Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Apartmanda Köpek Beslemek

Old 26-11-2004, 11:38   #1
İdilaa

Mutsuz Apartmanda Köpek Beslemek

Herkese Merhaba,
Temmuz ayında yeni bir daireye taşındım. Ev sahibim köpek istemediği için de köpeklerimi yan sokakta oturan aileme bıraktım.Şimdi onlar bakıyorlar. Ama arada Ailem şehir dışına çıktığında ya da evde olmadıklarında onları yanıma alıyorum. Apartmanda ayrıca 2 dairede daha köpek var. Bana ya da diğerlerine şahsen gelen bir şikayet yok ama 2 gün önce apartman ilan panosuna yönetici bey bir yazı asmış. Bir çok garip maddenin yanısıra apartmanda Ocak2005'ten itibaren apartmanda kedi-köpek saklanmasının(!) yasak olduğunu bildirmiş. Bildiğim kadarıyla apartman geçmiş genel kurulunda bu yönde alınmış bir karar yok. Bana yol gösterirseniz sevinirim. Ne yapmalıyım? Hadi ben köpekleri eve hiç almam, annemlerde kalırlar hep. Ama diğerleri ne olacak? Bu karda kışta evden mi çıkacaklar?
Old 26-11-2004, 14:00   #2
Armağan Konyalı

Sayın İdilaa,

Apartman Yönetim Planına (muhtemelen 27.maddesine) bakınız.

Bu yönetim planı kat maliklerini ve kiracıları bağlar.

Yönetim Planını yöneticide ve (yönetici göstermezse) tapu dairesinde bulabilirsiniz.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 01-12-2004, 12:46   #3
TERAZİ

Soru

Sayın "bir dost" ,

Ben de evimde kedi ve köpek bakıyorum. Apartmandan herhangi bir şikayet yok. Merakımdan soruyorum : Apartman Yönetim Planında konu ile ilgili hiçbirşey belirtilmemiş ise , bu hangi anlama gelir ? Evcil hayvan barındırılabilir mi , barındırılamaz mı ?

Saygılarımla .
Old 01-12-2004, 15:36   #4
ciril

sn terazi önce hukuçu kimliğimin dışında bende bu konuda kendime şu soruyu soruyorum örneğin 2-3 tane çocuğu olan bir ailenin yada yeni bebeği olan bir ailenin çocukları tepenizde koşar oynar merdivenlerde gürültü eder yada gece yarısı basbas bağırarak uyanırsa buna komşuluk adına katlanılır yada hiç bir mahkeme çocuklu aile apartmanda oturamaz diye bir karar vermez bunun örneklerini çoğaltmak çok mümkün yasada yada yargıtay kararlarında bu tür konularda karar çıkmaz ama siz kedi köpek besleyemezsiniz

aslında yasal düzenleme çok açık rahatsızlık vermemek ama sanırım yargıtayda kedi köpek beslenemez kararı altına açıkça imza koyan birkaç sevgisiz insan ve bu onlar gibi düşünenlere kolaylık sağladı elbette hayvan tutanın sorumluluğu yasalarda belli elbette doberman gibi bir görünümü bile ürkütücü köpekten korkulabilir ama bende yan komşunun alkolik kocasından korkamazmıyım

apartmanda yaşamak saymak ve herşeyden önce sevmek
benimde kızım var büyürken biliyorumki gece ağladığında rahatsız oldular kedim ve köpeğim var zaman zaman havlayıp gürültü etti ama hiç mi sokaktan köpek sesi duymaz bu insanlar yada kaldırımda burun buruna gelmez gün boyu yazık

şimdi hukukçu olursak
malesef sayın terazi yönetim planında yoksa bile kmk uyarınca ve yerleşik yargıtay kararları uyarınca komşularınız istemiyorsa apartmanda kedi köpek vs besleyemezsiniz.
yüzüm kızararak
Old 02-12-2004, 11:52   #5
İdilaa

Çok haklısın Ciril. Taşındığım günden beri apartmanın çocukları zilime basıp kaçıyorlar. Haftada bir gün evde kafamı dinlemeye çalışıyorum ve çocuklar sürekli zilime basıp kaçıyorlar. Ve ben bunu engellemek için hiçbir şey yapamıyorum. Ama sesi soluğu çıkmayan köpekleri apartmandan kovuyorlar. İnsanlarda toplu yaşamanın gerektirdiği hoşgörü ve iyi niyet kalmamış...
Bazen o insanlarla aynı türe ait olduğum için utanıyorum.
Old 02-12-2004, 16:59   #6
TERAZİ

Sayın İdilaa ,

AİHM 'ye götürülen dava ile ilgili haberleri izlediniz mi bilemiyorum.
Aşağıdaki internet adresinde "Ceylan'ın köpek davası AİHM'de" başlıklı habere lütfen bir göz atınız :

http://www.barobirlik.org.tr/calisma...2004/05/07.htm

Bu dava sonuçlandı mı bilemiyorum. Belki bu forumda sonucu bilen vardır ?

Saygılarımla.
Old 02-12-2004, 17:09   #7
TERAZİ

Olumlu

Sayın İdilaa ,

Biraz daha araştırdım ve şu haberi buldum :

"Avrupa Sözleşmesi Migi'den yana çıktı"

http://www.havhav.com/haber/311

Saygılarımla ,
Old 03-07-2005, 08:52   #8
Armağan Konyalı

Sayın TERAZİ,

Verdiğiniz adresteki konu ile ilgili yeni haberler ne yazık ki eski kararlar doğrultusunda..

(Ayrıca, 2004 yılında kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda da bu konuda bir hüküm bulunmaması bir eksiklik olarak gösteriliyor)

Saygılarımla

alıntı: http://www.havhav.com/haber/311

Yazan: kedi
Tarih: 07 Kasım 2004
Saat: 20:42

yani aihm'in kararından sonra yeniden görülen dava yine hayvan düşmanlarının istediği gibi sonuçlanmış...

--------------------------------------------------------------------------------

Yazan: kedi
Tarih: 07 Kasım 2004
Saat: 20:40

ne yazık ki Migi davasının sonucu yine olumsuz olmuş
...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi