Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İhtiyaç Kredisi Haciz ve Maaş Kesintisi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2013, 23:52   #1
Konuk

Varsayılan İhtiyaç Kredisi Haciz ve Maaş Kesintisi

Eşimle ayrıldık ancak boşanma davası konusundaki anlaşmazlığımız nedeniyle mahkeme yolunu henüz kullanmadık.
Eşimin borcu nedeniyle kendi şahsım adına bankadan ihtiyaç kredisi çektim ve bu parayı eşime verdim.
Bankanın yasal takip başlatabileceği 90 günün dolmasına çok az bir süre kaldı. 90 gün dolduğunda icranın başlatılması ve haciz gönderilmesi durumunda hacizin eşime gönderilmesi için bu son 10-15 gün içerisinde ikemetgah'ımı eşimin adresi olarak gösterip bankaya sunmam yeterli olur mu?

Ayrıca şu an yeni işe başladım ve kredi ödemesinin takibi esnasında öncelikle haciz işlemimi yapılır yoksa maaşıma mı el konulur? Kredi borcunun tamamı eşime ait olduğu için bu parayı ödemek istemiyorum ne yapabilirim?
Old 28-12-2013, 21:00   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşimle ayrıldık ancak boşanma davası konusundaki anlaşmazlığımız nedeniyle mahkeme yolunu henüz kullanmadık.
Eşimin borcu nedeniyle kendi şahsım adına bankadan ihtiyaç kredisi çektim ve bu parayı eşime verdim.
Bankanın yasal takip başlatabileceği 90 günün dolmasına çok az bir süre kaldı. 90 gün dolduğunda icranın başlatılması ve haciz gönderilmesi durumunda hacizin eşime gönderilmesi için bu son 10-15 gün içerisinde ikemetgah'ımı eşimin adresi olarak gösterip bankaya sunmam yeterli olur mu?

Ayrıca şu an yeni işe başladım ve kredi ödemesinin takibi esnasında öncelikle haciz işlemimi yapılır yoksa maaşıma mı el konulur? Kredi borcunun tamamı eşime ait olduğu için bu parayı ödemek istemiyorum ne yapabilirim?
Sayın Katılımcı;

Banka nezdinde borçtan şahsen sorumlu olduğunuzdan, başlatılabilecek bir icra takibi sonrasında tarafınıza ödeme emrinin tebliğinin ardından yasal süre geçince ödeme yapmaz iseniz alacaklı banka, maaşınızın 1/4 (dörtte bir) oranındaki miktarına haciz koyabilir.

İkametgah değişikliği yapmanız, değişiklik sonucunda eşinizin adresini dahi vermiş olsanız borçtan sorumluluğunuzu ortadan kaldırmayacaktır.

Ancak, bankaya olan borcunuz kapandıktan sonra eşinizden, ödediğiniz bedelin tahsilini talep edeceğiniz bir alacak davası açılabilir.

Elbette ki söz konusu davada, krediyi eşinizin kullandığını ispat etmekle mükellefsiniz.

Hak kaybına uğramamak için doğrudan avukat desteği almanızı öneririm.

Saygılarımla..
Old 28-12-2013, 23:20   #3
Konuk

Yanıtınız için teşekkürler Engin bey,

İlk başta süreç nasıl işler peki? Önce haciz mi başlatılır yoksa maaş aldığım bankaya doğrudan bilgilendirme yaparak maaşıma haciz konulması işlemi mi yapılır?

Ben bahsettiğim gibi ikametgah değişikliği ile icra memurlarının eşimin evine gitmesini sağlayabilirsem bu borcun ödenmesinin (ailevi sebepler nedeniyle) sağlanabileceğini düşünüyorum.

Not : Borcun eşime ait oldugunu ispatlayabilirim ancak dava açılması ve olası ilgisiz başka suclamalar nedeniyle sürecin uzamasını istemediğim için adli yollara başvurmadan borçla ilgili hukuki sürecin ayrıntılarını öğrenerek kendime bir yol çizmek istiyorum
Old 29-12-2013, 13:26   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Banka asıl borçlu olduğunuzdan önce maaşınıza haciz yazısı yazar, kalan kısmın veya borcun tamamını ödetebilmek amacıyla eve hacze de gelebilir.

Siz icra memurunun veya alacaklı bankanın eşinizin adresine gidip orada haciz işlemi yapmasını gerçekleştiremezsiniz. Borçlu olmayan /gözükmeyen birine hacze gidilemez.

Borcu ödemek zorunda kalırsanız, sonrasında açacağınız alacak davasında ancak "yazılı belge" ile krediyi asıl kullananın eşinizin olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Ya da kendisinin kabulü halinde, borcun asıl muhatabı olacaktır.

Anlaşmalı boşanma protokolü yapma olanağı varsa bu düşünülebilir, protokole banka borcundan eşinizin sorumlu olduğu gibi bir madde yazılabilir.

İcra aşaması ayrıntıları ve daha fazlası için bir avukattan doğrudan destek almanız gerekir. Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi