Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tek Tarafli Sİgorta PolİÇesİnİn İptalİ Ve Sorumluluk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2010, 12:03   #1
Av. Harun ÜNLÜSOY

Varsayılan Tek Tarafli Sİgorta PolİÇesİnİn İptalİ Ve Sorumluluk

Merhabalar

Müvekkil aracını sigorta acentasına zorunlu trafik mali sigortasını yaptırarak ücretini ödüyor. 5 ay sonra aracı yolda kalıyor ve yol yardımı aradığı zaman aracının sigortasının olmadığını öğreniyor. Sigorta acentası kendiliğinden sigortayı yaptıktan 15 gün sonra iptal ediyor. Bunun üzerine suç duyurusunda bulundum. Ayrıca maddi zararların giderilmesi için dava açmayı düşünüyorum. bu davada manevi zarar da talep edebilirmiyim? Konu ile ilgili yşardımlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla..
Old 13-09-2010, 21:02   #2
Malik Eskişehirli

Sn. Av. Harun.
Öncelikle ZMMS ( Trafik )Sigorta Poliçesinde Yol Yardımı Hizmeti bulunmaz " Yol Yardımı Aradığı " Cümlenizden de Müvekkilinizin Kombine Kasko Sigorta Poliçesi yaptırmış olabileceği anlaşılıyor. Bu bağlamda bilgilendirmenizin yeterli olmadığını düşünüyorum. Bununla beraber, konu ZMMS ise, tanzimde poliçe sigortalı tararafından alınmalı idi. Aksi halde Trafiğe çıkamayacağı aşikardır ve alındıktan sonra iptal edilmesi de olanaklı değildir. Çünkü, poliçe ( alınmakla / alt not'unda da görüleceği gibi ) makbuz hükmündedir.
İyi Çalışmalar.
Old 14-09-2010, 15:14   #3
Av. Harun ÜNLÜSOY

Sayın Malik

Müvekkil bedelini ödeyip sigorta poliçesini alıyor. Ayrıca normal sigorta bedeline ilaveten yardım farkı ödüyor. Yardımdan maksat aracın hareketsiz kalması durumunda çekici hizmetidir. Müvekkil yolda aracının arızalanması nedeniyle sigorta şirketini arıyor ve aracın sigortasının iptal edilmiş olduğunu öğreniyor. Sigorta bedeli ise zaten peşin olarak ödenmiştir. Sigorta acentası tek taraflı poliçeyi iptal etmiştir. Yani dolandırıcılık gibi bir durumla karşı karşıyayız. Bununla ilgili olarak zaten savcılığa suç duyurusnda bulunulmuştur.

Saygılarımla
Old 14-09-2010, 20:05   #4
Malik Eskişehirli

Sayın Harun.
Sigorta türünü yine belirtmemişsiniz.Ancak, anlatımınızdan Kasko Sigortası olduğu anlaşılıyor. Buna göre; Poliçeyi almış olmak, sigortanın yürürlüğe girdiği sonucunu doğurmaz. Bu nedenle ( en azından peşinatın ) öden(eceğine / KK. gibi )diğine dair bir belge tevsik edilmeden herhangi bir hukuki noktadan netice alınabileceğini düşünmüyorum. Aksi durum; Primin peşin ödenmiş olması halinde poliçenin re'sen iptali, sigortacının genel şartlarda belirlenen ( Koşullar Gerekçe Yapılmakla ) sözleşmeden cayma hakkını kullanması ile mümkün olabilir.
İyi Çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi