Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Oglumun velayeti kime verilir? ve esim nafaka talep edebilirmi?

Konuyu Kilitleyin
Old 01-04-2008, 12:27   #1
Konuk

Varsayılan Oglumun velayeti kime verilir? ve esim nafaka talep edebilirmi?

eşimle 1998 yılında evlendik. evlediğimiz günden beri kendi aileme ait bir evde oturuyoruz. Evlendigimizde kocam işsizdi ben çalışıyordum. kendi çabalarımızla ve düğündeki takılar sayesinde düğün borçlarımızı kapattık. altı ay kadar sonra eşim bir fabrida işe başladı bir müddet çalıştıktın sonra kendi iş yerini açtı. işyerini açarken benim kazandığım paradan kendi ailesinden ve benim ailemden alıdığı paraları kullandı. aldığımız arabayı şirketin üstüne gösterdi. şu anda kardeşiyle birlekte işleri yürütüyorlar işilerini büyüttü. bu arada ben hala çalışıyorum yapmış oldugum birikimlerimi farklı dönemlerde hep kullandı. yer alacaklardı kardeşiyle birlikte yardım istedi elimdeki parayı verdim yer annesin adına alındı. ailesiyle beraber oturabilmek için arsa aldılar yine yardımcı oldum. arsanın üzerine bina inşaa ettiler şu andada bu mülkiyet babasının adına. iş yerinde ödemesi gelen çeklerini ödeyemediği zamanlarda para istedi yine verdim. şu durumda benim kenarda hiçbir birikimim yok. eşim aşırı derecede agresif bir insan haline geldi. kendisiyle hiçbir şekilde konuşamıyorum. bana sürekli bağırıyor. kimin yanında oldugumuzun bir önemi olmuyor bagırırken. hep sabretmeye çalıştım. eşimden dolayı çocugumuz olmuyordu. tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olduk. 15 aylık bir oglumuz var. fakat eşim sürekli olarak evde huzursuzluk çıkartıp bana karşı küfürlü konuşuyor. niye kenarda param olmadığını soruyor dışarı para kaçırdığımı idda ediyor. aslı astarı olmayan konulardan beni suçluyor. çocugumu böyle gergin bir insanın yanında büyütmek istemiyorum. ayrılık lafı ettiğim zaman beni tehdit ediyor. bizi ancak ölüm ayırır diyor. ve boşandığım takdirde benden nafaka talep edeceğini çocuğumu birdaha göremeyeceğimi söylüyor. öğrenmek istediğim böyle hasta ruhlu bir insana oğlumun velayetini verilirmi? ve boşanma sonrasında ben eşimden ne gibi haklar talep edebilirim. benden nafaka isteyebilirmi.
Old 01-04-2008, 23:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle eşinizin size yönelik şiddeti konusunda önlem almak için girişimde bulunmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Eşinizin size bağırması,küfürlü konuşması,asılsız iddialarda bulunması,ayrılık lafi ettiğinizde tehdit etmesi ve "bizi ancak ölüm ayırır demesi ,boşandığınızda çocuğu göstermemekle tehdit etmesi şiddettir.

Şiddet aynı zamanda suç da olduğundan Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunabilirsiniz.

Kısa sürede etkili sonuç almak için en yakın Aile Mahkemesine başvurarak Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz.

Belirtilen ve gerekli görülecek başkaca tedbirlere hakim karar verecektir.Eşiniz bu tedbire uymadığında hakkında ceza davası açılacaktır.

Tedbir kararı ile birlikte daha güvenlikli bir yaşamınızın olması boşanma ve benzeri konularda sizin istediğiniz yönde karar vermeniz için uygun ortam yaratacaktır.

Boşanmayha karar verdiğinizde dava sırasında kendiniz ve çocuğunuz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

Koşulları varsa maddi manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Müşterek konutun dava sırasında size tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

Boşanma sonrası katılım alacağınız için tasfiye davası açabilirsiniz.(Takılarınız ve katkılarınız da dahil)

Çocuğun bulunduğu yaşı ve çıkarları gözetildiğinde velayetin size verilmesi uygun ve beklenen karar olacaktır.

Eşinizin sizden yoksulluk nafakası talep etmesi,boşanmayla birlikte yoksulluğa düşebileceğini kanıtlamasına bağlıdır.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi