Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yanlış yatırılan harcın iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2019, 17:04   #1
Av.Hafize Bakkal

Varsayılan Yanlış yatırılan harcın iadesi

Öncelikle herkese merhaba.

Mahkeme istinaf için karar harcı başvuru harcı ve posta gideri olmak üzere üç kalem ödeme için tarafıma muhtıra çekti ve 1 hafta kesin süre verdi. İlgili ödemeleri tamı tamına yaptık yani rakamlar tutuyor ancak makbuzda 246 TL'lik tutarın karşısında karar harcı yerine tamamlama harcı yazıyor.

Bir beyan dilekçesi yazdım bununla alakalı ancak mahkeme yeniden muhtıra çekerek 1 haftalık kesin süre verdi. Rakam tutsa da isim farklı karar harcı yatır şeklinde. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim? Diyelim ki karar harcını yeniden yatırdım, tamamlama harcı şeklinde yanlış yatırdığım 246 TL'yi nasıl geri alabilirim?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Old 18-04-2019, 23:48   #2
zlm

Alıntı:
Yazan Av.Hafize Bakkal
Öncelikle herkese merhaba.

Mahkeme istinaf için karar harcı başvuru harcı ve posta gideri olmak üzere üç kalem ödeme için tarafıma muhtıra çekti ve 1 hafta kesin süre verdi. İlgili ödemeleri tamı tamına yaptık yani rakamlar tutuyor ancak makbuzda 246 TL'lik tutarın karşısında karar harcı yerine tamamlama harcı yazıyor.

Bir beyan dilekçesi yazdım bununla alakalı ancak mahkeme yeniden muhtıra çekerek 1 haftalık kesin süre verdi. Rakam tutsa da isim farklı karar harcı yatır şeklinde. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim? Diyelim ki karar harcını yeniden yatırdım, tamamlama harcı şeklinde yanlış yatırdığım 246 TL'yi nasıl geri alabilirim?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Merhaba
Sehven bir hata yapıldığı açık bence .
Mahkeme tarafından size iadesi sağlanmalı diye düşünüyorum.mahkeme hakimi veya kalem Bu durumu bence çözebilir.
Old 19-04-2019, 05:47   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Öneri

Merhaba sayın meslektaşım

Alıntı:
Diyelim ki karar harcını yeniden yatırdım, tamamlama harcı şeklinde yanlış yatırdığım 246 TL'yi nasıl geri alabilirim?

…Yeniden yatırmadan önce…

Bölge Adliye Ve Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Cumhuriyet Başsavcılıkları İdarî Ve Yazı İşleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmelik
RG.:6 Ağustos 2015 - Sayı: 29437

Vezne kaydı, m.58

Öncelikle sayman mutemet alındısını ekleyerek, dilekçeyle mahkemeler veznesine müracaat edip, düzeltme yapılmasını deneyebilirsiniz.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi