Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kişinin manevi tazminat hakkını mirasçısı alabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 27-03-2012, 13:07   #1
_SıLa_

Varsayılan kişinin manevi tazminat hakkını mirasçısı alabilir mi?

Merhaba,
Annemle babamın boşanma davası vardı dava bitti karar kesinleşti.annem tarafından tazminat takibe konulmuştu ancak para tahsil edilemeden annem vefat etti.3 Kardeşiz ablam ve ben reşitim.Kardeşim 15 yaşında. 10.000 maddi 10.000 manevi tazminata hükmedilmişti.
-Biz mirasçısı olarak manevi taminattan da hak sahibi olabiliyor muyuz?
-Kardeşimin velayeti annemdeydi vefatıyla babaya geçti onun hakkı bu durumda ne olur.
Teşekkür ederim.
Old 28-03-2012, 21:35   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan _SıLa_
Merhaba,
Annemle babamın boşanma davası vardı dava bitti karar kesinleşti.annem tarafından tazminat takibe konulmuştu ancak para tahsil edilemeden annem vefat etti.3 Kardeşiz ablam ve ben reşitim.Kardeşim 15 yaşında. 10.000 maddi 10.000 manevi tazminata hükmedilmişti.
-Biz mirasçısı olarak manevi taminattan da hak sahibi olabiliyor muyuz?
-Kardeşimin velayeti annemdeydi vefatıyla babaya geçti onun hakkı bu durumda ne olur.
Teşekkür ederim.

1- Her tür alacak hakkı da terekeye dahildir. Maddi ve manevi tazminatı mirasçılar talep edebilir.

2- Annenizin ölümü ile velayet kendiliğinden babaya geçmez; MK 337'ye göre çocuğa bir vasi atanır ya da velayet babaya verilir.
a) Mahkeme kararı ile velayet babaya verildi ise, maddi ve manevi tazminatın tahsilinde menfaat çatışması olacağından salt bu iş için kardeşinize bir kayyım tayin edilmesini isteyebilirsiniz. Örneğin siz kayyım olabilirsiniz.
b) Velayet konusunda bir karar yok ise, mahkemeye başvurarak vasi tayinini isteyebilirsiniz; örneğin siz kardeşinizin vasisi olabilirsiniz.
Old 29-03-2012, 08:23   #3
_SıLa_

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
1- Her tür alacak hakkı da terekeye dahildir. Maddi ve manevi tazminatı mirasçılar talep edebilir.

2- Annenizin ölümü ile velayet kendiliğinden babaya geçmez; MK 337'ye göre çocuğa bir vasi atanır ya da velayet babaya verilir.
a) Mahkeme kararı ile velayet babaya verildi ise, maddi ve manevi tazminatın tahsilinde menfaat çatışması olacağından salt bu iş için kardeşinize bir kayyım tayin edilmesini isteyebilirsiniz. Örneğin siz kayyım olabilirsiniz.
b) Velayet konusunda bir karar yok ise, mahkemeye başvurarak vasi tayinini isteyebilirsiniz; örneğin siz kardeşinizin vasisi olabilirsiniz.

Sadece bu dosyaya ait kayyım tayinini, tazminatla ilgili takibin hangi aşamasında ve nasıl talep edeceğiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi