Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KKTC de avukatlık

Yanıt
Old 15-03-2006, 11:39   #1
ozgem

Varsayılan KKTC de avukatlık

Merhabalar,acaba bir TC avukatı sadece tek bir dava ile ilgili olarak KKTC de açılan bir davaya giderbilir mi?Girebilirse şartları nedir?Bilgisi olan var mı acaba?Teşekkürler...
Old 17-03-2006, 16:16   #2
kağanulaş

bildiğim kadarı ile KKTC'de aynen bizde olduğu gibi avukatların ülke vatandaşı olması yönünde bir yasal düzenleme var. Dolayısıyla -eğer KKTC vatandaşı değilseniz- sorunun cevabı "hayır" oluyor. KKTC kanunlarının yazılı olduğu bir internet sitesi vardı ama şu anda hatırlayamıyorum. Bulursam adresini gönderirim size.

Saygılarımla.
Old 17-03-2006, 17:22   #3
ozgem

Verdiğin bilgi için teşekkür ederim,ama şunu da belirtmek isterim benim merak ettiğim KKTC de sürekli olarak avukatlık mesleğini yürütmek değil de,taraflardan birinin Türk oldugu bir hukuki sorun açısından yetkili hukuğun KKTC hukuku seçilmesi sonusu sadece bu davaya özgü olarak takip edebilme yetkisinin olup olmadığı.Eğer sitenin adresini hatırladığın zaman gönderirsen çok sevinirim.İyi çalışmalar...
Old 17-03-2006, 22:10   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

KKTC Avukatlık Yasası 7. madde.

Alıntı:
Yabancı Memleketle-rin Şöhret Yapmış Avukatlarına Özel İzin Verilmesi
4.42/1961 7. Bu Yasa kurallarına bakılmaksızın, Hukuk Meclisi, kendi takdirine göre, yabancı bir memleketin şöhret sahibi bir avukatının başvurusu üzerine, herhangi bir mahkeme huzuruna kabul edilmek ve herhangi belli bir işlem veya herhangi belli bir dava sebebi veya konusu ile ilgili olarak avukatlık yapmak için özel bir izin verilebilir.
Ancak, bu gibi bir avukat, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde icrai meslek eden bir avukatla birlikte mahkeme huzuruna kabul edilemez.

Old 18-03-2006, 10:10   #6
ozgem

Mehmet Bey,teşekkür ederim.Özel izin verildiğini ben de duymuştum,ama pek çok şartları varmış ve pek mümkün olmuyormuş,heralde biz yeni avukatlar için de hiç mümkün olmaz.Ayrıca özel izin verilen avukatın KKTC avukatıyla beraber mahkeme huzuruna kabul edilmemesi de ilginç değil mi?
Old 18-03-2006, 11:02   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
özel izin verilen avukatın KKTC avukatıyla beraber mahkeme huzuruna kabul edilmemesi de ilginç değil mi?

Evet, aynı konuya ben de takıldım. Amacı ne olabilir, inan ki anlayamadım.
Old 25-04-2006, 17:35   #8
justicewarior

kktc de davalara gırme ımkanı olunsa bıle teknık acıdan mumkun olmamaktadır ınglız rum ve turk hukuklarının uygulandıgı bır hukuk sıstemı mevcuttur.neyı neye gore dusunmek algılamak bırazda dıl sorun olacak galıba
Old 19-03-2009, 15:20   #9
Alper Günay

Yukarıdaki KKTC Avukatlık Yasası'nı buraya alıntılarken, eksik almışsınız. Bu durum, yasanın anlamını bütünüyle değiştirmiş, dolayısıyla yorumların da hatalı olmasına yol açmış. Doğrusunu (bkz. altı çizili kısım) aşağıya eksiksiz olarak aktarıyorum:

Yabancı Memleketlerin Şöhret Yapmış Avukatlarına Özel İzin Verilmesi
4.42/1961 7.
[/b] Bu Yasa kurallarına bakılmaksızın, Hukuk Meclisi, kendi takdirine göre, yabancı bir memleketin şöhret sahibi bir avukatının başvurusu üzerine, herhangi bir mahkeme huzuruna kabul edilmek ve herhangi belli bir işlem veya herhangi belli bir dava sebebi veya konusu ile ilgili olarak avukatlık yapmak için özel bir izin verilebilir.
Ancak, bu gibi bir avukat, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde icrai meslek eden bir avukatla birlikte mahkeme huzuruna çıkmadıkça herhangi bir mahkeme huzuruna kabul edilemez.
Old 15-07-2015, 11:58   #10
adaletarayan

Sevgili meslektaşlarım;
Her ne kadar KKTC de durusmalara girmek icin ozel izin gerektiginin bahsi gecmisse de bu iznin kosullari ve usulu hakkinda bir bilgiye ulasma cabalarim sonucsuz kaldi. Daha once izni almis meslektaslar bilhassa iznin kosullari hakkindaki bilgilerini paylasirsa cok sevinirim.
Old 03-05-2017, 01:07   #11
Av. Dogu Abidin

Yakın zamanda bu konu ile alakalı bir makale yayınlayacağım .
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi