Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Velayet davasında asli yada feri müdahale olunabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2014, 17:45   #1
ncoban

Acil Velayet davasında asli yada feri müdahale olunabilir mi?

İyi günler,
Velayetleri annelerinde bulunan çocukların anneleri yakın zamanda vefat ediyor.Hemen akabinde de dedeleri vesayetlerini almak için vasilik davası açıyor.Söz konusu davadan 10 gün sonra da çocukların babası velayet davası açıyor.
Babası çocuklara çok kötü davrandığından dolayı çocuklar kesinlikle babaya gitmek istemiyor,tabii dedeleri de vermek istemiyor.Ancak;anneleri sağ olmadığından dolayı biz velayet davasının hasımsız olarak açıldığını düşünüyoruz.
Bu durumda;çocukların dedesinin söz konusu bu davaya asli yada feri müdahil olup akabinde yetki itirazında bulunma ihtimali var mıdır?
Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarım bana çok acil yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.Saygılarımla.
Old 26-03-2014, 17:56   #2
sdakaya

öncelikle vesayete karar verilebilmesi için, velayetin kaldırılması gerekmektedir.anne vefat ettiğine göre velayet şuan babadadır. velayetin kaldırılmasını dedesi olarak başvuru yapılabilir. haklı nedenler oluştuğunda velayet babadan kaldırılacak ve aile mahkemesi sulh hukuk mahkemesine ihbarda bulunacaktır. ancak açtığınız bir dava varsa bunu velayetin kaldırılması davasında bildirerek vesayet davasına bu şekilde devam edebilirsiniz. velayet kaldırılmadan vesayet kararı verilemeyecektir.
baba velayetin düzenlenmesi için dava açmış olabilir. bu davaya katılarak velayetin baba lehine düzenlenmemesini isteyebilirsiniz hatta vesayet için dava açtığınızı da bu mahkemeye bildirebilirsiniz diye düşünmekteyim.
Old 27-03-2014, 14:21   #3
Luck

Sayın ncoban,

Anladığım kadarıyla anne-baba ayrı ve velayet sadece annedeymiş. Anne vefat edince velayet babaya geçmez. Baba muhtemelen TMK m. 337/2'ye göre velayetin kendisine verilmesini talep etmiş. Ancak, kanun hükmünde de belirtildiği gibi hâkim gerekli görürse başka bir kişiyi -sizin durumunuzda dedeyi- vasi olarak atayabilir.

Gerek dede gerekse baba tarafından başvurulan yol bir çekişmesiz yargı işidir (HMK m. 382/2-b) ve her ikisi de maddî ilgili konumundadır; resen araştırma ilkesi geçerlidir (HMK m. 385). Bu nedenle, burada asli/fer'i müdahale söz konusu olmaz ve doğrudan mahkemeye talebinizi ileterek dedenin vasi olarak atanmasına ilişkin iddia ve delillerinizi sunabilirsiniz.

Saygılarımla,
Old 27-03-2014, 14:48   #4
ncoban

Her iki meslektaşıma da cevapları için teşekkür ederim.Şimdi öğrendiğim bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.Baba,davalı olarak merhum anneyi göstermiş.Bu durumda mahkemenin davayı husumet yönünnden reddetmesi gerekir diye düşünüyorum.Resen davayı hasımsız bir davaya çevirir mi?Ayrıca;burada yetkisizli de söz konusu.Çocukların ikametgah yeri çok başka bir yet olmasına rağmen baba velayet davasını kendi yerleşim yerinde çok farklı bir ilde açmış.Bu konuda da umudum hakimin dikkatli olup yetkisizliği görmesi.
Sayın meslektaşım sizin dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum.Açtığımız vesayet davasını bildirmeyi düşünüyorum.Çünkü yapmış olduğum araştırmalar neticesinde velayet hakkı sadece anne babaya ait olduğundan dolayı asli müdahale talep etsek de bizim velayet hakkımız olmadığından dolayı davanın bizim açımızdan husumetten reddedilme olasılığı var.
Aklına bu konuda başka bir bilgi gelen meslektaşım var ise ivedilikle görüşlerini bekliyorum.
Old 27-03-2014, 15:18   #5
Luck

Alıntı:
Yazan ncoban
Her iki meslektaşıma da cevapları için teşekkür ederim.Şimdi öğrendiğim bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.Baba,davalı olarak merhum anneyi göstermiş.Bu durumda mahkemenin davayı husumet yönünnden reddetmesi gerekir diye düşünüyorum.Resen davayı hasımsız bir davaya çevirir mi?Ayrıca;burada yetkisizli de söz konusu.Çocukların ikametgah yeri çok başka bir yet olmasına rağmen baba velayet davasını kendi yerleşim yerinde çok farklı bir ilde açmış.Bu konuda da umudum hakimin dikkatli olup yetkisizliği görmesi.
Sayın meslektaşım sizin dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum.Açtığımız vesayet davasını bildirmeyi düşünüyorum.Çünkü yapmış olduğum araştırmalar neticesinde velayet hakkı sadece anne babaya ait olduğundan dolayı asli müdahale talep etsek de bizim velayet hakkımız olmadığından dolayı davanın bizim açımızdan husumetten reddedilme olasılığı var.
Aklına bu konuda başka bir bilgi gelen meslektaşım var ise ivedilikle görüşlerini bekliyorum.

Sayın ncoban,

Birkaç konuda tekrar açıklama yapmak istiyorum. Gerek velayetin kaldırılması, değiştirilmesi, gerekse vasiyet işleri çekişmesiz yargı işidir (m. 382).

Çekişmesiz yargı işinde fer'i müdahale olmaz. Aslî müdahale ise ancak bir dava açılacaksa olur ki, sizin vesayet talebiniz de bir dava değil çekişmesiz yargı işi olduğundan aslî müdahale de olmaz.

Ayrıca, baba velayet istese dahi zaten hâkim vasi atayabiliyor (TMK m. 337). Bu nedenle, sizin bu velayet yargılamasında vesayeti istemenizin önündeki engel ne olabilir?
Old 27-03-2014, 15:30   #6
ncoban

sorun şu olacak ki vesayet davasında görevli mahkeme sulh hukuk mahkemesi;ancak velayet davasında ise aile mahkemesi.Görev sebebi ile velayet davasında vasiliği talep edemeyiz.
Old 27-03-2014, 15:34   #7
Luck

Alıntı:
Yazan ncoban
sorun şu olacak ki vesayet davasında görevli mahkeme sulh hukuk mahkemesi;ancak velayet davasında ise aile mahkemesi.Görev sebebi ile velayet davasında vasiliği talep edemeyiz.

TMK MADDE 337.- Ana ve baba evli değilse velâyet anaya aittir.
Ana küçük, kısıtlı veya ölmüş ya da velâyet kendisinden alınmışsa hâkim, çocuğun menfaatine göre, vasi atar veya velâyeti babaya verir.

Türk Medeni Kanunumuz uygulanamayacak bir hüküm içeriyor o hâlde.. Umarım düzeltilir diyeyim o zaman
Old 27-03-2014, 15:48   #8
ncoban

sizin bildirdiğiniz bu maddedeki "hakim vasi atar" ifadesi benim bildiğim kadarı ile şudur:Velayet altında bulunmayan çocuğa vasi atanması için aile mahkemesi sulh hukuk mahkemesi ihtar yapıyor,yoksa aile mahkemesi kendisi küçüğe vasi atamıyor.Ancak;bir yanlışım varsa düzeltmenizi rica ederim tabii ki
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi