Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanmada karşılık dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2013, 12:35   #1
Avukat8118

Varsayılan boşanmada karşılık dava

Öncelikle merhabalar, müvekkilimin eşi İstanbul da hapiste, ve müvekkilime boşanma davası açtı, tebligat yeni elimize ulaştı, davayı anlaşmalı boşanmaya dönüştürme ihtimali var fakat, bize tanınan yasal sürelerde davaya cevap verip, 10 gün içinde karşılık dava açmak istiyorum. Karşılık davayı ve bize açılan davaya aynı dilekçe içerisinde cevap versem olur mu, davacı eş hapiste, tebligat adresi olarak avukatının adresine mi, yoksa hapishane adresine mi tebligat çıkarmam daha doğru olur, yine yetki itirazında da bulunsam dilekçemde acaba sonuç alabilir miyim, çünkü müvekkilim Ankara da, birde karşılık davayı yeni bir dava açıyor gibi hukuk tevziden mi yoksa bize açılmış mahkeme kalemine verilen dilekçe ile mi açmam gerekiyor. şuan aklıma gelen sorular bunlar, yeni üye oldum ve biraz acele yazdım hatalı olduysa şimdiden kusuruma bakmayın, cevaplarınız için teşekkür ederim.
Old 09-05-2013, 13:07   #2
mevzu hukuk

Sayın meslektaşım, öncelikle cezaevindeki davacı şuan hükümlüyse öncelikle kendisine vasi atanması ve onun da davaya dahil edilmesi gerektiğini düşünmekteyim.
Diğer sorunuz; cevap dilekçesi ile birlikte karşı davanızı da aynı dilekçe ile sunabilirsiniz. Kendi uygulamamı söylemek gerekirse, öncelikle varsa ilk itirazlarım,ardından davaya olan cevaplarım en son da karşı davamı ayrı ayrı başlıklar halinde belirterek açıyorum. Karşı davanız tevziden ayrı bir esas numarası almaz. Yani sizin davanız ,size gelen esas dava kapsamında devam edecektir. Bu sebeple, asıl dosyaya cevap dilekçesi sunar gibi yalnızca havale alıyorsunuz. Ancak burada peşin harç,vekalet harcı, varsa tanık ve diğer delilleriniz için gider avansı yatıracaksınız.
Yetkili Mahkeme, Medeni Kanunda yer almaktadır. Tarafların son oturduğu yer mahkemesi veyahut eşlerden birinin yerleşim yeri yetkilidir. Bu anlamda cezaevinin yerleşim yeri olarak kabul edilebileceğini düşünmüyorum.
İyi çalışmalar.
Old 09-05-2013, 15:01   #3
av.egemen

Sayın meslektaşım;
- Sayın mevzu hukuk'un belirttiği gibi, karşı davanızı yanıt dilekçenizle açabilirsiniz. Davacı vekille davayı açmışsa tebligat anlamında bir sorununuz olmaz, çünkü gerektiğinde vekile tebligat yapılacaktır.
Yetki itirazınızı cevap dilekçenizin içerisinde yapabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi