Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hollanda'da eşim beni benden habersiz boşamış?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2010, 01:33   #1
konuk

Mesaj hollanda'da eşim beni benden habersiz boşamış?

daha öncede sitenize yazmıstım.eşimden hollandada şiddet gördüm dönemiyorum diye.aradan 2 yıl gecti ve ben hala hollandaya dönemedim.bu arada esim defalarca beni tehdit etti.ve savcılıga suc duyurusunda bulundum.3 ay önce annemi aramıs ve bizim hollandada bosandıgımızı söylemis daha sonrada bana söyledi.bende bosanma ilamlarını bana göndermesini istedim.nasıl oluyorda benim türkiyede oldugumu ilgili mercilere bildirip kayıtlarımı sildiriyor ve bana bosanma dava dilekcesi mahkemeden gelmiyor ve bosandıgımız mahkeme tarafından bana teblig edilmiyor.hollandada hem konsolosluk hemde büyükelcilik var.o zaman bizim bu kurumlarımız ne ise yarıyor.böyle tebligatsız ve habersiz bosanma olurmu.üstelik aradan 1 yıl gectikten sonra ben bunu telefonda ögreniyorum.daha sonra bana bunların fotokopilerini göndermesini istedim.su anda fotokopileri bende mevcut.bunları türkceye cevirttim.ve bir avukata verdim tenfizini istedim.avukat bunun tenfizi mümkün degil cünkü tebligat yapılmamıs savunma hakkı verilmemis bu olmaz dedi.esim bana yazdıgı mektupta türkiyede asla bosanmam demis.cünkü ben ölürsem benim maasım ve sahip olduklarımı alabilirim diye bana utanmadan telefonda söyledi.psikopat ruhlu birisi oldugu icin devreye avukat girdi telefonla konustu bir vekalet bana gönderin türkiyede anlasmalı bosanın dedi.önce kabul etmis sonrada notere verecek param yok deyip vazgecmis.ben ne yapacagımı sasırdım.yaklasık 3 gun önce bir arkadasım avrupa kanal d haberlerde yurt dısında bosanmalarda artık tenfiz olayı icin mahkeme acma kaldırıldı tasdikli ve onaylı bosanma kararını hakime veriyorsunuz ve kayıttan düsülüyor demis.bu ne kadar dogrudur gercekten böyle bir uygulama varmı?.ayrıca benim bu bosanmadan hic haberim olmadı tebligat yapılmadı ben hollanda (mahkemesine) karsı( maddi manevi ve iptal) bir dava acma hakkım varmı?nereye bas vurmam gerekir.lütfen bana yardım edin.saygılarımla.
Old 12-12-2010, 10:54   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan konuk
daha öncede sitenize yazmıstım.eşimden hollandada şiddet gördüm dönemiyorum diye.aradan 2 yıl gecti ve ben hala hollandaya dönemedim.bu arada esim defalarca beni tehdit etti.ve savcılıga suc duyurusunda bulundum.3 ay önce annemi aramıs ve bizim hollandada bosandıgımızı söylemis daha sonrada bana söyledi.bende bosanma ilamlarını bana göndermesini istedim.nasıl oluyorda benim türkiyede oldugumu ilgili mercilere bildirip kayıtlarımı sildiriyor ve bana bosanma dava dilekcesi mahkemeden gelmiyor ve bosandıgımız mahkeme tarafından bana teblig edilmiyor.hollandada hem konsolosluk hemde büyükelcilik var.o zaman bizim bu kurumlarımız ne ise yarıyor.böyle tebligatsız ve habersiz bosanma olurmu.üstelik aradan 1 yıl gectikten sonra ben bunu telefonda ögreniyorum.daha sonra bana bunların fotokopilerini göndermesini istedim.su anda fotokopileri bende mevcut.bunları türkceye cevirttim.ve bir avukata verdim tenfizini istedim.avukat bunun tenfizi mümkün degil cünkü tebligat yapılmamıs savunma hakkı verilmemis bu olmaz dedi.esim bana yazdıgı mektupta türkiyede asla bosanmam demis.cünkü ben ölürsem benim maasım ve sahip olduklarımı alabilirim diye bana utanmadan telefonda söyledi.psikopat ruhlu birisi oldugu icin devreye avukat girdi telefonla konustu bir vekalet bana gönderin türkiyede anlasmalı bosanın dedi.önce kabul etmis sonrada notere verecek param yok deyip vazgecmis.ben ne yapacagımı sasırdım.yaklasık 3 gun önce bir arkadasım avrupa kanal d haberlerde yurt dısında bosanmalarda artık tenfiz olayı icin mahkeme acma kaldırıldı tasdikli ve onaylı bosanma kararını hakime veriyorsunuz ve kayıttan düsülüyor demis.bu ne kadar dogrudur gercekten böyle bir uygulama varmı?.ayrıca benim bu bosanmadan hic haberim olmadı tebligat yapılmadı ben hollanda (mahkemesine) karsı( maddi manevi ve iptal) bir dava acma hakkım varmı?nereye bas vurmam gerekir.lütfen bana yardım edin.saygılarımla.

Sayın Konuk,

Anlatımınıza göre sizin zaten bir avukatınızın olduğu anlaşılıyor. Kahdem, avukatı olmayan kadınlara acil durumlarda kısa, özet fikir verip, yol göstermektedir. Bu itibarla lütfen mevcut olan avukatınızın bilgilerine güveniniz.
Old 12-12-2010, 13:36   #3
Konuk

sayın avukat ben konuyu çok fazla detaylı yazmadıgım için sanırım yanlıs anlaşıldım.esim hollanda dan annemi aradıktan sonra istanbuldan 1 avukat ile anlasıp benim telefonumu vermis.AVUKAT beni aradı.eski esinizle hollanda da bosanmıssınız Türkiyede tenfis edilmesi gerekiyor ltf problem cıkarmayın sizden ücret talep etmiyorum demesi üzerine bende bosandıgımı bugün duydum ama bosanma ilamını lütfen kendisinden isteyip bana gönderin dedim o da bana gönderecegini (orjinali ve tercümeli olarak)söyledi.avukata ve bana sadece hollandaca belgeleri göndermesi üzerine avukat onu aramıs.o avukat benim avukatım degil ve ben sadece 2 kez onunla onun talebi üzerine görüstüm.barodan ücresiz avukat talebinde bulundum.ama emekli oldugum icin avukat talebim reddedildi.ben zor sartlarda yasayan 2 ögrencisi olan bir bayanım.o nedenle yazmıstım NE YAPACAGIMI ŞAŞIRDIM diye.lütfen bu acıklamalarımı dikkate alarak bana yön verirseniz sevinirim.bu problemi acilen cözmek istiyorum benim v cocuklarımında ruhsal saglıgı bozuldu.saygılarımla.
Old 12-12-2010, 14:59   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk
sayın avukat ben konuyu çok fazla detaylı yazmadıgım için sanırım yanlıs anlaşıldım.esim hollanda dan annemi aradıktan sonra istanbuldan 1 avukat ile anlasıp benim telefonumu vermis.AVUKAT beni aradı.eski esinizle hollanda da bosanmıssınız Türkiyede tenfis edilmesi gerekiyor ltf problem cıkarmayın sizden ücret talep etmiyorum demesi üzerine bende bosandıgımı bugün duydum ama bosanma ilamını lütfen kendisinden isteyip bana gönderin dedim o da bana gönderecegini (orjinali ve tercümeli olarak)söyledi.avukata ve bana sadece hollandaca belgeleri göndermesi üzerine avukat onu aramıs.o avukat benim avukatım degil ve ben sadece 2 kez onunla onun talebi üzerine görüstüm.barodan ücresiz avukat talebinde bulundum.ama emekli oldugum icin avukat talebim reddedildi.ben zor sartlarda yasayan 2 ögrencisi olan bir bayanım.o nedenle yazmıstım NE YAPACAGIMI ŞAŞIRDIM diye.lütfen bu acıklamalarımı dikkate alarak bana yön verirseniz sevinirim.bu problemi acilen cözmek istiyorum benim v cocuklarımında ruhsal saglıgı bozuldu.saygılarımla.

Yabancı ülkede mahkemelerin verdikleri boşanma kararının Türkiye'deki mahkemeler tarafından tanınması halinde boşanma kararı Türkiye'de de geçerli olur. Bunun için yurt dışında boşanan davanın taraflarından birisinin Türkiye'de Aile Mahkemesinde (*) tanıma davası açması ve davasını diğer tarafa yöneltmesi gerekir.

Mahkeme, 5718 Sayılı Kanunun 54.maddesinin (b), (c), (ç) fıkralarına aykırı bir durum yoksa mahkeme kararının tanınmasına ve nüfusa işlenmesine karar verir. Bu maddedeki şartlara aykırı bir hal varsa tanıma talebini reddeder.

Sizin anlatımınıza göre Hollanda'daki yargılamada usulüne uygun mahkemeye çağrılmamış görünüyorsunuz. (Tabi ki bu sizin iddianız), Bu durum, Türk mahkemesinde tanıma davası açıldığında savunma olarak ileri süürlebilir ve tanınmanın reddi istenebilir.

Ayrıca Hollanda'daki hukuki yollar oradan bulacağınız bir avukat vasıtasıyla denenebilir.

Tanımanın şartları, Tenfize ilişkin 54. maddenin (a) fıkrası hariç diğer fıkraları ile aynı olduğu için, ilgili maddenin sizi ilgilendiren bölümünü yani (ç) fıkrasını aşağıya yazıyorum:

Alıntı:
Tanıma
MADDE 58- (1) Yabancı mahkeme ilâmının kesin delil veya kesin hüküm olarak kabul edilebilmesi yabancı ilâmın tenfiz şartlarını taşıdığının mahkemece tespitine bağlıdır. Tanımada 54 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi uygulanmaz.

Tanıma talebinin ret nedeni:

Alıntı:
Yazan Madde 54
O yer kanunları uyarınca, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin hükmü veren mahkemeye usulüne uygun bir şekilde çağrılmamış veya o mahkemede temsil edilmemiş yahut bu kanunlara aykırı bir şekilde gıyabında veya yokluğunda hüküm verilmiş ve bu kişinin yukarıdaki hususlardan birine dayanarak tenfiz istemine karşı Türk mahkemesine itiraz etmemiş olması.

(*) Sonradan Eklenen Not: 2007 Tarihli 5718 Sayılı Kanunda Tanıma ve tenfiz davalarının asliye Hukuk Mahkemelerinde açılması gerektiği yazılı olduğu halde, Yargıtay; bu davanın Aile hukuku ile ilgili olması nedeniyle Aile Mahkemesinde görülmesi gerektiğine dair karar vermiştir. Bu nedenle düzeltilmiştir. Örnek karar: 2. Hukuk Dairesi 2008/6987 E.N , 2008/10100 K.N. 08.07.2008 Tarih.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi