Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: AVUKATLAR MERNİSE ERİŞEBİLMELİ Mİ?
Evet 1020 84,09%
Hayır 49 4,04%
Sınırlı ölçüde olabilir. 144 11,87%
Oy Verenler: 1213. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 257)

Avukatların Mernis'ten Faydalanamaması

Yanıt
Old 09-05-2009, 12:04   #31
demet poyraz

SaygideĞer MeslektaŞlarim. Mernİsİ Kesİnlİkle Avukatlarin Kullanabİlmelerİ GerektİĞİnİ DÜŞÜnÜyorum. ÇÜnkÜ İcra Daİrelerİnİn Tekelİnde Olan Bu Durum, Her Ne Kadar Sİstemİ Kullanmayi ÖĞrenmİŞ Olsam Da İcra Daİrelerİndekİ YoĞunluktan Dolayi Yararlanamiyorum. Bence Bu Durum Sona Ermelİ Ve Bİzler Daha Kisa SÜrede İŞlerİmİzİ Hizlandirabİlmek Adina Bu Sİstemden Yararlanabİlmelİyİz. Bu SÜreÇte İcra Daİrelerİyle KapiŞmak Zorunda Da Kalmayiz.
Old 11-05-2009, 14:30   #32
savunman85

Varsayılan çok isabetli olmuş

avukatların mernisten neden yararlanamadığı hususunu hiç de anlayabilmiş değilim türk hukuk sitesine teşekkürler gerçekten tam da önemli bir noktaya değinilmiş . zira ben bu hususda daha önce birkaç girişimim oldu barolar birliğine mail filan attım ama bu sorunun üzerine gidilirse önemli bir kazanım olacağını düşünüyorumn zira siz yargıda e-imzaya geçiyorsunuz avukatlara şifre filan veriyorsunuz o kadar ki sanal ortamda dava bile açtırıyorsunuz ama gerekli bilgiye ve çağın uygulamasına erişmesini engelliyorsunuz . zaten avukatın kurumlardaki bilgi ve belgeleri ulaşma ve inceleme hakkı varken mernise ulaşamaması izahı zor bir durumdur. bence bunun peşini bırakmayalım sayın meslektaşlar.
Old 14-05-2009, 13:00   #33
minee.mine

Çok yakın bir zamanda bir yakınımı kaybettim. Bağlı bulunduğum adliyenin, kendilerinin kolayca ulaşabileceğini düşündüğüm bu sisteme rağmen beni, nufus müdürlüğü ve adli tıp arasında nufustan düşülüp düşülmediğinin, evrak gidip gitmediğinin takibi için koşturması gerçekten gerekli mi?
Dolayısı ile bence işlemlerin hızlandırılması adına bu sistemi kullanması gereken herkes kullansın; beni asıl düşündüren kullanabilecek kişiler bu sistemden yeterince faydalanabiliyorlar mı?
Old 14-05-2009, 14:49   #34
erolkara

Varsayılan BÜrokrasİyİ Severİz

mernis bilgileri kısmende olsa icra dairelerine girdi. Ancak yoğunluktan icra müdürüne borçluların mernis adresleri alınamıyor. Çünkü zaman zaman başlarını kaşıyacak vakitleri olmayan icra müdürlükleri var. Bürokrasiyi sevmemizden insanları koşturmaya bayıldığımızdan gitgellere yöneliyoruz. Geçmişten ders alması gereken genç nesil bunun önüne geçmelidir. Mernis herkese ve her yerde açılmamalıdır. Mevcut kurumlar belirlenmeli ve iş oracaıkta bitirilmeli. Yoksa süs niyetiyle programlar yüklenmemelidir.
Old 14-05-2009, 16:34   #35
concept

Dikkat Mernis serüveni

Takip ettiğim bir icra dosyasında kimlik numarasından borçlunun; nüfus bilgilerinin ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre adresinin çıkarılması yönünde talebim oldu. İcra müdürlüğü nufüsa yazı yazılmasına karar verdi. Nüfus müdürlüğü başbanaklığın genelgesini gerekçe göstererek müzekkereyi iade etti. Genelgede başta adalet bakanlığı olmak üzere kamu kurumlarına sisteme giriş yetkisinin verldiği, bu yönde nüfus müdürlüklerine yazı yazılmaması yazılıydı. İade yazısı ile birlikte tekrar İcra müdürlüğünde genelgeye atıf yaparak aynı yönde talep açtım ve adres bilgilerine ulaştım.

Sonuç:
1- İcra müdürlükleri ve mahkemelerin sisteme giriş yetkisi var. Dolayısyla TC kimlik numarasından ilgili kişinin adres bilgilerini, hatta nüfus kayıtlarının çıkarılmasını talep etme yetkiniz, icra müdürüklerinin de talebinizi yerine getirme zorunluluğu vardır.

2. Bu konuda yaşanan zorluklar, genelgenin bilinmemesinden dolayı değil, bir de bununla mı uğraşalım anlayışından kaynaklanmaktadır.

Avukatların sisteme giriş yetkisine gelince; Takip ettiği dosya ile ilgili avukatın; elekrtonik imzası ile MERNİS, TAKBİS ve POLNET'e giriş yetkisi geç bile kalmıştır.
Old 14-05-2009, 16:35   #36
AV.ERKUT

Değerli Meslektaşlarım,
İzmir Barosu bir ilki daha gerçekleştirerek, yapılan anlaşma (Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü ile yapıldığını zannediyorum) uygun olarak,avukatlara bilgileri talep edilen kişinin sadece kendi nüfus kayıtları ile sınırlı olmak üzere kimlik bilgilerini ve kayıtlı adreslerini vermeye başladı.Bilgilerinize sunarım.
Old 14-05-2009, 16:44   #37
concept

Varsayılan Darısı bizim başımıza

Alıntı:
Yazan AV.ERKUT
Değerli Meslektaşlarım,
İzmir Barosu bir ilki daha gerçekleştirerek, yapılan anlaşma (Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü ile yapıldığını zannediyorum) uygun olarak,avukatlara bilgileri talep edilen kişinin sadece kendi nüfus kayıtları ile sınırlı olmak üzere kimlik bilgilerini ve kayıtlı adreslerini vermeye başladı.Bilgilerinize sunarım.

Değerli meslektaşım, haberiniz için teşekkür ederim. Deyatlar için baro sitesine girdim. Gayet güzel bir gelişme. Temennim Barolar birliğinin konuyu tümden çözmesi yönünde.

"(Nüfus bilgileri sorgulama (adres bilgileri) İzmir Barosu Başkanlığı tarafından Adliye Baro Biriminde başlatılmış bulunmaktadır.)
Dosyalarında adres bilgisi ihtiyacı olan meslektaşlarımızın bu bilgileri 1,00 TL ücret karşılığında sorgulama yaptırarak çıktılarını alabilirler.
Tüm meslektaşlarımıza duyurulur." (http://www.izmirbarosu.org.tr/NewsDetail.aspx?News=77)
Old 15-05-2009, 10:09   #38
Av. R. Onur ÇINAR

Her zaman adaletin sac ayağınan biri olan avukatların diğer ayaklardan farksız olması düşüncesindeyim. Bu her alanda böyle. Biz avukatlara bir hak tanındığında içimizde oluşan şüphe diğer ayaklardan ne kadar farklı olduğumuzun bir göstergesidir.

İzmir Barosu olarak mernise avukatları kişisel olmasa da mesleki bir örgüt olarak ulaşıyoruz. Evet her avukat kişisel bilgisayarından 'henüz' ulaşamasa da bakanlıkça yapılan bir anlaşma ile baro odaların meslektaşlarımız anında nüfus ve adres bilgilerine ulaşabiliyor.

Uygulama henüz 15 günlük bir yenidoğan bebek, şu ana kadar da şükür bir sorun yok ve gelişimine devam etmekte.
Old 15-05-2009, 14:11   #39
Av Ercan

Böyle bir konunun tartışılması bile gereksiz, kötüniyet olduktan sonra sıradan bir vatandaş bile özel denilen tüm bilgilere erişebiliyor. Mernis'in avukatlara açılması bir yana şu anda e-imza ile UYAP ta gerçekleştirilenler bile çok sınırlı. E-imza ile giriş yaptığınız UYAP tan sadece duruşma günlerini takip edebiliyorsunuz. Vekaletinizin olmadığı dosyalara bakamıyorsunuz. Olduğu dosyalarda da işe yarar bilgilere ulaşmak mümkün değil. (Kaydı yapıldıysa sadece duruşma tutanakları) Oysa kaleme/icraya gidince istediğim dosyayı inceleyebiliyorum. Üstelik de dosyayı kimin incelediğinin takibi de mümkün değil. UYAP ta ise e-imza olduğu için kimin incelediği zaten belli ve dosyadan evrak alınması, kötüniyetli davranılması mümkün değil.
Old 25-05-2009, 13:58   #40
Mozkul

Elektronik imza kullanılması koşuluyla hem Mernis'in hemde UYAP'ın tüm özelliklerinden Avukatların faydalandırılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu şekilde bir izin verildiğinde kimin hangi kayıtları incelediği, hangi kişilerin nüfus bilgilerine baktığı zaten belli olacağından ilk olarak kim baktı sorusu cevaplanmış olacaktır.

İkinci olarak cevaplanması gerken soru; neden baktığıdır.Bu sorunun cevabı benim kişisel kanaatimce , bakan kişinin ilgisi olup olmadığıyla sınırlandırılması gerekmektedir.

Çünkü, kimlik bilginizin sizinle hiçbir ilgisi olmayan kişilerce görülebilmesi ve bunların kullanılması ne derece doğru olacağı konusunda büyük tartışmalar çıkacağından ve bu tartışmalardan dolayı istenen sonuç alınamayacağından, kimlik bilgileriyle ilgili bilgilere ilgilisi olduğunu kanıtlamak suretiyle alınabilmeli diye düşünüyorum.Nitekim davamızda ki davalının ve icra dosyasındaki borçlunun veya tam tersi taraflar için artık biz ilgilisi olduğumuzdan bunlarla ilgili bilgileri verdikten sonra istediğimiz verilere ulaşabilmeliyiz diye düşünüyorum.

Bunun içinde elektronik imzayla giriş yapan kullanıcı , kimlik bilgisini istediği kişiyle ilgili bağlantısını gösterir bir ön form doldurmalı ve neden bu kişinin bilgilerini istediğini kontrol edilebilir veriler girilerek açıklamalıdır. İcra dosyası bilgileri, vekalet bilgileri,dava dosyası bilgileriv.s.Bu aşamada bir kötüniyetin tespiti veya alınan bilgilerin suistimal edilecek şekilde kullanılmasının tespiti nedeniyle ilgilisi hakkında gerekli denetim bu bilgilere göre sağlanabilecektir.

Uyap konusunda ise; zaten elektronik imzayla giriş yapan ve Avukatlık Kanununa göre hakkında gizlilik kararı bulunmayan her türlü dosyayı inceleme yetkisi bulunan Avukat'tan dosyayı saklamanın olumsuz bir karar olduğunu söylemek istiyorum.

Nitekim aralarında henüz vekalet ilişkisi kurulmamış ancak kurulacak bir şahsın var olan dosyasını adliyeye gitmeden inceleyebilme yetkisinin Avukata verilmemesi büyük bir talihsizliktir.

Bu konuda şu an mevcut uygulamada incelemek istediğiniz dosyayla ilgili olarak ilgili hakimden onay istiyorsunuz.Hakim onay verirse dosyayı inceleyebiliyorsunuz.Ben onay talebinde bulundum .Bazı hakimler talebinizin bir kaç saat sonrası işlem yapıyorken bazı hakimler aylar geçmesine rağmen talebinizle ilgili hiçbir işlem yapmıyorlar. Eğer bu gerçekten aktif bir hale getirilebilecekse bu onay işinede açıkcası razıyım.

İşin inceleme kısmında bir sorun yok tabi.Ancak dosyadan evrak almaya geldiğinde bunun için hakimin onayı gerekeceğinden esasen yie mernis için önerdiğim yol burada da izlenebilir.

Şu an çok basit bir formla sadece görmek istediğiniz dosyanın numarasını girip talepte bulunuyorsunuz.Ancak evrak almak istediğiniz dosyanın ilgilisi olduğunuzu kanıtlayacak verilerin girişine izin verecek bir form bölümüyle ilgili hakimin onayını almak ve bu şekilde hem dosyayı incelemek hemde dosyadan evrak almak daha sağlıklı ve sorunsuz mümkün olabilecektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 26-05-2009, 00:18   #41
av.sebahattin

Kesİnlİkle Olmasi Lazim.
Adaletİ Ne Hakİm Ne De Savci SaĞlar. Avukat Yarginin Kurucu Unsur DeĞİl Hakİm Unsurudur. O YÜzden Avukatin Delİl Toplama YÖnÜnden TÜm Engeller Kaldirilmalidir.
Old 26-05-2009, 16:24   #42
nrbnygz

Soru

İşlemleri hızlandırıyor olması güzel ama benden izinsiz bilgilerime rahatlıkla ulaşılabileceğini bilmek kulağa pek hoş gelmiyor açıkçası.Gerçi internetten TC no bulmak da çok kolay kötüye kullanmak isteyen ne yapar eder bulur istediğini,iki yönüyle tartışmaya açık bir konu.Avukatların veya adliye çalışanlarının niyetini sorgulamak da biraz enteresan iyiniyet&kötüniyet kavramlarını mesleklere maletmemek gerekir diye düşünüyorum.Meslekten öte insan olmakla ilgili bir durum isteyen herkes,her meslekte görevini kötüye kullanabilir sonuçta.Bu hakkı kesin kötüye kullanırlar diye de işleri kolaylaştıracak bir uygulamadan yoksun bırakılmak...Karışık geldi bu konu bana
Old 27-05-2009, 08:46   #43
sahinaydın

Alıntı:
Alıntı:
Yazan mihl

Ne gibi bir fayda sağlanacağını tam olarak tesbit etmek gerek, ucu açık bir konu

Nufus müdürlüğünden talep ettiğimiz ve 6-7 ay gibi bir sürede geri dönen yada gidip daha dönyemen adres ve kimlik tespitinin anında yapılarak zaman kazanmaya yarayacaktır. Kesinlikle mernisin avukatlara açılması taraftarıyım. Hem nufusun, muhtarlıkların iş yükü azalacak, hem masraf ve evrak israfı giderilecek, hemde zamandan tasarrufedilecektir.
Kesinlikle!
Old 14-06-2009, 08:51   #45
Av. Taner BAŞ

Bence de Mernis veri tabanı kesinlikle tüm meslektaşlarımızın kullanımına açık hale getirilmelidir.
Old 20-06-2009, 00:21   #46
umut solmaz

gerektiğinde kimselerin kişisel bilgilerine ulaşabilme hakkı olan avukatların mernis i kullanmaları hızlı ve güvenilir bilgi edinme açısından yararlı olacaktır
Old 22-06-2009, 17:24   #47
concept

Varsayılan Avukatlık kanunu madde: 2 ye göre zorunludur

Avukatlık kanununun 2. maddesi çerçevesinde değerlendirildiğinde, Avukatın görevini etkin bir şekilde yürütebilmesi için mernis, polnet vs. avukatın erişimine açılması zorunludur. Konu ile ilgili Barolar yasal girişimde bulunması, gerektiğinde konuyu idari yargıya taşıması gerektiği kanısındayım.
Old 25-06-2009, 20:09   #48
Av.Barış

bugün bir borçlunun mernis yolu ile adresini öğrendim.tabi icra dairesine gidip talep açıp bekledikten sonra.
bizim mesleğimizi en iyi şekilde icra edebilmemiz için bilgiye o denli kolay ulaşabilmemiz gerekmektedir.
Buna ne kadar zor ulaşırsak gerçektende mesleki faaliyetimizi icra etmek o denli zor olmakta.avukatlar bütün bilgilere kendi bürosundan ulaşabilmelidir.
Old 27-06-2009, 11:19   #49
av.murat kılıç

Varsayılan mernise ulaşım olmalı

Arkadaşlar
Mernise ulaşım derken; borçlunun adres bilgileri talep açıldığında uyaptan çıkıyor.
Yani bu bilgilere ulaşım avukatlara serbest. Ancak icra dairesine gidip te her dosya için talep açıp icra müdüründen borçlunun adresini istemek hem icra çalışanları için zahmet hem avukatlar için zahmet. O halde e-imza ile uyapa girdiğimizde bıraksınlar biz kendi borçlularımızın adreslerine bakalım.
Trafik hacizleri içinde bu böyle olmalı. Biz büromuzdan tespit edelim. Varsa haczimizi icra müdürlüğünde koyduralım. Binlerce dosyası olan meslektaşlar var. Her dosya için trafik haczi isterse ya icra çalışanları bununla baş gelemeyecek yada mesaiden sonra yapmak için para isteyecek. Ben bakırköy de bir icra müdürlüğünde düşen kurum dosyalarını yenilemek için talep açmıştım. Orda bir çalışan benden her dosya için 1 tl para istedi yoksa yenilenmez dedi. Ben de hemen C.Savcılığına şikayetimi yaptım. İcra çalışanları iş yoğunluğundna işlerle baş gelemiyor. Yetiştiremiyor. Mesaiden sonra yapmak içinde para istiyor. Bu yüzden mernisin avukatlara açılması lazım.
Old 01-07-2009, 16:14   #50
Belgium

Belçika’da avukatlar gerçek kişilerin adres bilgilerini doğrudan belediyelerin nüfus dairelerinden isteyebiliyor 3,75 EUR karşılığında veya barolar birliğinin sitesinden 5 EUR karşılığında anında alıyorsunuz.
Old 08-07-2009, 11:47   #51
mustafaardic

bence şunuda gözden kaçırmamak gerek. nasıl ki bankadaki memurlar bir müşterinin hesabına baktığında kendi personel numarasıyla giriş yapıyorsa avukatlarda kendi uyak sertifikası veya e-imzasıyla giriş yapacağı için kimler hakkında sorgulama yaptığı bilgisine ulaşılabilecektir. bu sayede iyi niyetli mi kötü niyetli mi ilgilimi gereksiz bir sorgulama mı anlaşılabilecektir. unutmamak gerekir ki elektronik ortamda her hususun takibi sağlıklı olarak ve rahatlıkla sağlanabilecektir. bu sebeple kişisel bilgileri sorgulanan kişilerde istediklerinde bu bilgiyi sorgulayan kişilere ulaşabileceklerdir. bu bir otokontrol sağlayacaktır.
Old 08-07-2009, 12:32   #52
AV.M.BURAK KINACILAR

Çok İyi niyetli bankacılarımız bile Mernise benzer havuz sisteminden faydalanırken Avukatların niçin böyle bir sisteme dahil edilmemesine hayret ediyorum.. Çok mu Güvensiz insanlarız ...
Old 19-07-2009, 14:24   #53
Zafer AŞKIN

Mernis ten tam olarak yararlanmamıza olanak sağlanmalımıdır?
Avukata tanınacak bir hak olarak düşünebileceğimiz bir konudan sözediyoruz.
Bu konudaki tartışmalarda, bazı meslsktaşların, bu imkanı kötüye kullanabileceği nedei ile, kısıtlı olarak kullanmamızdan bahsetmek bence yanlış bir düşüncedir.
Bu sistemi kullanan kurum ve kuruluşlarda da, sistem memur olan kişilere emanet edilmiştir. Demek ki, bazı kişiler kötüye kullanabilir, o halde kullanmayalım şeklinde bir düşüncenin yanlış olduğu açıktır.
Sistem ,kendisini korumak için kullanımı önlemek yerine, kullanıcıları denetleyebilir.
Böyle tartışmalar, avukatın kişi olarak kendisine ve mesleki ahlakına yönelik bir tartışmadır.
Avukatın tüm kamusal sistemlerden yararlanması mutlaktır.
Görevimiz kamu görevi olup, zaten bu sistemleri kötüye kullananların bundan dolayı ne şekilde yargılanacakları da açıktır.
saygılar.
Old 19-07-2009, 22:49   #54
H.Bülent Güvençalan

Alıntı:
Yazan kmaral
Avukatların iyi niyetli olmadığını söyleyen bir Avukatın olması ne kadar kötü niyetli bir yaklaşım değil mi?? Bunu siyasetçiler bile yapmıyor..Bir Avukat Avukatların güvenilirkiği üzerine bazıları diyerek dahi olsa bir infial yaratılmasına sebep olabilicek sözler sarf edip güvenilmemesi gerektiğini söylüyorsa toplumun Avukatlara güvenmesini nasıl bekleyebiliriz..Çok acı ve büyük bir hata diye düşünüyorum..
Degerlı meslektaşıma tamamen katılıyorum...Her meslekte hata yapanlar avrdır olacaktır da...Fakat biz avukatlar kendımıze guvenmezsek ,hata yapanı kendımıız duzeltmezsek ;toplumun bıze guvenmesını nasıl beklerız.
Old 19-07-2009, 22:52   #55
H.Bülent Güvençalan

Alıntı:
Yazan Av.Barış
bugün bir borçlunun mernis yolu ile adresini öğrendim.tabi icra dairesine gidip talep açıp bekledikten sonra.
bizim mesleğimizi en iyi şekilde icra edebilmemiz için bilgiye o denli kolay ulaşabilmemiz gerekmektedir.
Buna ne kadar zor ulaşırsak gerçektende mesleki faaliyetimizi icra etmek o denli zor olmakta.avukatlar bütün bilgilere kendi bürosundan ulaşabilmelidir.
İzmir Barosu olarak Vatandaşlık İşleri Genel Md. ile yaptığımız protokol ıle Mernıs sıtemınden TC numarası ile adres sorma yetkısını aldık... Avukatlarımız icra dairesi ile uğraşmadan bıze muracaat ederek gereklı bılgıyı alabılıyorlar.Uzun zaman sonra tum bu yetkılerın avukatlara da tanınacağına ınanıyorum...
Old 22-07-2009, 11:05   #56
Avselim4437

Alıntı:
Yazan kmaral
Avukatların iyi niyetli olmadığını söyleyen bir Avukatın olması ne kadar kötü niyetli bir yaklaşım değil mi?? Bunu siyasetçiler bile yapmıyor..Bir Avukat Avukatların güvenilirkiği üzerine bazıları diyerek dahi olsa bir infial yaratılmasına sebep olabilicek sözler sarf edip güvenilmemesi gerektiğini söylüyorsa toplumun Avukatlara güvenmesini nasıl bekleyebiliriz..Çok acı ve büyük bir hata diye düşünüyorum..

Adliyelerde ve icra dairelerinde yaşanan olumsuz örnekleri duyunca Metin Bey'e hak vermemek mümkün değil. Nasıl böbrek taciri doktorlar varsa biz avukatlarda da kötü örnekler yeterince var, ne yazık ki. Zaten Metin Bey de
"Her avukatın iyiniyetli olmadığı düşünüldüğünde sınırlı olarak faydalanmamız sağlanabilir.." derken tüm avukatları kastetmediği, sadece kötüniyetli kişileri kastettiği gayet açık. Böylesi bile güzel bir durum değil ama içimizde iyiniyetli olmayan meslektaşlarımızın bulunduğu bir gerçek. Bu nedenle ben de sınırlı yararlanmadan yanayım. İstediğimiz bilgilere ulaşalım, alalım bu konuda bir sınırlama olmasın ama kayıt ekleme ve düzeltme işlemlerini yetkili nüfus memurları yapsın, derim. Bir de ZORUNLU AVUKATLIK SİSTEMİ OLSUN.
Old 22-07-2009, 15:10   #57
Av.Barış

Kötü örnekler hiçbir zaman bahane olmamalı.
Adliyede çalışan bir memur hakim savcı yada kurumda çalışan tanımadığım bir adam nufus kayıtlarıma tapu bilgilerime ya da banka hesaplarıma bakabiliyorsa benimde bakmaya hakkım var.

unutmayın bu saydığım kişilerinde kötüniyetli olma ihtimalleri var.neden bunları düşünmüyorsunuz?

o zaman bu sistemi tamamı ile kapatalım.Kimse yararlanmasın

bunlar kesinlikle bahane değildir.Bilgiye mesleği gereği butun avukatlar ulaşabilmelidir
Old 24-07-2009, 16:21   #58
üye14540

Yargı sisteminde üç sacayağından birisi konumunda olan ve avukatlık görevini yerine getiren avukat meslektaşların MERNİS sistemine girebilmesi gerekir. Bu hem silahların eşitliği ilkesine uygun olur, hem de gereksiz zaman kayıplarını ve masrafları önler. Bunun kötüye kullanabileceği ihtimali ile MERNİS sisteminin avukatlara açılmaması ise bence mantıklı olmaz. Böyle kötüye kullanım, izin verilen kişi ve kurumlarca da yapılabilir, bunun da önlemi alınabilir, kötüye kullananlar da sonucuna katlanır. Saygılar
Old 03-08-2009, 14:26   #59
erolkara

Mernis Avukatlara açılmamalımı açılmamalı derken NVİ idaresi TC numarasını zorlaştırdı bile. Bir ay önce kolaylıkla TC numarası bulunurken şimdi o da ortadan kalktı. Barolar NVİ'den eski sistemi getirmesini sağlamalıdır.
Haberi olmayanlar için konu şu ;
Nüfus ve vatandaşlık İşleri genel Müdürlüğü vatandaşların kimlik numaralarını bulmak için yıllardır hizmete açmış olduğu internet sayfasında değişiklik yaparak kimlik numaralarını bulma konusunda zorluk çıkartmaya başlamıştır.

Kimlik sorgulama esnasında vatandaşların rahatça girip işlem yaptığı ve vatandaşlık numaralarını bulduğu sistemde yapılan ilk değişiklik KİMLİK NUMARASI DOĞRULAMA ekranı idi ki geçtiğimiz 40 gün önce kaldırıldı. Bu ekranın kaldırılması ile vatandaşlar TC numaralarını yazarak doğru olup olmadığını kontrol edemez duruma geldi.

Öte yandan 16 Haziran 2009 itibarıyla sisteme girip kimlik numarasını öğrenmek isteyenler bu kez sağ sütün bilgilerini doğru olarak girse de cilt numarasını hatalı girdiniz cevabı ile karşılaşmak zorunda kaldı.

Eski ekranda sağ sütün için ayrı sol sütun için ayrı SORGULA butonlarına basılırken şimdi ortaya konulan butonla sistem çalışamaz , sorgulamalara cevap veremez oldu.

Vatandaşlar hem TC sorgulama hem de doğrulama ekranlarının eskisi gibi aktif hale gelmesini istemektedir.
Old 05-08-2009, 10:29   #60
rsdurna

Alıntı:
Yazan erolkara
Mernis Avukatlara açılmamalımı açılmamalı derken NVİ idaresi TC numarasını zorlaştırdı bile. Bir ay önce kolaylıkla TC numarası bulunurken şimdi o da ortadan kalktı. Barolar NVİ'den eski sistemi getirmesini sağlamalıdır.
Haberi olmayanlar için konu şu ;
Nüfus ve vatandaşlık İşleri genel Müdürlüğü vatandaşların kimlik numaralarını bulmak için yıllardır hizmete açmış olduğu internet sayfasında değişiklik yaparak kimlik numaralarını bulma konusunda zorluk çıkartmaya başlamıştır.

Kimlik sorgulama esnasında vatandaşların rahatça girip işlem yaptığı ve vatandaşlık numaralarını bulduğu sistemde yapılan ilk değişiklik KİMLİK NUMARASI DOĞRULAMA ekranı idi ki geçtiğimiz 40 gün önce kaldırıldı. Bu ekranın kaldırılması ile vatandaşlar TC numaralarını yazarak doğru olup olmadığını kontrol edemez duruma geldi.

Öte yandan 16 Haziran 2009 itibarıyla sisteme girip kimlik numarasını öğrenmek isteyenler bu kez sağ sütün bilgilerini doğru olarak girse de cilt numarasını hatalı girdiniz cevabı ile karşılaşmak zorunda kaldı.

Eski ekranda sağ sütün için ayrı sol sütun için ayrı SORGULA butonlarına basılırken şimdi ortaya konulan butonla sistem çalışamaz , sorgulamalara cevap veremez oldu.

Vatandaşlar hem TC sorgulama hem de doğrulama ekranlarının eskisi gibi aktif hale gelmesini istemektedir.

üstat bu konuda haklı; zaten borçlunun yada karşı tarafın kimlik bilgileri konusunda zorlanılıyordu, birde bu sistem değişikliği T.C: nosuna ulaşımı imkansız hale getirdi. Mernise erişşim olmalı avat ama öncelikle nüfusa ait bilgilerin sağlıklı bir şekilde elimizde olması sağlanmalı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi