Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mirasçıdan mal kaçırma-muvaza

Yanıt
Old 12-10-2006, 11:59   #1
Av.S.S

Varsayılan mirasçıdan mal kaçırma-muvaza

Merhaba arkadaşlar;
Murisin önceki eşinden iki çocuğu sonraki eşinden tek çocuğu bulunmaktadır.İlk eşinden olan çocukların vekiliyim.Murisin akaryakıt istasyonu vardı.Ölümle birlikte Petrol şirketi sözleşmeyi feshetti.İkinci eş yeni bir sözleşme yaparak petrol şirketiyle anlaştı.Taşınmaz malikiyle de yeni bir kira sözleşmesi yaptı.Aynı zamanda eşin ölümünden sonra müvekkillerimin muvafakati olmaksızın yeni bir ltd şirket kurdu.Belediyeye başvurarak muris adına kayıtlı olan ruhsatı iptal ettirerek yeni bir ruhsat aldı ve petrolü tek başına işletmeye başladı.Müvekkillerim yönünden yapılan tüm bu işlemlerin müvekkillerimden mal kaçırma olduğu kanaatindeyim.Özellikle ruhsatın iptali ve yeni kurulan şirketin terekeye dahil edilip edilemeyeceği konusunda görüşlerinizi bekliyorum.
Old 12-10-2006, 12:16   #2
omesar

Açacağınız davanın başarılı olacağına inanıyorum . Bana göre burada açıkça görülen bir mal kaçırma eylemi var.Bütün bu prosedürü dilekçenize ayrıntılaryla belirtin. Terekeye dahil olacağı kananatindeyim.
Old 12-10-2006, 16:36   #3
av.tuğbabal

ilk önce tereke taksimi yapılmış mı yapılmamış mı buna bakmak lazım.taksim yapılmamışsa mirasçılar elbirliği mülkiyet şeklinde terekenin sahibidirler ve birbirlerinden bağımsız terekeyi ilgilendirecek işlemler yapamazlar.anladığım kadarıyla burada mal kaçırma işleminden ziyade terekede muvafakate dayalı olmayan işlemler yapılmıştır.eğer muris kendi malları üzerinden bu işlemleri yapmış olsaydı mal kaçırma ya da muris muvazası diyebilirdik...
Old 12-10-2006, 16:38   #4
av.tuğbabal

ayrıca unttuğum bir noktada ruhsatın iptali istenebilir.
Old 12-10-2006, 22:24   #5
ibreti

Öncelikle şu hususlara açıklık kazandırmak gerekiyor;

1) Muris ile Petrol Şirketi arasındaki sözleşmede "bayi gerçek kişinin ölümü halinde sözleşme ile sağlanan koşulların mirasçılara intikal etmeyeceğine.." dair bir şart var mı?

2) Muris ile kiraya konu taşınmazın sahibi arasında yapılan kira sözleşmesinde "kiracınının ölümü halinde sözleşme ile sağlanan koşulların mirasçılara intikal etmeyeceğine.." dair bir şart var mı?

----
Not: Petrol istasyonlarına ilişkin çalışma koşulları, sezleşmeler, ruhsat vs. konularda Av.Murat Başman tarafından hazırlanan şu siteye bir göz atmanızı öneririm.

http://www.istasyonlaw.com/
Old 12-10-2006, 23:05   #6
Brusk

BAna göre hemen terekeye bir temsilci atanmasını isteyerek bundan böyle yapılacak tüm tasarufi işlemlein bu temsilci eliyle yürütülmesinin teminini sağlamaktır.
Old 16-10-2006, 10:48   #7
Av.S.S

Konuyla ilgilenen herkese teşekkür ederim. Sn İbreti,Muris ile Petrol Şirketi arasındaki sözleşmeyi inceleyeceğim şu anda belgeler bilirkişide olduğundan dönüşünü bekliyorum.Bu arada önerdiğiniz link oldukça faydalı çok teşekkürler.
Sn Av.Tuğbabal tereke taksimi henüz yapılmamış,sizinle aynı fikirdeyim.Öncelikle Ruhsatın İptalini isteyeceğim,ve petrol istasyonunun günümüze kadar olan dönemi için,müvekkillerin payına düşen meblağ açısından alacak davası açacağım.Oldukça karışık bir süreç beni bekliyor sanırım. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Old 03-06-2010, 15:51   #8
mhmttan

Varsayılan merhaba

Burada mal kaçırma yok.
Tereke sabit ve murisin tasarrufu da söz konusu değil.
Sadece muristen kalan şirketin diğer mirasçıların iştiraki olmaksızın işletilmesi ve gelirinin elde edilmesi var.
Diğer mirasçılar adına vekaletsiz iş görme var.
Yapılan lüzumsuz masraflar haricindeki masraflar gelirden düşülecek ve diğer mirasçılara payı oranında verilecek.
bu arada şirketin tüm mirasçılar adına tescili istenecek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi