Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?
Evet 458 67,85%
Hayır 217 32,15%
Oy Verenler: 675. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 85)

Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?

Yanıt
Old 09-11-2006, 07:59   #121
A.Turan

Hemen hemen yazı yazan büyük bir çoğunluk evet gene hukuk okurdum demişler.
Bnların bir kısmının objektif olarak böyle düşünüyor olması mümkün olmakla birlikte önemli bir çoğunluğun gerçek düşüncesi olması bana pek doğru gelmiyor. Hukuk okumak için harcanılan emek ve zahmetin bilinçaltı ittirişle sanki değersizleşeceği fikri evet tekrar hukku okurdum sonucuna ulaştırıyor gibi geliyor bana.
Neyse, sonuçta okurdum deniyor.
Ben ise asla hukuk okumazdım.
Bu kadar hukuksuzluğun yaşandığı ve buna karşı çaresizlikle elimiz koynumuzda seyerettiğimiz bir memleketete, hukuk cahili olmak daha iyi olurdu sanırım..
Old 11-11-2006, 23:41   #122
zulay

Soru

Alıntı:
Yazan Admin
Bu anketi sürekli açık tutmayı planlıyorum. Bakalım sonuçlar nasıl çıkacak?

Sadece hukuk fakültesi mezunlarının oy kullanmasını rica ederim. Ayrıca oyunuzu kullandıktan sonra görüş eklemek veya niçin öyle düşündüğünüzü belirtmek isterseniz çekinmeyiniz.

Sitemize katılan üyelerimizin bir kısmı hukuk fakültesi okumayı düşünen lise öğrencisi arkadaşlar. Bu anketin sonuçları onlar için de ilginç olabilir diye düşünüyorum.
sayin admin universiteye girdigimden bu yana kendime devamli sordugum bu soruyu platforma tasidiginiz icn tesekkurler.yeniden sansim olsa hangi yoldan giderdim bilmiyorum ama icindebulunacagim yolun kose taslarinda hukuk vizyonunun yansimasi olacak ...... saygilarla
Old 12-11-2006, 14:51   #123
mervesezen

merhaba arkadaşlar ben de 3. sınıf öğrencisi bir hukukçuyum. hukukçuyum diyorum çünkü hukukçuyum demek için fakülteyi bitirmem gerektiğini düşünmüyorum,sonuçta yolunda ilerlemek de hukukçu olmaktır...ben de tekrar seçecek olsam her şeye rağmen hukuk fakültesi seçerdim...her an sınav kabusları görsem de hep çalışmam gerekse de,hatta yarın vizelerim başladığı halde,eşya,usul çalışıyor olmam gerektiği halde hukuk tercih ederdim...
ve tabi şu da var ki çalıştığım her konuda kendimden,çevremden bir şeyler bulabilmek imkanını bana hiçbir fakülte vermez...bu nedenle ben hukuk eğitimi almaktan çok memnunum...yine olsa yine aynısını yapardım
Old 14-11-2006, 17:34   #124
Ersin KUŞ

Herşeyin mükemmel olduğunu kurgulayın,savcı iddia makamı olarak sizinle aynı seviyede, hakim en objektif adaletiyle,çalışkanlığıyla yargıyı temsil ediyor.Kısacası koşullar mükemmel diyelim.O zaman daha mı seveceksiniz mesleği,hayalim de tam da bu vardı mı diyeceksiniz...
Benim hayalimde sadece ve sadece hakimlik mesleği vardı çünkü ailemde bir hakim var ve onun gibi olmak istiyordum.Ama koşullarım beni avukatlığı seçmeye yöneltti.Ben de sizin karşılaştığınız olumsuzlukların aynısını belki fazlasını gördüm.Ama şimdi geriye dönüp bakıyorum.İyi ki avukat olmuşum,mesleğimi tüm zorluklarına rağmen çok ama çok seviyorum.Zaten sevmiyorsan yapmayacaksın,yapamazsın zaten.Avukatlıkta her şey var.Hakim ve savcılardan çok farklı bir düşünüş yapısı,mücadele,davayı kazanmanın verdiği haz...Ve çok daha önemlisi avukat her türden insanla iç içedir yani toplumla iç içedir ama hakimlik savcılıkta bu yoktur hatta imkansızdır.
Benim avukatlıktaki tek problemim etikettir,toplumun avukatlara bakış açısı...Ama bununda düzeleceğine inanıyorum.Biz mesleğimizi sevdiğimiz ve hakettiği değeri verdiğimiz sürece,insanlara güven aşıladığımız ve mesleği kullanarak insanları sömürmediğimiz sürece ve bunu yapabilecek kişilik yapısına sahip meslektaşlarımız aramıza katıldıkça bu da düzelecek...Başka çaresi yok! Mücadele, mesleğimizin temelidir...Saygılarımla
Old 14-11-2006, 20:51   #125
MertALİ

Varsayılan tabiki hukuk

Şu an hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim. Aldığım öss puanı birçok fakülteye yerleşebilecek düzeydeydi, hukuk fakültesini seçtim, seçerken hukuk konusunda pek bilinçli değildim. Ancak şimdi iyi ki seçmişim diyorum. össye çalışan arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim. BAŞARILAR...
Old 17-11-2006, 13:28   #126
av.elvan

maalesef cevabım hayır.hukuk fakültesini tercih etmezdim.şöyle bir düşünüyorum da artılar ve eksiler yan yana geldiğinde sonuç en azından benim açımdan olumsuz.gerekçelerine gelince, en başta eğitimi hem zor hem de yetersiz.gerçekleri öğrenme dönemi fakülteden sonra başlıyor.staj aşamasına gelince bir kere stajer kimliğiniz bile size adliyelerde yeterli saygınlığı kazandıramıyor (mübaşirler dahil).
tabi simdi bunları kuru kuru yazdığımda yaşanmış olaylarla kıyaslamak imkansız.belki bu sorunların çok şahsi olduğunu da düşünebilirsiniz ama genel bir değerlendirme yapıldığında oluşan sonuç da büyük olasılıkla bu doğru doğrultuda olacaktır.
bu sorunun cevabı aslında "hukuk okumasaydınız ne okurdunuz?" sorusunun cevabı ile kıyaslanarak verilmeli.
ben hukuk okumasaydım beden eğitimi veya ilgili spor branşlarından birini okurdum.bence daha mutlu olurdum.(uzun vadede bu tartışılabilir)
yine de hukuk okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum.hukuk bilmek insanı ayrıcalıklı kılar.son olarak söyleyebileceğim,idealist olarak hukuk seçmeyi düşünmeyenler alternatiflerini bi kez daha düşünsünler.
Old 05-12-2006, 10:38   #127
yasemen_k

Ailemin yogun isteği üzerine, hiçte istemeyerek hukuk fakültesine kaydoldum ve ancak 3. sınıfa giderken okudugum bölümü kabullenip, sevmeye başladım. Geç oldu biliyorum ama ben şuanda kendimce zoru başardığıma inanıyorum. Eğer bana geçmişe dönme imkanı verseler, taa liseden gereken altyapımı hazırlayıp yine ve yeniden hukuk fakultesinde okumak isterdim. Boşta ve başka meslek arayışıyla geçirdiğim 1. ve 2. sınıfında acısını fazlasıyla çıkarırdım.
Old 06-12-2006, 14:20   #128
av.semire nergiz

Eskiden Romada avukatlık mesleği bedava yapılan ve dolayısıyla aristokratların yaptığı bir iş imiş.Yani avukat olan kişi bunu hobi olarak yaparmış ve toplumda o kadar çok prestijli imişler ki tanınmaları için her birinin kapısının önüne kocaman bir palmiye ağacı dikilirmiş.Avukatlar kapılarının önündeki palmiyelerden tanınırmış.
Ben de ne olursa olsun yine hukuk okumak isterdim ama ne savcı ne hakim ve ne de avukat olmak isterdim.Ya da şu eski Romalı meslektaşlarımız gibi mesleğini hobi olarak yapan ve evinin önünde bir palmiye ağacı olan bir avukat olmak isterdim.
Old 06-12-2006, 22:08   #129
PINAR YILMAZ

Karar

Sayın Admin bu anketi hukuk bitirenlere hitap edicek şekilde düzenlemişsiniz.Ama ben bunu öğrendiğimde çoktan oy vermiştim bile.Ben hukuk son sınıf öğrencisiyim.Ülkemizdeki fakülteler içerisinde en zor iki bölümden birinin hukuk olduğunu düşünüyorum.Okumakta hukukçuluk yapmakta çok zor bir iş.Ama buna rağmen tekrar geriye dönseydim yine hukuk fakültesini tercih ederdim.Ne gariptirki ;mesleklerinin zorluğundan şikayet eden bütün insanlar kendilerine hep daha kolay bir iş ararlar.Ama hukukçular hem bu işin çok zor olduğunu hem de bu işten vazgeçemeyeceklerini söylerler.Bu da hukukun Saygıdeğer bir özelliği olsa gerek..Saygılar...
Old 10-12-2006, 11:38   #130
Av.Can

Bende kesinlikle hukuk okurdum.Çok memnunum bitirdiğim fakülteden.Ancak geriye dönsem avukatlık yapar mıydım.Evet diyemiyorum şimdilik.Yani öyle olsun ki hukuk okuyayım ama başka bi iş yapayım gibi.
Old 10-12-2006, 14:17   #131
niles82

Varsayılan pratik çok farklı..

ben hukuk bölümünü isteyerek seçmedim son tercihimdi babamın isteği üzerine. ilk 2 senem kabus gibi geçti.her zaman "neden bu bölümdeyim" sorusunu kendime sordum. 2.senenin yazında bir hukuk bürosunda calısmaya başladım kendimi denemek için iş çok azdı ve neden hukuk sorusu iyice beynimi kemirmeye başlamıştı.artk bu okulu bitirip baska bi bölüm daha okumaya karar vermiştim. suan okulum tek dersten bir sene uzadı 2 aydır bir hukuk bürosunda calısıorm.iş yoğunluğu fazla bir büro ve işimi çok seviyorum.anladımki hukukla yaşamak beynimi güncel tutmak ve hak savunmak tam bana göre bir yaşam tarzıymış.başta benim yaşadıklarımı yaşayanlara bir tavsiyem var;inanın teorik ve pratik nekadar birbiriyle bağlı olsada,size kattığı heves ve şevk açısından farklı şeyler.tabi bunu tatmanızda çalıştığınız insanların size kattığı motivasyonunda önemi var.sağolun gürsan bey bana mesleği sevdirdiğiniz için hayatımın için çizdiğim cok önemli bu yolda bana ışık tuttuğunuz için..
Old 10-12-2006, 15:57   #132
A.Turan

Bu kadar çok hukuksever olması aslında kıvanç verdi bana. Gerçekten sevindirici.
Old 17-12-2006, 00:56   #133
edip

Hukuk hayatımızın en önemli parçasını oluşturduğuna göre herkes bu önemli parçanın bir köşesi olmak ister elbette..Ama bu ülkede değil hukukçu başbakan bile olmak istemem..Hukuk kitaplarını okurken bozulan gözlerin,stresten dökülen saçların..vs. bedeli ödenmiyor bu ülkede.Yanlış anlaşılmasın sakın; bahsettiğim bedel maddi anlamda değildir..Sorunun aslına dönecek olursak; ölsem bir daha dünyaya gelmek isterdim,yine gezmek,tozmak,eğlenmek,üzülmek,sevinmek isterdim ve tabi ki yine ve herşeye rağmen hukuk okumak isterdim AMA bu ülkede değil...

sevgi ve saygılarımla
Old 21-12-2006, 09:23   #134
tiyerianri

geçmişe dönsem öss-öys ye bile girmezdim kaldı ki hukuk okumak mı asla...
Old 04-01-2007, 23:42   #136
akintikiroglu

Merhabalar. Henüz meslek hayatımın başındayım. Hukuk Fakültesine pekde istekli girmemiştim ve okul yıllarım boyunca da tekrar hukuk fakültesinde okuma sorusuna hep olumsuz cevap verdim. Ama staja başlayınca gördüm ki hukuk benim vazgeçilmezim olmuş. İyiki hukuk eğitimi almışım diyorum artık. Şimdi ne olursa olsun illaki; her koşulda hukuk. Her ne kadar öğrencilik yılları zor olsada. Saygılar
Old 05-01-2007, 09:11   #137
nezihe özdal

ben de staj dönemindeyim.tekrar seçme şansım olsaydı yine
hukukçu olmayı tercih ederdim.ama şunu çok iyi biliyorum ki avukatlık yapmak istedigim en son iş olacaktır.uygulamada büyük bir hayal kırıklıgına ugradım.severek yapamayacagımı anladım ve ben hakim olmak istiyorum.
Old 07-01-2007, 19:15   #138
ozgur01

ben daha hukuk fakültesi 1 sınıftayım. ama yine tercih yapacak olsam yeniden hukuk fakültesinde olmak isterim..
Old 07-01-2007, 20:43   #139
citiak

Varsayılan Geçmişe yolculuk olsa "HUKUK" okumak ile başlardım

Memuriyet yaşantımın sonuna gelmiş ve memuriyet sonunda idare ile hukuk mücadelisine girmiş, danıştay ve idare mahkemeler olmak üzere dava sayısı şimdilik 10 adet olmuş ve ileride kaç tane daha olacak bilemiyorum. Hukukla tanışıklığımızın iki senesi dolacak, hukukun içine girince hukuk da yaşantımın bir parçası oldu, 31 yıllık müzmin memuriyetten alamadığım zevki almaya başladım.

Ord. Prof. Dr. Sıddık Sami Onar'ı rahmetle anıyorum, Ragıb Sarıca ve Kemal Gözler hocalarımızı da unutmamak gerekir kitaplarından yeteri kadar faydalanıyorum.

Keşke yeniden başlasam inanın HUKUK okurdum.
Old 21-01-2007, 12:11   #140
wunderkınd erdem

Olumlu ankara hukuklu olmak

aslında yeni olmama rağmen hukuk fakültesinde ilk dönem o kadar da kötü değildi mutlumuyum bu cevabı vermek biraz erken olsa gerek başta endişelerim vardı herkes ankara hukuk cok zor demişti hele de 1-a da isen medeni ve iktisattan kaldın demekti onlar için...tabiii finallere daha cok var ama vizelerim cok iyidi inş.güzel notlar gelir ankara hukukta olanlara slmlar
Old 22-01-2007, 22:43   #141
avyesimcarikci

Ben hernedense mütemadiyen mesleğimi icra ederken karşılaştığım her problem karşısında iyi ki hukuk okumuşum tekrar dünyaya gelsem gene hukukçu olurdum diyorum. Herşeye rağmen mesleğimi çok seviyorum ....
Old 24-01-2007, 09:26   #143
avbahar

Kesinlikle evet.Henüz çok yeni bir avukatım.İlerleyen yıllarda bu soruya cevabım değişir mi bilinmez.Ama değişeceğini sanmıyorum.Ben bu işe aşığım.
Old 24-01-2007, 22:36   #144
sahinaydın

Son sınıf oldum artık; yani uzattım
Şuanki kafa yapımla tercih formunun başında olsam Öğretmenlik ya da felsefe okurdum. Biraz daha geçmişe dönsem okulu cokulu bırakıp yurtdışına giderdim, az daha geçmişe dönersek 3.lig de de olsa amator de olsa futbol oynamaya devam ederdim.
Hukuk...
Hep mücadele..
Sanırım beynim bu genç yaşta yoruldu..
kendimle konuşmaktan, okumaktan--okuduğunun uygulanmadığını görmekten, herzaman kağıt üzerinde yahut basiretliysen en cok beyin veya vicdanda kalacak "ulvi değerlere" takılıp kalmaktan yoruldum..
Yeniden başa dönmek mi?
Asla hukuk okumazdım!
Old 25-01-2007, 11:06   #145
elfbs

Mutsuz Asla okumazdım

Şuanda stajının ortalarına bir avukat adayı olarak,tüm içtenliğimle söyleyebilirim ki asla ve asla hukuk okumazdım..
Old 31-01-2007, 13:38   #146
akobat

Ben yinede hukuk okurdum diye düşünüyorum.
Maalesef bizler rağmenler ülkesinde yaşıyoruz.Yani herşeyi ama herşeyi hatta yaşamayı bile rağmen seviyoruz rağmen istiyoruz.
Hukuk fakültesi son sınıftayım.Geri dönüp bakınca evet çok zordu okuması düşünmesi tartışması en çokta okuduğunun yaşatılamıyor olduğunu görmek çok zordu.
Ama baştada dediğim gibi burası rağmenler ülkesi.
Fotokopileri ezberleyip girdiğim ve hafızamın gücüne göre değerlendirildiğim sınavlara rağmen,
Avukat çenebaz ve yalancıdır diye görülen bir topluluk içinde avukatım derken utanacağımı bilmeme rağmen,
Yüzlerce dosya arasında iki yada üç aya bir göreceğim dosya üzerinde vicdanımı allak bullak edeceğini bilerek karar verecek olmama rağmen,
Sürekli ayağa kalkıp kendimi tekrar ve takrar aynı duvara çarpacağımı bilmeme rağmen;
Ben hukuk fakültesini okurdum.Eğer yeniden sınava girsem yada yeniden gelsem dünyaya hiç gocunmadan gururla okurdum bu bölümü HERŞEYE RAĞMEN.
Old 03-02-2007, 12:29   #148
Av.Önder Kılınç

Varsayılan asla okumazdım....

Şimdiki aklım olsa asla hukuk okumazdım;
Neden mi? Şöföf alınacaktır!hukuk fak. mezunu tercihimizdir şeklinde bir ilan görüpte üzülmemek için....
Neden mi? ya aslında nedenler çok ama burası yeri değil.
şimdiki aklım olsa kaportacı olurdum...
Old 06-02-2007, 11:58   #149
libra

Yanıtım kesinlikle evet.

Çünkü meslek olarak ister yapın ister yapmayın, herkes ama herkes yaşamının her anında hukukla içiçe değil mi aslında?

Nasıl ki nefes almayı düşünmeden nefes alıyorsak,gözümüzü kırpmayı düşünmeden gözümüzü kırpıyorsak aslında aynı şekilde hukukla ilgili bir şey yapmayı düşünmeden de her anımızı hukukun içinde yani düzenlenmiş kurallarla yaşamıyor muyuz? Hal böyle olunca bunun eğitimini almak ve üstüne bir de bu alandaki sorunları çözmek için kullanmak çok güzel bence . (İşin olması gereken boyutlarına girmiyoruz tabii ki)

Hukuku yeniden okumak harika olurdu da, aah ah o geçmişe dönmek mümkün olsa
Old 07-02-2007, 11:06   #150
Av.Nermin

Büyüklerimiz genelde bu günki aklım o günki yaşım olsaydı derler. Bende bu günki aklım, düşünce yapım, hayat tecrübem olsaydı geçmişe dönüp tekrar hukuk okumak isterdim diyorum. Ama geçmişe dönüp aynı 4 yılı tekrar yaşamaksa kesinlikle hayır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi