Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takipte vekalet ücreti

Yanıt
Old 04-06-2007, 10:32   #1
SINIRSIZ

Varsayılan ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takipte vekalet ücreti

ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yaparken bir takım sıkıntılarım oldu.. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. biz ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapsak dahi, bizden önce ipotek alacaklıları varsa önce onlar alacaklarını tahsil ediyorlar ve bu sebeple bize hiç para kalmayabiliyor. bu sebeple öncelikle biz satış masraflarımızı alıyoruz.
- benim merak ettiğim bu masraflara avukatlık ücreti de dahil midir? yani biz takip talebimiz ve ödeme emrimizde örneğin 50.000 lik alacağın % 9 faizi vek ücreti ve masrafları ile tahsili mi demeliyiz?yok eğer dahil değilse icra emri 3. maddeye sadece 50.000 lik alacak mı demliyiz? yani hiç masraftan faizden vek. ücretinden bahsetmeden?
- ve diyelim ki ilk alacaklı biziz ve alacağımız 50.000 ve gayrimenkul 100.000 e satıldı. biz 50.000 artı masraflar artı vek. ücreti artı faiz alabilir miyiz yoksa 50.000 den fazlasını alamz mıyız?
- ve son olarak ta icra emri 6 ve icra emri 9 arasındaki farkı ben göremedim. sizler biliyormusunuz acaba? hangi durumda 9 uve hangi durumda 6 yı göndermeliyiz?
Old 04-06-2007, 14:23   #2
nakil

Alıntı:
benim merak ettiğim bu masraflara avukatlık ücreti de dahil midir? yani biz takip talebimiz ve ödeme emrimizde örneğin 50.000 lik alacağın % 9 faizi vek ücreti ve masrafları ile tahsili mi demeliyiz?yok eğer dahil değilse icra emri 3. maddeye sadece 50.000 lik alacak mı demliyiz? yani hiç masraftan faizden vek. ücretinden bahsetmeden?

CEVAP:haciz,satış ve paylaştırma giderleri bütün alacaklıları ilgilendiren ortak masraflardır.satış bedelinden bu masraflar çıkartıldıktan sonra kalan para paylaştırılır.kalan paradan alacağın aslı ,faizi ve takip giderleri ödenir .vekalet ücreti ( ücret tarifesine göre hesaplanır) de takip masraflarındandır.icra dairesi alacaklının talebi olmasada kendiliğinden hesaplayıp diğer icra giderleri ile alacaklıya ödemek zorundadır.Ancak FAİZ İÇİN talebinizin olması gerekiyor.

Alıntı:
ve diyelim ki ilk alacaklı biziz ve alacağımız 50.000 ve gayrimenkul 100.000 e satıldı. biz 50.000 artı masraflar artı vek. ücreti artı faiz alabilir miyiz yoksa 50.000 den fazlasını alamz mıyız?
CEVAP:ilk ve tek alacaklı sizseniz sorun yok alıyorsunuz, ama başka alacaklılarda varsa ,rehin satış tutarı bütün rehinli alacakları ödemeeye yetmezse ,icra dairesi bir sıra ve pay cetveli düzenler.hisselere göre paylaşım yapılır..ancak satış bedelinden öncelikle ortak masraflar çıkarılır.(haciz ,satış, payaştırma gideri gibi)
bu konuyu kısaca anlatmak mümkün değil.. detaylı araştırmanızı öneririm.

Alıntı:
ve son olarak ta icra emri 6 ve icra emri 9 arasındaki farkı ben göremedim. sizler biliyormusunuz acaba? hangi durumda 9 uve hangi durumda 6 yı göndermeliyiz?
CEVAP:ilgili yasa ve ornek noları dikkatlice okursanız , farkı göreceksinz.

İCRA İFLAS KANUNU

1 - İCRA EMRİ:

Madde 149 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/69 md.)
İcra memuru, ibraz edilen akit tablosunun kayıtsız şartsız bir para borcu ikrarını ihtiva ettiğini ve alacağın muaccel olduğunu anlarsa, borçluya ve taşınmaz üçüncü şahıs tarafından rehnedilmiş veya taşınmazın mülkiyeti üçüncü şahsa geçmişse ayrıca bunlara birer icra emri gönderir.
Bu icra emrinde borcun otuz gün içinde ödenmesi ve bu müddet içinde borç ödenmez ve icra mahkemesinden *1* icranın geri bırakılmasına dair bir karar getirilmezse, alacaklının taşınmazın satışını istiyebileceği bildirilir.

İCRANIN GERİ BIRAKILMASI:
Madde 149/a - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/70 md.)
İcranın geri bırakılması hakkında 33 üncü maddenin 1, 2 ve 4 üncü fıkraları uygulanır.
(Değişik fıkra: 02/03/2005-5311 S.K./10.mad) İcra mahkemesinin geri bırakılma isteminin reddine ilişkin kararına karşı istinaf yoluna başvuran borçlu veya üçüncü şahıs, takip konusu alacağın yüzde onbeşi nispetinde teminat yatırmadığı takdirde satış durmaz. Bölge adliye mahkemesince talebin reddi hâlinde bu teminat, ayrıca hükme hacet kalmaksızın alacaklıya tazminat olarak ödenir.

2 - ÖDEME EMRİ:
Madde 149/b - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/70 md.)
149 uncu maddede yazılı haller dışındaki muaccel alacaklar için icra memuru, borçluya ve varsa taşınmaz sahibi üçüncü şahsa aşağıdaki kayıtlara uygun olmak üzere 60 ıncı maddeye göre birer ödeme gönderir.
1. Ödeme müddeti otuz gündür.
2. Yedi gün içinde itiraz olunmaz ve 1 numaralı bendde yazılı müddet içinde borç ödenmezse alacaklının taşınmazın satışını istiyebileceği bildirilir.

Örnek No : 6
İPOTEĞİN PARAYA ÇEVRİLMESİ YOLU İLE TAKİPTE
İCRA EMRİ

............
İşbu icra emrinin tebliği tarihinden itibaren (30) gün içinde borcu ödemeniz; bu süre içinde borç ödenmez veya icra mahkemesinden icranın geri bırakılmasına dair bir karar getirilmezse alacaklının taşınmazın satışını isteyebileceği ihtar olunur.

Örnek No : 9
İPOTEĞİN PARAYA ÇEVRİLMESİ YOLU İLE TAKİPTE
ÖDEME EMRİ

..............................

[b]İşbu icra emrinin tebliği tarihinden itibaren (30) gün içinde borcu ödemeniz; borca karşı bir itirazınız varsa tebliğ tarihinden itibaren (7) gün içinde yazılı veya sözlü olarak (ipotek hakkına itiraz edilemez mad. 150) icra dairesine bildirmeniz; borcun bir kısmına itirazınız varsa o kısmın cihet ve miktarını açıkça göstermediğiniz takdirde itiraz etmemiş sayılacağınız; senet altındaki imzayı inkâr ediyorsanız ayrıca ve açıkça bildirmeniz, aksi takdirde senetteki imzayı kabul etmiş sayılacağınız; süresi içinde itiraz edilmez ve borç ödenmezse alacaklının taşınmazın satışını isteyebileceği ihtar olunur.
Old 04-06-2007, 15:06   #3
SINIRSIZ

Bu konu benim için çok sıkıntılı bir konu.. şehrimizin uyapa da geçtiği bu günlerde iyice bunalmış bir durumdayım.örnek no 9 ile 6 arasındaki farkı sorduğum için özür diliyorum.. asıl olarak tapudan aldığımız resmi senette borç açık olarak kabul edilmiş. bu yüzden icra emri göndermemiz geretiğini düşünmüştüm. Fakat öğrendiğim kadarıyla bu takipte önceden borçluya ihtarname göndermek gerekiyormuş.. yani icra emri gönderebilmek için para borcunu ihtiva eden senet + ihtarname şart.. 9 ile 6 nın bu farkını öğrenmek istemiştim. aslında karmakarışık bir sürü bilgi var şuan kafamda .. henüz tam oturtamadım...

Yalnız sizin söylediğiniz gibi olmasını dilerdim. yani keşke takip masraflarımızı alabiliyor olsak fakat öğrendiğim kadarıyla bizden önce ipotek sahibi alacaklısı varsa satış masrfalarımızı alabiliyoruz fakat takip masraf ve vekalet ücretlerimizi alamıyoruz..bunun dayanağını bulamadım.. internette ders notlarından okuduğum bir bilgi bu.bu yanlış bir bilgiyse doğrusunu, doğruysa dayanağını öğrenmek isterdim..

sonuç olarak, bu yeni ve insanı çileden çıkaran uyap sisteminde açmayı başarabilirsem takibi açıp biraz seyrine bırakacağım...ilginize çok teşekkür ediyorum..
Old 25-10-2008, 14:45   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sorularınızın yanıtlarının tamamını Bankacılar Birliğinin web sayfasında, 33 no.lu dergide bulabilirsiniz.Ben de orada buldum

www.tbb.org.tr linkinde banka dergileri arasında arama yapın. 33 no.lu dergide Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez'in makalesi.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi