Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Serbest Çalışan Avukatların -ORTALAMA- gelirleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hak ettiklerinden fazla kazandıklarına inanıyorum. 34 3,28%
Yeterli bir gelire sahip olduklarına inanıyorum. 218 21,04%
Kazançlarının yetersiz olduğuna inanıyorum 636 61,39%
Ne kadar kazandıklarını bilmiyorum. 148 14,29%
Oy Verenler: 1036. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 230)

Bir Avukatın Yıllık Gelirini Açıklıyorum! Herkes Duysun!

Yanıt
Old 08-07-2008, 19:54   #61
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Hak ettiklerinden fazla kazandıklarına inanıyorum. 28 THS Üyesi = Oylamaya katılanlara oranı 3.48%

Valla bu 28 arkadaşımızı çok merak etmeye başladım.
Old 08-07-2008, 23:02   #62
Av.Ateş

İki ay kadar önce baromuzda düzenlenen ve baromuzla, mesleğimizle ilgili şikayetlerle,sorunlarla alakalı toplantıda sadece 40 belki 50 meslektaşımız vardı. Baromuzun yanılmıyorsam 750'ye yakın üyesi var. Toplantıdan herkes haberdardı ama %10 dahi katılım sağlanamamıştı.
Daha da tuhafı mesleğe yeni başlayan ve henüz toparlanamamış genç avukatların çoğunluğu oluşturduğu bu toplantıda konuşulmaya başlanan ilk sorun otopark sorunuydu. Benim açımdan tam bir şoktu diyebilirim. Ücret sorunu, meslek örgütünün üyesini desteklemesi, ona arka çıkması hak getire.
Old 09-07-2008, 09:34   #63
amaç89

avukatın iflas etmesi söz konusu olacağını sanmıyorum...
Old 10-07-2008, 20:50   #64
holiganist

Devlet memuruna yapılan son zamlara bakıldığında avukat maaşı 2 bin YTL'yi aşmış durumda.Anket ortalamasına göre 2 bin YTL çok makul ancak gördüğüm kadarıyla kamu avukatlığı maaşına rağmen o kadar da tercih edilmiyor
Old 11-07-2008, 23:16   #65
DeryaK

Yeni Fikir

Sayın Külçür.

Kamu avukatlığını,özellikle de banka avukatlığını ya da büyük bir holdingin hukuk danışmanlığını tavsiye ederim.

Başarılar ve parlak bir gelecek dileğiyle.
Old 12-07-2008, 19:53   #66
didem_20

ben 1. sınıf öğrencisiydim bu yıl ve bu yazılanlara bakılınca gelecek kaygısı çekmeye başladım açıkçası...ama ben zaten büro açmayı düşünmüyordum şirket avukatlığı uzmanlık falan düşünüyordum bunlar olması güç hayaller mi sizce???
Old 28-05-2009, 23:17   #67
minee.mine

Bir avukat'ın yıllık gelirini bilemiyorum fakat aynı dava için konuştuğum beş avukatın 6.000 lira ile 20.000 dolar arası farklı ücret talebinde bulunduklarını söylemeden geçmek istemedim.
Aynı iş için talep edilen ücret aralığı bu kadar geniş olunca yıllık ücreti neye göre hesaplamak gerekir bilemiyorum.Tek bildiğim kafamız bayağı karıştı; hangi avukatla, neden çalışmalıyız bir türlü karar veremedik.

Alıntı:
Serbest piyasa koşullarına ve arz talep dengesine göre belirler.Hal böyle olunca öne çıkan ,bilgi birikimi kıstas alınarak para kazanma değil kendini iyi pazarlayarak para kazanma yöntemine göre ücret belirlenmektedir.Bir başka deyişle para avukatlıkta para kazanmak için bilgi,beceri,vs fazlaca gerekmez.Çünkü avukatların birbirinden fazlaca farkları yok.Bir konuda eksik olan açar kitabını okur.Avukatlıkta para kazanmak için kendini iyi pazarlamak gerekir.Bence işin özü budur.
Teşekkürler sayın duyurucu1 cevap buraya sizin tarafınızdan yazılmış...
Old 28-05-2009, 23:21   #68
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan minee.mine
Bir avukat'ın yıllık gelirini bilemiyorum fakat aynı dava için konuştuğum beş avukatın 6.000 lira ile 20.000 dolar arası farklı ücret talebinde bulunduklarını söylemeden geçmek istemedim.
Aynı iş için talep edilen ücret aralığı bu kadar geniş olunca yıllık ücreti neye göre hesaplamak gerekir bilemiyorum.Tek bildiğim kafamız bayağı karıştı; hangi avukatla, neden çalışmalıyız bir türlü karar veremedik.

En önemi soru "hangi avukatla, neden çalışmalıyız?". Bence güvendiğiniz avukatla çalışmalısınız; ki bu yanıt nedeni de içeriyor zaten.
Old 29-05-2009, 09:33   #69
selimkocaman

Mutlu

Alıntı:
Yazan didem_20
ben 1. sınıf öğrencisiydim bu yıl ve bu yazılanlara bakılınca gelecek kaygısı çekmeye başladım açıkçası...ama ben zaten büro açmayı düşünmüyordum şirket avukatlığı uzmanlık falan düşünüyordum bunlar olması güç hayaller mi sizce???

Merhabalar. Öncelikle tek başına icra edilen serbest avukatlığın, bana göre, dünyanın en meşakkatli ve kimilerine göre en zevkli (sanırım yeni olduğum için bu zevki tam alamamaktayım ) mesleklerinden biri olduğunu belirtmekle başlayayım. Çünkü serbest avukatlık çok boyutludur ve yetkinlik gerektirir. (bilgi ve pratik boyutu/büro yönetimi boyutu/müvekkille ilişkiler boyutu/adliye ve diğer devlet kurumlarıyla ilgili boyutu/para kazanmaya çalışma boyutu/etik boyutu vs...)
Bu yetkinlik de pek tabiidir ki birdenbire oluşmaz. Bir avukatın yanında çalışarak edinilebilecek deneyim de çoğu zaman bu yetkinlikleri arttırmaz. Çünkü maalesef pek çok yerde size meslektaş gözüyle değil eleman gözüyle bakılır. Staj dönemini hiç söylemiyorum bile.
Serbest çalışma bu mesleğin bence doruk noktasıdır. Bir şeyi en iyi kendi başınıza geldiğinde, o sorunu tek başınıza halletmek zorunda olduğunuzda öğrenirsiniz.
Kazanç meselesine gelince; çok iyi kazanan avukatlar da var. Benim gibi bürosunu zar zor ve aile desteğiyle döndürenler de. Yukarıda sayılan yetkinlikler arttıkça kazanç da artacaktır. Ama buradan "iyi kazanan tüm avukatlar yetkin avukatlardır" sonucu da çıkmaz. Bu ayrı bir konu,hiç girmeyelim.
Henüz 1. sınıftasınız ve önünüzde yıllar var. Siz mezun olana kadar şartlar olumlu/olumsuz anlamda nasıl değişir bilinmez. Naçizane önerim: Kendinizi tek bir seçeneğe mahkum kılmayın. Sürekli konuşun,tartışın, iş olanaklarını araştırın. Yaşınızın kıymetini bilin ve kendinizi geliştirin. Bizim yaptığımız gibi "dersler zaten ağır, hele bir mezun olalım da..." düşüncesine kapılmayın.
Old 19-08-2009, 00:47   #70
Abdulkadir Yılmaz

Maddi hazzın yanında manevi hazzı düşündüğünüzde aslında bu mesleğin ne kadar çok gelir getiren bir meslek olduğu sonucuna ulaşırsınız...
Old 24-08-2009, 12:14   #71
efekankaptan

Bir deniz hukukuyla ilgilenen avukatın sadece bir davadan yaklaşık eski TL ile 1-1,5 trilyon arası aldığını duydum. Rakam bana inanılmaz uçuk geldi ve hala doğruluk payı olabilir mi diye düşünmüyor değilim.
Old 26-08-2009, 18:55   #72
fanarin

Ben, hukuktan dürüstçe gerçekten çok güzel paralar kazananları biliyorum,tanıyorum,konuşuyorum.

Yaşları çok genç olmalarına rağmen oldukça iyiler.

Bu ülkede herkese yetecek kadar işin ve paranın olduğunu düşünüyorum.Ya da benim çevremdeki insanlar öyle.

Hukuk eğitimini eksik tamamlamış, yabancı dil ve sosyal açıdan zayıf avukatların da az para kazanmalarını doğal karşılıyorum.
Old 02-01-2010, 23:06   #73
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Valla bu 28 arkadaşımızı çok merak etmeye başladım.

Staja beni yanlarına alsınlar lütfen
Old 22-02-2010, 16:43   #74
Lotus1

Kazanan da var kazanamayanda.İşin sırrı kimin avukatlığını yaptığımızda bence..Oranlar vergilerin adaletsizliğini yansıtmakta başarılı.Fakat ben avukatların ne kadar gelirleri olduğuna dair aydınlanamadım yeterince maalesef.
Old 23-02-2010, 00:31   #75
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Avukat yaşamını sürdürürken, ödeyeceği gelir vergisi kadar kazancını, o gelecek yıl için kenara koyabiliyorsa; "Kazanıyor" demektir. (Bu sözümü unutmayın, bence veciz sözler arasında yer almalı) )
Old 03-09-2010, 23:44   #76
adilberk

iki mevsim sonra cevap yazıyorum. Yazılanları okudum.kendimce birkaç şey eklemek istiyorum
-Hangi işi yaparsanız yapın muhtaç olmayacak belli standartları size sağlayacak bir geliriniz olmalı ama bu
Alıntı:
Üstelik avukatın yaşamı normal standartların altına düşemeyecektir.Yani avukat kaliteli giyinecek,kaliteli yiyecek kaliteli gezecektir.Öyle sıradan vatandaşların yaptığı gibi peynir ekmek,tek göz oda,çocukları ayakkabı boyacısı olamayacaktır.Karnı aç olsa da tokmuş gibi davranacak.Kira parasını vermekte zorlansa da en iyi semtlerde oturacak.Arabası eski model olmayacak.Avukat mobiletle adliyeye gelemeyecek.Bisiklete ancak spor amaçlı binecek.
demek olmadığını. düşünüyorum.
-son sınıf bir hukuk öğrencisi olarak gödrüklerime göre kendine İYİ HUKUKÇU/AVUKAT dedirten kimsenin maddi derdi olmuyor. Hani var çevremde arkadaşlar stajda 3 kuruşa kredi destekleri ile ayakta duranlara inat stajyerken bürolara ortaklık teklifi geliyor.
-Hülasa; mesleğinizi seviyorsanız ve en iyi şekilde yapmaya çalışıyor ve insanlarda evet iyi avukattır diyorlarsa ekonomik sıkıntı çekmiyor. Namın sana kazandırıyor.

-Meslek kaygıları normal ama öğrenciyken en baştan ya şunda şu kadar para varmış deniz ticarette şu kadar alıyormuş ceza davaları iyiymiş, asistanın havası var, şunun makamı var demek, henüz bazı şeylerin oturmadığını gösterir çıkın gidin avukat yanında hakim savcı yanında takılın asistanlara çay ısmarlayın birebir görün kendinizi onların yerine koyun, tercihlerinizi ortaya koyun sonra zaten bu soruların hepsi cevaplanmış olacak...

NOT:biraz agresif yazdıysam affola
Old 28-12-2011, 22:14   #77
Mozkul

Ne yazik ki hayat iyi hukukçulara iyi davranmıyor.

Peki kötü olmak mı gerek. Buradaki kötü kelimesinin anlamını anlayan meslektaşlarıma sesleniyorum. Meslektaşını meslektaş olarak görmeyip para kazanmak için her şeyi yapanlar gibi olmayı kim istemez? iyi avukat istemez.İstememelidir.

Avukat meslektaşını Avukat olarak görüp kendisinden başkalarını da düşünen işini mesleğinin onuruna yakışan şekilde yaparsa bunu yapan avukatların sayısı arttıkça bu durumda düzelecektir.Bunun sebebi bizleriz.

İcrada gözünüzün içine bakan memur, hacizde elinize bakan polis, sizden önce işi bir an önce bitsin iyi yapılsın diye tomarla para veren zenginlerden sanmadığında ,davasını size getirip bir az önce sizden düşük ücretle çalışacağını söyleyen kişiden daha az söyleyecek misiniz diye ağzınıza bakan kişi, bu işin bir onuru olduğunu bizim sayemizde anladığında, yanında karın tokluğuna çalıştırdığı avukatların meslektaşları olduğunun farkına varan avukatların sayısı arttığında, daha fazlası için yasak olmasına rağmen reklam yapmaktan vazgeçenlerin sayısı arttıkça, siyasi popülarite için meslektaşlarının haklarını umursamayanların sayısı azaldıkça, bizler birbirimize saygı duydukça bu işler düzelir.

Sanırım bir yüzyıl sonra bu dediklerim olabilir.

ya da birkaç bin yıl sonra.....
Old 31-12-2011, 09:28   #78
emrahcevik

neden bazı avukatlar az kazanırken bazıları çok kazanıyor sorusu neden bazı berberler az kazanırken bazıları çok kazanıyor sorusuyla aynıdır. orada geçerli olan kuralların aynıları burada da geçerlidir.

fakat berberlerin gelir elde etmeleri için ayrıca bir mevzuat oluşturmayan sistem avukatların gelir elde etmeleri için bunu oluşturmuştur. aslında avukatlara cömert davranılmıştır.

kazancımızı kendimize bu kadar dert etmemiz avukatların çok kazanmaları gerektiği varsayımından hareket etmemizden kaynaklanmaktadır. neden avukatlar çok kazansınlar?

mevcut durumda birçok avukatın ekonomik olarak zorlandığı, sürekli bir para baskısı altında yaşam savaşı vermeye çalıştığı gerçektir. ama bu gerçekliğin sebebi sistemin kendisidir.

adalet sektörü de diğer tüm sektörler gibi kapitalizmin eşitsiz gelişim yasasına göre işlemektedir. bu sektördeki toplam gelir tüm avukatlara yetebilecek hatta mevcudun 5 katına kadar avukata dahi yetebilecek kadar fazladır. (herkes yalıda oturmak isterse bu yine mümkün olmaz) ama yine bu sistem içinde iyi bir organizasyon yapılamadığı ve de yapılamayacağı için bazı avukatlar ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünürken bazıları yeni model bir spor araba mı yoksa cip mi alsam diye düşünmektedir. halbuki ne cip ne spor araba ihtiyaçlar hiyerarşisinde yer dahi tutmamaktadır.

ne zaman ki insanlık bütün örgütlenmesini para etrafında yapmaktan vazgeçecek o zaman avukatlar da rahata ereceklerdir.

halihazırda çok zor günlerden geçiyoruz. ve en kötü günümüz henüz yaşanmadı.
Old 11-11-2017, 16:37   #79
ltınbilek

BU SORUNUN YANITINI HAKİM-SAVCILARIN EMEKLİ OLUNCA AVUKAT OLMASI KONUSUNDA BULABİLİRSİNİZ

Nasıl 45 yaşından sonra avukat hakim savcı olamıyor ise EMEKLİ HAKİM VE SAVCININ DA 45 YAŞINDAN SONRA AVUKAT OLAMAMASI GEREKİR.
BÖYLECE MESLEĞE BAŞLAYACAK VE DEĞİŞTİRECEK OLAN NE YAPACAĞINA ÖNCEDEN KARAR VERMELİ YADA MESLEK GEÇİŞLERİ KARŞILIKLI OLMALI YAŞ SINIRI KONULMAMALI (BATI ÜLKELERİNDE HAKİMLER GENELLİKLE YAŞLI VE TECRÜBELİ AVUKATLARDAN SEÇİLİRLER)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi