Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

zina davasında kredisi devam eden ortak tapulu evin durumu

Konuyu Kilitleyin
Old 24-11-2017, 12:47   #1
Konuk

Varsayılan zina davasında kredisi devam eden ortak tapulu evin durumu

Merhaba;
13.12.2013 tarihinde açmış olduğum Zina gerekçesiyle boşanma davam çekişmeli olarak boşanma ve mal paylaşımı olarak devam etmektedir. Boşanma gerçekleştikten sonra mal paylaşımı davası sürecektir. Benim sorunum ise 2010 yılında banka kredisi ile yarısı kocamın yarısı da benim üzerime ortak tapulu ev aldık. Kasım 2013 yılına kadar banka ödemelerini yarı yarıya ödedik. Boşanma davası açtığım tarih olan Aralık 2013 ten itibaren bu zamana kadar kredi ödemesini ben yaptım ve hala ödüyorum. Evde de ben 11 yaşındaki oğlumla oturuyorum. Evin kredi borcu Mart 2020 de bitecek. Bu durumda yarı tapusu kocamın üstüne olması nedeniyle katkı davasında evin tamamı bana verilir mi. Benden katkı payı alır mı?
Old 27-11-2017, 20:52   #2
Av.Seyhan Çoban Wiles

Evlilik birliği devam ederken, eşiniz ile yarı yarıya edindiğiniz evinizin, mal rejiminin sona erdikten sonra(boşanma dava tarihinden sonraki)eşinizin payının kredi borçlarını ödemeniz nedeniyle, eşinden değer artış payı talep edebilirsiniz. Zira eşinizin payına, kişisel malınız ile katkıda bulunduğunuz kabul edilir. Ancak boşanmanın zina nedeniyle sona ermesi halinde, eşinizin payının tamamını alabilmeniz mümkün değildir. Çünkü zina nedeniyle katılma alacağının indirilebilmesi yada ortadan kaldırılabilmesi için, öncelikle zina yaptığı iddia edilen kişinin bir katılma alacağının olması gerekir. Sizin konunuzda, eşiniz katılma alacaklısı değildir. Zira TMK m.236/2 "Zina veya hayata kast nedeniyle boşanma halinde hakim kusurlu eşin artık değerdeki pay oranını hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına ya da kaldırılmasına karar verebilir" şeklinde düzenlenmiştir. Dolayısıyla paylı mülkiyete konu evinizin, boşanma dava tarihinden sonra kredi borçlarının tamamını ödemeniz nedeniyle, eşinizin payına kişisel malınız ile katkınız nedeniyle sadece değer artış payı alacağınız bulunmaktadır.
Old 28-11-2017, 07:51   #3
Konuk

Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Old 28-11-2017, 14:56   #4
Konuk

Sayın Av.Seyhan Çoban Wiles
"Dolayısıyla paylı mülkiyete konu evinizin, boşanma dava tarihinden sonra kredi borçlarının tamamını ödemeniz nedeniyle, eşinizin payına kişisel malınız ile katkınız nedeniyle sadece değer artış payı alacağınız bulunmaktadır."olarak belirtmişsiniz peki bu durumda değer artış payı alacağımı tapunun yarı hissesine karşılık mahsuplaştırılabilir mi? Yoksa ev satılacak mı?

Teşekkür ederim.
Old 29-11-2017, 08:40   #5
Av.Seyhan Çoban Wiles

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Av.Seyhan Çoban Wiles
"Dolayısıyla paylı mülkiyete konu evinizin, boşanma dava tarihinden sonra kredi borçlarının tamamını ödemeniz nedeniyle, eşinizin payına kişisel malınız ile katkınız nedeniyle sadece değer artış payı alacağınız bulunmaktadır."olarak belirtmişsiniz peki bu durumda değer artış payı alacağımı tapunun yarı hissesine karşılık mahsuplaştırılabilir mi? Yoksa ev satılacak mı?

Teşekkür ederim.
Boşanma dava tarihinden sonra, paylı mülkiyete konu evin kredi taksitinin tamamını ödemek suretiyle, eşinizin payına yaptığınız katkı nedeniyle, para alacağı doğacak olup, evin satılması ya da eşinizin hissesinin adınıza kaydı söz konusu olmayacaktır.
Old 29-11-2017, 10:47   #6
Konuk

Para alacağımı evin yarı tapusuna(onun hissesine)icra yaparak alabilirmiyim.

Saygılarımla
Old 29-11-2017, 11:20   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mahkemece bir alacağınız olduğuna karar verildiğinde bu alacağınız için icra takibi yapabilirsiniz.

Borçlu borcunu ister kredi çeker öder,ister başka bir malını satarak öder,isterse borcu karşılığında hisse devri yapar.Bu borçlunun seçimidir.

Ödeme yapılmadığı takdirde elbette borçlunun mal varlığını haczedebilir ve satışını isteyebilirsiniz.Satış sırasında -diğer kişiler gibi-siz de ihaleye girebilir ve borcunuza karşılık satışın size yapılmasını elbette isteyebilirsiniz.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler..
Old 29-11-2017, 12:48   #8
Konuk

Bende sorularıma yanıt veren siz değerli avukatlara ve bize bu fırsatı sunan KAHDEM'e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi