Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşin Haberi Olmadan Boşanma-Herşeyi Bensiz Yapmışlar.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-09-2009, 10:49   #1
Konuk

Varsayılan Eşin Haberi Olmadan Boşanma-Herşeyi Bensiz Yapmışlar.

öncelikle hepinize teşekkür ediyorum böyle bir uygulama içerisinde olmanızdan dolayı.

Benim sorunum şu:
Ben 10 yıllık evliydim ve 8 yaşında bir oğlum vardı.ancak iki ay önce eşim benden boşandığını söyleyerek çocuğu bırakıp evden gitmemi istedi.Daha doğrusu beni kovdu.Ben "nasıl olur ben dava açtığını bile bilmiyordum" dedim.Mahkemeye gittim ordakilere sordum baktılar evet siz boşanmışsınız dediler.Bunu da bana hiç tanımadığım,mahallemizin muhtarını vasi atayarak yapmışlar ki benim hiç haberim olmasın diye.Vasi atanması kararını da benim ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde tedavi görüyor olmama dayandırarak aldırmışlar.Ordan alınan raporlarımda kronik depresyon tanısı var be tedaviyle düzelebilir olduğu da yazıyor.Ama onlar dava da akıl sağlığımın iyileşemez boyutta olduğu gerekçesine dayanmışlar.Sonuç olarak;hakim beni görmek zahmetine dahi girmeden karar vermiş bu nasıl olabilir?Eğer akıl sağlığımın yerinde olmadığı gerekçesine dayanılıyorsa hakim şu şahsı bi de ben göreyim demez mi(vasilik ve boşanma davası için)?
Ben boşanmak istemiyordum.İyi kötü bir düzenim vardı.Ancak eşim kararın kesinleşmesini beklemiş öyle bana haber vermiş.Hiçbirşey yapamayayım diye.
Lütfen söyleyin bana yapılan bu büyük haksızlığa karşı yapabileceğim birşey yok mu?
Not:İfademdeki eksikliklerden yazımdaki yanlışlıklardan ötürü özür diliyorum.Yanıtınızı bekliyorum.Saygılarla
Old 29-09-2009, 13:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanma davanızın yargılama sürecinde kanun maddelerinin gerektiği biçimde ulgulanmadığı görülmektedir.

Öncelikle boşanma davası tebligatının tarafınıza yasal bir biçimde yapılmış olması gerekmektedir.

Öte yandan size atfedilen akıl hastalığı iddiası ile, tarafınıza vasi atanabilmesi için sizin bizzat, sağlık kuruluşuna sevkiniz ve orada birebir muayene edilmeniz gerekirdi.

Anlatımlarınızdan hukuk kuralının gereği gibi uygulanmadığı ve eşiniz tarafından hile yapılmış olabileceği anlaşılmaktadır.

Bu durumda, HUMK. 445.Maddesi gereğince, kesinleşen boşanma kararının Yargılamanın İadesi yolu ile ortadan kaldırılmasını talep etme gereği vardır. Aşağıya maddeyi alıntılamaktayız.
Alıntı:
ÜÇÜNCÜ FASIL: İadei Muhakeme

Madde 445 - Katiyen verilen veya katiyet iktisap etmiş olan kararlar hakkında aşağıdaki sebeplere binaen iadei muhakeme talep olunabilir;

1- Muhakeme esnasında esbabı mücbireye veya lehine hükmolunan tarafın fiiline binaen elde edilemiyen bir senet veya vesikanın hükmün itasından sonra ele geçirilmiş olması,

2- Hükme esas ittihaz olunan senedin sahteliğine karar verilmiş veyahut senedin sahte olduğu mahkeme veya bir mevkii resmide ikrar olunmuş veya sahtelik hakkındaki karar hükümden evvel ittihaz olunup iadei muhakeme talebinde bulunan kimsenin, hüküm zamanında bundan haberi bulunmamış olması,

3- Hükme esas ittihaz olunan bir ilam hükmü fesih ve nakzolunarak kaziyei muhkeme teşkil etmek suretiyle külliyen mürtefi olması,

4- Şahadeti hükme esas ittihaz olunan şahidin hükümden sonra yalan şahadetle mahkum edilmiş olması,

5- Ehlihibrenin kasten hilafı hakikat ihbaratta bulunduğunun hükmen tahakkuk etmesi,

6- Mahkumunlehin yalan yere yemin ettiği ikrarı veya beyyinei tahririye ile sabit olmuş olması,

7- Mahkumunleh tarafından hükme müessir diğer bir hile ve hud'anın kullanılmış olması,

8- Vekil ve mümessil olmıyan kimseler huzuriyle davanın rüyet ve hükmedilmiş olması,

9- Davayı rüyetten istinkaf etmeğe kanunen mecbur olan hakim huzuriyle muhakemenin rüyet ve hükmedilmiş olması,

10- İki tarafı ve sebebi müddehit bir dava hakkında sadır olan bir ilama mugayir yeni bir ilam suduruna sebep olabilecek bir madde yokken yine o mahkeme veya diğer bir mahkeme tarafından evvelki ilamın hükmü hilafında bir hüküm ve karar verilmiş olup da her iki ilamın katiyet kesbetmesi,
...

Sayın Katılımcı;

Bir an önce, bir meslektaşımızla doğrudan görüşüp, boşanma dava dosyanızı ona incelettirip, ilgili davanın açılma koşullarını değerlendirmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Vakit kaybetmeden profesyonel fiili destek alınız

Yoksul iseniz, bulunduğunuz il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edilmesini bir an önce isteyiniz.Zamanaşımı süresi yargılamanın iadesi sebeplerini öğrendikten itibaren üç aydır.

Saygılarımızla.
Old 30-09-2009, 08:21   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkür ederim kıymetli yanıtınız için

Yanıtınızda öğrenildiğ tarihten itibaren 3 ay içinde demişsiniz.Kararın kesinleşmesinin üzerinden 3 aydan fazla zaman geçti ancak ben bunu yaklaşık 2 ay önce öğrendim.Bunu nasıl ispatlayabilirim ya da ispatlamam istenir mi? yaniyenilenmesini talep ettiğimde böyle bir itrazla karşılaşır mıyım karşılaşırsam ne yapabilirim.
saygılarla
Old 30-09-2009, 09:48   #4
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle hepinize teşekkür ediyorum böyle bir uygulama içerisinde olmanızdan dolayı.

Benim sorunum şu:
Ben 10 yıllık evliydim ve 8 yaşında bir oğlum vardı.ancak iki ay önce eşim benden boşandığını söyleyerek çocuğu bırakıp evden gitmemi istedi.Daha doğrusu beni kovdu.Ben "nasıl olur ben dava açtığını bile bilmiyordum" dedim.Mahkemeye gittim ordakilere sordum baktılar evet siz boşanmışsınız dediler.Bunu da bana hiç tanımadığım,mahallemizin muhtarını vasi atayarak yapmışlar ki benim hiç haberim olmasın diye.Vasi atanması kararını da benim ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde tedavi görüyor olmama dayandırarak aldırmışlar.Ordan alınan raporlarımda kronik depresyon tanısı var be tedaviyle düzelebilir olduğu da yazıyor.Ama onlar dava da akıl sağlığımın iyileşemez boyutta olduğu gerekçesine dayanmışlar.Sonuç olarak;hakim beni görmek zahmetine dahi girmeden karar vermiş bu nasıl olabilir?Eğer akıl sağlığımın yerinde olmadığı gerekçesine dayanılıyorsa hakim şu şahsı bi de ben göreyim demez mi(vasilik ve boşanma davası için)?
Ben boşanmak istemiyordum.İyi kötü bir düzenim vardı.Ancak eşim kararın kesinleşmesini beklemiş öyle bana haber vermiş.Hiçbirşey yapamayayım diye.
Lütfen söyleyin bana yapılan bu büyük haksızlığa karşı yapabileceğim birşey yok mu?
Not:İfademdeki eksikliklerden yazımdaki yanlışlıklardan ötürü özür diliyorum.Yanıtınızı bekliyorum.Saygılarla

Sayın katılımcı,
Meslektaşımın belirttiği üzere konunuzla ilgili olarak iadeyi muhakeme yoluna gidilebilir.
Ayrıca ihmal etmemeniz gereken bir konu da mevcut durumunuza savcılığa iletmenizdir.Çünkü Sizin dışınızda yapıldığını belirttiğiniz tüm yasal işlemler kanunen suçtur.Bu şekilde hareket eden eşiniz ve bu hukuki işlemlere iştirak eden herkes suç işlemiştir.Öncelikle C.Savcılığına eşiniz ve diğer şahıslar hakkında suç duyurusunda bulununuz.Başlatılacak soruşturmada ihmal ve hile tespit edildiği takdirde ilgililer hakkında dava açılacaktır.
Old 30-09-2009, 09:58   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Yanıtınızda öğrenildiğ tarihten itibaren 3 ay içinde demişsiniz.Kararın kesinleşmesinin üzerinden 3 aydan fazla zaman geçti ancak ben bunu yaklaşık 2 ay önce öğrendim.Bunu nasıl ispatlayabilirim ya da ispatlamam istenir mi? yaniyenilenmesini talep ettiğimde böyle bir itrazla karşılaşır mıyım karşılaşırsam ne yapabilirim.
saygılarla

Sayın Katılımcı;

Kanun maddesi açıkça, yargılamının iadesi yoluna gidilmesi gereken sebepleri öğrendikten itaberen üç ay içinde davanın açılması gerektiğini belirtmiştir.

Siz de, boşanma kararından ne şekilde ve hangi tarihte, hangi vesile ile haberiniz olduğunu tanık delilinden yararlanarak ispat edebilirsiniz.

Ayrıca sayın meslektaşımın da belirttiği gibi, Cumhuriyet Savcılığı'na bir an önce suç duyurusunda bulunmanız da yerinde olacaktır.

Ancak tüm bu işlemleri ve davalarınızı yürütürken mutlaka avukatlık hizmeti alınız.

Aksi halde, bilmediğiniz ve çok kapsamlı konularda hak kaybına uğrama ihtimaliniz yüksektir.

Vakit kaybetmeden hukuki sürecinizi başlatınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi