Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hamil iptal edilmiş cirosuna ibrazdan sonra geçerlilik kazandırabilir mi ?

Yanıt
Old 02-07-2010, 16:59   #1
concept

Varsayılan Hamil iptal edilmiş cirosuna ibrazdan sonra geçerlilik kazandırabilir mi ?

Hamil çekin bankaya ibrazı anında yetkili hamildir. Çekin bankaya ibrazından sonra hamilin cirosu iptal edilmiş ancak hamil; ibraz kaşesinden önce araya ismini yazıp çeki tekrar cirolamış ve takip başlatmıştır.

Diğer bir deyişle hamil; icra takibini, çekin bankaya ibrazı anındaki cirosuna değil; ibrazdan sonraki bir tarihte araya girerek attığı ciroya dayanmıştır.

Bu durumda hamilin takip ve şikayet hakkı var mıdır ?
Old 02-07-2010, 17:03   #2
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

Kural olarak ibrazdan sonraki ciro temlik hükmündedir. Ancak, ibrazdan sonra kaşeden önce araya ciro yapılması tahrifat anlamına gelir (Bu cirosu iptal edilen kişi olsa dahi). Takip iptale tabidir, diye düşünüyorum.

Burada bir de burada tartışılmış ve çeşitli görüş ve kararlar eklenmiş, göz atmanızda fayda var.

Saygılarımla...
Old 02-07-2010, 17:11   #3
Levent Cirit

Bankadan çek suretini talep edin ve çekte tahrifat dolayısıyla hem takibe hem de şikayete itiraz edin (Malumunuz çekin bankaya ibrazı anında banka bir fotokopi almakta, yasal karşılığını ödemiş ise çekin aslını almaktadır)
Old 02-07-2010, 17:16   #4
concept

Olayda hamilin ibrazdan önce cirosu var ancak; ibrazdan sonra çek kendisine geri döndüğünde cirosu iptal edildiği için cirosunun altına yeniden ciro atmış.
Old 02-07-2010, 17:20   #5
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Bankadan çek suretini talep edin ve çekte tahrifat dolayısıyla hem takibe hem de şikayete itiraz edin (Malumunuz çekin bankaya ibrazı anında banka bir fotokopi almakta, yasal karşılığını ödemiş ise çekin aslını almaktadır)

Sn. Cirit;

Sn. Bertali'nin kimin vekili olduğunu (her ne kadar mesajındaki hava borçlu vekili imiş gibiyse de) anlayamadım. Borçlu vekili ise yazdıklarınız geçerli olacaktır ancak alacaklı vekili ise "Çeki takibe koymayın, karşılıksız çek şikayeti yapmayın" demeniz gerekirdi, değil mi?

Alıntı:
Yazan bertali
Olayda hamilin ibrazdan önce cirosu var ancak; ibrazdan sonra çek kendisine geri döndüğünde cirosu iptal edildiği için cirosunun altına yeniden ciro atmış.

Sn. Bertali,

(Sonradan düzelttim) Ciro neden iptal edilmiş ya da kim iptal etmiş olursa olsun ibrazdan sonra araya ciro caiz değildir.

Saygılarımla...
Old 02-07-2010, 17:30   #6
concept

Sayın: Özgür bey,
Olaya borçlu tarafından bakmaktayım. Tahminiz doğru. Konu ile ilgili itiraz sonucunda verilmiş bir İcra Mahkemesi kararı da var. Ben mahkeme kararını açıklamadan fikri olarak konuyu tartışmak istiyorum. Mahkeme kararını en sonunda açıklayacağım.

Tahminime göre, X alacaklı ibrazdan önce çeki piyasaya kullanırken çekteki cirosunu (ciro tarafımdan iptal edilmiştir) şeklinde iptal ederek teslim etmiştir. Çek karşılıksız çıkınca son hamil, çeki olaydaki x alacaklıya geri vermiştir. X de cirosunu daha önce iptal ettiğii için bu sefer ibrazdan sornra iptal edilen isiminin altına yeniden ciro atmış ve icra takibinde bulunmuştur.
Old 02-07-2010, 17:37   #7
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan bertali
Olaya borçlu tarafından bakmaktayım. Tahminiz doğru. Konu ile ilgili itiraz sonucunda verilmiş bir İcra Mahkemesi kararı da var. Ben mahkeme kararını açıklamadan fikri olarak konuyu tartışmak istiyorum. Mahkeme kararını en sonunda açıklayacağım.

Tahminime göre, X alacaklı ibrazdan önce çeki piyasaya kullanırken çekteki cirosunu (ciro tarafımdan iptal edilmiştir) şeklinde iptal ederek teslim etmiştir. Çek karşılıksız çıkınca son hamil, çeki olaydaki x alacaklıya geri vermiştir. X de cirosunu daha önce iptal ettiğii için bu sefer ibrazdan sornra iptal edilen isiminin altına yeniden ciro atmış ve icra takibinde bulunmuştur.
Sn. Bertali,

Yazdıklarınızdan, takibin iptale tabi olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Karşılıksız çekte de şikayetçinin -yetkili hamil olmaması nedeniyle- şikayet hakkının olmadığı sonucunu çıkarmak gerekir, diye düşünüyorum.

TTK md. 705:

Alıntı:
D) Protestodan ve vadeden sonraki ciro:

Madde 705 - Protestonun keşidesinden veya aynı mahiyette bir tesbitten yahut ibraz müddetinin geçmesinden sonra yapılan bir ciro, ancak alacağın temliki hükmünde tutulur ve böyle bir temlikin neticelerini doğurur.

Aksi sabit oluncaya kadar tarihsiz bir ciro, protesto veya aynı mahiyette bir tesbitin icrasından veya ibraz müddetinin geçmesinden önce yapılmış sayılır.

Ve ilgili karar:

Alıntı:
T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2008/15889
Karar: 2008/19426
Karar Tarihi: 06.11.2008

...

HGK.'nın 24.04.1996 tarih, 1996/12-136 E. 1996/288 K. sayılı kararında da açıklandığı gibi hamile yazılı bir çekin bankaya ibrazından sonra ciro edilmeksizin başkasına elden devri olanaksızdır, ibrazdan sonra alacaklının çekte hak sahibi olabilmesi için TTK.'nın 705. maddesi uyarınca adına alacağın temliki sonucunu doğuran bir cironun bulunması gerekir.

...

ve karşılıksız çek şikayetine ilişkin karar:

Alıntı:
T.C. YARGITAY
10.Ceza Dairesi

Esas: 1998/13136
Karar: 1998/13730
Karar Tarihi: 29.12.1998

...

1- Karşılıksız çek keşide etmek suçunda şikayet hakkı TTK. nın 702. maddesinde açıklandığı üzere çeki ibraz eden yetkili ve yasal hamil ile bunun rücu hakkına sahip bulunduğu anılan Yasanın 700. maddesi uyarınca ciro ve teslim yoluyla çeki elinde bulunduran kişilere ait olup şikayet dilekçesini veren Süleyman ... ibraz eden durumunda olmadığı gibi çek fotokopindeki ciroda banka ibraz kaşesi ile ibraz eden hamil M___ ... önceki ciro arasına ve ciro silsilesine uygun düşmeyecek şekilde ibrazdan sonra araya sıkıştırılmış izlenimi verdiği cihetle muhatap banka nezdindeki ibraz anında alınmış çekin tastikli örneği getirtilerek çekin ne şekilde müştekinin eline geçtiği, cirosunun ibrazdan önce bulunup bulunmadığı veya ibrazdan sonra alacağın temliki şeklinde olup olmadığı araştırılarak müdahilin şikayet hakkı bulunup bulunmadığı tespit edilerek sonucuna göre sanığın hukuki durumunun tayini gerekirken eksik incelemeyle karar verilmesi,
Old 03-07-2010, 02:16   #8
wellan

Bende Özgür Bey'e katılıyorum.İbrazdan sonra yapılan ciro temlik cirosu hükmünde olduğunu düşünüyorum.Ancak burada tartışılması gereken husus;ilk ciro ile takip başlatılan ciro aynı değildir yani ciro da zaman itibariyle değişiklik vardır ve bu nedenle yetkili hamil olduğu görüşünde değilim ve tahrifat yapıldığı da kuvvetlidir.Bu nedenle takibin iptali için icra mahkemesinde dava açmanızı öneririm ve atılan ciro ile yetkili hamil sıfatı ile takip başlatılamayacağını düşünüyorum.SAYGILARIMLA.
Old 11-05-2011, 17:32   #9
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan bertali

Sayın Bertali;

Aradan epey zaman geçmiş, artık kararı açıklasanız diyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi