Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakası

Konuyu Kilitleyin
Old 24-06-2013, 02:00   #1
Konuk

Varsayılan tedbir nafakası

merhaba ben 23 yıldır evliyim boşanma davası açtım 3 ay oldu daha hiç mahkemeye çağrılmadık boşanma sebebim hakaret küfür şiddet şu anda eşimle ayrı yerlerde yaşıyoruz eşim bize maddi destekte bulunmuyor 15 ve 8 yaşında 2 oğlum var benimle kalıyor kızımın evine sığındık şimdilik burda kalıyoruz eşimden para istediğimde bana bundan sonraki hayatın beni ilgilendirmez çocuklarada bakamıyorsan gönder ben bakarım diyor ama ben çocuklarımdan ayrılmak istemiyorum maddi zorluk içindeyiz hiç gelirim yok boşanma dilekçesini yazarken bunu belirtmiştim tedbir nafakasından haberim yoktu dilekçeme böyle bir şey yazmadım şimdi bunun için ayrı davamı açmam gerekiyor tedbir nafakasını istersem ne zaman alabilirim birde eşim sürekli borçlarını öne sürüyor boşuna uğraşma bir kuruş alamazsın benimde borçlarım var mahkeme bunu da göz önünde bulundurur vermez sana nafaka diyor acaba doğrumu borcu var diye alamazmıyım kendisi devlet memuru .. lütfen yol gösterin bana
Old 24-06-2013, 12:30   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba ben 23 yıldır evliyim boşanma davası açtım 3 ay oldu daha hiç mahkemeye çağrılmadık boşanma sebebim hakaret küfür şiddet şu anda eşimle ayrı yerlerde yaşıyoruz eşim bize maddi destekte bulunmuyor 15 ve 8 yaşında 2 oğlum var benimle kalıyor kızımın evine sığındık şimdilik burda kalıyoruz eşimden para istediğimde bana bundan sonraki hayatın beni ilgilendirmez çocuklarada bakamıyorsan gönder ben bakarım diyor ama ben çocuklarımdan ayrılmak istemiyorum maddi zorluk içindeyiz hiç gelirim yok boşanma dilekçesini yazarken bunu belirtmiştim tedbir nafakasından haberim yoktu dilekçeme böyle bir şey yazmadım şimdi bunun için ayrı davamı açmam gerekiyor tedbir nafakasını istersem ne zaman alabilirim birde eşim sürekli borçlarını öne sürüyor boşuna uğraşma bir kuruş alamazsın benimde borçlarım var mahkeme bunu da göz önünde bulundurur vermez sana nafaka diyor acaba doğrumu borcu var diye alamazmıyım kendisi devlet memuru .. lütfen yol gösterin bana

"Tedbir nafakası" için ayrıca bir dava açmanıza gerek yoktur. Hatta siz talep etmeseniz de hakim, tedbir nafakasına hükmetmek zorundadır. Yine de aynı davaya bir dilekçe sunarak istediğiniz tedbir nafakasının miktarını belirtip; durumunuzun aciliyeti nedeniyle ekonomik ve sosyal araştırma raporunun beklenmeden nafakaya hükmolunmasını isteyebilirsiniz. Tedbir nafakası her olasılıkta davanın açılmasından itibaren işlemeye başlayacaktır.

Eşinizin borcunun olması, nafaka yükümlüğünden kurtarmaz. Ancak bu borçların ne şekilde yapıldığı gözetilerek tayin edilecek nafaka miktarı belirlenebilir.

Avukatsız dava takip etmek hak kaybına uğratabilir. Siz yasal düzenleme nedeniyle hak kaybına uğramamışsınız.Ancak davanın devamında da hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi