Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

bir kadın neden feminist olur? size göre feministlik nedir?

Konuyu Kilitleyin
Old 11-07-2009, 01:29   #61
Academic

Alıntı:
Yazan Hades
Sayın Academic,

Yazdığım herşey hiçbir açıklama eklememe gerek olmayacak kadar net.

Bunun haricinde hayatımda uygulamaya çalıştığım birşeyi de paylaşmak isterim: karşınızdaki kişiyle farklı görüşlere haiz olduğunuz kanaati edinmiş iseniz o kişiyi dinlerken ve/veya onun yazdıklarını okurken subjektifliğinizden sıyrılıp, objektif olarak dinlemez ve/veya okumazsanız asla ne dediğini anlamanızın mümkün olamayacağı gibi vardığınız sonuçta halen aynadaki aksinize bakmaktasınızdır.

Saygılarımla...

Sayın Hades, size bu sefer katılıyorum..yukarıda yazdıklarınızın altına ben de imzamı atıyorum..

Selamlar..
Old 11-07-2009, 01:32   #62
Academic

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Ben buyum , benim düşüncelerim de bunlar.

Ve düşüncelerimi bir kalıba sokmaktan hiç hoşlanmam..

Feminizm erkek düşmanlığı değildir.

Sayın Nur Deniz, yazdıklarımın hiç bir yerinde Feminizmin erkek düşmanlığı olduğunu zaten ima dahi etmedim..Bence de Feminizm erkek düşmanlığı değildir. Radikal Feminizmi bunun dışında tutuyorum. Zaten radikallerle işimiz yok..En azından benim için öyle..
Old 11-07-2009, 18:26   #63
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Academic
Sayın Nur Deniz, yazdıklarımın hiç bir yerinde Feminizmin erkek düşmanlığı olduğunu zaten ima dahi etmedim..Bence de Feminizm erkek düşmanlığı değildir. Radikal Feminizmi bunun dışında tutuyorum. Zaten radikallerle işimiz yok..En azından benim için öyle..

Sn Academic size özel yazdığım hiç bir mesajım yok.

Ben kendimi yazdım, kendimi tanıdığım kadarı ile, halbuki siz benim mesajımdan dolayı sizdeki özellikler erkeklerin takdir ettiği ve beğendiği şekildedir dediniz.

Tekrar etmeye gerek görmüyorum, beni beğensinler diye parmağımı kaldırmadım şimdiye kadar.

Beğenilmek ve de takdir edilmekte kötü değildir.
Old 11-07-2009, 22:26   #64
minee.mine

Alıntı:
Yazan Academic

Ya kadına toplum tarafından yüklenmiş roller? Bunlardan bir çırpıda sıyrılmak ve eşitliği sağlamak sizce mümkün müdür?
Kadına toplum tarafından yüklenen rol nedir? Annelik mi? Kadın çalışan anne olduğunda toplum kadın için ne düşünüyor? Mesela siz?
Alıntı:
Yazan Academic

Tüm etkenleri dışta bırakıp kadın ve erkeğe eşit olanaklar tanısak bile kadının doğasından gelen özellikleri onun kendi sınırlarını daha dar çizmesine neden olacak ve kadın kendi engellerini kendi yaratmaya başlayacaktır.
Ben bu engelleri yeterince anlayamıyorum. Kadının doğasından gelen özellikleri derken, kadın'ın reğl dönemini ve hamileliğini mi kastediyorsunuz? Kadının sınırlarını daraltan bu mudur? Hamileliğinin 9. ayına kadar çalışan arkadaşlarım var. Doğum sonrasında da iş hayatlarına devam ettiler. Bazen çok zor şartlar altında da olsa, çalışıyor ve şikâyet etmiyoruz. (İstisnalar cinsiyet ayırmadan her zaman vardır.)
Alıntı:
Yazan Academic
Feminizm değil de" toplumsal cinsiyetçilik " adı altında tartışmak daha uygun sanırım. Feminizm kavramının kendisi bile tepki uyandırıyor ve erkeklerce itici bulunuyor.
Hangi isim altında tartışırsanız tartışın, anlamak istemeyenlere o isim de itici gelir. Yeni isimler buldukça kafalar hep daha çok karışır. Kadınız ama kadın erkek fark etmez; konu insan olarak haklarımızken, kim üstün, kadın erkek kavgasına döner.
Old 12-07-2009, 00:57   #65
Academic

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Sn Academic size özel yazdığım hiç bir mesajım yok.

Ben kendimi yazdım, kendimi tanıdığım kadarı ile, halbuki siz benim mesajımdan dolayı sizdeki özellikler erkeklerin takdir ettiği ve beğendiği şekildedir dediniz.

Tekrar etmeye gerek görmüyorum, beni beğensinler diye parmağımı kaldırmadım şimdiye kadar.

Beğenilmek ve de takdir edilmekte kötü değildir.

Sayın Nur Deniz, siz bir çerçeve çizmiştiniz ben de bu çerçeveye giren özelliklerin çoğunlukla erkeklerce beğenilen özellikler olduğunu belirttim bunda alınacak bir durum göremiyorum.

Yazdıklarımda benim açımdan da çok fazla bir açıklama gereği duymuyorum..

Beğenilmek ve takdir edilmek de tabii ki kötü değildiir. Kötü olduğunu da söyleyen olmadı zannedersem...
Old 12-07-2009, 01:22   #66
Academic

Alıntı:
Yazan minee.mine

Kadına toplum tarafından yüklenen rol nedir? Annelik mi? Kadın çalışan anne olduğunda toplum kadın için ne düşünüyor? Mesela siz?

Evet. Genelde sosyolojik araştırmalar da bunu destekler nitelikte veriler ortaya koyuyor. Anne ve eş olmak birincil görev olarak algılanıyor ve kadının eğitim düzeyinden bağımsız olarak annelik ve eş olmanın birincil görev olduğuna dair hala güçlü bir yönelim söz konusu.

Çalışana anneler için ise tek bir bakış söz konusu değil. Muhafazakar kesim için "çocuğunu ihmal" ama "çalışmak zorunda olduğu için çalışır" anlayışı daha baskın. Eğitim düzeyi yükseldikçe hoşgörü oranının da artığını ancak yine de birincil görevin annelik olduğuna ilişkin bakışın korunduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Zaten kadınların da büyük bir kısmı aynı şekilde düşünüyor..

Benim ne düşündüğüme gelince, çalışan bir anne ve eş olarak birincil rolümün sadece annelik olduğunu düşünmüyorum. Annelik benim oynadığım rolleriden sadece biri ve babalık rolü ile dengeli bir biçimde sorumluluğun paylaşılarak yerine getirilmesini ve kadının diğer rollerinin önünde geçmemesi gerektiğini düşünüyorum. Kadının sadece annelik görevine endekslenmesinin ve kendi yapmak istediklerini ertelemesinin eninde sonunda çocuğundan aşırı beklentilere neden olacağı için çocuğuna da olumsuz geri dönüşü olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla her şeyde denge iyidir. Çocuğunuzun yaşı ile de bağlantılı elbette. Yaşı küçük ve anneye bağımlı olduğu dönemde birincil ancak ileriki yıllarda paylaşılmış sorumlulukla kadının özgürleşmesi gerektiğini düşünüyorum..
Old 12-07-2009, 01:25   #67
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Sayın Nur Deniz, siz bir çerçeve çizmiştiniz ben de bu çerçeveye giren özelliklerin çoğunlukla erkeklerce beğenilen özellikler olduğunu belirttim bunda alınacak bir durum göremiyorum.

Yazdıklarımda benim açımdan da çok fazla bir açıklama gereği duymuyorum..

Beğenilmek ve takdir edilmek de tabii ki kötü değildiir. Kötü olduğunu da söyleyen olmadı zannedersem...
Sayın Acedemic,
Aşağıya alıntıladığım mesajınızda ben de bir aşağılama sezmiştim. Ne amaçladığınızı ve sesli düşünüşlerinizi bir erkek olarak kısıtlı aklımla anlayamadığım için daha net, mümkünse bizlerin bile anlayabilmesi için madde madde yazmanızı dilerim.

Alıntı:
Yazan Academic
Evet Sayın Nur Deniz, siz bir kadınsınız ve bu bahsettiğiniz tanımlamalar insanca şeyler olmakla birlikte aynı zamanda erkek bakış açısının da kadında aradığı ve takdir ettiği şeylerdir aslında.

Tanımlamada geçen özgüvenli,akıllı, çalışkan, başarılı , eğitimli , kendi değerinin farkında, aynı zamanda erkek egemenliğini kabul etmemekle birlikte kadınsı özelliklerini de muhafaza eden kadın tiplemesi zaten toplumda kabul gören kadın tanımlamasıdır bence. yalnız oradaki güçlü "asi" kadın tiplemesi erkeğin başlangıçta hoşuna gitse de dozunda gerektir zira erkek egemen toplumlarda biliriz ki kadının itaatkarı makbuldür...
Old 12-07-2009, 01:26   #68
Nur Deniz

Toplum hiç bir katırdan doğurmasını beklememiştir şimdiye kadar.
Old 12-07-2009, 01:30   #69
Academic

Alıntı:
Yazan minee.mine

Ben bu engelleri yeterince anlayamıyorum. Kadının doğasından gelen özellikleri derken, kadın'ın reğl dönemini ve hamileliğini mi kastediyorsunuz? Kadının sınırlarını daraltan bu mudur? Hamileliğinin 9. ayına kadar çalışan arkadaşlarım var. Doğum sonrasında da iş hayatlarına devam ettiler. Bazen çok zor şartlar altında da olsa, çalışıyor ve şikâyet etmiyoruz. (İstisnalar cinsiyet ayırmadan her zaman vardır.)

Kadının doğasından gelen özellikler derken kadının biyolojik olarak üretkenliğinin ve annelik rolünün birincil rol haline getirilmesini kastediyorum. Bunun kadını elbette sınırlandırdığını düşünüyorum. Görünmez bağlarla kadını çocuğuna ve evine bağlayan bu özelliği güzeldir ve annelik elbette kutsaldır. Kadına sosyal ve ekonomik olarak sağlanacak olanaklarla (çalışma ortamında var olabilmesi için çocuk bakım hizmetleri, çeşitli destek hizmetleri, doğum izni, hamilelik sürecinde iş güvencesi ce sağlık yardımı olanakları, süt izni, kreş vs...) kadının çalışma yaşamına daha aktif olarak katılımının sağlanmasındaki engellerin ortadan kaldırılması mümkün olur. Kadınların sadece eğitimli ve haklarının bilincinde olan büyük şehirlerde iyi koşullarda yaşayanlardan ibaret olmadığını da dikkate almamız gerekiyor. Okuma yazması bile olmayan ve herhangi bir mesleki donanımı olmayan kadınlar kadar, ev işi yaptıkları için artı değer ortaya koymadığı düşünülen çok sayıda kadın da söz konusu. Daha kapsamlı bakarsak kadınlara yönelik çok sayıda istismarın var olduğunu görebiliriz..
Old 12-07-2009, 01:42   #70
Academic

Alıntı:
Yazan minee.mine

Hangi isim altında tartışırsanız tartışın, anlamak istemeyenlere o isim de itici gelir. Yeni isimler buldukça kafalar hep daha çok karışır. Kadınız ama kadın erkek fark etmez; konu insan olarak haklarımızken, kim üstün, kadın erkek kavgasına döner.

Avrupa Birliğinin şu anki kullandığı terim toplumsal cinsiyetçilik..Kadın erkek eşitliğinin her alanda sağlanmasının yolunun sadece kadınlara fırsat eşitliği ve eşit muamele ile sağlanamadığı görülmüştür bu nedenle AB Komisyonunda da sadece eşitliğin sağlanması için önlemler alınması değil bakış açılarının ve cinsiyet rollerine ilişkin değer yargılarının da değiştirilmesi ve kadınların toplumsal yaşama daha etkin katılımı adına sosyal politikalar üretilmesi gereği özellikle 2000 den sonra benimsenmiştir. Konu toplumsal cinsiyetçi bakış açısıyla ele alındığında daha kapsamlı tartışılabililir..

Elde edilmek istenenler elbette İnsan olarak haklarımız..Konu kimin üstünlüğü de değil zaten kulvarlarımız farklıdır. İnsan olarak hakllarımızın cinsiyetimizden ötürü kısıtlanmışlığının önündeki engellerin ayıklanması için kadına özel politikalar üretmek gerekiyor..Konu bu bence..
Old 12-07-2009, 01:56   #71
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Acedemic,
Aşağıya alıntıladığım mesajınızda ben de bir aşağılama sezmiştim. Ne amaçladığınızı ve sesli düşünüşlerinizi bir erkek olarak kısıtlı aklımla anlayamadığım için daha net, mümkünse bizlerin bile anlayabilmesi için madde madde yazmanızı dilerim.

Sayın Aladağ,

Alıntıladığınız bölümde kesinlikle bir aşağılama yoktur. Kadının önündeki engellerden birinin de bilinçsiz kadın olduğuna dair bölümün bir uzantısı olarak düşünülmesi gerekir. Bilinçsiz kadın ise tüm haklar içinde en kritik olanlardan biri olarak gördüğüm eğitim hakkından mahrum bırakılmış kadınlar açısından söz konusudur. Haklarının farkında olmayan bunları talep edemez. Ayrıca haklar beraberinde ödev ve sorumluluk yükler yani hak elde etmek aslında rahatlığı da bir bakıma elinin tersi ile itmek demektir bence. Çünkü sizi daha katılımcı kıldığı kadar da yorar.

Ayrıca estağfurullah.. Burada erkeklere yönelik düşmanca bir tavır mı hissettiniz ki ben cinslerin düşmanlığını savunmuyorum.. Savunduğum şudur: Kadının topluma etkin katılımının önündeki engeller kaldırılmalı.. Kadına bakış açısı değişmeli.. Analık rolü kadın için kutsaldır ancak kadının yeterlikleri daha fazlasını da yerine getirebilecek denli geniştir..
Old 12-07-2009, 02:11   #72
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Academic,
Çok özür dilerim ama alıntıladığım mesajınızda ne demek istediğinizi ben hala anlamadım. Burada bilinçsiz kadından sözetmiyorsunuz, sayın Nur Deniz'in yazdıklarına atfen "bu bahsettiğiniz tanımlamalar insanca şeyler olmakla birlikte aynı zamanda erkek bakış açısının da kadında aradığı ve takdir ettiği şeylerdir aslında." diyorsunuz. Ayrıca "Tanımlamada geçen özgüvenli,akıllı, çalışkan, başarılı , eğitimli , kendi değerinin farkında, aynı zamanda erkek egemenliğini kabul etmemekle birlikte kadınsı özelliklerini de muhafaza eden kadın tiplemesi zaten toplumda kabul gören kadın tanımlamasıdır bence. yalnız oradaki güçlü "asi" kadın tiplemesi erkeğin başlangıçta hoşuna gitse de dozunda gerektir zira erkek egemen toplumlarda biliriz ki kadının itaatkarı makbuldür." diyorsunuz. Bunları açıklar mısınız?
Old 12-07-2009, 11:07   #73
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Academic,
Çok özür dilerim ama alıntıladığım mesajınızda ne demek istediğinizi ben hala anlamadım. Burada bilinçsiz kadından sözetmiyorsunuz, sayın Nur Deniz'in yazdıklarına atfen "bu bahsettiğiniz tanımlamalar insanca şeyler olmakla birlikte aynı zamanda erkek bakış açısının da kadında aradığı ve takdir ettiği şeylerdir aslında." diyorsunuz. Ayrıca "Tanımlamada geçen özgüvenli,akıllı, çalışkan, başarılı , eğitimli , kendi değerinin farkında, aynı zamanda erkek egemenliğini kabul etmemekle birlikte kadınsı özelliklerini de muhafaza eden kadın tiplemesi zaten toplumda kabul gören kadın tanımlamasıdır bence. yalnız oradaki güçlü "asi" kadın tiplemesi erkeğin başlangıçta hoşuna gitse de dozunda gerektir zira erkek egemen toplumlarda biliriz ki kadının itaatkarı makbuldür." diyorsunuz. Bunları açıklar mısınız?

Sayın Aladağ,

Daha fazla açıklamak için genel çerçeveyi ortaya koymak gerekiyor sanırım. Genel çerçeve ise şu: Toplumda kadın ve erkeklere atfedilen özellikler cinsiyete göre farklı algılama kalıplarına dayanıyor.Biz bu algılama kalıplarını ise doğumumuzdan itibaren içinde yaşadığımız kültür içinde öğreniyoruz. Bazı özellikler erkekler için olumlu olarak nitelendirilirken aynı özellik kadınlar için olumsuz olarak nitelendirilebiliyor. Tam tersi de geçerli. Yani kadına atfedilen bazı iyi denilen özellikler erkekler için olumsuz olarak değerlendiriliyor. Buna dair yapılan araştırmalar da var. Doğan Cüceloğlu' nun İnsan ve Davranışı adlı eserine bakılabilir daha ayrıntılı bilgi için.

Yukarda bahsettiğim sınıflandırmanın ana çerçevesi cinsel rollerin kalıplaşması ana çerçevesinde ele alınabilir.

Bütün yazdığım ve ileri sürdüğüm şeylerin özü ise şudur: Kadın ve erkeğin arasındaki eşitliğin sağlanabilmesi ve kadınların topluma etkin katılımı için sadece yasal anlamda getirilecek kurallar yetmez.Bu ilk aşamadır. Bu konuda kültürel değişimi sağlayacak türde politikalar üretmek de gereklidir. Kadının öncelikle kendi değerinin farkında olması ve kendisine sağlanan hakları benimseyip sahip çıkabilmesi için bu şarttır. Kadına anne ve eş olarak değer veren bir kültürde doğal olarak kadın da bu rollerine sıkı sıkıya bağlanacak ve böyle kendisini değerli hissedecektir. Ya da kadına itaatkar olduğu zaman değer veren bu kültürde kadın itaat etmesi gerektiğini düşünecektir. Toplumda kadına değer verilen algılama kalıpları büyük ölçüde uyum yeteneğine sahip olan insanda doğal olarak biçimlendirici etki yaratacaktır. Bazı kadınların hala kadınsal özellikler olarak belli rollere sıkı sıkıya bağlı olma nedeni bu şekilde açıklanabilir. Kadını birey yapmamız ve sırf insan olduğu için değerli olduğu fikrini ve kendine özgülüğünü ön plana çıkarabilmemiz gerekiyor ki erkeğin kendine atfettiği değerden bağımsız olarak kendini değerli sayabilsin..

Söylediklerim çok mu aykırı şeyler diye düşündüm bir an..

Saygılar..
Old 12-07-2009, 12:39   #74
Av.H.Sancar KARACA

"Kadının topluma etkin katılımının önündeki engeller kaldırılmalı.. Kadına bakış açısı değişmeli.. Analık rolü kadın için kutsaldır ancak kadının yeterlikleri daha fazlasını da yerine getirebilecek denli geniştir."
Eski bir cümle. Hararetle katılıyorum (Eski olan, aktarılan görüş değil; benim sözümdür, yanlış anlaşılmasın ).
Katılmamak mümkün mü?
Old 12-07-2009, 13:04   #75
üye3578

Ülkemizde demokratik hakların birçoğu herhangi bir mücadele olmadan, birilerinin lütfetmesi ile verilmiştir.

Kadınların seçme ve seçilme haklarından tutun, sosyal ve siyasal birçok konuda aynı durum sözkonusudur.Haklar kazanılmadığından, sahip çıkma ve değer bilme konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemektedir.

Birçok durumda, kadınlar kendi aleyhlerine olan durumların düzelmesi için erkek egemen toplumun harekete geçmesini beklerken, erkekler de: kadınlar çiçektir (koklanıp, seyredilesi) veya annedir (bakıp, besleyici) zihniyetiyle hak lütfetmeye devam etmektedirler.

Her çağdaş istek gibi, kadınların insan ve birey olarak sahip olması gereken haklara sahip oldukları sürece daha güzel bir dünya olacağı kuşkusuzdur. Ancak bunun için kaba tabirle kadınların kafalarının, gözlerinin yarılmasını göze alarak, mücadelelerine devam etmeleri gerekir.

Kanaatimce kötü başlayan, ancak Sayın Academic'in sabırlı ve isabetli yorumlarıyla faydalı bir mecraya giden tartışmaya bir tutam tuz ekmeye çalıştım. Saygılarımla..
Old 12-07-2009, 15:57   #76
Academic

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Toplum hiç bir katırdan doğurmasını beklememiştir şimdiye kadar.

Bu söz bana kadın ve annelik konusundaki yaklaşımın sadece "doğurmaya" endeksli olduğunu düşündürdü..Şu an kadına dair etik ikilemlerden biri de anneliğin doğurmakla sınırlı olup olmadığı konusunda yürütülmektedir. Özellikle taşıyıcı annelik konusundaki tartışmalarda öncesinde özel bir anlaşma ile kadının sadece doğurmuş olmasının ona annelik sıfatını ve haklarını kazandırıp kazandırmayacağı yönündeki tartışmalar dünya sahnesinde hala netlik kazanmamıştır. Benim fikrimce analık görevi sadece doğurmaya endekslenecek kadar basit değildir ve doyurmayı, bakıp beslemeyi, gereken özeni göstermeyi de gerektirir. Dolayısıyla annelik doğurmakla eşdeğer sayılabilecek kadar basite de indirgenemez. İşte bu durum kadının geçekten neden desteklenmesi gerektiğini ve birey olmak için önündeki engellerin neden kaldırılması gerektiğini daha çok anlamlı hale getiriyor bence. Zaten feminizm içindeki tartışmalarda (radikalleri dışında tutuyorum) kimse annelik görevinin kadından ayrıştırılması gerekli olduğunu iddia etmiyor. Doğa gereken iş bölümünü zaten yapmıştır. Bizim tartıştığımız ise kadının bu rolünü gerçekleştirirken de başka şekilllerde topluma etkin katılabilmesi için desteklenmesi ve gerekli haklara sahip olabilmesidir. Yoksa kök hücreden sperm üretimi gerçekleşti , yapay rahim de nasıl olsa yapıldı , doğanın dengesini istediğimiz gibi yeniden kuralım anlayışı ya da savunusu söz konusu değildir. Bu arada bu bilimsel gelişmeler gerçekten de vardır.
Old 12-07-2009, 16:02   #77
Academic

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
"Kadının topluma etkin katılımının önündeki engeller kaldırılmalı.. Kadına bakış açısı değişmeli.. Analık rolü kadın için kutsaldır ancak kadının yeterlikleri daha fazlasını da yerine getirebilecek denli geniştir."
Eski bir cümle. Hararetle katılıyorum (Eski olan, aktarılan görüş değil; benim sözümdür, yanlış anlaşılmasın ).
Katılmamak mümkün mü?

Sayın Karaca, uzun yıllar boyunca dile getirilen bu düşünce maalesef uygulamada yeterince destek bulamadığı ya da sayın zeynel'in belirttiği sebeplerle yeterince sahiplenilmediği için ısrarla tekrar tekrar dile getirilmeli sanırım.Ayrıca, bir kız çocuk annesi olarak da bunu kızıma borçlu olduğumu düşünüyorum...

Selam ve saygılarımla..
Old 12-07-2009, 16:09   #78
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Söylediklerim çok mu aykırı şeyler diye düşündüm bir an..
Sayın Academic, bu yazdıklarınızı aykırı bulmuyorum. Ancak sayın Nur Deniz'in yazdıklarına yanıtınıza hala katılmıyorum. Bir kadının da iyi ya da güzel bulabileceği özelliklerin "bu erkek bakışıdır" diyerek reddedilmesini anlamıyorum. Kadınların feminist olabilmek için kadınsı özelliklerinden sıyrılmaları gerektiğini düşünmediğim gibi, feminizmin kapılarının erkeklere kapalı olduğuna da inanmıyorum.
Old 12-07-2009, 16:30   #79
Academic

Alıntı:
Yazan zeynel
Ülkemizde demokratik hakların birçoğu herhangi bir mücadele olmadan, birilerinin lütfetmesi ile verilmiştir.

Kadınların seçme ve seçilme haklarından tutun, sosyal ve siyasal birçok konuda aynı durum sözkonusudur.Haklar kazanılmadığından, sahip çıkma ve değer bilme konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemektedir.

Birçok durumda, kadınlar kendi aleyhlerine olan durumların düzelmesi için erkek egemen toplumun harekete geçmesini beklerken, erkekler de: kadınlar çiçektir (koklanıp, seyredilesi) veya annedir (bakıp, besleyici) zihniyetiyle hak lütfetmeye devam etmektedirler.

Her çağdaş istek gibi, kadınların insan ve birey olarak sahip olması gereken haklara sahip oldukları sürece daha güzel bir dünya olacağı kuşkusuzdur. Ancak bunun için kaba tabirle kadınların kafalarının, gözlerinin yarılmasını göze alarak, mücadelelerine devam etmeleri gerekir.

Kanaatimce kötü başlayan, ancak Sayın Academic'in sabırlı ve isabetli yorumlarıyla faydalı bir mecraya giden tartışmaya bir tutam tuz ekmeye çalıştım. Saygılarımla..

Sayın zeynel, size katılıyorum.Anlaşıldığım için de memnun oldum. Teşekkür ederim.

Kadınlara hakların sunulması noktasında dünya tarihinde durum farklı olsa da özellikle ülkemiz için geçerli durum tespit ettiğiniz yöndedir.Yani Türk kadınına bazı haklar hazır sunulmuştur. Türk kadını dünyadaki hemcinslerinden çok daha erken siyasal haklarına kavuşmuştur ve Anadolu'da kadına verilen değer geleneksel yapımızda oldukça da etkindi. Özellikle de islamiyet öncesi Türk kültüründe kadın çok daha öncü roller oynamıştır. Ancak bahsettiğiniz gibi kadına bazı hakların gerekli savaş verilmeden ve mücadele edilmeden sunulmuş olması sahiplenilmesi noktasında da sıkıntılar yaratmıştır.

Kadına dair söylemlerde en zor olanı sanırım şudur. Hak taleplerinde erkek bakış açısı genellikle eleştirilmektedir. Erkek egemen toplumda kadına bakış açısını zaten biliyoruz ve bunu defalarca yinelemeye gerek yok. Fakat altının çizilmesi gereken esas noktanın kadının haklarına sahip çıkıp gereken mücadeleyi vermesi noktasında harekete geçmesi olduğunu söylediğimizde sanki sıkıntı doğuyor ve tepki ortaya konuluyor. Kadının önündeki engelleri sıralarken sorunun kaynaklarından birinin de erkek bakış açısının yanında kadının kendine bakış açısı ve kadının kendi sınırlarını dar çizmesi olduğunu bundan ötürü dile getirmiştim.

Bir de şöyle düşünüyorum. Kadınların haklarını elde etmeleri için kafa göz yarılmalarını itilip kakılmayı göze almaları gerektiğinden bahsetmişsiniz. Bugün kadına yönelik şiddet vakalarına baktığımızda bu hak savunusunda o zaman çok fazla kaybedecekleri bir şey olmamalı.

Old 12-07-2009, 16:49   #80
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Academic, bu yazdıklarınızı aykırı bulmuyorum. Ancak sayın Nur Deniz'in yazdıklarına yanıtınıza hala katılmıyorum. Bir kadının da iyi ya da güzel bulabileceği özelliklerin "bu erkek bakışıdır" diyerek reddedilmesini anlamıyorum. Kadınların feminist olabilmek için kadınsı özelliklerinden sıyrılmaları gerektiğini düşünmediğim gibi, feminizmin kapılarının erkeklere kapalı olduğuna da inanmıyorum.

Sayın Aladağ, yazdıklarımın hiç birinde kadınların kadınsı özelliklerinden sıyrılmaları gerektiğine dair bir anlatım ya da düşünce yoktur. Sayılan özellikler erkek bakış açısıdır diye reddedilmiyor. Orada bir tespit söz konusu ve çok ince bir nüans var: İtaat ve asi kadına yönelik bir tespit. Erkeğin istediği ölçüde itaatkar ve izin verdiği ölçüde asi.. bahsedilen de budur. Vurgulanan da budur. Hala neyin tartışmasını yaptığımızı anlayamıyorum sanırım.

Sanırım aktaramadım. Feminizm ya da toplumsal cinsiyetçilik, kadının kendine has doğuştan gelen ve doğanın ona bahşettiği özelliklerinden feragat etmesini savunmuyor. Aksine "bir özellikler bütünü" içinde bu özelliklerin gereği olan şeylerin kadının önünde engel gibi konulmaması için gereken önlemlerin alınması ve kadının desteklenmesinden bahsediyoruz.

Talep: Cinsiyetimizden sıyrılıp erkek dünyasında yaşamak değil. Öyle olmuş olsa idi cinsiyetçi sosyal politikalara gereksinimizi olmazdı. Kadının özgürleşmesi ve haklarını elde edebilmesi için bir kadın olarak toplumda kendine hak ettiği yeri bulabilmesi için gerekli olanları tartışıyoruz. Kadın haklarının özünde de bu vardır. Annelik görevini bahane ederek kadının yeri evidir diyen ve bir yandan da kreşleri azaltarak/kapatarak kadını eve kapatan ve kadınlar çiçektir yaklaşımı ile kadını süs bitkisi haline getiren ve ona kişilik atfetmeyen zihniyeti eleştiriyoruz.

Old 12-07-2009, 18:19   #81
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Hala neyin tartışmasını yaptığımızı anlayamıyorum sanırım.
O halde tartışmaya devam etmemiz gereksiz olur. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Old 12-07-2009, 21:14   #82
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

9-Sırf haklarımı koruyorum tarzıyla, gereksiz saçmalamayandır.

En çok da bu özelliğimi seviyorum.
Old 12-07-2009, 21:17   #83
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Academic
Evet Sayın Nur Deniz, siz bir kadınsınız ve bu bahsettiğiniz tanımlamalar insanca şeyler olmakla birlikte aynı zamanda erkek bakış açısının da kadında aradığı ve takdir ettiği şeylerdir aslında.

Ben halen bu cümleyi anlayamadım.

Ya da şöyle diyelim, umarım yanlış anlamışımdır.
Old 12-07-2009, 21:38   #84
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Ben halen bu cümleyi anlayamadım.

Ya da şöyle diyelim, umarım yanlış anlamışımdır.
Eyvah! Yine başa döndük.
Old 12-07-2009, 21:43   #85
Av.Nevra Öksüz

"Sokrates bir gün eve geç gelmiş.Karısı da sürekli bunun nedenini soruyormuş.Konuşmuş, bağırmış çağırmış Sokrates hiçbir tepki vermeyip önüne bakmaya devam etmiş. Bunun üzerine karısı bir kova suyu Sokrates'in kafasına boşaltmış. Sokrates ise gayet sakin bir şekilde cevap vermiş:
Bu gökgürültüsünden sonra yağmur kaçınılmazdı..."

Sadece birden aklıma geldi

Saygılar...
Old 12-07-2009, 21:50   #86
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Hades
"Sokrates bir gün eve geç gelmiş.Karısı da sürekli bunun nedenini soruyormuş.Konuşmuş, bağırmış çağırmış Sokrates hiçbir tepki vermeyip önüne bakmaya devam etmiş. Bunun üzerine karısı bir kova suyu Sokrates'in kafasına boşaltmış. Sokrates ise gayet sakin bir şekilde cevap vermiş:
Bu gökgürültüsünden sonra yağmur kaçınılmazdı..."

Sadece birden aklıma geldi

Saygılar...

Kadınlar; binlerce yıl önce de aynıymış.
Old 12-07-2009, 23:22   #87
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Eyvah! Yine başa döndük.

Endişelenmeyin..

Zaten konu bu değildi.

Soruyu baştan sorsalar bile ben yanıtımı verdim..

Yeni bir soru sorarsak bir kadın neden feminist olmaz diye, ona da bir cevabım vardı..

Artık cevap vermeye gerek yok, niye olmadığım zaten ortada.
Old 13-07-2009, 09:35   #88
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
O halde tartışmaya devam etmemiz gereksiz olur. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Rica ederim Sayın Aladağ.

Kadın ve erkek eşitliğinin sağlanması ve cinsiyete dayalı ayrımcılığın giderilmesi için tartışılacak çok fazla nokta vardır. Sizin anlayamadığınızı belirttiğinizin cümlemin açıklanması için yeni yazılanlar arasında da anlaşılmayanlar varsa onlara da olabiliğince açıklama metni yazabiliriz. Burada özellikle açıklığa kavuşturulması gereken nokta bu ayrımcılıkların giderilmesi için üretilmesi gereken sosyal politikalar olmalı. Fikrimce üzerinde asıl tartışılması gereken bu sosyal politikaların içeriği olmalıydı diye düşünüyorum.
Old 13-07-2009, 12:05   #89
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Academic

Tanımlamada geçen özgüvenli,akıllı, çalışkan, başarılı , eğitimli , kendi değerinin farkında, aynı zamanda erkek egemenliğini kabul etmemekle birlikte kadınsı özelliklerini de muhafaza eden kadın tiplemesi zaten toplumda kabul gören kadın tanımlamasıdır bence. yalnız oradaki güçlü "asi" kadın tiplemesi erkeğin başlangıçta hoşuna gitse de dozunda gerektir zira erkek egemen toplumlarda biliriz ki kadının itaatkarı makbuldür...

Sn Academic, son yazılan mesajları takip ettiğimde gördüm ki, bu cümlelerin halen bir açıklaması yapılmadığı gibi bir de bana alıngan olduğumu söylemişsiniz.

Tekraren söylüyorum ki, sizin şahsınıza ait bir mesaj değildi.

İsmimi yazarak da benim düşüncelerimi zaten toplumda bu şekilde diyerek düşüncemin yersiz olduğunu düşünmeme neden oldunuz.

Doğrudan sormama rağmen halen yukarıdaki koyu renkli cümlelerle ilgili bir açıklama yapmadınız.

Eğer yazdığıma yorum yapabildiyseniz bence sorduğuma da cevap vermelisiniz.

Ya da ismimi kaldırabilir, benim düşüncelerim de bu şekilde diyerek mesajımı hiç kullanmayabilirdiniz.

Alınganlık yapmamak adına tekrar sormayı uygun görüyorum.

Ne demek istediniz?
Old 13-07-2009, 12:22   #90
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Sizin anlayamadığınızı belirttiğinizin cümlemin açıklanması için yeni yazılanlar arasında da anlaşılmayanlar varsa onlara da olabiliğince açıklama metni yazabiliriz.

Lütfen yorulmayınız. Sorduğum soru dışında hepsine yanıt aldım zaten.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi