Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

İsimlerin kişilik üzerinde etkisi

Yanıt
Old 23-02-2008, 22:42   #1
Ahmet Turan

Varsayılan İsimlerin kişilik üzerinde etkisi

Kişilik üzerinde isimlerin etkili olduğu söylenmekte.Hatta kimilerine göre genelde ( istisnalar bi tarafa) insanların isimlerine göre davranışlar sergilediği ileri sürülmektedir.

Eğer isminizi koymak elinizde olsaydı şu anki bilginiz, tecrübeniz ve hissiniz doğrultusunda isminiz ne olsun isterdiniz?
Old 24-02-2008, 02:38   #2
inci_hukuk

Varsayılan güzel bir konu sayın ahmet turan

öncelikle şunu belirteyim.görüldüğü gibi ismim inci ve ismimi çok ama çok seviyorum...sizlerin olmuştur elbet ama benim bu yaşıma kadar inci isminde arkadaşım dahi olmadı..annem çok teşekkür ediyorum....şimdi size soruyorum ismin daha ne olabilirki.seçme şansım olsaydı yine İNCİ' yi tercih edirim sizcede ölyle olması gerkmiyormu saygılar
Old 24-02-2008, 12:01   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
Kişilik üzerinde isimlerin etkili olduğu söylenmekte.Hatta kimilerine göre genelde ( istisnalar bi tarafa) insanların isimlerine göre davranışlar sergilediği ileri sürülmektedir.

"Kuş kanadının en uzun tüyü olmak" mizaç üzerinde nasıl bir etki yaratır, sorarak yanıtını bulamıyorum Bilinmezliğini koruduğu müddetçe, yalnızca merak nedeniyle, başka bir isim seçmem de mümkün olmuyor )
Old 24-02-2008, 19:53   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
"Kuş kanadının en uzun tüyü olmak" mizaç üzerinde nasıl bir etki yaratır, sorarak yanıtını bulamıyorum Bilinmezliğini koruduğu müddetçe, yalnızca merak nedeniyle, başka bir isim seçmem de mümkün olmuyor )

Ben de ismin karakterle bağlantısı olduğuna inanıyorum.
Ancak bu bağlantı doğru orantı anlamında değildir zannımca.
Yani "kişiler kendi isimlerinin sözlük anlamından etkilenir." diye bir yargı olduğunu sanmıyorum.
Örneğin; ismi uygar olan medeni olur, ismi mert olan namert olmaz diyemeyiz.

Ama bazı insanlar için, ismiyle karakterinin ya da hatta fiziki yapısının birbiriyle uyum göstermediğini/gösterdiğini hissedebiliriz.

Bu bağlamda, Şehper "kuş kanadının en uzu tüyü olmak" olarak karakterinize tesir etmediyse de ayşe, fatma gibi çok kullanılan bir isim olmaması itibaryle tesir etmiş olabilir belki de?

Saygılarımla
Old 24-02-2008, 20:06   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:

Bence 'Kuş kanadının en kısa tüyü olmanın' nasıl bir şey olduğunu çözebilirseniz; epeyce yol almış olursunuz.

Saygılarımla
Old 01-03-2008, 23:39   #6
imge_nil

Kesinlikle katılıyorum.
İMGE: Hayal, rüyalar ülkesinde yaşayan.
Hem ismimle hem de burcumla (BALIK) öylesine içiçeyim ki anlatamam.
Old 01-03-2008, 23:52   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İmge hanım,

Suat bey, adımın zıt anlamlısını yorumlayarak, pesimistik yaklaşımdan uzaklaşarak mutlanmam için bir mesaj göndermiş. Ne var ki şimdi ben size aynısını yapamıyorum Hayal aleminde kalmalı, imgelemelerde/hayal/rüya aleminde yaşamalı, zira realizm kötüdür, aman ha, diyemiyorum tabii

Bu durumda forum mesajını açan üyemize sormak isterim: Herkes adı gibi yaşıyorsa, İmge Nil bir halüsinasyon mudur? Sanmam, zira ben kendileriyle, -tabi benim imgelemem ve hayal ürünüm değil idiyse-, 35 plaka kayıtlı güzide bir şehrimizde epey gerçekçi görünen hali ile tanıştım

Saygılarımla...
Old 03-03-2008, 14:13   #8
Ahmet Turan

Alıntı:

Bu durumda forum mesajını açan üyemize sormak isterim: Herkes adı gibi yaşıyorsa, İmge Nil bir halüsinasyon mudur? Sanmam, zira ben kendileriyle, -tabi benim imgelemem ve hayal ürünüm değil idiyse-, 35 plaka kayıtlı güzide bir şehrimizde epey gerçekçi görünen hali ile tanıştım

Saygılarımla...

Bu durumda İmge Nil bir hayal ürünü değil elbette ama hayal gücü yüksek biri olabilir. Bu durumda da çok güzel hikaye roman yazabileceği gibi şiir yazma yeteneği de gelişmiş olabilir tabi kural olarak
Old 20-03-2008, 00:03   #9
diclee

ELİF:başlangıç, tek olan
Kibar, narin yapılı, ince-uzun boylu kız.
dost tanıdık / ışık saçan güzel kız

sanırım adım kişiliğim üzerinde çok etkili olmuş

bir de Mevlanın çok güzel bir şiiri var eklemek istedim

elif olmak zordur
dünya ne kadar dönerse dönsün
hep olduğun gibi olmaktır ,hep aynı yerde kalmanın adıdır elif olmak
elif hep olduğu yerdedir
zordur elif olmak
elif olmak yalnızca elif olmaktır
ne b, ne t, ne s
elif...
yalnızca elif
elif demeden hiçbir şey denilemez
ben elif dedim
artık her şeyi söyleyebilirim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi