Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

STK EĞİTİM ve SERTİFİKA PROGRAMI

Yanıt
Old 05-10-2008, 10:18   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan STK EĞİTİM ve SERTİFİKA PROGRAMI

BİLGİ ĞNİVERSİTESİ
SAVUNUCULUK AĞIRLIKLI STK EĞİTİM ve SERTİFİKA PROGRAMI

Başvurular açılmıştır

Eğitimler, STK’da ücretli ve gönüllü olarak çalışanların yönetim, iletişim ve savunuculuk becerileriyle desteklenerek kurumsal kapasitelerini geliştirmeye yönelik hizmetler sunulmasını ve dolayısıyla Türkiye'de sivil toplumun, hak temelli çalışan STK'ların güçlendirilmesi aracılığıyla desteklemeyi hedeflemektedir.

Bu amaçla, yanda belirtilen konularda, katılımcılara kendi içinde bütünlüğü olan bir eğitim programı kapsamında, kuramsal bilgiyle de desteklenmiş bir beceri geliştirme ortamı sağlanmaktadır.

Eğitimlerin içeriği gruplar halinde sürdürülecek yetişkin eğitimi tekniklerinden yararlanılarak tasarlanmıştır. Katılımcıların performansı programa devamları ve tüm eğitim modüllerini kapsayan bir ödev/proje yoluyla değerlendirilmektedir.

Kurs Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 18 Kasım 2008 – 2 Nisan 2009
Başvuru Dönemi: 15 Eylül - 15 Ekim 2008

Kimler katılabilir?

Program hak temelli (çevre, insan hakları, kadın, gençlik, kalkınma, sosyal dışlanma ve yoksun kesimlere yönelik çalışan) yurttaş girişimi niteliğindeki STK'lara yönelik olarak düzenlenmiştir.

Eğitim Programı İçeriği:

Eğitim programı 2008–2009 döneminde savunuculuk ağırlıklı dersleri kapsamakta ve toplam üç buçuk ay sürmektedir. Program bütüncül bir yaklaşımla katılımcıların kapasitelerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ders programı 18 Kasım 2008’de başlamakta ve 2 Nisan 2009’da sona ermektedir. Program süresi 21 haftadır. Program, modüller halinde devam etmektedir. Program sırasıyla Sivil Toplum ve Demokrasi, İletişim Becerileri ve Savunuculuk ve Politikaları Etkileme modülleri bulunmaktadır.

Haftalara göre ders başlıkları aşağıdadır:

SAVUNUCULUK AĞIRLIKLI STK EĞİTİM ve SERTİFİKA PROGRAMI

000 GİRİŞ

TPNGO 000: Giriş TPNGO 100: Sivil Toplum ve Demokrasi (3 hafta)

TPNGO 101: Sivil Toplum ve Demokrasi Seminerleri (9 saat)

TPNGO 102: Sivil Toplum ve Strateji Geliştirme (9 saat)

TPNGO 200: İletişim Becerileri (2 Hafta)

TPNGO 201: STK'lar için İletişim Becerileri (12 Saat)

TPNGO 300: Yönetim Becerileri (2 Hafta)

TPNGO 301: STK’lar için Örgüt Yönetimi (6 Saat)

TPNGO 302: STK’larda Gönüllülerle İşbirliği (6 Saat)

ara tatil

TPNGO 400: Savunuculuk ve Politikalarını Etkileme (12 HAFTA)

TPNGO 401: Savunuculuk Stratejileri (15 Saat)

TPNGO 402: STK Savunuculuk Çalışmalarında Uluslararası Trendler ve İyi Örnekler (National Democratic Institute-NDI ile birlikte) (12 Saat)

TPNGO 403: TBMM: Yasal Süreçler, Siyasi Dinamikler ve STK'ların Siyasi Katılımı için Fırsatlar (12 Saat)

TPNGO 404: Bütçeyi İzlemek: STK’lar için İpuçları (15 Saat)

TPNGO 405: Avrupa Bütünleşmesi ve Savunuculuk (12 Saat)

Programın sonunda devam zorunluluğunu yerine getiren ve dönem sonu ödevini başarıyla tamamlayan katılımcılara İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından sertifika verilecektir.

http://stk.bilgi.edu.tr/egitimprogrami.asp

stkmerkezi@bilgi.edu.tr
Old 05-10-2008, 10:37   #2
üye18332

Mutsuz

İstanbul'da yaşamanın avantajları bunlar olsa gerek. Bir çok imkanınınız olabiliyor....Katılacak arkadaşlara başarılar diliyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi