Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yokluğumda yapılan duruşma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-11-2006, 23:09   #1
Av.Abdulkadir Yıldız

Varsayılan Yokluğumda yapılan duruşma

Değerli Meslektaşlarım;
Aşağıdaki dilekçeme katkılarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

………. MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DOSYA NO :

Yukarıda esas numarası yazılı dosyanın 21.11.2006 tarih ve saat: 10.15’ deki duruşmasına girmek üzere Mahkemenizin duruşma salonunun önünde saat 10.00’dan itibaren beklemeye başladım. Saat 12.15’e kadar beklememe rağmen duruşma sıram gelmeyince Mahkemeniz mübaşiri …… …………..’a dosyamın alınıp alınmayacağını sordum. Mübaşirin “öğleden sonraya kalır” demesi üzerine adliyeden ayrıldım.
Öğleden sonra saat 13.30’dan itibaren yine Mahkemenizin duruşma salonunun karşısındaki Avukat bekleme odasında beklemeye başladım. Saat tam 14.15’ de koridorda beni gören Mübaşir “Avukat Bey sizin dosyayı aldık” dedi. Yaptığım araştırmada, dosyama ait duruşmanın saat 12.30’da başladığını ve takriben 20 dakika sürdüğünü öğrendim.
Davalı vekili sıfatı ile vekâletname sunmuş olduğum bir dosyada karşılaştığım ve yukarıda özetle anlatmaya çalıştığım olayların hiçbir hukuki gerekçesi yoktur. Yokluğumda yapılan duruşmada gerçekleşen hiçbir işlemi kabul etmiyorum. Bu nedenle duruşmanın yenilenmesini ve tanıkların yeniden dinlenmesini talep ediyorum.
Ayrıca, gerçekleşen bu olayı avukatlık mesleğinin onuruna karşı yapılmış bir davranış olarak algıladığımdan dolayı; Mahkemenizde aynı olayla başka meslektaşlarımın da karşılaşmaması için tüm tedbirlerin alınmasını istiyorum.
Gereği talep olunur. 27.11.2006

Davalı Vekili
Av.Abdulkadir YILDIZ
Old 24-11-2006, 23:37   #2
empas

Varsayılan Sayın Av.Abdulkadir Yıldız

Selam...

Öncelikle geçmiş olsun.
1.Ben olsaydım "Dosya no" nun altına "KONU" adlı başlık akler,karşısına:"....Tarihli duruşmanın yenilenmesi talebimdir." derdim.

2."Duruşmanın yenilnemesine karar verilmesini" derdim.

3.Varsa tanık adlarını da eklerdim.

4."Başka meslektaşlarımın da karşılaşmaması için"ibaresini çıkarırdım.

selam ile...
Old 24-11-2006, 23:51   #3
Av.Abdulkadir Yıldız

Sayın Empas,
Değerli Katkılarınız için teşekkür ederim.
Old 25-11-2006, 00:40   #4
Av.Ömer KAVİLİ

Öncelikle ve mutlaka mahkeme mübaşiri ile birlikte bir tutanakla oraya ilk geliş saati, bekleme, yeniden sorma OLGULARI (vakıalar) hakkında TUTANAK tutulması ve birlikte imzalanması uygun olacaktır.

Sizin örgütünüzde AVUKAT HAKLARI MERKEZİ (AHM)oluşturulmuş ise oradan gözlemci avukat istenmesi uygun olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için İstanbul Barosu AHM birimine başvurulabilir.

Ömer KAVİLİ
Yeni sanık
Old 25-11-2006, 22:31   #5
VARTO'LU

Varsayılan 1086 Sayılı Yasa Hükümleri

Sayın Abdulkadir
Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun aşağıda alıntı olarak verilen hükümlerine göre talepte bulunarak yargıçtan, duruşmanın yenilenmesini, dinlenen tanıkların yeniden dinlenmesini sağlamanız olası
Madde 166 – Bu kanunun veya hakimin tayin ettiği kati müddetin müruriyle sukut etmiş olan hakkın hali sabıka ircaı aşağıda beyan olunan hallerde talep ve hükmolunabilir.
Alıntı:
Madde 167 – Sakıt olan hakkın hali sabıka ircaına karar verebilmek için:
1 – Muayyen mühlet zarfında muameleyi yapmağa mecbur olan kimsenin veya vekilinin, arzu ve ihtiyarı haricinde olarak muameleyi yapmaktan aciz bulunduğunun tahakkuk etmesi,2 – Kanuni yollara müracaatın hukukan imkansız bulunması lazımdır.
Madde 168 – Hali sabıka irca talebi maniin zevali tarihinden itibaren on gün zarfında usulen dermeyan edilmedikçe mesmu olmaz.
Tahkikat esnasında mürur etmiş olan müddetlerin esasa mütedair vicahi hükümden sonra hali sabıka ircaı talep olunamaz.
Madde 169 – Hali sabıka irca talebi meselenin esasını halle salahiyettar olan hakime arzolunur. Bir hüküm hakkında kanuni yollara müracaat hakkının sakıt olması üzerine hali sabıka irca talebi, verilen hükmü tetkika salahiyettar olan mahkemeye arzolunur.
Madde 170 – (Değişik : 26/9/2004 – 5236/11 md.)
İlk derece mahkemeleri veya bölge adliye mahkemelerine yapılacak eski hâle getirme istemleri, hadiseler hakkındaki usule, Yargıtayda ileri sürülecek eski hâle getirme istemleri, temyiz usulüne göre yapılır ve incelenir.
Madde 171 – Hali sabıka irca talebi muhakemenin talikını icap etmez ve hükmün icrasına da mani olmaz. Şu kadar ki bu talebi tetkika salahiyattar mahkeme icabına göre teminat verilmek şartiyle muhakemenin talikına ve hükmün tehiri icrasına karar verebilir. 110 uncu maddenin son fıkrası hükmü burada da caridir.
Madde 172 – Mahkeme hali sabıka ircaa dair verdiği kararda hangi muamelenin keenlemyekün addedildiğini tasrih eyler. 87 nci maddede bildirilen muamelelerin hüküm ve kuvvetleri bakidir.
Madde 173 – Hali sabıka irca talebinin ve hükümsüz addolunan muamelelerin masrafı irca talebinde bulunan tarafa tahmil olunur.
Madde 174 – Bir davada aynı tarafın birden ziyade hali sabıka ircaı talebi kabul olunamaz
"Adalet, hakkı olana hakkını vermektir" pozitifist hukuk anlayışı içerisinde, mahkemeden müvekkilinizin hakkını alabilmede başarı dileğimle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi