Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşin Cinsiyet Değiştirmek Istemesi Ve Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 04-07-2007, 19:18   #1
Konuk

Varsayılan Eşin Cinsiyet Değiştirmek Istemesi Ve Boşanma

öncelikle iyi çalışmalar.ben 3 yıllık evliyim.eşim 1yıldan beri cinsiyet değiştirmek istediğini söylüyor ve bu yönde çalışmalar yapıyor.bende gerçekten böyle bir isteği var mı yoksa uyduruyor mu diye birde sevdiğim için kabullenemedim durumunu.ancak son 4-5 aydır görüyorumki gerçekten kadın olmak istiyor.ve artık benimde hiç umudum kalmadığı için boşanmak istiyorum.tazminat almak istiyorum.boşanma konusunda nasıl bir yol izlemeliyim.
Old 05-07-2007, 10:26   #2
av.semire nergiz

Medeni kanuna göre cinsiyet değiştirmek çok zorlaştırılmıştır.Herkes her istediği zaman böyle bir değişikliği yapabilecek durumda değildir.Öncelikle böyle bir isteği olan kişinin evli olmaması gerekmektedir.

MEDENİ KANUN MADDE 40.- Cinsiyetini değiştirmek isteyen kimse, şahsen başvuruda bulunarak mahkemece cinsiyet değişikliğine izin verilmesini isteyebilir. Ancak, iznin verilebilmesi için, istem sahibinin onsekiz yaşını doldurmuş bulunması ve evli olmaması; ayrıca transseksüel yapıda olup, cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunluluğunu ve üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bulunduğunu bir eğitim ve araştırma hastanesinden alınacak resmî sağlık kurulu raporuyla belgelemesi şarttır.Verilen izne bağlı olarak amaç ve tıbbî yöntemlere uygun bir cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildiğinin resmî sağlık kurulu raporuyla doğrulanması hâlinde, mahkemece nüfus sicilinde gerekli düzeltmenin yapılmasına karar verilir.

Eşinizin sürekli olarak böyle bir talebinin varlığını zikretmesi elbette ki aile birliğinin devamı açısından normal bir davranış olarak kabul edilemez ve bu durum aile birliğinin korunması anlamında eşiniz açısından bir kusurdur.Açacağınız boşanma davasında bu hususu rahatlıkla boşanma sebebi olarak gösterebilirsiniz.

Sizin açacağınız veya eşinizin sizin aleyhinize açacağı boşanma davasında gerek kendiniz ve gerekse de varsa çocuklarınız için nafaka,kendiniz için ise maddi manevi tazminat haklarınız bulunmaktadır.
Dava müddetince hem çocuklar ve hem de kendiniz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.Bu nafaka davada boşanma kararı verilmesi halinde çocuklar açısından iştirak ve kendiniz açısından da yoksulluk nafakası olarak devam etmesini mahkemeden talep etmelisiniz.
Nafakanın miktarına ise, eşinizin geliri, ekonomik-sosyal durumu, ihtiyaçlarınız, sizin sosyo-ekonomik durumunuza göre hakim karar verecektir. Çocuklar ileride reşit olsa bile öğrenim görüyorlarsa iştirak nafakası almaya devam edeceklerdir.
Evlilik ve boşanma nedeniyle kişisel mali durumunuzda olumsuz bir değişiklik meydana geldiyse buna mukabil bir tazminatı talebe hakkınız vardır.Eşininiz kusurlu davranışları nedeniyle maruz kaldığınız acı ve ıstıraplara ve üzüntüye karşılık uygun miktarda bir tazminat talep edebilirsiniz.

Eğer 01.01.2002 tarihinden sonra alınmış ve ancak eşinizin üzerine kayıtlı herhangi bir malvarlığı var ise bunu özellikle mahkemede belirtin ve nekadar pay hakkınız olduğunu düşünüyorsanız dilekçenizde belirtin.Eşinizin mal varlığı fazla olduğu halde resmiyette başka kişilerin üzerinde görünüyorsa bunları da mahkemede belirtin.

Boşanma davanızı açabilmek ve diğer işlemleri sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak kişisel olarak maddi durumunuz elvermiyorsa baronun Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi