Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka problemi

Konuyu Kilitleyin
Old 09-01-2014, 02:20   #1
Konuk

Mesaj nafaka problemi

sayın avukat

diğer nafaka olaylarına baktım fakat benzer göremedim yardımcı olmanız umuduyla konuyu anlatayım..

Efendim ben 21 yaşında bir gencim annem ile babam ayrılalı 5 belkide 6 sene oldu.. ayrılmadan önce annemin üzerine 2 ev vardı ayrılırlarken evin birine 90.000 TL civarı ötekinede 150.000 TL civarı değer biçildi. 90.000 TL' liği babam aldı öteki evde annemde kaldı ve üzerine 70.000 TL civarındada kredi çekerek annem babama para verdi. Malları eşit miktarda dağıtmak amacıyla. tabi bunlar kendi aralarında yapıldı mahkemeyle bunlar paylaşıldımı bir bilgim yok. ayrılma olduktan kısa bir süre sonra babam evi sattı. bir kaç ay sonra annemin evine vergi dairesinden borç geldi ciddi bir miktarda o ev ile ilgili satılmadan önce annemin üzerineymiş sanırım. annemde ödemiş sonra babama götürdüğünde ödeyemem demiş ve hala ödemedi. ve buna benzer mevzularda var. Ben annem ile kalıyorum üniversiteye gidiyorum uzaktan eğitim şeklinde gene üniversite masrafları var tabi 6 ayda bir para ödeniyor birazda ıvır zıvıra gidiyor. tabi annemle kaldığım için annemede bayağı bir masraf çıkıyor yiyecekti elbiseydi falan işte ben elimden geldiğince anneme yardımcı oluyorum para konusunda bir yere bağlı değilim günlük işler yapıyorum. sigortada babamdan yararlanıyorum ama bu sömestırda bitiyor. babam bir tek bu okul masrafının yarısını ödüyordu şu son 1 senedirde hiç bir masrafa karışmıyor. babamlada ayda 1 kez anca görüşürdük son bir kaç aydırda hiç görüşmüyoruz. tabi annemde tüm masraflarda zorlandığı ve yardım almadığı içinde benim adıma nafaka açmaya karar verdi. bana araştır dedi fazla birşey bulamadım 24 yaşına kadar üniversite ile ilgili nafaka alması ve buna benzer şeyler buldum tabi benim üniversitem uzaktan eğitim olduğu için tam üniversite sayılırmı bilemedim.. hani babamın anneme ödettirdiği borçlar, masraflar ve birde bana baktığını göz önüne alarak annemin babama nafaka davası açması ve birşey alması mümkünmü acaba ?
Old 09-01-2014, 17:31   #2
Av. Can DOĞANEL

Öncelikle 21 yaşında olduğunuzdan annenizin velayetinden çıkmış durumdasınız. Bu nedenle bu davayı ancak kendiniz açabilirsiniz. Üniversite eğitiminin sürüyor olmasının yeterli olduğunu düşünmekteyim ancak bu konuda hakim az da olsa farklı bir yorumda bulunabilir. Çeşitli sebeplerle çok fazla başarısız dersiniz olması vb. durumlar okul kaydınızın göstermelik olduğu izlenimini vermiyorsa nafaka talebiniz kabul edilecektir.

Bu konuda bir avukatın profesyonel yardımından yararlanmanızı, maddi durumunuz elvermiyorsa bulunduğunuz yer Barosu veya temsilciliğinden talepte bulunmanızı öneririz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi