Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlar;Hakkınız Var,Avukat İsteyin.....

Yanıt
Old 26-01-2004, 19:40   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kadınlar;Hakkınız Var,Avukat İsteyin.....

İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi 1999 dan bu yana faaliyette:

1-Şiddete maruz kalmışsanız( fiziksel,cinsel,psikolojik,ekonomik)veya bu yakın bir ihtimal ise,4320 sayılı yasanın öngördüğü korumadan yararlanmak istiyorsanız,

2-Ekonomik gücünüz yeterli değilse,aile hukukuna ilişkin konularda(boşanma,velayet,nafaka,tazminat vb.)bir avukatın hukuki desteğine ihtiyacınız varsa

Telefonla bilgi alabilirsiniz.
Randevu alarak ile bir avukat ile yüzyüze görüşebilirsiniz.

Bir avukatın hukuki yardımına ihtiyacınız varsa size, bulunduğunuz bölgeden bir avukat tayin edilecek ve sizden ücret talep edilmeyecektir.

İLETİŞİM

Avrupa yakasından başvurular için

Telefon : 0212 292 77 39
Faks : 0212 293 00 45
Adres : İstiklal Cad. Orhan Adli Apaydın Sok. Baro Han.
Kat:3 Oda No:305 Beyoğlu/İstanbul

Anadolu yakasından başvurular için

Telefon : 0216 414 68 53
Faks : 0216 414 68 43
Adres : Bahariye cad. No: 82/7 Kadıköy/İstanbul

E-mail : khum@istanbulbarosu.org.tr

Av.Habibe Yılmaz Kayar

İstanbul Barosu
Old 26-01-2004, 20:49   #2
Armağan Konyalı

Sayın hykayar,

Aynı koşullarda bir erkek sizden yardım almak isterse reddediyor musunuz ?

Saygılarımla

Bir Erkek
Old 26-01-2004, 20:58   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Dost,

Aynı koşullarda bir erkek hukuki yardım almak isterse baroların Adli Yardım Servisine başvurabilir.

Zaten Kadın Hakları Uygulama Merkezi de Adli Yardım Yönetmeliği
rehberliğinde faaliyet göstermektedir.

Saygılar
Old 26-01-2004, 21:01   #4
Armağan Konyalı

Farkımız nüfus cüzdanlarının renkleri mi ? Bu kadar basit mi?

Yine saygılarımla

Bir Dost
Old 26-01-2004, 21:19   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn, Dost

Evet bu kadar basıt değil elbette.Durum çok ciddi.

Şiddet istatistikleri en çok kadınları gösteriyor,bir de çocukları

Şiddet görenler bunu soruşturma konusu yapamıyor.

Şiddet uygulayanlar yaptırımla karşılaşmıyor.

Kadınlar çok şiddet türü ile karşılaşıyor.

Şiddeti erkeklere anlatmakta zorlanıyor.

Şiddeti bir kadına anlatmak ve bir kadın hukukçu ile hukuki yollara başvurmak kadınların talebi.

Kadınlar ekonomik şiddet içindeler.Gayrımenkullerin % 90 a yakını erkeklerin mülkiyetinde.

Ekonomik bağımsızlığı olmayan kadın hak arama özgürlüğünü kullanamıyor.

Bunun için ekonomik durumu uygun olmayanlara hukuki yardım birimleri oluşturuluyor.

Kadınlar cinsel şiddete uğruyorlar.Siz bir avukat olarak ensest ilişkiye zorlanmış bir kadınla yüz yüze görüşme yaptınız mı? Konuştunuz mu?
Bu kadın bir erkekle kolay mı konuşur sanıyorsunuz? Ben sanmıyorum.Bir kadın la konusurken bile o kadar ürkek,o kadar güvensiz ki?Üstalik bu merkezde görev alan avukatlar şiddet mağdurları ile iletişim için gerekli eğitimden geçmiş olmalarına rağmen bu hiç kolay değil.

Hindistanda tecavüz davalarına bakmak için kadın hakimler görevlendirldiğini öğrendim.Ne güzel..

Sn.Dost. Bu merkez ayrımcılık yapıyor.Bu merkez Pozitif ayrımcılık yapıyor. Bu merkez Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmeye çalışıyor.Fırsat ve uygulama eşitliği hedeflerine ulaşana kadar da bu ayrımcılık devam edecektir.

Sözleşmeler uygulanması için vardır.

Evet mesele bu kadar basit değil..Durum çok ciddi.

Saygılar
Old 26-01-2004, 21:27   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Dost

Bu arada Çocuk Hakları Merkezi de kendi konusunda benzer yöntemlerle çalışıyor.İstanbul Barosu İhmal ve İstismar Mağduru Çocuklara aynı ilkelerle hukuki yardımda bulunuyor.

Çocuklar konusunda da durum çok ciddi

Saygılar
Old 26-01-2004, 21:31   #7
Armağan Konyalı

Sayın hykayar,

Farkında mısınız? İnsanları ikiye ayırıyorsunuz :

1- Kötülük yapan erkekler

2- Kötülüğe uğrayan kadınlar ve çocuklar

Sonuç: Erkekler kötüdür :-)

Hatta her erkek kötüdür. Hiçbir erkeğe yardım etmeyiz ...

Sizin de düşünce yolunuz ve ulaşmak istediğiniz sonuç bu mu ?

Meraklarımla...

Bir Dost
Old 26-01-2004, 21:39   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Yorumsuz...

Sn Dost,

Aile İçi Şiddet Araştırması Sonuçları konulu araştırmayı siz bu alana taşımıştınız .

Ve yazınızda şu tümce vardı?

" Türkiye'de her dört kişiden biri, aile içi şiddete mağruz kalıyor. Şiddet mağdurlarının yüzde 75'ini kadın ve çocuklar oluşturuyor. "

Mesajlar arasındaki bu çelişki" çok ciddi"

Saygılar...
Old 26-01-2004, 21:42   #9
Armağan Konyalı

Sayın hykayar,

Ben de bu yüzde 25 sayısını neden boşverdiğinizi soruyorum. Ciddiye almadığınız yüzde 25....

Hala meraklarımla

Bir Dost
Old 26-01-2004, 22:17   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Dost

Bütün şiddete uğrayanlar elbetteki hukuki yardımı hakediyorlar.Tüm şiddet mağdurlarının ulaşabileceği daha başka merkezlere ihtiyaç olduğu açık.

İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi İşkenceyi İzleme Çalışma Grubu tarafından, işkencenin önlenmesi amacıyla “İşkence Mağdurlarına Adli Yardım Projesi” hazırlanmıştır.Bu proje kapsamında işkence ve kötü muameleye uğrayan mağdurlara, başvuruları halinde, İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosu tarafından işkence davalarında hukuki yardım için avukat atanmaktadır.

Çocuk Hakları Merkezinin de İhmal ve İstismar Mağduru Çocuklar a ilişkin çalışmasını daha önce belirtmiştim.

Yine belirtmeliyim ki Kadın Hakları Uygulama Merkezi kadınlara ilişkin hukuki yardımda bulunmaktadır.Merkez sadece şiddet mağdurlarına ilişkin çalışan bir merkez değildir.Bütün şiddet vakalarını kucaklama iddiası hiç olmamıştır.

Konumuzla ilgisi bakımından şiddete maruz kalan % 75 in tamamı da zaten bu merkezlere ve adli makamlara gidemiyor.

Yine sizin yayınladığınız Aile İçi Şiddet araştırmasına atıfta bulunarak yanıtlayacağım.

"Şiddet mağduru 264 kişiden, resmi makamlara başvurarak şikayetçi olanların sayısı 20."

Şiddetsiz günler dilerim.

Saygılar
Old 28-01-2004, 02:12   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yine belirtmeliyim ki Kadın Hakları Uygulama Merkezi kadınlara ilişkin hukuki yardımda bulunmaktadır.

Yani dünya pembe ve mavi diye bölünebilir mi ?

Nüfus cüzdanı mavi diye
gelini tarafından tartaklanan,
üç kuruş emekli maaşı elinden alınan,
kendine bakamayacak zavallı bir amca
kapınıza gelse açmayacaksınız ? (yüzde 25)

Nüfus cüzdanı pembe diye
Kocasına haklı haksız kızan her kadına kapınızı açacaksınız? (yüzde 75)

Bu ayırımı Baro adına ve onun olanakları ile yapacaksınız.

Bu ayırımı da ''yüzde 75 yüzde 25 den daha büyük'' diye açıklayacaksınız.

Ben bu ayrımcılığın POZİTİF yanını merak ediyorum hala...

Saygılarımla

Bir Pozitivist
Old 28-01-2004, 12:57   #12
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Dost

CEDAW Sözleşmesi:

Md.4-Kadın ve erkek eşitliğini fiilen sağlamak için taraf devletlerce alınacak geçici ve özel önlemler iş bu sözleşmede belirtilen türden bir ayrım olarak düşünülmeyecek ve hiçbir şekilde eşitsizlik veya farklı standartların korunması sonucunu doğurmayacaktır. Fırsat ve uygulama eşitliği hedeflerine ulaştığı zaman bu önlemlere son verilecektir.

Pozitif ayrımcılık sözleşme gereğidir.

Sorun nüfus cüzdanının rengi değildir. Sorun özel koruma önlemine ihtiyaç duyulup duyulmamasıdır.

Merkez korunmaya ve hukuksal desteğe ihtiyacı olan fakir kadınların başvurabileceği bir işleve sahiptir.

Pembe nüfus cüzdanı olan ve fakat parası olan kadınlar da merkezden hukuki destek alamamaktadır.Gördüğünüz gibi kadınlar arasında da ayrım yapılmaktadır..

Saygılar sunuyorum..

Not:Örnek verdiğiniz kişi adli yardım servisine başvurduğunda gerekli yardım yapılacaktır.Yani korumasız değildir.Israrla "kadın Hakları Uygulama Merkezinden" yardım almak istiyorum derse,buna bir yanıtım yok elbette,bu yanıtı belki siz verebilirsiniz)
Old 22-11-2004, 21:07   #13
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kadınlar haklarının farkında değil’

Cumartesi, 20 Kasım 2004

Avukat Nadide Kurul, Diyarbakır Barosu Herkes İçin Adalet Projesi Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Koordinatörlüğü’nün kadınlara sunduğu hukuksal desteği anlatıyor. Selen Doğan’ın röportajı.

Selen Doğan

Uçan Süpürge Haber Merkezi- Diyarbakır Barosu, 2004 Şubat’ında beri “Herkes İçin Adalet Projesi Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Koordinatörlüğü” ile kadınlara hukuk danışmanlığı hizmeti sunuyor. Projede; Kadın Hakları Danışma ve Uygulama, Çocuk Hakları, İşkenceyi Önleme, Göç ve Kara Mayınları Mağdurlarına Hukuki Destek, Cezaevleri ve Faili Meçhul Cinayetler Koordinatörlükleri çalışma yürütüyor.

Diyarbakır Barosu’nun hazırladığı, projeyi tanıtan broşürlerde kadınlara “Haklarınızı öğrenmek istiyorsanız onların ihlal edilmesini beklemeyin” uyarısı yapılıyor ve hakları korumak için önce hakları bilmek gerektiğinin altı çiziliyor.

Tam adıyla “Diyarbakır Barosu Herkes İçin Adalet Projesi Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Koordinatörlüğü”; evlenme, boşanma ve mal paylaşımıyla ilgili hakları konusunda kadınları bilgilendiriyor. Herhangi bir nedenle dava açmak ve davayı avukat yardımıyla takip etmek isteyenler, aleyhine dava açılanlar ya da şiddete maruz kalanların avukat desteği gereksinmeleri durumunda proje çerçevesinde ücretsiz avukat desteği de veriliyor. Bu uygulamanın tek şartı, ekonomik durumun yeterli olmadığının belgelenmesi.

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) ve 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa’nın ilgili maddelerinden hareketle, kadınları yasal hakları konusunda bilinçlendirmek ve adalete erişimlerini sağlamak amacıyla Diyarbakır kent merkezi ile ilçe ve köylerde yürütülen bu projenin ayrıntılarını Avukat Nadide Kurul’a sorduk.

Avukat Nadide Kurul, Avrupa Birliği’nin desteğiyle yaklaşık bir yıldır sürmekte olan bu projede görev alan hukukçulardan biri.

Projenin uygulama aşamasından söz eder misiniz? Sanırım, size başvuran kadınların tek tek evlerine, mahallelerine giderek onlara haklarını anlatıyorsunuz. Bu çalışmada kaç kişi görevli?

Koordinatörlüğümüzde kadın avukatlardan oluşan 40 gönüllümüzle birlikte çalışıyoruz. Adliye binasının dışında projenin yürütüldüğü bir merkezimiz var. Kadınlar merkezimize gelerek veya telefon açarak bize ulaşabiliyor. Her gün mesai saatleri içinde merkezimiz açık. Gönüllülerimizden oluşan bir nöbet listemiz var. Kadınların başvurularını bu listeye göre nöbetçi avukatlar alıyor. Ayrıca koordinatörler (ben ve diğer avukat arkadaşım) gün boyunca proje merkezinde bulunuyoruz.

Merkeze başvuran kadınlara nasıl yol gösteriyorsunuz?

Merkezimize başvuran kadınlara öncelikle hukuki danışmanlık ve hukuki destek sunuyoruz. Bize başvuran kadınlar ekonomik durumlarının elverişsiz olduğunu belgeledikleri takdirde hiçbir ücret almadan davalarını açarak takip ediyor, her türlü hukuksal hizmeti sunuyoruz. Bunun dışında bilinç yükseltme çalışmalarımız var. Bu çalışmalardan biri de mahalle toplantıları. Bu çalışmayı öncelikle düşük gelirli ailelerin oturduğu mahallelerde yapıyoruz. Tespit ettiğimiz mahallelerde dar gruplar oluşturarak (25-30 kişilik) kadınlara haklarını anlatıyoruz. Kadınlarla yaptığımız bu toplantılarda Kürtçe olarak da sunum yapıyoruz. Zira kadınların önemli bir kısmı Türkçe bilmiyor ya da kendini çok iyi ifade edemiyor. Hazırladığımız broşürlerimizden dağıtıyoruz.

Gittiğiniz mahallelerde kadınların eşleri, aile büyükleri tarafından nasıl karşılanıyorsunuz? Özellikle erkeklerin bakışı ve yaklaşımı nasıl? Tepki alıyor musunuz?

Mahalle toplantılarına yeni başladık. Şu ana kadar biri Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’na ait bir mekanda, diğeri de Belediyenin açmış olduğu Çamaşır Evi’nde olmak üzere iki mahallede toplantı yaptık. Toplantıları kapalı mekanlarda yapıyoruz. Bu mekanlara kadınlar zaten sürekli geldikleri için eşlerinin herhangi bir tepkisi ile karşılaşmadık. İleride yaz aylarında açık mekanları da kullanacağız. Tepkilerle karşılaşma ihtimalimiz tabii ki var.

Projenin amacını “kadınları hakları konusunda bilinçlendirmek ve kadınların adalete erişimini hızlandırmak” olarak belirlemişsiniz. Kadınlar, haklarını bilme ve kullanma konusunda ne kadar ısrarcılar?

Kadınlar bu konuda yeterince ısrarcı değiller. Israrcı olmamalarının birçok sebebi var. Ancak, son dönemde gelişmeler var. Kadınlar haklarını öğrendikçe, yalnız olmadıklarını, onlara destek olan bu tür projelerin ve kuruluşların var olduğunu öğrendikçe güven kazanıyorlar. Hak arama bilinçleri geliştiği oranda hakları konusunda ısrarcı olacaklardır.

Projenin çıkış noktasında, kadınların yasalar ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alının haklarının yeterince farkında olmadıklarını mı esas aldınız?

Evet. Proje hazırlanırken farklı risk gruplarında olan vatandaşlar tespit edildi. Bu gruplardan biri de kadınlardı. Kadınlar, cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa uğruyorlar ve yaşamları boyunca çok yoğun olarak şiddete maruz kalıyorlar. Kadınlar gerek bizim mevzuatımızda gerekse uluslararası sözleşmelerde yer alan haklarının farkında değiller. Hak arama bilincine sahip değiller. Haklarını aramak isteyenler ise bir takım engellerle karşılaşıyorlar. Bu projede amacımız kadınların hak arama bilinçlerini geliştirmek ve hak arama mücadelelerinde her türlü hukuki desteği sunmak.

Bu proje yalnızca Diyarbakır’da mı uygulanıyor? İlçeler, köyler de proje kapsamında mı?

Bu proje, iki yıllık bir proje. Projenin ilk yılı Diyarbakır ve ilçelerini, köylerini de kapsıyor. Şu anda Diyarbakır Barosu CMUK Servisi ve Adli Yardım Servisi ile birlikte her hafta bir ilçeye giderek tüm mahalle ve köy muhtarlarına mevzuat ve proje hakkında bilgi veriyor, hazırladığımız el broşürlerini dağıtıyoruz. Önümüzdeki süreçte ilçelerde ve köylerde toplantılar yapmaya başlayacağız. Bu toplantılarda kadınlara haklarını anlatacağız. Projenin ikinci yılında ise Batman, Bingöl, Siirt ve Mardin’de Barolar ile işbirliği ve eşgüdüm ağları kurarak adalete erişimde Baroların rollerini ve etkinliğini artırmak amacıyla bir dizi eğitim çalışmaları yapacağız.

Haklara erişimde ve hukuksal yardım talep etmede kadınların karşılaştıkları en büyük güçlük nedir? Bu soruyu şöyle de sorabilirim: Geleneksel yapı, korku ve baskı gibi etkenler, kadınların adalete erişimine, haklarını bilmesine ve kullanmak istemesine engel teşkil ediyor mu? “Şiddet görüyorum. Haklarımın bilincindeyim ama eşime, aileme karşı gelemem” diyerek hakkını kullanmaktan kaçınan kadınlar var mı mesela?

Tabii ki var. Proje kapsamında yapacağımız çalışmalar arasında alan araştırması var. Bu araştırmada kadınlara adalete erşimde karşılaştıkları güçlüklerin neler olduğunu da soracağız. Ama sorunuza bugüne kadarki çalışmalarımızdan çıkan sonuçları göz önüne alarak cevap verebilirim. Kadınlar öncelikle haklarını bilmiyorlar. Ama bilenler de gelenekler, korku, baskı nedeniyle haklarını kullanmama yolunu tercih etmek zorunda kalıyorlar. Ayrıca adalete erişimin önündeki engeller olarak eğitimsizlik, resmî dili bilmeme, başvuru makamlarının (savcılık, karakol gibi) olumsuz tutumları, ekonomik yetersizlik gibi daha birçok neden de sıralayabiliriz.

4320 sayılı Ailenen Korunmasına Dair Yasa kapsamında Diyarbakır Barosu olarak bugüne kadar kaç başvuru aldınız? Kadınları bu yasadan haberdar etmek için (bu projeden önce) herhangi bir çalışma yaptınız mı?

Baro olarak aldığımız başvuru sayısı çok fazla değil. Henüz yaptığımız bir araştırmada bu yasanın yürürlüğe girdiği 1998 yılından 2004 yılı Eylül ayına kadarki dönemde Diyarbakır merkezde bu yasadaki tedbirlerin uygulanması için toplam 160 başvuru yapılmış. Yaşanan şiddeti düşündüğünüzde bu çok düşük bir sayı. Projeden önce Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Merkezi olarak bu yasa hakkında birçok bilgilendirme toplantısı ve TV programı yaptık. Ancak kadınlardan farklı tepkiler aldık. Kimi, kocasını karakola şikayet etmek istemediğini söyledi, kimisi de bu yasanın şiddeti durduramayacağına inandığını belirtti. Ayrıca, yasanın uygulanmasında birtakım sorunlar var. Diyarbakır’da bir kadın sığınma evinin bulunmayışı da bir başka problem. Bölgemizde son yirmi yılda yaşanan çatışma ortamı nedeniyle aile içi şiddet hep ikinci planda kaldı. Çatışmalı dönemin aslında en ağır bedelini kadınlar ödediler.

Bu projeyi yürütürken Diyarbakır’daki kadın örgütlerinden, sivil toplum kuruluşlarından ya da diğer kurum/kuruluşlardan destek alıyor musunuz?

Evet. Projede yürüttüğümüz ve yürüteceğimiz çalışmalarda Diyarbakır’da bulunan kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde olacağız. Proje öncesinde de Diyarbakır Kadın Platformu, Ka-Mer gibi örgütlerle işbirliği içindeydik. Bu işbirliğimiz devam edecek.

Bu projeyle sunduğunuz hukuksal destek, ev içinde ve sokakta yaşanan şiddetin yanı sıra, gözaltında şiddeti de içeriyor. Bu konuda mağdur olan kadınlara bir yandan hukuk yardım sağlarken, bir yandan da rehabilitasyon desteği sağlamak konusunda işbirliği yaptığınız bir merkez var mı?

Biz kadınlara hukuksal destek sunuyoruz. Ancak hukuksal destek sunduğumuz kadınların aynı zamanda uzmanlardan psikolojik destek de almaları gerekebiliyor. Bu konuda Diyarbakır’da bulunan Ka-Mer ve Epidem gibi merkezlere kadınları yönlendiriyoruz.

Proje kapsamında başka hangi çalışmalar var?

Proje kapsamında ayrıca, bilinç yükseltme amacıyla yerel TV kanallarında programlar yapıyoruz. Belgesel tarzında bir TV filmi hazırladık. Filmde mağdur kadınlar, avukatlar, belediye başkanları, kadın örgütleri temsilcileri, ünlü simalar kadın sorunları hakkında konuştular. Bu filmi, mahalle toplantıları ve diğer toplantılarımızda olduğu gibi TV programlarımızda da kullanıyoruz. Ayrıca, Diyarbakır’da bulunan kadın örgütleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda onların kendi üyelerine yönelik olarak haklar konusunda bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Koordinatörlüğümüzde gönüllü olarak çalışan avukatlara yönelik olarak da yılda iki kez meslek içi eğitim seminerleri düzenliyoruz.

Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Koordinatörlüğü her gün 09.00-17.00 saatleri arasında açık.

Adres: Yazıcıoğlu Caddesi Dedeman Oteli yanı

Binefş Apt. 12/A Kat: 2 No: 4

Yenişehir-Diyarbakır

Tel: 0 412. 228 43 00 / 0 412. 223 63 23

Faks: 0 412. 223 63 28

Ucansupurge web sayfasından alınmıştır
Old 27-02-2005, 01:07   #14
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Baro, Kadın Hakları İçin Erkekleri Eğitecek
Diyarbakır BarosuHerkes İçin Adalet Projesi Kadın Koordinatörlüğü, bir yılda 364 kadına hukuki danışmanlık yaptı; 211 davada hukuki destek sundu. Kadınlar önümüzdeki yıl erkeklere "kadın haklarının insan hakları olduğunu" anlatacak.

--------------------------------------------------------------------------------
BİA Haber Merkezi
16/02/2005 Burçin BELGE burcin@bianet.org
--------------------------------------------------------------------------------
BİA (Diyarbakır) - Diyarbakır Barosu'nun Avrupa Konseyi desteğiyle yürüttüğü "Herkes İçin Adalet Projesi" kapsamında etkinlik gösteren "Proje Kadın Hakları Koordinatörlüğü", bir yıllık faaliyet raporunu ve 2005 yılı hedeflerini açıkladı.

Proje ile kadınlar hem hakları konusunda bilgilendirildiler, hem de kendilerine hukuki destek sağlayan bir yerin varlığını öğrendiler. Projeden önceki bir yılda Baro Kadın Merkezi'ne başvuran kadınların sayısı 270'ken, bu sayı geçtiğimiz yıl 364'e yükseldi.

Kadın Hakları Koordinatörü Avukat Nadide Kurul, hukuki danışmanlık verdikleri 364 kadının başvurularına ilişkin 211 dava açıldığını; proje faaliyetlerinin ardından, daha önce hiç başvuru almadıkları mahallelerden, Giresun ve İstanbul'dan da telefonla başvuru aldıklarını söyledi.

Erkeklere eğitim

Kurul ayrıca, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde "erkeklerin eğitilmesinin" önemine de dikkat çekerek, proje kapsamında erkeklerin kadın hakları konusunda duyarlılıklarını geliştirmek için çalışacaklarını da söyledi.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerde, kadına yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali olduğu vurgulanacak. Kahve toplantıları ile erkekler, kadının insan hakları, kadına yönelik şiddet, hukuki müeyyidesi ve cezaları konularında bilgilendirilecekler.

Ayrıca, sivil toplum kuruluşlarında çalışan erkeklerle baro üyesi erkek avukatlara yönelik de, kadının insan hakları, toplumsal cinsiyet rolleri konularında bilgilendirme toplantıları yapılacak.

Kadın örgütleriyle işbirliği

Projenin ilk yılında Diyarbakır Kadın Platformu, Diyarbakır Kadın Merkezi (KAMER), SELİS Kadın Merkezi, Diyarbakır Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile işbirliği yapan Herkes İçin Adalet Projesi Kadın Hakları Koordinatörlüğü'nün geçtiğimiz yıl etkinlikleri ve 2005 yılı hedefleri şöyle:

* Proje çalışanları, kadınlara, kadın hakları alanında çalışan hukukçu ve avukatlarla erkeklere yönelik faaliyetler yürüttü.

* Gönüllü avukatlar, kadınların taraf olduğu davalarda hukuki danışmanlık verdi. Aile içi şiddet mağduru kadınlar, 4320 Sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun başta olmak üzere aile ve ceza hukukuna ilişkin konularda bilgilendirildi. Davaları takip edildi.

* Taciz - tecavüz mağduru kadınların davaları takip edildi. Mardin'de açılan dört davanın duruşmalarına girildi.

Meslek içi eğitim seminerleri

*Kadın hakları alanında çalışan avukatlarla kadınların hakları konusunda bilinçlendirilmesi çalışmalarında eğitim verecek hukukçular için eğitim seminerleri düzenlendi.

* Katılımcılar, Aile Mahkemeleri ve boşanmanın genel hükümleri; Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) kadınlarla ilgili düzenlemeler; şiddet gören kadınlara yaklaşım ve ilişki yöntemleri; Birleşmiş Milletler ve Kadının İnsan Hakları; iş hukukunda kadın; Avrupa Birliği'nde (AB) kadın hakları; Medeni Kanun konularında eğitim aldılar.

Bilinç yükseltme çalışmaları

* Kadınların yasal hakları konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla, Türkçe ve Kürtçe olarak mahalle toplantıları, seminerler gerçekleştirildi.

* Proje kapsamında kadın sorunlarını, kadına yönelik şiddeti ve kadın haklarını konu alan bir televizyon filmi çekildi ve gösterimi gerçekleştirildi. Film için din adamları, avukatlar, mağdurlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve belediye başkanlarından oluşan 14 kişi, şiddet, namus cinayetleri, kadın hakları konularında görüşlerini açıkladılar. Filmde, Batman Kadın Platformu'ndan bir temsilcinin Batman'daki kadın intiharlarına ilişkin görüşleri de yer aldı.
* "Herkes İçin Adalet" başlıklı bir televizyon programı hazırlandı ve Gün TV'de gösterimi gerçekleştirildi.

Önümüzdeki yıl neler yapılacak?

* En az 250 kadına hukuki danışmanlık ve destek verilmesi hedefleniyor. Ekonomik durumu nedeniyle haklarını kullanamayan şiddet mağduru kadınlara ücretsiz danışmanlık sunulacak. Taciz ve tecavüz mağduru kadınların davaları takip edilecek.

* Kadınlara yönelik bilinç yükseltme ve mahalle toplantıları, Türkçe / Kürtçe olarak gerçekleştirilecek.

* Kadın kuruluşlarını kadın hakları konusunda bilgilendirmek üzere seminerler, ilçe ve merkeze bağlı köylerde bilinç yükseltme toplantıları düzenlenecek.

* Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla, kadına yönelik şiddet uygulayanların sorumluluklarının hatırlatıldığı el kartları hazırlanacak, tv filmi hazırlanacak, Batman, Bingöl, Siirt, Tunceli, Şırnak ve Mardin barolarında eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek. (BB)
.....
.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi