Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Hukukçular ve Uyku Sorunları: Uykusuzluk çekiyor muyuz?
Evet 374 71,92%
Hayır 146 28,08%
Oy Verenler: 520. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 144)

Uykusuzluk ve Hukukçular

Yanıt
Old 28-02-2007, 23:05   #61
calikusu_kamuran

1 saatlik ikindi uykusu tavsiye ederim...büroda
Old 05-03-2007, 02:51   #62
cesur_yürek

Gecenin bu saatinde ths'de bulunup da bu foruma katılmamak olmaz.
Old 10-03-2007, 02:55   #63
calikusu_kamuran

Acil bilinç kaybı ve uyku

Uykudan mahrum kalınca...
Uykusuz geçirdiğimiz geceler arttıkça, uykusuzluğun üzerimizdeki psikolojik ve biyolojik etkileri de değişiyor:
1 gece uykusuzluk: Kişi kendisini rahat hissedemese de, bünye bir gece uykusuz kalmayı tolore edebiliyor.
2 gece uykusuzluk: Kişinin vücut ısısı ritmi düşüyor ve uykuya dalabilmek için büyük bir dürtü hissediyor.
3 gece uykusuzluk: Özellikle de sıkıcı şeylere odaklanmak oldukça güçleşiyor ve bilişsel işleyişler yavaşlıyor. Bu sayılanlar, özellikle de sabahın erken vakitlerinde şiddetli oluyor.
4 gece uykusuzluk: Yaklaşık üç saniye süren mikro-uyuma davranışı gözlemleniyor. Bu mikro-uyumalar sırasında kişi anlamsızca boşluğa bakıyor ve bilincini yitiriyor. Oldukça huzursuz ve aklı karışık oluyor.
5 gece uykusuzluk: Kişi her ne kadar bilişsel yetilerini halen kullanabiliyor olsa da yukarıda anlatılanlara ek olarak hayaller görmeye başlıyor.
6 gece uykusuzluk: Kişi kim olduğu bilgisini kaybediyor. Buna uyku mahrumiyeti psikozu adı veriliyor.
(Bentley, 2000) ALINTIDIR.
Old 03-04-2007, 00:03   #64
melina

en sevdiğim an nedir,yorgunluktan gebermek üzereyken,beynimde yapılmış yapılmamış binlerce iş ve dialogların kareleri gözlerimin önünden geçerken,yatağa doğru yaptığım uçma pozisyonu ve ardından gelen şefkat dolu yumuşacık yorganının seni sarması...

gündüz fırsat bulduğunuzda yaptığınız küçük uyku kaçamakları da ayrı bir zevk,yani öyle ki bütün gün uyumak için size verilse belki tad vermez o 2 saatlik uyku kadar..

rahat bir uykunun formülü ise:
çok yorulmak
vicdan muhasebesini yarına bırakacak kadar çok yorulmak
bilgisayarın kapanmaması dozunda aşırı yorulmamak..
Old 09-04-2007, 11:03   #65
wellan

Varsayılan hukuçuluk ve uykusuzluk üzerine...

Ben İstanbul Bilgi Üniversitesi hukuk fakültesi 3.sınıftayım.Hukukçuluk çok çalışmak çok araştırma isteyen bir meslek dalıdır yani dinamik bir alanı ifade ediyor.Bu sebeble bazen derslerden ve verilen ödevlerin yoğunluğundan uykusuz kaldığım oluyor fakat herşeye rağmen araştırmak ve öğrenmek için gerekli olduğunu düşünüyorum.
Old 09-04-2007, 16:40   #66
Av.Rahime Gaydan

selam,
Genelde uykusuzluk problemi olmayan ancak arada bir uykusu sapanlardanım.Akşam erken yatıp sabah erken kalkmasını seviyorum ve bir açıdanda mecburum çünkü çocuklarım sabahçı ve ben onlara kahvaltı hazırlamak zorundayım.
Gün içindeki beden ve beyin yorgunluğundan sonra , bir kadın olarak maalesef mesai bittikten sonra ayrıca evde mesaimiz başladığından ,belli bir saatten sonra artık en iyi çare uyumak oluyor.
Old 16-04-2007, 12:01   #67
z.k

Varsayılan öğrencilerin genel sorunu

hukuk fakültesi okuyupta uykusuz kalmayan biri belki de hiç yoktur!en azından sınav geçmek için değil hukukçu olabilmek için (herkes)uykusuz kalmıştır
Old 01-05-2007, 01:38   #68
!! Sedaa !!

fakulteye baslamadan oncede vardı sanırım bendekı bu uyku duzensızlıgı nasıl dayandıgımı bazen ben bıle anlayamıyorum..gunde sadece 1 yada 2 saat uykuyla durdugumu ve bunun ard arda bır kac gun daha bu sekılde dewam etmegını dusundukce kendımle gurur duyuyorum( sankı cok saglıklı bısey yapıyormusum gıbı,aslına bakarsanız dayanıklı olmam ıstee ben dedırtıyor sanırım.)) ve bunun ustune bırde ders ıcın erken saate kalkıp okula gıdıyorum,ıtıraf edıyım bazen derste bu yuzen uyukluyorum dalıyorum..yınede aynen dewam..sanırım cok fazla dusunuyorum herseyı yargılıyorum,anlamaya calısyorum hayatımdakı herseyı delıllere dayandırmaya calısmamda cabası hayırlısı bakalımm...
Old 01-05-2007, 06:51   #70
Av.Mehmet Saim Dikici

Sabahın Altısında uyanın da bir göreyim sizi. Saat 22.00'de rüya görürsünüz.
Old 01-05-2007, 09:57   #71
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Hukukçu uyumaz

Hukukcu acıkmaz, susamaz, üşümez gerekirse rüya da görmez
Old 07-05-2007, 11:20   #72
AV.ZAFER TUNCA

Uyku üniversite yıllarımdan beri belki de başımı ağrıtan en büyük sorunum. uyku kaynaklı sıkıntılarımı düşündükçe kız arkadaşlarım kaynaklı olanlardan bile daha çok olduğunu farkediyorum. Azının süründürdüğü, çoğunun sersemlettiği anormal bir ihtiyaç. Ve ben bu ihtiyacımı bugüne kadar hiç dengelemeyi başaramadım. Fakültedeyken sınav dönemlerinde, 50 saat süreyle uyumadığımı ve bunun üzerine 3-4 saatlik bir uyku ile yine aynı şeyi tekrarladığımı hatırlıyorum. şimdi fakülte bitti. tüm bu uykusuzlukların semeresini okulu 4 yılda ve iyi bir ortalamayla bitirerek aldım. şu anda okul biteli 10 ay oldu. bu 10 ayın ise çok büyük bir kısmı uyuyarak geçti. 9 ay kadar bir süre çalıştım.ama her sabah 11 e doğru işe gidip binbir yalan düşünmekten mideme kramplar giriyordu. ben de bu işkencenin bitmesine karar verdim ve işten çıktım. son bir aydır akşam 4 e kadar uyuyorum. bu sefer de psikolojik sorunlar yaratmaya başladı. ben kalkarken insanlar günü bitiriyor. herkes akşam yemeği yerken ben kahvaltı yapmak için çay demliyorum. inanılmaz sıkıntılı bir durum. geceleri hayalet gibi dolanıyorum. böyle giderse herşeyi bırakıp köyüme gideceğim ve çiftçilik yapacağım. uyku insanı böylesine yoldan çıkaran, hayatını alt üst edebilen çok önemli bir şey. bu nedenle uyku düzenini kurmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor bence. bunun mücadelesini ciddi anlamda vermeliyiz. yoksa yaşlanınca torunlarımızın yanında ayaklarımızı denize sokup ya da çimlerin üstüne uzanıp günbatımını izleme hayalimiz suya düşecek gibi geliyor bana. zira uykusuzluk adamı öldürüyor....
Old 07-05-2007, 11:37   #73
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
...son bir aydır akşam 4 e kadar uyuyorum. bu sefer de psikolojik sorunlar yaratmaya başladı. ben kalkarken insanlar günü bitiriyor. herkes akşam yemeği yerken ben kahvaltı yapmak için çay demliyorum...

Ama bugün erken kalkmışsınız!

Bunu başlangıç kabul edin, gerekirse yardım alın, ama mesai kavramına kendinizi adapte etmeye çalışın. O gün bir işiniz olmasa da. Ki mutlaka yapılacak bir şeyler hep vardır!

Sabah 9'da başlayan mesaileri uzun yaşlara kadar anlamakta zorlanmış ama nihayetinde mesai denen kavramla gecikmeli de olsa barışmış biri olarak, yapabileceğinizi yürekten biliyorum!

Saygılarımla...
Old 08-05-2007, 03:11   #74
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

yatma ve kalkma saatlerimi ertesi günün proğramı belirliyor.

Ama uykusuzluk problemi için yan etkisi olmayan bir bitki çayı önereyim: Melisa, rezene ve ıhlamurdan oluşan karışım bir bitki çayı. Üzerimde denenmekle etkisi kanıtlanmıştır. Uykunun kalitesi de yükseliyor.

Şimdi neden mi bu saat olmuş oturuyorum? Burada olmaktan zevk alıyorum.

İyi uykular.
Old 08-05-2007, 12:32   #75
Av.Duygu Keleş

Artık hukukçuluğumuzdan ziyade havaların etkisiyle uyku problemleri yaşar olduk.Günü geç bitirdiğimiz için geç yatıp,erken kalkmak zorundayız.Ancak penceremden içeri giren güneşin rehavetiyle uyanamaz oldum.Saatimi 7.00 e kurduğum halde 8.00 de uyanabilmeyi başararak tam 3 gündür işe geç kalıyorum.

Beni bu güzel havalar mahvetti
Old 11-05-2007, 13:33   #76
bertrand

Selam,

Kafam yastığa değmeden uyurum genelde, ışıktan ve sesten etkilenmem. Otururken veya yatarken, evde veya yabancı yerde, yanlız veya eşimle, yolculukta veya sabit, uyumak için hiç zorlanmam. Hemen uyurum.

Bu kadar uykusuzun arasında dayak yemeden mesajımı atıp kaçayım.

Saygılar.
Old 07-06-2007, 18:59   #77
köktaş

Eminim uykusuzluk problemi sadece bizleri değil herkesi vuruyor.aksi bu hayat şartlarında imkansız.HAngimiz başını yastığa koyar koymaz uyuyabiliyorki?Şahsen uyumak içinn yatağa yattığımda 1 saat boyunca uyuklama halinde sağa sola dönerek davalarla ilgili komplo teorileri üretiyorum.Beynim gözlerime uyu emri verene kadar bu devam ediyor.Sabah kalktığımda ise sanki daha iki saat önce uyumusum gibi geliyor.Dövülmüş bir insan gibi uyanıyorum.Beyin yorgunluğu vücut yorgunluğundan ağır basıyor.Bu gün içindeki performansı etkilese de vitamin vs. takviyeleriyle durumu kurtarıyorm..
Old 14-07-2007, 11:26   #78
ben_c

uykusuzluk.rezil bir durum;ama malesef bu sorun hukukçuların hayatlarının bir parçası.ama insan zamanla alışıyor.bazen isyan etmiyor değilim.napalım bir kez seçtik bu mesleği...
Old 30-07-2007, 18:56   #79
deku

hukuk fakültesine başlayana kadar yastığa kafasını koyar koymaz uyuyan bir insandım.mecbur kalınca uykusuzluğa dayanırdım fakat bu çok nadir olurdu ve asla gece ders çalışmazdım.ne zaman ki üniversiteye başladım işte o zaman gördüm ki insan zorunlu olunca öyle bir de sabahlıyor kii burada yazılanları görünce içim rahatladı tek olmadığımı gördüm henüz meslek hayatına atılmamış yeni mezun biri olarak maalesef uyku düzenine sahip değilim ve genellikle sabah hava aydınlanıp insanlar işlerine gitmek için sokaklara dökülünce yatıp uyuyabiliyorum.hukuk okumanın önlenemez bir etklisi sanırım.gerçi bunda 2. eğitim öğrencisi olmamın verdiği rahatlığın etkisi yok değil
Old 05-08-2007, 23:46   #80
ÇAĞLA

Bende ciddi anlamda uyku problemi çekiyorum!Ve bu problem hayatımı çok etkiliyor.Fakat;uyku düzenim de yaşadığım problemler karşıma çok farklı biçimlerde çıkıyor.Şöyleki ;hukuk fakültesi öğrencisiyim ve vize haftamda daha saat 21:00 olmadan uyumak istiyorum ve göz kapaklarımı açamıyorum. Uyumayıp kendimi çalışmaya zorluyorum ama bilincim adeta kapanmış ve sanki günlerdir yorgunmuşum gibi oyun oynuyor.Çok zinde olsam bile uykum geliyor ve uykumu asla açamıyorum:Fakat diğer zamanlarda ise ciddi anlamda uykusuzluk çekiyorum.Geçen saatlere rağmen düşünmekten asla uyuyamıyorum.Herkes ortadan kaybolunca okadar çok düşünüyorumki ve düşüncelerimi kontrol altına alıp bir kenara koyamıyorum.Ve dolayısı ile gün boyunca asık suratla veyahut uykulu gözlerle insanları karşılıyorum.. Ya yokmu bunun bir çözümü bilmiyorumki
Old 14-08-2007, 15:02   #81
Av. Hülya Cengiz

sınav dönemleri dışında hayır!aslında sınav dönemleri beni asıl üzen bomboş bir çalışma salonu...herkes yatağında mışıl mışıl uyurken ben benden ağır kitaplarla boğuşuyor oluyorum.adalet mi bu?
Old 28-08-2007, 20:39   #82
eliferdogan

Merhaba,
Hukukçuların uykusuzluğa alışkın olması çok normal bence. İlk olarak üniversite sınavına hazırlanırken uykusuz kalıyoruz. Öğrencilik döneminde özellikle sınav öncelerinde günlerce uyumadığımız oluyor. Eh malum hukukçular sosyal insanlardır. Bütün sene yat sınav zamanı uyumadan ders çalış. Ardından meslek yaşamı başlıyor şu işi de yapmam lazım bunu unutma şunda kesin süre var burada harç ödenecek derken uyku falan zaten haram o nedenle bence bünyelerde alışkanlık yapıyor 3-4 saatlik uyku.
Old 03-04-2008, 13:58   #83
deku

insan çalışmaya başladığında acaip bir uyku düzenine kavuşuyormuş) akşam saat on oldu mu sızıyorum
Old 06-04-2008, 00:36   #84
yusuf onur seçme

Merhaba ben bir hukuk öğrencisiyim 3.sınıfta okuyorum 3 senedir uykuyu sınav zamanlarında unutmuş durumdayım çünkü günü gününe çalışsak bile son gün tekrar yapınca hacim olarak büyük olan kitaplarımızı ve notlarımızı bitirmek oldukça zor olduğu için uykusuzluk bize kader gibi.Uyumamayı başka bir açıdan bakarsak kafasında soru işareti olan insan çok rahat uyumaz diyebilirim ve bir hukukçunun kafasında soru işaretleri bitmişse artık tüccar olmuştur bence saygılarımla...
Old 10-04-2008, 02:18   #85
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Uykusuzluk ve Hukukçular

Benim hep aklımda olan bir sorudur.

Yemek yapmak ve hazırlıkları için bir sürü zaman harcarız. Sonra da tuvalete gidip zaman harcarız. Aslında insanların yemek yemeden ve uyumadan yaşayacak biçimde örgütlenmeleri gerekir di.

Ben ikisi ne de karşıyım.

Bu arada ben yemek yemeyi çok seviyorum diyen arkadaşlar bu mesajı görmemiş olsunlar. Amerika jüri sisteminde var ya bu soru ve yanıtı duyulmamış olsun, tutanaktan çıkarılsın

Saygılar
Old 10-04-2008, 11:07   #86
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Muzaffer Erdoğan
Aslında insanların yemek yemeden ve uyumadan yaşayacak biçimde örgütlenmeleri gerekir di.
Kendi bedeni insana ayak bağı oluyor. İnsan aklı bedeninden kurtulsa sonsuza uzanır.
Old 10-04-2008, 17:58   #87
Gamze Dülger

Kim diyor "yemek ve uykuyu çıkarın hayatınızdan " diye
İkisinin birbirini tamamladığını düşünüyorum.
Mesleğimin ilk yıllarında "gece kuşu " diye takılan ailem, ilk çocuğumun doğmasının ardından "nabza göre şerbet " verildiğini düşündüler.
Çünkü kızım, "36 saatte 1 saat uyuyarak ve bunu tam bir buçuk sene yaparak " bana bir rekor kırdırttı.
Ben bu arada hem avukatlık mesleğini aralıksız yapıyor,akşamları sabahlıyor,ertesi gün yaklaşık yarım saatlik uyku ile tekrar büroma gidiyordum.
Ardından tam kızım 4-5 saat uyumaya başladı oğlum dünyaya geldi
Onun ise burnunu sıkıyordum,yaşayıp yaşamadığını anlamak için...
Ardından geçen seneler birinin susup diğerinin ağlaması,ertesi gün duruşmalar hacizler,akşamları gece nöbetleri diye devam etti gitti.Akşamları özellikle herkesin yattığı ve gece-hayat sadece eşimle bana kaldı zamanlarda "sanki gerçek hayatımı yaşamaya başladığımı hissediyordum"..
Tabi bu yaklaşık 4 sene sürdü.Şimdi uyumayı hayatın en güzel nimetlerinden biri kabul ediyorum.Hele hafta sonları gece vizyondaki filmlerden birini seyretmiş,kahvenizi vs her türlü haşerat kabul edilen çerezleri yemiş,sabaha yakın saatlerde yatmışsanız,sabah güzellik uykusundan daha tatlı ne olabilir?
Saygıdeğer bir meslektaşım,dinç,dinlenmiş bir kafanın çözemediği ayrıntı-problem olamayacağını söylemişti.
Uykusuzluk biraz da bünye meselesi..
Kiminin ilacı uyku,kiminin ise uykusuzluk olabiliyor.
Yemek yemek ise ilaç değil bana göre bir zevk
Uyumayan-uyuyamayanların, bunu bilinç altından "isteyerek " yaptığını düşünüyorum
Bu arada,uyumadığım dönemleri özlemiyor da değilim.Hele sabah çok erken saatlerin temizliğini-kokusunu-muhteşemliğini özledim.
Old 08-05-2008, 03:10   #89
caner87

sabahı bekleyen kumrular gibi..
sen de beni bekle sakın unutma..

ben de sabahı bekleyenlerdenim.
bu saatte uyku ile ilgili forum açayım dedim varmış, anketi bile varmış.
bravo bize.
sabah 09.00'da adliyede olabilir miyim?
Old 08-05-2008, 04:38   #90
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan caner87
sabah 09.00'da adliyede olabilir miyim?
Olmasanız da olur. Bayraklı'da hayat saat 10.00'da başlar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi