Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hangi taraf davayı açmalı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2012, 23:53   #1
Konuk

Varsayılan hangi taraf davayı açmalı

Eşimle 10 ay önce ortak cocugumuzu kaybettik,vefat etti,esim bu vahim olayın ustünden sürekli bosanmak istedigini söylüyordu ve 1 ay önce kişisel esyaları alarak evi terketti,ortak oturdugumuz ev ve arabası annesinin üstüne.boşanma davasını ben mi açsan daha hak sahibi olurum yoksa o açarsamı? hAngi durumda tazminat alabilirim,nasıl alabilirim?
Old 13-11-2012, 13:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davasının kusursuz veya daha az kusurlu tarafça açılması uygundur.

Tazminata karar verilebilmesi için ,karşı tarafın kusurunun kanıtlanması gerekir.Eğer koşulları varsa mevcut ve beklenen haklarınızdaki kayıplar için maddi,kişilik haklarınıza saldırı nedeniyle manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Dava sırasında tedbir boşanma sonrası için koşulları varsa yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.

Eşinizin annesi adına kayıtlı taşınmaz ve otomobil hakkında talepte bulunmanız mümkün değildir.Bu mallar evlilik içinde ve eşinizin geliri ile edinilmiş ise boşanma davası bittikten sonra açılacak tasfiye davasında,bu mali aktarım, olağanüstü bağış veya zararlandırma amaçlı devir olarak tartışmaya açılabilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 14-11-2012, 17:43   #3
Konuk

Varsayılan boşnma kararını kim vermeli?

cok tesekkurler boyle bir site actiginiz icin
benim size maddeler halinde sorularim olacak, yazayim daha net olucak sanirim
esim 3 senedir bosanmak istedigini soyluyordu bir o kadar da beni cok sevdigini..
gectigimiz aralik ayinda bir cocugumuz vardi ve onu kaybettik.. sonrasinda da esimin dngesiz davranislari geldi gitti en son kararini verdi ve bosanmak istedigini soyleyip sahsi esyalarını alarak evden ayrıldı...
oturdugumuz evi gecen ekim ayında almistik ve ev annesinin uzerineydi??. serbest meslek yaptigindan bana tam kazancini soylemezdi zaten...eve ne kadar katkisi var onu bilemem..
suan calismiyorum ve acılı bir donemde cekti gitti..
gercekten magdur bir durumda kaldım....

etrafımsa ;karsı tarafı beklemem gerektigini soylüyorlar bosanmak isteyen acsin diyoırlar
cok baski altinda kaldim ... bir avukata gidersemde yuksek meblaglardan bahsediliyor...
canımı cok yaktı esim ve annesi ve iyi peki demek gercekten cok acı..6yil boyunca emegimi gitti ve hersey bu vliliği yıklan kayınvalidenin uzerine oldugundan sanırım cok hak iddia edemeyecegim...esimle aramızda aldatma yok yalan yok sadece kisisel anlaşmazlık aynı dili konusamamazlık vardı ve boşanmaya o karar verdi.ben en basta itiraz etsemde artık bende istiyorum...bana bes kurus para bırakmadan ayrıldı...ailem burda olmazsa gercekten sıkıntıda olucaktım ve olayları böyle izlemekde bilmiyorum dogrumu...sizlere bu yuzden yazıyorum...
ben mi acmaliyım bu davayı yoksa beklemelimiyim beklerken kayiplarım olmayacakmi?
Old 15-11-2012, 08:49   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma konusundaki kararı siz vermek durumundasınız.Size ancak yasal olanakları hatırlatabiliriz.

Boşanma olmaksızın da sadece nafaka davası açma olanağınız da bulunmaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi