Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Bordroda DüŞük Ücret Gösteren Hapse Girecek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2008, 14:34   #1
HÜLYA ÖZDEMİR

Varsayılan Bordroda DüŞük Ücret Gösteren Hapse Girecek

Bordroda ücreti düşük gösteren hapse girecek

ÇALIŞANLARA ödediği ücreti, bordroda düşük gösteren yüz binlerce işveren, hapse girme tehlikesi ile karşı karşıya...

Çok kişi, işçinin ücretini düşük gösterip, daha az sigorta primi ve vergi ödemenin hapis cezası gerektirdiğinin farkında bile değil!...

ÜÇ YILA KADAR HAPİS

Meclis'te kabul edilen ve dünkü Resmi Gazete'de yayınlanan 5728 sayılı "Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" uyarınca, çalışanlara ödediği ücreti, bordoda düşük gösteren işverenler hakkında, "1 yıldan 3 yıla kadar, hapis cezası" verilebilecek.

Şu anda, özel sektörde çalışan işçilerin, yaklaşık yüzde 90'ının, ödenen ücret üzerinden bordroda gösterilmediği tahmin ediliyor. Örneğin; net ücreti 1.000 YTL olan işçi, asgari ücret üzerinden bildirilip, vergisi ve sigorta primi ödeniyor. Net ücreti 3 bin YTL olan bir başkası da 1.000 ya da 1.500 YTL brüt ücret üzerinden gösterilip, vergisi ve primi ödeniyor.

Oysa yapılması gereken, net 1.000 YTL ya da net 3 bin YTL ücretin, brüt tutarını hesaplayıp, ücret bordrosunda göstermek ve bunun üzerinden sigorta primi ve vergi ödemek olmalı.

22 Ocak 2008 tarihinde, Meclis'te kabul edilen ve dünkü Resmi Gazete'de yayınlanan 5728 sayılı Yasa ile Vergi Usul Kanunu'nun 359. maddesi değiştirildi.

Yeni düzenlemeye göre; muhteviyatı (kapsamı) itibariyle, yanıltıcı belge düzenleme sayılan gerçeğe aykırı bordrolar nedeniyle, işveren hakkında, (anonim şirketlerde yönetim kurulu hakkında) 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek (VUK Md. 359/a-2).

Ayrıca, bununla da yetinilmeyecek, ücretin vergisi de, üç kat ceza ve gecikme faizi ile birlikte istenecek. Kuşkusuz, sigorta primi de cezalı olarak istenilecek.

OLAY CİDDİ

Görüldüğü gibi, olay son derece ciddi.

Ücret bordrosunda, çalıştırdığı işçinin ücretini düşük gösteren, örneğin asgari ücret üzerinden bildiren mükellef, bu durum ortaya çıktığında, cayır cayır yanacak.

Bir yandan, eksik ödediği vergi ve sigorta primleri, kendisinden cezalarıyla birlikte istenecek, diğer yandan da olay "kapsamı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme" kabul edilip, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle, savcılığa intikal ettirilecek.

Bu nedenle, ücret bordrosunun gerçeğe uygun düzenlenmesinde yarar var.

KAÇAK İŞÇİYE HAPİS YOK

İşyerinde çalıştırdığı işçinin ücretini, bordroda düşük gösterene, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası var.

Peki İşçiyi çalıştırdığını hiç bildirmeyen ve 1 YTL dahi vergi ve sigorta primi ödemeyene, ne kadar hapis cezası olduğunu biliyor musunuz?

Hemen yanıtlayalım; bir gün dahi hapis cezası yok!..

Başka bir anlatımla, "Kayıt içinde kayıtdışı işçi" yani, ücreti düşük bildirilen işçi saptanırsa, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ayrıca bir sürü vergi, ceza ve faiz var. Öte yandan işçiyi, hiç bildirmeyip, "kaçak" çalıştırana, hapis cezası yok!..

KAYNAK : HÜRRİYET GAZETESİ
09.02.2008 , ŞÜKRÜ KIZILOT
Old 11-02-2008, 23:59   #3
avayhan

Yakında ülkede sabıkasız kimse kalmayacak. Devlet emniyet tedbirleri ile bu tür hukuksuzlukların önüne geçmek yerine kolaya kaçarak hapis cezası öngörüyor. İnsana bazı şeyleri kabul ettirmek için iki yol vardır. Sevgi ve Korku. Fakat nedense bizim devlette korku daha çok seçiliyor. Zamanı hatırlatayım, yani yaşadığımız çağı; 21. yüzyıl sene 2008..... Cem Yılmaz'ın 3000'e 1000 kaldı espirisi eskimeye başladı artık.
Old 20-03-2008, 13:40   #4
pallanco

Varsayılan Ben Farkli DÜŞÜnÜyorum

İncelediğim kadarıyla bu değişiklik sadece cezanın alt sınırının 6 aydan 1 yıla çıkması ve bir de paraya çevirmeyle ilgili olarak asgari ücret üzerinden çevrilme koşulunun kaldırılması konusunda...

Yani, yeni bir suç unsuru getirmiyor.

Bu durumda, sanki bordroyu düşük rakamdan yapmanın bu değişikle suç haline gelmesi söz konusu değil. Zaten suçtu. Ama hapis cezası alt sınırı 1 yıla çıktı. Bir de paraya çevirmeyle ilgili özel hüküm kalktı.

Bana göre bu değişiklik lehe bile olmuş çünkü, ceza erteleme alt sınırı 2 yıla çıkarıldığına göre bu anlamda prtaikte bir fark yok eski madde ile...ama paraya çevrilme konusundaki ağır yaptırım kaltığına göre artık 1 yıl da ceza alınsa, 2 yıl da ceza alınsa paraya çevrilmeden ertelenebilecek ve sabıka kaydında bir leke olmak dışında pratikte sonuç değişmeyecek.

Bilmiyorum yanlış mı yorumluyorum ??? Lütfen, görüşlerinizi bildirirseniz ve yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.
Old 25-03-2008, 01:31   #5
kağanulaş

Benim konuştuğum birçok insan Şükrü Kızılot'un VUK 359 ile ilgili yorumunun uygulamada kesinlikle kabul görmediğini ifade etti. Yani vergi denetmenleri, hesap uzmanları vs. içeriği itibariyle yanıltıcı belgeden bordroyu anlamıyor ve bu yönde inceleme, denetleme yapmıyor.
Old 04-04-2008, 20:12   #6
prometeus

eski tas , eski hamam deyişini hatırlattı bana.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi