Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hakim kişisel nedenlerle şahsımı kalemde azarladı küçük düşürdü, üstüne tehdit etti!!

Yanıt
Old 12-08-2019, 11:27   #1
Adem Gdk

Varsayılan Hakim kişisel nedenlerle şahsımı kalemde azarladı küçük düşürdü, üstüne tehdit etti!!

Merhaba.
... .. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi ile Çukurova Üniversitesi Hukuk fakültesinde aynı dönemde okumuş biri olarak sınırlı çerçeve dahilinde arkadaşlığımız mevcuttu. Kendisini 2-3 gün önce ... adliyesinde görmüş hakim olduğunu bu şekilde öğrenmiş bulunmaktayım. Kısa süreli tebrik içerikli bir muhabbetimiz oldu. Daha sonra kendisi 09/08/2019 tarihinde şahsımı mahkeme kalemine çağırdı.
Çaycının olup olmadığından emin olmamak beraber tüm kalem personelin önünde beni azarladı, kişisel nedenlerden ötürü kalemde bana bağırdı çağırdı beni küçük düşürdü hakaret boyutuna varacak bir tavır takındı. Bendeki dosyalarından çekileceksin, çekilmezsen seni şikayet ederim diye tehdit etti. Şahsımı ve mesleğimi küçük düşürdü. Daha sonra sinirli bir yüz ifadesi ile ÇIKKK!!! diyerek beni kalemden kovdu.
Tüm bu olaylar 3 katip, tam emin olmamakla beraber bir çaycı ve mübaşirin gözleri önünde gerçekleşti.
Hakime hanım yaptığıyla hem kendi itibarına hem de benim itibarıma gölge düşürmüştür. Avukatlık mesleğinin itibarını yerle bir etmiştir. Kendisinin hakimlik mesleğinin gerektirdiği vasıflara sahip olmadığını düşünüyorum. Mersin Barosu’na Türkiye Barolar Birliğine ve HSK’ ya da söz konusu olayla alakalı şikayet başvurusunda bulundum.

Olacakları önceden kestiremediğim için sıcağı sıcağına tutanak tutma fırsatım olmadı. Böyle olacağını bilseydim yanıma bir meslektaşımı daha alır beraber tutanak tutardık.

Sizce ne yapmalıyım? Başınıza geldi mi?
Old 12-08-2019, 11:46   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Adem Gdk
Merhaba.
... Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi ile Çukurova Üniversitesi Hukuk fakültesinde aynı dönemde okumuş biri olarak sınırlı çerçeve dahilinde arkadaşlığımız mevcuttu. Kendisini 2-3 gün önce ... adliyesinde görmüş hakim olduğunu bu şekilde öğrenmiş bulunmaktayım. Kısa süreli tebrik içerikli bir muhabbetimiz oldu. Daha sonra kendisi 09/08/2019 tarihinde şahsımı mahkeme kalemine çağırdı.
Çaycının olup olmadığından emin olmamak beraber tüm kalem personelin önünde beni azarladı, kişisel nedenlerden ötürü kalemde bana bağırdı çağırdı beni küçük düşürdü hakaret boyutuna varacak bir tavır takındı. Bendeki dosyalarından çekileceksin, çekilmezsen seni şikayet ederim diye tehdit etti. Şahsımı ve mesleğimi küçük düşürdü. Daha sonra sinirli bir yüz ifadesi ile ÇIKKK!!! diyerek beni kalemden kovdu.
Tüm bu olaylar 3 katip, tam emin olmamakla beraber bir çaycı ve mübaşirin gözleri önünde gerçekleşti.
Hakime hanım yaptığıyla hem kendi itibarına hem de benim itibarıma gölge düşürmüştür. Avukatlık mesleğinin itibarını yerle bir etmiştir. Kendisinin hakimlik mesleğinin gerektirdiği vasıflara sahip olmadığını düşünüyorum. Mersin Barosu’na Türkiye Barolar Birliğine ve HSK’ ya da söz konusu olayla alakalı şikayet başvurusunda bulundum.

Olacakları önceden kestiremediğim için sıcağı sıcağına tutanak tutma fırsatım olmadı. Böyle olacağını bilseydim yanıma bir meslektaşımı daha alır beraber tutanak tutardık.

Sizce ne yapmalıyım? Başınıza geldi mi?

Değerli meslektaşım,

(...Daha sonra kendisi 09/08/2019 tarihinde şahsımı mahkeme kalemine çağırdı...)
Hadisenin bütünü hakkında, ifade-i meramda bulunabilmek için soruyorum, sizce, niye çağırmış olabilir; sizin tahminleriniz nelerdir ?
Kolay gelsin...
Old 12-08-2019, 21:14   #3
Adem Gdk

Hocam ne bekliyordum inan bilmiyorum. Her şey anlık gelişti. Ben de şokunu daha yeni yeni atlattım.

Söyledikleri; kişisel meseleyi, hakim olmasının verdiği ego ve özellikle genç hakimlerin kronik sorunu olan avukatı küçük görme kompleksi ile harmanlayarak çözmeye çalışmasından başka bir şey değil.

Beni tehdit etmek yerine, benim tarafsız davranamayacağımı düşünüyorsa bunu söyleyip dosyalardan çekilmemin doğru olacağı şeklinde öneride bulunabilirdi. Av.K.13 şartları oluşmadığından çekilip çekilmeme hususu, meslek kuralları çerçevesinde, benim takdirimdedir. Beni tehdit ederek dosyadan çekilmemi istemesi savunma bağımsızlıyla bağdaşmamaktadır.
Old 12-08-2019, 21:27   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Meslektaşım, bu paylaşımınız sınırlı bilgi içerdiği için haliyle okuyanların kafasında değişik sorulara neden olabiliyor. Aynı dönem arkadaşınız ile karşılaştıktan çok kısa bir süre sonra sizi çağırıp, size göre "kişisel nedenlerle (!?)" size bağırması, küçük düşürmesi ve dosyalardan çekilin demesi, o kişisel nedeni açıklamadığınız sürece hiçbir şekilde anlaşılabilir değil.

Size göre bu olaydaki "kişisel nedenler" nedir? bu kadar kısa bir sürede kişisel nedenler nasıl oluşabilir?

Bağışlayın ama açıklamanız sınırlı olduğu için aklıma türlü türlü şeyler geliyor ve buraya yazmak istemiyorum.
Old 13-08-2019, 08:01   #5
Adem Gdk

Kişisel neden:
İnstagram da takılırken arkadaş önerilerinde onun ismini gördüm. Okul dolayısıyla ortak arkadaşımız çok olduğu için önerilerde çıkıyordu. Ben de orada görüp anlık bir tepki ile takip et e bastım. Birkaç dakika sonra iptal et e basarak iptal ettim. Ama instagram giden bildirimi geri almamış sanırım haberi olmuş. Sen bana neden takip isteği yolladın diye bağırdı. Ben senin arkadaşın mıyım diye bağırdı.
İkincisi buradaki bir avukat katibiyle aramızda konuşurken fakültede aynı dönemde okuduğumuz söylemiştim. Resmini merak edince okuldayken katıldığı bir etkinlik dolayısıyla basında yer alan bir resmi hemen Google'da bulup gösterdim. Resmin basında yer almasına güvenerek, gizliliği olmadığına güvenerek gösterdim. Katibin ağzı biraz gevşekmiş, sanırım evrak havale ettirmek için hakime hanımın yanındayken Adem beyle arkadaşmışsınız, üniversitedeki resminizi gösterdi falan saydırmış.

Hakime hanım da sen benim özel fotomu nasıl başkasına gösterirsin, özel hayatımı başkasına nasıl gösterirsin seni şikayet ederim diye bağırdı. Madem özeliymiş o zaman gitsin gazeteleri arasın tek tek sildirsin.
Gazeteleri arayıp azarlasın, olmadı bir müzekkere yazsın hemen silerler. (Tabii gazetenin avukatı HSK'ya şikayet etmezse )
Old 13-08-2019, 08:06   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adem Gdk
Kişisel neden:
İnstagram da takılırken arkadaş önerilerinde onun ismini gördüm. Okul dolayısıyla ortak arkadaşımız çok olduğu için önerilerde çıkıyordu. Ben de orada görüp anlık bir tepki ile takip et e bastım. Birkaç dakika sonra iptal et e basarak iptal ettim. Ama instagram giden bildirimi geri almamış sanırım haberi olmuş. Sen bana neden takip isteği yolladın diye bağırdı. Ben senin arkadaşın mıyım diye bağırdı.
İkincisi buradaki bir avukat katibiyle aramızda konuşurken fakültede aynı dönemde okuduğumuz söylemiştim. Resmini merak edince okuldayken katıldığı bir etkinlik dolayısıyla basında yer alan bir resmi hemen Google'da bulup gösterdim. Resmin basında yer almasına güvenerek, gizliliği olmadığına güvenerek gösterdim. atibin ağzı biraz gevşekmiş, sanırım evrak havale ettirmek için hakime hanımın yanındayken Adem beyle arkadaşmışsınız, üniversitedeki resminizi gösterdi falan saydırmış.

Hakime hanım da sen benim özel fotomu nasıl başkasına gosterirsin, özel hayatımı başkasına nasıl gosterirsin seni şikayet ederim diye bağırdı. Madem ozeliymiş o zaman gitsin gazeteleri arasın tek tek sildirsin.

Nasıl olsa kişisel meselesini mesleki kimliğiyle çözmeyi çok sevmiş. Gazetelere bir muzekkere yazsın hemen silerler.

Gerçekten ülkemizde mesleğe çok genç başladığımızı gösteriyor bu durum.

Açıklamalarınızdan ortada önemli bir şey olmadığı anlaşılıyor. Boşverin, canınızı sıkmayın.. İyi bayramlar.
Old 13-08-2019, 08:31   #7
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici

Açıklamalarınızdan ortada önemli bir şey olmadığı anlaşılıyor. Boşverin, canınızı sıkmayın.. İyi bayramlar.

Hadise önemli ve ortada. Soru sahibi değerli meslektaşımız çok iyi niyetli ki, hâlen kusurlarını hiç üstlenmiyor. Yazsın müzekkereyi diyor.
Bizim gibi erken başlayanların nadir de olsa, hâkim/hâkime, mahkeme içi ve dışı davranış vs.hakkında olumsuz örnek olma bakımından yine nadir de olsa bir payı var mı acaba?
Old 13-08-2019, 10:11   #8
Adem Gdk

Evet anlatımda kopukluk var olarak görünüyor, zira birbirinden bağımsız gelişen iki olay sonradan birleşti.

Evet herkes kendi hatasından mesuldür. Ben kendisiyle çok içli dışlı değilim. Aramızda sadece tebrik içerikli bir iletişim oldu. Normalde yeni gelenlere gideriz nezaketen bir hoşgeldiniz merhaba der tebrik ederiz. Bu onlarla içli dışlı olduğumuz anlamına gelmiyor.

Hiçbir şekilde hakim avukatı tehdit edemez. Görevini nasıl yapacağı konusunda talimat direktifte bulunamaz. En fazla tavsiye niteliğinde bir beyanatta bulunabilir.
Old 13-08-2019, 10:25   #9
Adem Gdk

Şimdilik onun mahkemesinde dosyam yok. Şayet olursa barodan resmi gözlemci isteyip gözlemci eşliğinde gireceğim. Duruşmada bana karşı tavrını sürdürme ihtimali var.
Tavsiye konusunda: Doğrudur. O ihsas-ı rey'e girme ihtimali var. O da onun dikkat etmesi gereken bir husus.

Olayın takipçisiyim. Teşekkürler, iyi bayramlar.
Old 13-08-2019, 11:14   #10
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Adem Gdk
Kişisel neden:
İkincisi buradaki bir avukat katibiyle aramızda konuşurken fakültede aynı dönemde okuduğumuz söylemiştim. Resmini merak edince okuldayken katıldığı bir etkinlik dolayısıyla basında yer alan bir resmi hemen Google'da bulup gösterdim. Resmin basında yer almasına güvenerek, gizliliği olmadığına güvenerek gösterdim. Katibin ağzı biraz gevşekmiş, sanırım evrak havale ettirmek için hakime hanımın yanındayken Adem beyle arkadaşmışsınız, üniversitedeki resminizi gösterdi falan saydırmış.

Hakime hanım da sen benim özel fotomu nasıl başkasına gösterirsin, özel hayatımı başkasına nasıl gösterirsin seni şikayet ederim diye bağırdı. Madem özeliymiş o zaman gitsin gazeteleri arasın tek tek sildirsin.
Gazeteleri arayıp azarlasın, olmadı bir müzekkere yazsın hemen silerler. (Tabii gazetenin avukatı HSK'ya şikayet etmezse )

Bak şimdi değerli meslektaşım ve kardeşim, konuya fazla girmek istemesem de şu an aklıma gelenleri kısaca beyan edeyim dedim.
1- Avukat,
2- Avukat ve diğer avukat katibinin bayan hâkime üzerinden sohbeti,
3- Avukatın elinde akıllı, neş'eli renkli telefon
4- Muhatap, bir hâkim, hem de hanım hâkim, ne oluyor, amaç ne diye sorarlar !- Avukat kâtibi, Savcı çağırdığında, endişeden ve fabulasyondan, masallama yapar beş te üstüne ekler.
6-Savcı, iddianameye çeşitli madde hükümlerini yazar,
7-Hüküm hakimi, açıktan veya içinden " bir de avukatmışsın" der
8- Çeşitli merciler duyar, sizin iddianızı hayatın olağan akışına ve tecrübeye aykırı bulur. Sonuçta haklı da çıksanız, evrakların birer kopyası Barodaki dosyanızda yerini alır.
8-Maalesef, değerlendirmem bu şekilde. Kolay gelsin
Old 14-08-2019, 12:33   #11
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici

Olaya sizin yorumunuz gibi bakmak da mümkün. Diğer yandan hakimle avukatın "birbirlerinin kişisel instagram hesaplarını takip etme" nedeniyle tartışmasını yeni bir devir açıldı, biz takip etmekte güçlük çekiyoruz diye yorumlamak da mümkün. Ben kendimle ilgili ikinci yorumu yaptım.

Konuya dönecek olursak, hakimle avukat arasında kişisel bir problem varsa, dosyadan çekilmesi gereken avukat değil, hakimdir.

Yeni bir devir açılmış olabilir, ama bildiğim kadarıyla HMK 36 yerinde duruyor. İnstagram üzerinden kanun değişikliği yapıldı ve takip edemediysem bağışlayınız.
Old 14-08-2019, 12:52   #12
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Admin
Olaya sizin yorumunuz gibi bakmak da mümkün. Diğer yandan hakimle avukatın "birbirlerinin kişisel instagram hesaplarını takip etme" nedeniyle tartışmasını yeni bir devir açıldı, biz takip etmekte güçlük çekiyoruz diye yorumlamak da mümkün. Ben kendimle ilgili ikinci yorumu yaptım.

Konuya dönecek olursak, hakimle avukat arasında kişisel bir problem varsa, dosyadan çekilmesi gereken avukat değil, hakimdir.

Yeni bir devir açılmış olabilir, ama bildiğim kadarıyla HMK 36 yerinde duruyor. İnstagram üzerinden kanun değişikliği yapıldı ve takip edemediysem bağışlayınız.

Merhaba,
Anlatılanlardan ve kısıtlı bilgilerden hareket ederek, somut olaydaki fiillerin vasıf ve mahiyeti, sizce nedir ?
Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi