Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Şarap Kursu Başlıyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2004, 23:26   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Şarap Kursu Başlıyor

Şarap kurslarının birinci temel etabı yeniden başlıyor-İstanbul

• Monev-Gusto işbirliğiyle yapılan şarap kurslarının yeni sezonu 23 Kasım’da Nişantaşı’nda açılıyor

Türkiye’nin tek içki kültürü dergisi Gusto’nun Monev mağazaları ile işbirliğiyle önceki yıl başlattığı ve Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın verdiği şarap kurslarının yeni sezonu açılıyor. “Şarabın dünyasına giriş” başlıklı ve beyaz, pembe, kırmızı ve özel şarapların temel özellikleri ile şarap tadım ve servis tekniklerinin öğrenildiği I. Etap kursunun yeni dönemi, 23 Kasım Salı 2004 günü saat 20.00’de Nişantaşı Monev Mağazası’nın tadım için özel düzenlenmiş salonunda başlayacak.

Şimdiye dek 400’den fazla kişinin devam ettiği kursların bu yeni sezonunda da haftada birer seans olmak üzere toplam beş seans boyunca ikişer saatlik seanslarla yapılacak kursu bitirenlere, “Bronz” sertifika verilecek ve kurs tamamen yabancı şarapların tadılacağı “Bölge Bölge Dünya Şarapları” başlıklı bir üst seviye ikinci kurla devam edecek. Bu kuru bitirenlere “Gümüş Sertifika”, “Üzümler, Şaraplar ve Şarap Stilleri” konulu üçüncü kuru bitirenlere ise “Altın Sertifika” verilecek.
54 adet profesyonel şarap kokusu örneği kullanılarak yapılacak koklama eğitimlerinin de desteğiyle yapılan I. etap kursunun her seansında, farklı üzüm çeşitlerinden yapılma ve farklı bölgelerden gelme 4’er adet yerli, 4’er adet de yabancı şarap tadılacak ve özellikleri anlatılacak.

Kursun programı şöyle:

1. seans (23 Kasım):
Şaraba kısa bir girizgâh ve beyaz şaraplar. (Şarap nedir? Nasıl yapılır?) Şarap tadım teknikleri. Türkiye’den ve dünyadan beyaz şaraplar ve özellikleri, yerli ve yabancı 4’er özel beyaz şarabın tadımı.

2. seans (30 Kasım)

Pembe şaraplar ve hafif gövdeli kırmızı şaraplar. Kırmızı şarapların beyazlardan temel farkları, pembe ve kırmızı şarapların kalite özellikleri, Türkiye’den ve dünyadan 4’er adet pembe ve hafif gövdeli kırmızı şarabın tadımı.

3. seans (7 Aralık) :
Gövdeli ve güçlü kırmızı şaraplar. Diğer kırmızı şaraplardan farkları. Şarap niçin ve nasıl yıllandırılır, hangi şaraplar yıllandırılmaya uygundur? Yıllanmış şarapların servis ritüelleri, şarap eskitmenin sırları. Türkiye’den ve dünyadan 4’er adet gövdeli ve yıllanmış kırmızı şarabın tadımı.

4. Seans (14 Aralık) :
Şaraptan tad almanın sırları. Şaraplara uygun ideal kadehler, karafa süzmenin incelikleri, şarap servisinin temel kuralları, şarapların uygun servis sıcaklıkları, şarap-yemek uyumunun püf noktaları.

5. seans (21 Aralık) :
Özel şaraplar. Köpüklü şarap, şampanya, tatlı şarap, porto ve şeri’lerin ilginç özellikleri, kalite sırları, yemeklerle uyumları. Türkiye’den 1 köpüklü şarap, 2 beyaz ve 1 kırmızı tatlı şarap ile; dünyadan 1 şampanya, 1 alkolle güçlendirilmiş tatlı şarap, 1 şeri ve 1 porto şarabı tadımı.

300 milyon TL. ücret karşılığında katılınabilecek bu grubu tamamlayanlar, “Dünya Şarapları” temalı II. Etap kursuna da devam edebilecekler.

Kurslara kayıt yaptırmak isteyenlerin, Gusto’nun 0212.244 00 18-244 11 81 numaralı telefonlarından Sezgin Bolat’ı aramaları gerekiyor.
Old 18-10-2004, 23:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Şarap Kültürü ve Degüstasyon Kursları / Sonbahar 2004 -Ankara

Şarap Kültürü ve Degüstasyon Kursları / Sonbahar 2004

Veritas tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir’de düzenlenen Şarap Kültürü ve Degüstasyon Kursları, Kasım ayında Hilton Otelleri ile işbirliği içerisinde tekrar başlıyor. Bu kursları diğerlerinden ayıran özelliklerden birkaçına değinmek gerekirse:

(a) Kurs sadece şarap tadımı üzerine inşa edilmemiştir, şarap kültürü ve tarihi ile ilgili önemli bilgi ve becerileri de katılımcılara kazandırmayı hedeflemektedir
(b) Türkiye’ye adapte edilen bu kurs Vindrôme tarafından Avrupa'da uygulandığı gibi herbiri 18 saat eğitim içeren 4 ayrı etaptan oluşmakta, toplam eğitim süresi 72 saati bulmaktadır.
(c) Türkiye’nin en uzman eğitmen ekibi yeni katılımlarla bu yıl daha da güçlendirilmiştir.
(d) Kursa sponsor firma ya da eşantiyon ürün kesinlikle kabul edilmemekte, kursta açık ya da gizli şekilde herhangi bir firmanın ürünlerinin reklamı yapılmamaktadır.
(f) Her etapta en az 50 değişik şarap, tüm kurs boyunca en az 200 şarap tadılacaktır. Kurs ücretinin yarısı şarap teminine harcanmaktadır. Kursta tadılacak şaraplar, uzmanların yaptığı binlerce tadımın sonucunda seçilmiştir.
(g) Her etabın son oturumunda, dünyanın en kıymetli ve nadir şaraplarından besi katılımcıların beğenisine sunulacaktır. Vindrôme ve Y. E. Kocabasoglu tarafından 13 yıllık bir çabayla oluşturulan “Stradivarius Kolleksiyonu”na ait bu şarapların çoğu Uzan koleksiyonunda bile ancak kısıtlı sayılarda yer alabilmiş olağanüstü şaraplardır..
(h) Program, dünyanın en prestijli şarap eğitim kurumlarından biri olan London Wine Academy diplomalı uzmanlar ile Wine & Spirits Education Trust diplomalı uzmanların katkılarıyla oluşturulmuştur.
(i) Kursta, Groningen Üniversitesi öğrenim üyelerince geliştirilen ileri erişkin eğitim yöntemleri kullanılmaktadır.
(j) Kurs programı, eğlenceli birer yarışma olarak planlanmış modüllerle zenginleştirilmiştir.
(l) Katılımcılara basili seminer notları sağlanmaktadır.

Kursun felsefesi, içeriği, eğitim yöntemleri, eğitimcileri ve programı hakkında daha geniş bilgi almak için www.SarapKursu.com ya da www.vindrome.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Üç ilde de Aralık başında gerçekleştirilecek birinci etap eğitimleri için son başvuru tarihi 26 Kasım 2004’tür. Başvurularınızı 15 Ekim 2004’e kadar tamamlamanız halinde 2004 ilkbahar fiyatlarından ve üç taksit olanağından yararlanmanız mümkündür. Başvurular tarih sırasıyla ele alınacaktır.

İstanbul ve Ankara’da, şarap konusunda temel bilgi ve becerilere sahip olan ve bu nedenle ilk etaba katılmak istemeyen adaylar, Kasım ayı içerisinde ikinci etap eğitimlere 5 Kasım 2004 tarihine kadar kayıtlarını yaptırabilirler.

Kurslarımıza Internet üzerinden Keyif Dünyası (http://www.keyifdunyasi.com/article.php?ID=130) aracılığıyla da başvurabilirsiniz.

Sorularınız için lütfen bilgi@sarapkursu.com adresi aracılığıyla bizimle iletişime geçiniz.

Size şarabın renkli dünyasını biraz daha yakından tanıma şansını sağlayacak olan kurslarımızdan birinde buluşmak umuduyla iyi günler dileriz.

Sevgi ve saygılarımla
Doç. Dr. Yunus Emre Kocabasoglu

Veritas Şarap Eğitim ve Organizasyonları
50. Sokak 8/C
06680 Yıldız, Ankara
Tel: (0312) 442 7535
Fax: (0312) 438 4482
bilgi@sarapkursu.com
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi