Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

5 Aylik evliyim ve esim sebepsizce evden ayrildi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2012, 10:47   #1
Konuk

Mesaj 5 Aylik evliyim ve esim sebepsizce evden ayrildi

Merhaba.Benim 14.02.2012 tarihinde nikahim 20.04.2012 tarihinde dugunum oldu.Birbucuk ay sonra da esim beni artik sevmedigini ve bosanmak istedigini soyleyip ailesiyle tatile cikti.Bu donem icinde beraber yasamak istedigini soyleyip bana cok iyi davraniyor ertesi gun habersizce evden gidiyor ve ona ulasamiyorum.Bu surec 1 aydir devam ediyor.Ben calismiyorum ve suanda oturdugum ev kira.Oncelikle belirmek isterim ki ben bosanmak istemiyorum.Once yardim nafakasi daha sonra ayrilik davasi acsam uygun olur mu?Bosanma doneminde ve sonrasinda verilecek olan nafaka ev kirasi ve benim bakimimi karsilar mi?Esimin kredi karti borclari var bu nafakanin miktarini etkiler mi?Bu durumda maddi ve manevi tazminat acma hakkim var mi?3 aylik evliyim ve cok zor durumda kaldim.Gecimimi saglayabilmek icin hep borc almak zorunda kaliyorum ve bu konuyu en yakin zamanda dogru bir sekilde cozmem gerekiyor.Nasil bir yol izlemem gerek acaba?Simdiden cok tesekkur ederim.
Old 02-08-2012, 19:29   #2
Av. Hatun Olguner

sayın konuk ;

eşinize karşı tedbir nafakası davası açabilirsiniz. eşinizin geliri ve borçları sizin maddi durumunuz gelirinizin olmamamsı vem ihtiyaçlarınız gibi etkenler
gözönünde bulundurulur.

ayrılık davası da açabilirsiniz. ama boşanmayı düşünmediğinize göre ayrılık davası9 açmanız da gereksiz görünüyor.

adımlarınızı bir avukatla birlikte atınız.
Old 03-08-2012, 17:23   #3
Konuk

Cevabiniz icin tesekkur ederim.Adli tatil surecinde tedbir nafakasini acabilir miyim?Birde kira ve faturalari odeyemedigim icin ailemin yanina tasinmak istiyorum.Evin kontrati ve faturalar benim uzerime bu yuzden kisa zaman da evden cikmam gerekiyor.Evdeki esyalarin bazilarini(koltuk vs.) dugun oncesinde aldik ama genelini ailem aldi.Ben butun esyalari alip evden ayrilsam kusurlu davranis sergilemis olur muyum?Evi terkeden durumuna dusup bosanma konusunda ona koz mu vermis olurum?Barodan avukat talebinde bulunmayi dusunuyorum.Bu yuzden once ne yapmam gerektigini ve haklarimi iyice arastirip bu dilekce vermem daha uygun olacagini dusunuyorum.
Old 03-08-2012, 19:27   #4
Av. Hatun Olguner

Evden ayrılırken şahsi eşyalarınızı,size ait olanları alabilirsiniz. Bu durum kusurlu davranış değildir.

Boşanmayı düşünen kişi evden ayrılabilir. Bu boşanma davasında karşı tarafa koz vermek olmaz.

Maddi durumunuz elverişli değilse barodan avukat isteyebilirsiniz.
Old 13-03-2013, 00:12   #5
Konuk

Merhaba.Davamı yukarıdaki yazıda da belirtmiş olduğum gibi ağustos ayında açtım.Haftaya ilk duruşma olacak ve bu döneme kadar hakim bana nafaka bağlamadı.Benim size sormak istediğim farklı bir durum var.Akıl sağlığım yerinde olmadığı idda edilip beni evlilik yıl dönümümde hastaneden Sağlık Raporu aldırttılar ve gerçekten hem onurum kırıldı hem de böyle bir gün de bu şekilde bir olay yaşamam beni çok üzdü.Sağlıklı olduğumu dair rapor aldım bu konu için tazminat hakkım doğar mı? Bir de boşanma davamda hiç tanımadığım 5 kişi şahit olarak yazdırılmış bu kişilerin yalan ifade verdiğini ispatlamam doğrultusunda onlara dava açabilir miyim?Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 15-03-2013, 15:19   #6
Av.Tuğba Göktepe

İlk duruşmada koşulları oluştuğu kanaatinde ise hakim size bir miktar nafaka bağlanmasına karar verebilir.Bu durum dava sonuna kadar"tedbir nafakası" adı altında devam edecektir.Yine dava sona erdiğinde hakim koşulları sizin lehinize değerlendirirse bu nafaka "yoksulluk nafakası" adı altında aynen veya artarak devam edecektir.
Yalan tanıklık cezai anlamda suç ifade eder.Şahıs olarak ceza davası açmanız mümkün değildir.Hukuk düzenimize göre,yalan tanıklık yapıldığını düşünüyor iseniz,savcılığa bir dilekçe ile suç duyurusunda bulunmanız gerekir.Savcı tarafları dinleyerek ve dosyayı inceleyerek dava açılıp açılmamamsına karar verecektir.
Old 15-03-2013, 23:45   #7
Konuk

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi