sebebi de bu alanların sadece belli fakültelerin sahiplerine sahiplerine mahsus olduğunu düşünmemiz değil midir?
Old 05-04-2007, 00:01   #19
senoz

selam bende hukuk son sinif ogrencisiyim ve kaymakam olmak istiyorum bu konuda calismaya baslamak zorundayim ve daha once kaymakamlik sinavlarina girmis olan arkadaslar varsa onerebilecekleri kitap isimleri olursa seviririm tesekkurler
Old 14-04-2007, 20:38   #20
Ali Basyurt

hukuk mezunları kaymakam olabilirler. Kaymakam oldukları zaman hukukçu olamazlar.Çünkü kaymakamlar özellikle siyasi iktidarların paralelinde olmak zorundadırlar. Doğru olanı yapmaktan çok siyasi iktidar küstürmemek için çaba gösterirler.
Old 16-04-2007, 01:08   #21
Ramazan Dönmez

babam siyasal mezunuydu ve kaymakamlığa başladı, sonra da ekstern hukuk fakültesi bitirdi. şimdi emekli ve avukatlık yapıyor. Bence boşverin kaymakamlığı, babamdan gördüğüm kadarıyla iyi yanları olmakla beraber avukatlığa nazaran daha kötü bir meslek.

naçizane görüşlerimdir.
Old 17-02-2008, 21:26   #22
aynaz

Alıntı:
Yazan Adilyaşam
Değerli genç arkadaşım ankara7406 bence kaymakamlık bir hukukçuya uymaz. nedenini ise size benimle iletişime geçerseniz anlatabilirim. saygılarımla
Sayın adil yasam anlatacaklarınız için sizinle iletisim kurmamızı istediğinize gore gerçekten mühim seyler anlatacaksınız peki nasıl iletisime geçmemiz gerekiyor?
Old 06-05-2009, 23:54   #23
Ayşen GÜLER

Varsayılan zaman...

Merhabalar bu başlığa hala umutla bakabilen değerli arkadaşlar;

Yıllar önce =) kısa bir not eklemişim hukuk fakültesinde okuyan ve ideali kaymakam olmak olan bir öğrenci olarak...

Şartlar değişti 2008 temmuzunda mezun oldum.. Ve belki benim gibi birkaç kişi daha vardır diye kısa ve zorlu sürecimi özetlemek istedim:

Kpss den aldığım puanla hasbelkader kaymakamlık yazılı(test) sınavına girebildim.Sınavda geçmiş yıllara oranla daha fazla hukuk sorusu vardı.Bense hukuk bilgime biraz olsun güvendiğim için son aylarımı iktisat dersine teorik olarak çalışmakla geçirdim.Sınavda iktisat soruları azalmış ve sorular güncel sayısal veriler ağırlıklı olarak seçilmişti. Sonuç hüsran.. 70 küsürdü gelen puan..

buraya kadar pek tabi benim kapasitemin yetersiz olması, düzenli çalışmamam,yanlış yöntemlerle çalışmam, hayalperest olmam vb. kişisel özelliklerim nedeniyle manzara bu hali aldı..

aslında çok uzun bu deneyim(sizlik) yolunu anlatmak.. Ama daha önemlisi arkadaşlarım yazılıyı geçsek dahi zorlu bir mülakatla karşılaşacağımız için,bir hukuk mezunu olarak ne yapılacağı çok ciddi düşünülmeliydi..Mesela ben bir ideal rüzgarı ile bitrdim okulu ve her şey planlı sanıyordum meğer değilmiş.Bir şeyi çok istedikten sonra başka bir şeyi istemek, hem de başarısızlık önünde dururken o çok istediğin şeyi çok istemeni kendine bile rasyonel gösteremiyorken ve akabinde her ay neredeyse hakimlik sınavları peyda olurken veya hayati veya hukuki kaygılarla avukatlık mesleğine duyulan yakınlıkla ve bir ton başka faktörle bu yol beni çok yordu..
Allah düşmanımın başına vermesin=)

Artık sonuçlandırayım kısa(!) yazımı.. belki çok yol gösterici değil ama satır aralarında göreceğiniz hatalarım umarım işinize yarar... Her şeye rağmen ben galiba bu yolda olacağım ,konuşmak isterseniz..

iyi çalışmalar,
saygılarımla.
Old 06-05-2009, 23:59   #24
Ayşen GÜLER

Varsayılan zaman...

Merhabalar bu başlığa hala umutla bakabilen değerli arkadaşlar;

Yıllar önce =) kısa bir not eklemişim hukuk fakültesinde okuyan ve ideali kaymakam olmak olan bir öğrenci olarak...

Şartlar değişti 2008 temmuzunda mezun oldum.. Ve belki benim gibi birkaç kişi daha vardır diye kısa ve zorlu sürecimi özetlemek istedim:

Kpss den aldığım puanla hasbelkader kaymakamlık yazılı(test) sınavına girebildim.Sınavda geçmiş yıllara oranla daha fazla hukuk sorusu vardı.Bense hukuk bilgime biraz olsun güvendiğim için son aylarımı iktisat dersine teorik olarak çalışmakla geçirdim.Sınavda iktisat soruları azalmış ve sorular güncel sayısal veriler ağırlıklı olarak seçilmişti. Sonuç hüsran.. 70 küsürdü gelen puan..

buraya kadar pek tabi benim kapasitemin yetersiz olması, düzenli çalışmamam,yanlış yöntemlerle çalışmam, hayalperest olmam vb. kişisel özelliklerim nedeniyle manzara bu hali aldı..

aslında çok uzun bu deneyim(sizlik) yolunu anlatmak.. Ama daha önemlisi arkadaşlarım yazılıyı geçsek dahi zorlu bir mülakatla karşılaşacağımız için,bir hukuk mezunu olarak ne yapılacağı çok ciddi düşünülmeliydi..Mesela ben bir ideal rüzgarı ile bitrdim okulu ve her şey planlı sanıyordum meğer değilmiş.Bir şeyi çok istedikten sonra başka bir şeyi istemek, hem de başarısızlık önünde dururken o çok istediğin şeyi çok istemeni kendine bile rasyonel gösteremiyorken ve akabinde her ay neredeyse hakimlik sınavları peyda olurken veya hayati veya hukuki kaygılarla avukatlık mesleğine duyulan yakınlıkla ve bir ton başka faktörle bu yol beni çok yordu..
Allah düşmanımın başına vermesin=)

Artık sonuçlandırayım kısa(!) yazımı.. belki çok yol gösterici değil ama satır aralarında göreceğiniz hatalarım umarım işinize yarar... Her şeye rağmen ben galiba bu yolda olacağım ,konuşmak isterseniz..

iyi çalışmalar,
saygılarımla.
Old 07-05-2009, 22:14   #25
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Ali Basyurt
hukuk mezunları kaymakam olabilirler. Kaymakam oldukları zaman hukukçu olamazlar.Çünkü kaymakamlar özellikle siyasi iktidarların paralelinde olmak zorundadırlar. Doğru olanı yapmaktan çok siyasi iktidar küstürmemek için çaba gösterirler.
Tamamen katılıyorum.
Old 21-08-2010, 16:25   #26
hukukkızı

2010 yılı Kaymakamlık sınavı sorularını çözen hukuk öğrencisi arkadaşlarım varsa düşüncelerini paylaşabilir mi?
Bu sene 4.sınıfa başalyacak bir hukuk öğrencisi olarak keşke 1.sınıfta gördüğümüz Anayasa dersini daha dikkatli dinleseymişim diye düşündüm.Tabi İdare Hukuku ağırlıklı mesleğin içeriği gereği..Açıkçası bana pek zor gelmedi,kursa gitmeye gerek olur mu bilmiyorum ama hazırlık kitaplarını evde çözüp kendi başıma hazırlanabilirim diye düşünüyorum.Çok mu yüksekten uçuyorum

saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi