Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcradan Veraset İlamı için Yetki Belgesi

Yanıt
Old 26-11-2009, 11:28   #1
gzmyldrm

Varsayılan İcradan Veraset İlamı için Yetki Belgesi

merhaba arkadaşlar. dosyaya olan borç için borçlunun babasından kalma taşınmazlara haciz koydum ve icra müdürlüğünden veraset ilamı için yetki belgesi aldım bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim. bunula ilgili örnek dilekçeye istiyorum. tecrübe sahibi arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var
Old 26-11-2009, 12:28   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gzmyldrm
merhaba arkadaşlar. dosyaya olan borç için borçlunun babasından kalma taşınmazlara haciz koydum ve icra müdürlüğünden veraset ilamı için yetki belgesi aldım bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim. bunula ilgili örnek dilekçeye istiyorum. tecrübe sahibi arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var

Borçlunun babasının taşınmazına hangi yolla haciz koyabildiniz?

Yetki belgesi ile borçlu adına veraset ilamı alacaksınız. Bildiğiniz veraset belgesi talep edilen, dilekçe.
Old 26-11-2009, 12:30   #3
nevzatatasoy

veraset ilamını icra dosyasına ibraz ediniz ve taşınmazın satışını talep ediniz,taşınmazın satışının yapılabilmesi için dosyayı icra hakimliğine gönderiniz,size taşınmazın satışı ile ilgili ortaklığın giderilmesi yönünde dava açma hakkı verilecektir.
Old 26-11-2009, 21:46   #4
mduranauhf

biraz meşakkatli bir yol olacak ama, öncelikle sulh hukuk mahkemesine veraset ilamı için herzamanki gibi başvurun. tek fark, vekaletname yerine yetki belgesini sunacaksınız.
daha sonra gayrimenkulün nasıl satılacağı hakkında izleyeceğiniz yolu sormak ve bu konuda yetki almak için, icra dosyasının icra hakimliğine gönderilmesini talep edin. icra hakimliği tavsiye ettiği yol için size dava acma hakkı yani yeni bir yetki belgesi verecektir. bundan sonra da icra hakimliğinin göstereceği yol olan ortaklığın giderilmesi davasını açacaksınız.
Old 27-11-2009, 19:02   #5
enderkc

icra dosyasına İİK 121. maedde hükmünce satışın nasıl yapılacağının sorulmasını talep edin, icra müdürlüğü dosyayı tevzi ettirip hakimliğe gönderecek,veraset ilamında belirtili mirasçılar davaya davet edilecek, taraf teşkili sağlandıktan sonra ve icra borcu ödenmemesi halinde hakimlik ortaklığın giderilmesi davası açmaya ve satış istemeye yetki verecek, bu belge ile ortaklığın giderilmesi davası açın, ancak borçluya kayyım atanması gerekmekte,kayyım atanması için sulh hukuğa başvurun)sonrası ortaklğın giderilmesi davasının normal prosedürü.
Old 28-11-2009, 11:42   #6
mdelen82

yargıtayın bazı kararlarında kayyım tayinine gerek olmadığı konusunda kararları olduğunu hatırlıyorum
Old 17-06-2010, 15:11   #7
janan

Veraset ilamı için mirasçıların bulundukları yer mahkemesinde mi başvurmak gerekir, yoksa bizim bulunduğumuz yerden başvurmak mümkün mü?
Old 17-06-2010, 15:18   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan janan
Veraset ilamı için mirasçıların bulundukları yer mahkemesinde mi başvurmak gerekir, yoksa bizim bulunduğumuz yerden başvurmak mümkün mü?

Her yerden müracaat edilebilir.
Old 30-09-2010, 09:09   #9
kapgan

Borçlunun öldüğünü haricen öğrenidk.Elimizde henüz takibe koymadığımız bono ve çek var..Sulh Hukuk Mahkemesine icradan yetki belgesi almadan sadece elimizdeki evraklarla alacaklı olduğumuzu ve takip başlatacağımızı bildirerek başvursak veraset ilamı alabilirmiyiz?
Old 30-09-2010, 10:39   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kapgan
Borçlunun öldüğünü haricen öğrenidk.Elimizde henüz takibe koymadığımız bono ve çek var..Sulh Hukuk Mahkemesine icradan yetki belgesi almadan sadece elimizdeki evraklarla alacaklı olduğumuzu ve takip başlatacağımızı bildirerek başvursak veraset ilamı alabilirmiyiz?

Elinizde borçlunun T.C. kimlik numarası yok mu?
Old 30-09-2010, 11:30   #11
kapgan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Elinizde borçlunun T.C. kimlik numarası yok mu?

Evet var.
Old 30-09-2010, 13:21   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kapgan
Evet var.

Bir icra memuruna rica etseniz, Mernis'ten nüfus kaydını çıkarabilirsiniz(ben yapmıştım). Bu mümkün olmazsa, doğrudan gerekçenizle birlikte Av.K.2 inci maddesine dayanarak Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat edebilirsiniz.

Derseniz ki, mirasçılar henüz veraset belgesi almamışsa bu bilgi neye yarayacak? Derim ki, borçlu sağ görünse bile ona mirasçı olacak kişiler nüfus kaydında zaten görünecektir.
Old 10-09-2012, 22:56   #13
tiryakim

İcra müdürlüğünden alınan yetki belgesine göre veraset ilami dilekçesi eklermisiniz
Old 11-09-2012, 10:49   #14
HakiMavi

Veraset ilamı almadan baba adına kayıtlı mallara haciz koyduramazsınız. Siz babasından borçlu adına kalan mallara haciz koydurmuşsunuzdur. Veraset ilamı ile haciz yolu, babası vefat edip de malların kendi adına tescilini istemeyen borçlular için uygulanacak yoldur. Siz artık normal satış gibi hareket edebilirsiniz.
Old 06-02-2015, 11:13   #15
txyz

Takibin yapıldığı icra müdürlüğünden yetki belgesinin posta ile gönderilmesini istesek gönderirler mi acaba ? Bu mümkün değilse kamu kurumu olmamız sebebiyle yetkili temsilcimize elden belgeyi verirler mi ?
Old 06-02-2015, 11:42   #16
Avukat Kaya

Sayın meslektaşım, masrafı gönderdiğiniz takdirde göndermemeleri için hiçbir sebep yok. Ben yakın zamanda UYAP üzerinden masraf yatırıp telefon ile müdürle görüşmüş ve yetki belgesini ofisime posta ile göndermesini sağlamıştım. Siz de deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.
Old 06-02-2015, 11:50   #17
txyz

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
Sayın meslektaşım, masrafı gönderdiğiniz takdirde göndermemeleri için hiçbir sebep yok. Ben yakın zamanda UYAP üzerinden masraf yatırıp telefon ile müdürle görüşmüş ve yetki belgesini ofisime posta ile göndermesini sağlamıştım. Siz de deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Çok teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için . Şansımı deneyeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi